Определение по дело №125/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 290
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Иван Александров Анастасов
Дело: 20205300500125
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№290

 

гр. Пловдив, 12.02.2020г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ, ГО, XIV състав в закрито заседание на дванадесети февруари, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ РАДЕВ

ИВАН АНАСТАСОВ

                                                                                             

като разгледа докладваното от съдия Иван Анастасов възз.ч.гр.д. № 125 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.274 и сл., вр. чл.238, ал.2 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от Община- гр.Пловдив, в качеството й на ищец по гр.д.№ 6804/2019г. на ПдРС, ХІV гр.с., против протоколно определение от 18.11.2019г., с което производството по делото е прекратено на основание чл.238, ал.2 от ГПК. Твърди се, че, ако от ответника не е подаден отговор на исковата молба или е подаден отговор, в които не са изложени конкретни възражения против иска, или отговорът не е връчен на ищеца, не са налице в пълнота условията по чл.238, ал.2 от ГПК за прекратяване на производството по делото. Твърди се също така, че производството по делото не е следвало да бъде прекратено, тъй като с исковата молба са представени убедителни доказателства в подкрепа на иска и ищецът по никакъв начин не е дал основание да се счита, че не поддържа иска си. Иска се отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на ПдРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

От въззиваемия П.Н.- ответник по първоинстанционното дело, е подаден отговор на частната жалба, с който оспорва същата като неоснователна.

ПОС, ХІV гр.с., като се запозна с материалите по делото, намира следното:

Жалбата е подадена в срок и против подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, частната жалба се явява неоснователна по следните съображения: Действително, съгласно съществуващата практика на ВКС по приложението на чл.238, ал.2 от ГПК, за да бъде прекратено производството по делото, не е достатъчно ищецът да не се е явил в първото заседание по делото, да не е взел становище по отговора на исковата молба и да не е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие. Както се сочи и в мотивите към Определение № 259 от 25.05.2017 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1436/2017 г., IV г. о., „Не може да бъде постановено неприсъствено решение срещу ищеца нито може да бъде прекратено производството по искане на ответника, ако не е подаден отговор на исковата молба, ако препис от подадения отговор на исковата молба не е надлежно връчен на ищеца заедно с призовката за първото заседание по делото, ако подаденият отговор на исковата молба не съдържа възражения и оспорвания, а защитата на ответника се ограничава с отричане на фактите и обстоятелствата, посочени в исковата молба и твърдения на други факти, които имат значение за решаването на делото, както и ако ищецът не е предупреден за последиците от неявяването му в съдебно заседание. Още по-малко може да бъде постановено неприсъствено решение срещу ищеца или производството по делото да бъде прекратено по искане на ответника, когато ищецът има поведение, несъвместимо с неподдържането на предявения иск, напр. представил е относими и допустими доказателства, които са годни да установят подлежащите на доказване факти или е внесъл разноските за събиране на допуснатите от съда доказателства“. В случая отговорът на исковата молба не само е връчен на ищеца, но, като му е връчен препис от определението за насрочването на делото, във връзка със заявено оспорване на представени с исковата молба писмени доказателства му е дадено указание в срок до първото съдебно заседание да заяви, дали ще се ползва от оспорените документи. В този смисъл, ако и с исковата молба да са представени годни писмени доказателства, при положение, че те са оспорени от ответника и ищецът не е изпълнил изрично даденото му указание да заяви, дали ще се ползва от доказателствата, то не е налице основание да се приеме, че последният „има поведение, несъвместимо с неподдържането на предявения иск“. Налице са и останалите предпоставки за прекратяване на първоинстанционното дело- представител на общината не се е явил в първото по делото съдебно заседание и не е поискал делото да се разгледа в негово отсъствие. Ето защо, частната жалба ще следва да бъде оставена без уважение.

Предвид гореизложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Община- гр.Пловдив, в качеството й на ищец по гр.д.№ 6804/2019г. на ПдРС, ХІV гр.с., частна жалба против протоколно определение от 18.11.2019г., с което производството по делото е прекратено на основание чл.238, ал.2 от ГПК..

            Определението подлежи на обжалване пред ВКС с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                             ЧЛЕНОВЕ: