Решение по дело №5218/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 1966
Дата: 23 ноември 2017 г. (в сила от 4 януари 2018 г.)
Съдия: Калина Кръстева Филипова
Дело: 20174430105218
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр.***, 23.11.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

***ски районен съд, VI граждански състав, в публично заседание на 23.10.2017 г., в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИНА ФИЛИПОВА

 

 

при секретаря Анета Христова, като разгледа докладваното от съдията  гр.д.№ 5218 по описа на съда за 2017 г., за да се произнесе взема предвид:

 

Производството е по чл.127 ал.2 СК.

Депозирана е искова молба от А.К.А. *** против П.К.А. *** с правно основание чл.127, ал.2 СК. Твърди се, че страните по делото са живели на съпружески начала в дома на родителите на ищеца в гр.***, като от съвместното си съжителство имали две малолетни деца-А.А.А., род. на *** г. и К.А.А., родена на *** г. Твърди, че за децата се грижат преди всичко той и бабата по бащина линия Д.К.А., тъй като ответницата проявявала несериозно отношение към задълженията си. Твърди, че след раждането на първото дете ответницата не го искала и не се е грижила за него. Твърди, че правила опити да се самоубива с хапчета, тъй като искала да си върви, но без детето. Твърди, че ответницата често напускала дома, като оставала при баща си в гр.***или при майка си в гр.***задълго, поради което се налагало той или близките му да я търсят, за да се върне у дома.

Тя се върнала, заживели отново заедно през различни периоди, а през 2015 г. се родило второто дете, но отношението на ответницата си останало безотговорно. Сочи, че през пролетта на тази година ответницата установила връзка с техен съсед, като се прибирала у дома сутрин да спи и заявила, че не иска да живее с ищеца, нито иска децата.

На 15.05.2017 г. ответницата за пореден път напуснала гр.***, докато ищецът бил на работа, като си събрала багажа и отишла с новия си приятел. Установила се при майка си в гр.***, не желае повече децата и била категорична, че не иска да живее повече с ответника. Както до фактическата раздяла, така и след това, за децата се грижи ищецът с помощта на своите родители. С тяхна помощ гледа и издържа децата, като А.А. бил в предучилищна възраст, а К.А. била записана в детска градина. Твърди, че имал трудности за записване на децата в първи клас и детска градина, тъй като навсякъде искали документи само от майката. У дома на ищеца били осигурени всички материални условия и грижи за отглеждане на децата, които били обградени с топлина, обич и внимание от него  и близките му, били силно привързани към своите баба и дядо-родителите на ищеца. Твърди,че работи временно към Общината и получава доходи. Моли да му бъде предоставено упражняването на родителските права върху малолетните деца А.А.А., род. на *** г. и К.А.А., родена на *** г. Моли, да бъде определен режим на лични отношения на майката с двете деца както следва: майката да има право да вижда децата не повече от два пъти месечно от 8 до 18 часа по местоживеене на децата без право на пътуване на разстояние по – голямо от гр.***- гр.***, да определи месечна издръжка на малолетните деца в размер на по 140 лв. за всяко едно от тях, считано от датата на завеждане на исковата молба до настъпване на обстоятелства за изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска. С уточняваща молба от 04.10.2017 г. ищецът е посочил като претендирано местоживеене ***, където живее самият той заедно със родителите си.

Ответницата в срока по чл.131 ГПК  не е представила писмен отговор на исковата молба.

В първото съдебно заседание по делото се явява адв. Г. от ***, с представено пълномощно от ответницата. Същата представя удостоверение за адресна регистрация на ответницата в ***с превод на български език, в удостоверение на това, че ответницата е възпрепятствана да се яви в о.с.з за изслушване. Не оспорва родителските права да бъдат предоставени на бащата, както и местоживеенето на децата да бъде определено при техния баща на посочения адрес гр.***, ***ска област, ***. Претендира размерът на издръжката да бъде определен в минимА.размер, като за детето К.бъде определена издръжка в размер на 115 лв., а за детето А.-в размер на 120 лв., считано от датата на влизане в сила на съдебното решение. Претендира да бъде определен режим на виждане всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09 ч. в събота до 18 ч. в неделя по настоящето местоживеене на майката, половината от Коледната и Великденската ваканция, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

Съдът, съобразно чл. 235, ал. 2 ГПК, след като се запозна със събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

От представените удостоверения за раждане по актове2211/18.11.2010 г.,0058/12.01.2015 г., и двете на Община ***, е видно, че децата А.А.А., род. на *** г. и К.А.А., родена на *** г., са малолетни към момента и са с майкаответницата П.К.А., и бащаищецът А.К.А..

Безспорно по делото е, а и от свидетелските показания се установява, че страните не са сключвали граждански брак, а са живели на съпружески начала от  2008 г. до 15-ти май 2017 г., от което съжителство са родени двете деца, както и че към датата на подаване на исковата молба и до последното по делото заседание децата се отглеждат от бащата и неговите родители в гр.***, ***ска област, ***.

По делото са представени заверено копие от удостоверение от 08.03.2017 г. за това, че детето А.е записано в подготвителна група за задължителна предучилищна подготовка или като ученик за учебната 2016/2017 г. в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр.***. Представена е служебна бележка от ДГ „Вълшебен свят“ гр.***, видно от което детето К.А. редовно посещава ДГ „Вълшебен свят“ гр.***-I група.

Представено е заверено копие от трудов договор №002/02.06.2016 г., от което се установява, че бащата на ищеца А.К.А.-К.А.А., е назначен на длъжност „общ работник“ към ЕТ „Пламен Керчев“ гр.***с основно месечно възнаграждение в размер на 600 лв.

От показанията на майката на ищецасв.Д.А.., и на св.Ф.К.-негова леля, се установява, че децата към днешна дата се отглеждат в дома на родителите на ищеца в гр.***, ***ска област, ***. Св. А. посочва, че тя и нейния съпруг помагат за отглеждането на внуците си. Св. А. и св.К. твърдят, че след като ответницата е избягала от дома си на 15.05.2017 г., същата се е обаждала само един или два пъти по телефона, не поддържа контакт с тях. Св. А. посочва, че след този момент не е разговаряла с ответницата. Посочва, че ответницата е избягала с друг мъж в ***и че не се интересува от децата, нито изпраща нещо за тях. Св.А. и св.К. твърдят, че докато е живяла на семейни начала с ищеца, ответницата е напускала много пъти дома си, а след това се обаждала на ищеца да я прибере, тъй като е била при баща си или майка си. Твърдят, че ответницата не е работила, че имала неуравновесено поведение. Св. А. сочи, че към момента тя и нейният съпруг помагат на ищеца да полага грижи за децата, като те се отглеждат в тяхното жилище. А.е в първи клас, а детето К.посещава детска градина, където ги водят тя и ищеца. Посочва, че децата се чувстват добре, имат личен лекар.

По делото е разпитана като свидетелка и Т.Б.-майка на ответницата, която посочва, че нейната дъщеря живяла на семейни начала с ищеца от десет години, като сега децата са при ищеца, тъй като П.А. ги е оставила. Посочва, че не може да каже през кой месец ответницата е заминала за ***, тъй като не поддържала връзка с нея. Сега отскоро започнали да поддържат връзка, тъй като и другата й дъщеря заминала в ***при ответницата. Посочва, че откакто е заминала за ***, дъщеря й не се е връщала в ***, като може би ще си дойде за Коледа или Нова година. Ответницата й споделила, че е по- добре децата да се присъдят на бащата, като е готова да дава издръжка. Твърди, че преди да замине за ***ответницата е дошла при нея, като я е докарал нейния приятел –Бисер. Твърди, че тя имала синини, била остригана и й казала, че я е бил ищецът и затова избягала. Свидетелката посочва, че дъщеря й е в ***с приятеля й Бисер, където работи без трудов договор. Посочва, че ако ответницата иска да вземе децата, за да ги вижда, може да останат да преспят при нея в гр.***, ***където има условия децата да останат за една вечер в събота и неделя заедно с майка си. Свидетелката посочва, че сега децата са при ищеца.

При изслушването си в о.с.з. ищецът А.К.А. заяви, че в момента няма контакт с ответницата. Заявява, че децата имат условия за живеене с него и родителите му, че се чувстват много по-добре с него. Сочи, че ответницата често е бягала от дома му, както и че след като  е заминала за чужбина, не се интересува от децата. Сочи, че преди да тръгне за ***, ответницата не е била у дома си за месец и повече. Сочи, че децата са привързани към него, към баба си и дядо си, че той работи, неговият баща – също. Излага твърдения, че ответницата е имала неуравновесено поведение.                                                                                                     Твърди, че не е имало случай да бие ответницата.

По делото е приобщен актуА.социА.доклад от ДСП –гр.***, видно от който е била проведена среща с ищеца А.К.А., като е посетено и жилището на адрес гр.***, ***ска област, ***. С ответницата П.К.А. не е проведена среща, тъй като същата се намира в ***. Проведен е телефонен разговор с ответницата, от който е събрана следната информация: г-жа А. работи в ***от пет месеца, като камериерка в хотел, без трудов договор, като получавала 500 евро на месец. Посочено е, че основни грижи за детето след раздялата на родителите през пролетта на 2017 г. полага бащата А.К.А. и бабата по бащина линия. Морална и материална подкрепа при отглеждането на децата бащата получава от своите родители. Според заключението на ДСП –гр.***на децата е осигурена сигурна и защитена среда, облекло, пълноценна храна и здравеопазване. Децата са в добро здравословно състояние, като личен лекар е избрана д-р С., с практика в гр.***. Сочи се, че при  посещението на адреса в гр.***, ***ска област, ***, се установява, че жилището е собственост на родителите на ищеца, представлява къща, състояща се от две стаи, кухня, баня и коридор, тоалетната е външна. През зимата жилището се отоплява на твърдо гориво. Установява се, че в жилището живеят ищеца, неговите родители и двете деца, като по отношение на децата са налице добри условия за живот и не съществуват рискови фактори за тях. Децата изразяват силна привързаност към своя баща, като според ДСП –гр.***А.К.А. притежава необходимия родителски потенциал и ресурс и осигурява нормално физическо, психическо, нравствено и интелектуално развитие на децата. Към настоящия момент децата се отглеждат при подходящи жилищни и хигиенно-битови условия, които способстват за тяхното развитие. Децата са заобиколени от позитивна околна среда. На майката следва да бъде определен режим на лични отношения.

При така събраните доказателства, съдът намира от правна страна следното:

По предявения иск на осн. чл.127 ал.2 СК, уреждащ изцяло въпросите касаещи родителската грижа за децата, ищецът следва да докаже възможността си да отглежда децата и нуждите на самите деца. Воден от принципа, че предоставянето на родителски права следва да бъде разглеждано в интерес на децата, както и съобразно критериите дадени в ППВС № 1/1974 г., съдът прави следните изводи: Относно родителските и възпитателски качества на всеки един от двамата родители, съдът намира, че с по-добри такива качества към момента е бащата на двете деца, който след напускането на майката, е поел изцяло грижите за децата, с помощта на своите родители. Друг критерий - битовата и социална среда, осигурени от родителите за отглеждане на децата, също сочи бащата като по-подходящия родител към момента, т.к. от приложения по делото социА.доклад се установява, че след извършено посещение в жилището, находящо се в гр.***, ***ска област, *** по отношение на децата са налице добри условия за живот и не съществуват рискови фактори за тях. Изводът на ДСП –гр.***е, че децата се отглеждат при подходящи жилищни и хигиенно-битови условия, които способстват за тяхното развитие, което се потвърждава и от приобщените по делото свидетелски показания.

От друга страна от доказателствата по делото безспорно се установява, че майката е с обичайно местопребиваване в ***. От заявеното от същата пред социалния работник, същата получава 500 евро месечно възнаграждение. Доходите на ищеца се установяват от посоченото в социалния доклад, като ищецът е заявил, че работи към Община *** и получава 460 лв. месечно възнаграждение.

За личностните характеристики на двете страни - от доказателствата по делото се установява, че майката П.К.А. е напускала дома си в миналото, като видно от свидетелските показания, след напускането на дома на ищеца през месец май 2017 г. не е търсила системен контакт с децата. Видно от заключението на Д.– г.А.К.А. притежава необходимия родителски потенциал и ресурс и осигурява нормално физическо, психическо, нравствено и интелектуално развитие на децата, които изразяват силна привързаност към своя баща. Няма данни за влошено здравословно състояние на децата при отглеждането им от бащата. При бащата също така се установи, че са налице подпомагащи лица за отглеждане на децатанеговите родители, в къщата на които децата живеят. Възрастта на децатасъответно на 7 години и две години и десет месеца, не предполага нужда от непосредствена майчина грижа, като се приема, че на тази възраст и двамата родители са еднакво пригодни да полагат грижи за децата, независимо от пола им. Поради гореизложеното, като взе предвид и обстоятелството, че само бащата към момента ясно и недвусмислено е изразил желание да поеме родителската грижа за децата, и че от напускането на майката се е грижил за тях с помощта на родителите си, съдът намира, че упражняването на родителските права върху децата А.и К.следва да се предоставят на бащата, и да се постанови те да живеят при него в гр.***, ***ска област, ***, за което по делото липсва спор.

При това положение, на ответницата следва да се определи режим на лични контакти с децата, който обаче следва да е сравнително стеснен. С оглед обичайното местопребиваване на майката извън ***, а именно- във ******, съдът намира, че режимът следва да се осъществява два пъти месечно по два последователни дни, всеки ден от осем до осемнадесет часа през всеки месец, в който ответницата се намира в Р ***, след предварителна договорка с бащата за датата на пристигането. На ответницата следва да бъде определен режим на лични контакти с двете деца и за двадесет дни през лятната ваканция, след предварителна договорка с бащата, когато бащата не е в платен годишен отпуск.

По иска за определяне на издръжка от майката за децата, съдът намира, че нуждите на децата предполагат еднакъв месечен размер за децата А.и К., в размер на 120.00 лв. Тези нужди следва да се поемат поравно от двамата родители, като се отчете и че минималния размер на издръжка от един родител от 01.01.2017 г. е в размер на 115.00лв. за всяко ненавършило пълнолетие дете. Поради гореизложеното, и на база уважаването на предявения от ищеца иск за предоставяне на родителските права, ответницата следва да бъде осъдена да му заплаща, като баща и законен представител на детето А.- месечна издръжка в размер на 120.00 лв., като баща и законен представител на детето К., считано и за двете деца - от датата на завеждане на исковата молба-10.07.2017 г., до настъпване на законни причини за нейното изменение и прекратяване, ведно със законните последици при просрочие на всяка една вноска. При този изход на делото, ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ПлРС ДТ върху размера на присъдените издръжки 345,60 лв., както и 5.00 лв. – такса, в случай на издаване на изп.лист.

Относно разноските, съдът намира, че с оглед характера на производството по чл.127 ал.2 СК, представляващоспорна съдебна администрация“, разноските следва да се понесат от страните, така както са направени. Както беше посочено, подавайки молба по чл.127 ал.2 СК, родителите се обръщат към съда с искане за администриране на гражданско-правните отношения във връзка с грижата за децата и постановеното съдебно решение замества липсващото споразумение между родителите, поради което липсва основание за присъждане на разноски.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕДОСТАВЯ на осн. чл. 127 ал. 2 СК УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА по отношение на малолетните деца А.А.А., ЕГН ********** и К.А.А. ЕГН **********, на бащата  А.К.А. ЕГН ********** и определя МЕСТОЖИВЕЕНЕ на децатапри бащата в гр.***, ***ска област, ***.

ОПРЕДЕЛЯ на майката П.К.А. ЕГН ********** ***, режим на лични контакти с А.А.А., ЕГН ********** и К.А.А. ЕГН **********  два пъти месечно през два последователни дни, всеки ден от осем до осемнадесет часа през всеки месец, в който ответницата се намира в Р ***, след предварителна договорка с бащата за датата на пристигането, както и двадесет дни през лятната ваканция, след предварителна договорка с бащата, когато бащата не е в платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА П.К.А. ЕГН ********** ***, да заплаща на А.К.А. ЕГН **********, като баща и законен представител на малолетното дете А.А.А., ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 120.00 лв., от датата на завеждане на исковата молба-10.07.2017 г., до настъпване на законни причини за нейното изменение и прекратяване, ведно със законната лихва при просрочие на всяка една вноска.

ОСЪЖДА П.К.А. ЕГН ********** ***, да заплаща на А.К.А. ЕГН **********, като баща и законен представител на малолетното дете К.А.А. ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 120.00 лв., от датата на завеждане на исковата молба-10.07.2017 г., до настъпване на законни причини за нейното изменение и прекратяване, ведно със законната лихва при просрочие на всяка една вноска.

ОСЪЖДА П.К.А. ЕГН ********** ***, да заплати в полза на ПлРС, ДТ върху размера на присъдените издръжки в размер на 345,60 лв., както и 5.00 лв. – такса, в случай на издаване на изп.лист.

Решението подлежи на обжалване пред ***ски ОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: