Решение по дело №8163/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265183
Дата: 3 август 2021 г. (в сила от 10 юни 2022 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20201100108163
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

       

                     РЕШЕНИЕ

 

                                       гр. София, 03.08.2021 г.

 

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, I ГО, 13-ти с-в, в публичното заседание на трети юни през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН Д.

при секретаря Красимира Г. като разгледа докладваното от съдия Д. гражданско дело № 8163 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе пред вид:

Предявен е иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ .

Ищецът Н.А.Н., ЕГН: **********, чрез пълномощника му адв. Я.Д. е предявил осъдителен иск против З. „Л.И.“ АД, *** за заплащане на обезщетение за търпени неимуществени вреди – болки и страдания от телесни увреждания, настъпили в резултат на ПТП на 09.03.2020 г. в размер на сумата от 50 000 лв., ведно със законна лихва върху тази сума считано от 27.07.2020 г. - датата, на която изтича 3-месечният срок за произнасяне по претенцията, предвиден в КЗ до окончателното й изплащане, както и разноските по делото.

В исковата молба се излага, че на 09.03.2020 г. в гр. София е настъпило ПТП, вина за което носи водачът на лек автомобил Хюндай Соната с д.к. № ******А.И.Х., с ЕГН: **********, който движейки се по локалното плътно на бул. Сливница в района на кръстовището с ул. Мелник  е отнел предимството на извършващия правомерна маневра ляв завой лек автомобил Пежо 306 с д.к. № ******управляван от ищеца, в следствие  на което е последвал сблъсък между тях. На ищеца са причинени травматични увреждания - счупването на 5 ребра в дясно.

 В исковата молба се посочва също така, че за увреждащото МПС  е била налице сключена застраховка „Гражданска отговорност” с ответното дружество валидна към момента на процесното ПТП.

С оглед на горното моли съда да постанови съдебно решение, с което да осъди ответника да му заплати обезщетение в посочения размер/увеличен от 35 000 лв. на 50 000 лв./ и претендира присъждане на разноски по делото включително и за адвокатско възнаграждение по реда на чл.38 от ЗА.

Ответникът З. „Л.И.“ АД, *** оспорва предявения иск за главница по основание и размер. Навежда доводи за независимо извършителство от страна на ищеца.

Твърди, че ищецът е отнел предимството на другия участник в ПТП. Твърди, че описаните увреждания не кореспондират на предявения размер на претенцията от страна на ищеца.  Оспорва иска по размер, както и твърди, че е завишен. Оспорва и претенцията за лихви.

Прави възражение за намаляване отговорността на застрахователя на основание чл. 51, ал. 2 от ЗЗД, т.к твърди, че ищецът не е поставил предпазен колан.

 Във връзка с изложеното, моли съда да отхвърли предявените искове и претендира направените разноски по делото.

Доказателствата по делото са гласни и писмени.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

От представените по делото Констативен протокол № К 133 на СДВР отдел „ПП“ от 09 03 2020 г , Протокол за оглед на ПТП, снимков албум , скица и медицинска документация се установява, че на 09.03.2020 г. около 09.30 ч. в гр.София на кръстовището между бул. Сливница с ул. Мелник е настъпило ПТП между лек автомобил Пежо 306 с д.к. № ******управляван от Н.А.Н. и Хюндай Соната с д.к. № ******управляван от А.И.Х.. Лекия автомобил Хюндай Соната се е движел в локалната лента на булеварда в посока към ул.“Кукуш“ и реализира ПТП с извършващия маневра ляв завой лек автомобил Пежо 306.

Представено е споразумение по чл.381,ал.1 НК по нохд 2114/2021 год. на СРС,9-ти състав,от което се установява,че А.И.Х. е признат за  виновен за горното произшествие при нарушение на чл.5,ал.3,т.1 и чл.6,т.1 ЗДвП и чл.31,ал.7,т.1 от ППЗДвП и причинена на Н.А.Н. средна телесна повреда.

Установено е, че за процесния лек автомобил е имало застраховка „Гражданска отговорност“, сключена с ответното дружество валидна към датата на процесното ПТП-справка от информационната система на ГФ на л.12 и застрахователна полица на л.46 от делото.

От приетата и неоспорена от страните автотехническа експертиза, чието заключение съдът приема като обективно и професионално се установява,че маневрата за ляв завой за лек автомобил Пежо 306 е предприета при светещ зелен сигнал на светофарната уредба,а за Хюндай Соната сигналът е бил червен. Според вещото лице при маневрата на лекия автомобил Пежо 306 се е движил с около 6.55 км.ч.,а Хюндай Соната с 94.25 км.ч.

По делото е изслушана и приета съдебно – медицинска експертиза, чието заключение съдът приема като обективно и професионално и не е оспорено от страните по делото. От същото се установява, че в резултат на процесното ПТП ищецът е получил следните травматични увреди: контузия на гръдния кош и корема, счупване на III, IV, V,VI,VII десни ребра, извънплеврално кръвонасядане на гръдния кош в дясно, излив в десния костодиафрагмален синус и рана в лявата област на главата.

Спешна медицинска помощ пострадалият е получил в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“. Пострадалият е постъпил в увредено общо състояние, контактен, адеква тен, рана в лявата област на главата. Счупването на 5 ребра в дясно е причинило трайно затруднение движението на снагата за около 1,5-2 месеца и временно разстройство на здравето не опасно за живота. Излив - събиране на течност - в десния костодиафрагмален синус е причинило временно разстройство на здравето опасно за живота. Извънплевралното кръвонасядане и контузията на гръдния кош, контузията на корема и раната на главата са причинили болки и страдания.

Получените травматични увреждания от процесното ПТП са довели на пострадалия - болки и страдания за срок от 3 месеца, като през първия 20 дни непосредствено след злополуката болките при ищеца са били с по-интензивен характер. През останалото време ищецът е търпял само периодично явяващи се болки при обща преумора и особено при студено и влажно време, когато той е бил принуден да ползва седитивни и обезболяващи средства.

От показанията на разпитания свидетел Р. Н./син на ищеца/ се установява, че в болницата ищецът бил в лошо състояние , стресиран и уплашен. Домашното лечение и пълното възстановяване е продължило 5-6 месеца,като през първия месец е имал нужда от помощ при обслужването си,тай като бил на легло.В момента вече е възстановен.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл. 432, ал.1 КЗ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Непозволеното увреждане е сложен юридически състав, чиито елементи следва да бъдат налице при условията на кумулативност– противоправно деяние, вреда, причинна връзка между деянието и вредата, както и вина/презумира се/.

С оглед приложените по делото Констативен протокол , споразумение по чл.381,ал.1 НК по нохд 2114/2021 год. на СРС,9-ти състав и заключението на АТЕ съдът приема за установено, че водачът на Хюндай Соната с д.к. № ******А.И.Х. в нарушение на чл.5,ал.3,т.1 и чл.6,т.1 ЗДвП и чл.31,ал.7,т.1 от ППЗДвП не е пропуснал движещия се с предимство автомобил управляван от ищеца и е предизвикал катастрофата,при която последния е бил увреден.В тази връзка относно противоправността на деянието и вината на А.И.Х. съдът прилага разпоредбата на чл.300 ГПК.

Съдът намира за установени по делото и останалите елементи на фактическия състав на непозволеното увреждане - вреда за ищеца по делото, която е пряка и непосредствена последица от противоправното деяние.

Във връзка с изложените правни изводи, съдът намира, че от правна страна са доказани всички елементи от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД, обуславящ деликтната отговорност на причинителя и съответно на застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“.

Установено е  и наличието на договорно правоотношение с ответното застрахователно дружество по застраховка „Гражданска отговорност“ за лек автомобил Хюндай Соната с д.к. № *******Следователно, съдът намира, че ответникът е материално легитимиран да отговаря по иска с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ като същият следва да заплати обезщетение за тези вреди в пълен обем на отговорността на водача.

Установен е факта на заявена извънсъдебна претенцията пред ответното дружество .

Поради изложените съображения, съдът намира, че предявеният иск за претърпени неимуществени вреди е ОСНОВАТЕЛЕН.

Неговият размер следва да бъде определен съгласно правилото на чл. 52 ЗЗД, което предвижда, че при непозволено увреждане обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост, а съгласно чл. 51, ал. 2 ЗЗД, ако увреденият е допринесъл с поведението си за настъпването на вредите, обезщетението може да бъде намалено.

Съдът не възприема за основателно възражението на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия,поради това,че е бил без поставен предпазен колан,тъй като доказателства в тази връзка не бяха представени. Установяването на горното обстоятелства е било в тежест на ответника/пълно и главно доказване/ и тъй като последният не го е установил следва да понесе последствията от това,т.е. отхвърляне на направеното възражение за съпричиняване.

При определяне размера на дължимото обезщетение съдът следва да вземе предвид характера и степента на уврежданията ,които са довели до обездвижването му за около месец, затруднени движения за около 3-4 месеца и са причинили болки и неудобства за един дълъг период от време. Съдът отчита и факта на пълно възстановяване на ищеца от уврежданията. Като взе всички тези факти пред вид, съдът намира, че искът за неимуществените вреди е основателен за сумата от 20 000 лв., като намира този размер за справедлив и обоснован с оглед продължителността и интензитета на търпените от ищецът болки и неудобства и отговаря на принципа на справедливостта и социално-икономическите условия на живот в страната.

Над уважения размер до претендирания такъв от 50 000 лв. искът за неимуществени вреди като неоснователен следва да бъде отхвърлен.

Законната лихва следва да се начисли така както е поискана от ищеца –от 27.07.2020 год. съобразно разпоредбата на чл. 497, ал.1, т.1 от КЗ .

По разноските в производството:

С оглед изхода на спора ответникът следва да заплати на адв. Я.Д. адв.възнаграждение по чл.38 от ЗА в размер на 1130 лв.

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК, ответникът следва да бъде осъден за заплати по сметка на СГС сума в размер на 800 лв. държавна такса и сумата 200 лв. за експертизи платени от бюджета на съда.

На основание чл. 78, ал. 8 ищецът следва да заплати на ответника направените от него разноски за експертизи в размер на 300 лв. Поради липса на доказателства за плащането,съдът не присъжда претендираното адвокатско възнаграждение.

Водим от горното, съдът

                                      Р  Е  Ш  И :

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, *** ** да заплати на Н.А.Н., ЕГН: **********, чрез пълномощника му адв. Я.Д., със съдебен адрес:*** на основание чл. 432, ал.1 от КЗ вр. чл. 45 ЗЗД сумата от 20 000 лв. - обезщетение за неимуществени вреди от непозволено увреждане настъпили при ПТП на 09.03.2020 г., ведно със законната лихва върху главницата от 27.07.2020 год. до окончателното й изплащане като ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за разликата над 8 000 лв. до пълния предявен размер от 50 000 лв.  като неоснователен.

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, ЕИК *******да заплати на адв. Я.Д. адв.възнаграждение по чл.38 от ЗА в размер на 1130 лв.,а по сметка на СГС държавна такса от 800 лв. и сумата 200 лв. за експертизи платени от бюджета на съда.

ОСЪЖДА Н.А.Н., ЕГН: ********** да заплати на З. „Л.И.“ АД, ЕИК *******сумата от 300 лв. – разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред САС в двуседмичен срок от съобщаването му.

 

 

 

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: