Решение по дело №690/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 713
Дата: 13 юни 2019 г.
Съдия: Татяна Райчева Макариева
Дело: 20193100500690
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

 

гр. Варна,             2019г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание на четвръти юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

 

при секретар Елка Иванова

като разгледа докладваното от съдията Макариева

в.гр. дело №  690 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 258 ГПК, образувано по въззивна жалба на В.Ц.Г. срещу  Решение № 539/ 11.02.2019 г. постановено по гр.д.№ 9141/2016 г. по описа на ВРС , с което ИЗМЕНЯ Решение №4683/12.12.2016г., постановено по гр.д.№9141/2016г., ВРС, 9 състав, в частта по отношение на определения режим на лични отношения на бащата В.Ц.Г., ЕГН **********, с адрес: ***3 с детето Н. В. Г., ЕГН **********, като отпада възможността бащата да взима и вижда детето  всяка седмица в дните вторник и сряда след детска градина /училище/ след 16.30 ч. и да го връща в дома на майката до 19 часа

Според изложеното в жалбата решението на Районен съд - Варна е неправилно и необосновано в противоречие със събрания доказателствен материал . По изложените подробно съображения, като не сочи нови факти и доказателства, въззивникът моли първоинстанционното решение да бъде отменено изцяло и се уважи исковата претенция.

  Въззиваемата страна, оспорва жалбата  като неоснователна.

Контролиращата страна ДСП гр. Варна не е изразила становище по  жалбата, изготвила е социален доклад по конкретно поставени от съда въпроси.

След съвкупна преценка на всички събрани по делото доказателства, с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, съдът приема за установено следното:

Въззивната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

Производството по делото е образувано е по иск на Н.Н.В., ЕГН:**********, пост.адрес *** лично и в качеството си на майка и законен представител на детето Н. В. Г., ЕГН: **********, чрез адв.Г. Мл. Н., адвокат при ВАК, адв. кантора: п.к. 9000 гр.Варна, бул."Сливница" №145, ет.2, ап.2 срещу В.Ц.Г., ЕГН: ********** с настоящ адрес: ***3 Алтернативен адрес по месторабота: гр.Варна, ж.к.Чайка, бл.68, вх.В и гр.Варна, ул.Селиолу №21 - „РОЛПАК" ООД, с правно основание чл.127, ал.2 СК за изменение на определения с Решение №4683/12.12.2016г. по гр.д.№9141/2016г., ВРС, 9 с-в. режим на лични отношения на ответника с детето Н. В. Г., ЕГН: **********, като му бъде определен режим, според който да я взема и връща от дома на майката, находящ в гр. Варна, жк."Чайка", бл.59, вх.Е, ап.3, ап.44, а именно: всяка първа и трета събота и неделя от 10.00ч. на съботния ден до 17.00ч. на неделния с преспиване, и 20 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

Обстоятелства от които се твърди, че произтича претендираното право:

В исковата молба се твърдят следните обстоятелства: с ответника В.Г. нямат сключен граждански брак, но са били във фактическо съпружеско съжителство, от което имат едно дете Н. В. Г., ЕГН: **********, видно от Удостоверение за раждане от ***г., изд. въз основа на Акт за раждане № 87/01.02.2011г.; с ответника са разделени от мес.януари 2016г.; детето Н.Г. е с 98% степен на увреждане, като съгл. последното Експертно Решение №649/025/09.02.2018г. с диагнозахидроцефалия; с Решение №4683/12.12.2016г. по гр.д.№9141/2016г., ВРС, 9 с-в родителските права по отношение на Н. са предоставени на майката, а на бащата е определен режим на личен контакт с детето, а именно: всяка нечетна седмица от месеца в петък след заниманията на детето в детската градина/училище до 18:30 часа в неделя с преспиване, както и всяка седмица в дните вторник и сряда бащата ще има право да взема детето след детска градина/училище /след 16:30 часа/ и да го връща в дома на майката до 19:00 часа; ще има право да взема детето при себе си всяка четна година за Нова година и Великден и всяка нечетна година за Коледа; втората половина на одобрените от Министерство на образованието ваканции - пролетна и зимна, както и 1 месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск; за рождения ден на бащата, както и по два часа в деня на рождения ден на детето Н., на основание чл. 127, ал. 2 от СК. Твърди, че от този момент последвали поредните конфликти между страните, но този път свързани с тълкуването на режима на личен контакт в частта относно как се определявсяка нечетна седмица от месеца в петък". Твърди, че в продължение на вече две години, освен, че е непрекъснато по болници с детето предвид здравословното му състояние, но и е подложена на непрекъснат тормоз от страна на ответника вследствие на всичките му действия. Счита, че с агресивното, неморално, асоциално и противообществено поведение ответника В.Г. поставя в постоянна пряка опасност психиката, живота и здравето на В. и Н. и явно демонстрира липса на какъвто и да родителски капацитет по отношение на малолетното общо дете Н., като действията му водят до отклонение не само на психиката, но и до влошаване на физическите проблеми, което от своя страна навлиза във възраст в която осъзнава всичко случващо се, но и иска да предпази и защити майка си от осъществяваното спрямо нея насилие.

         В срока по чл.131 ГПК ответника депозира писмен отговор, в който не оспорва, че с ищеца са родители на детето. Оспорва изнесената в исковата молба фактическа обстановка, както и твърденията на ищцата. Оспорва представената психологическа консултация. Не оспорва твърдението, че е подавал жалби срещу ищцата, но заявява, че тя не е изпълнявала съдебното решение. Твърди, че детето е привързано към него и не са налице основания за редуциране на режима му на личен контакт.   Възразява срещу исковата претенция, като моли определения му режим на личен контакт с детето да бъде изменен в следния смисъл: всяка нечетна седмица от месеца в петък след занималнята на детето в детската градина / училище до 18,30ч. в неделя с преспиване, както и всяка седмица в дните вторник и сряда / с преспиване във вторник срещу сряда/ бащата ще има право да взема детето след детска градина / училище след 16,30ч. и ще го връща в дома на майката в сряда до 19,00ч.; ще има право да взема детето при себе си всяка четна година за Нова година и Великден и всяка нечетна година за Коледа; втората половина на одобрените от Министерство на образованието ваканции - пролетна и зимна, както и 1 месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск; за рождения ден на бащата, както и по два часа в деня на рождения ден на детето Н..

Съдът приема, че предявените искове намират правното си основание в чл.59, ал.9 от СК.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните, изцяло възприема установената от ВРС фактическа обстановка, която изцяло възприема и препраща към нея на основание чл.272 от ГПК . За пълнота на изложението следва да се посочи :

От ангажираните в хода на производството доказателства, съдът  счита за установено  наличието на изменение на обстоятелствата по смисъла на дадените в т. ІІ от ППВС № 1/12.11.1974 г. задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона досежно понятието „изменение на обстоятелствата”. Налице са основания да се измени режима на личен контакт на ищеца с детето Н. определен с решение  №4683/12.12.2016г. по гр.д.№9141/2016г., ВРС, 9 с-в , тъй като той се е оказал неприложим, а освен това след определянето му са настъпили нови обстоятелства-изострили са се още отношенията между родителите което изисква да се определи нов режим .

Действително, изразеното от родителите и децата желание относно упражняването на родителските права и мерките за лични отношения с другия родител, не са задължителни за съда. Техните становища и искания се обсъждат на общо основание и се вземат предвид при оценката на събраните доказателства, като висшият критерии за решението на съда е интереса на децата. Чрез режима на личните отношения трябва да се постигне възможност децата да растат и се развиват под грижата и с подкрепата и на двамата родители. Право на всяко дете, а и негова естествена потребност е да общува и с двамата си родители. При разрешаване на спора за родителските права, съдът следва да съобрази висшия интерес на детето. В § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби на Закона за закрила на детето, законодателят дефинира най-добрия (висшия) интерес на детето чрез "преценката на желанията и чувствата на детето; физическите, психическите и емоционалните потребности на детето; възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето, опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена; способността на родителите да се грижат за детето; последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата и други обстоятелства, имащи отношение към детето."

         Преценявайки горните критерии, настоящият състав съдът намира, че е в интерес на детето режима на лични отношения да бъде изменен, но не и в частта с която отпада възможността на бащата да вижда и взима детето  всяка седмица в дните вторник и сряда  след детска градина , след 16.30 часа и да го връща в дома на майката до 19 часа.  Правилно първоинстанционният съд е определил нов  режим на лични отношения между бащата и детето, но в частта за тези дни следва да бъде отменено и се постанови ново в следния смисъл: Определя режим на лични контакти на бащата бащата В.Ц.Г. ЕГН: ********** с настоящ адрес: ***3 Алтернативен адрес по месторабота: гр.Варна, ж.к.Чайка, бл.68, вх.В и гр.Варна, ул.Селиолу №21 - „РОЛПАК" ООД, с детето Н. В. Г., ЕГН: **********, като му дава възможност да вижда и взема детето всяка седмица в дните вторник и сряда  след училище  след 17 часа и да го връща в дома на майката до 19 часа. 

          Разбира се, при изрично споразумение за това между родителите, в интерес на детето ще е то да има контакти с бащата  или с двамата родители едновременно, и в дни извън тези по определения режим. Същевременно, следва да се посочи и че от изключителен интерес на детето е родителите да преодолеят противоречията помежду си относно неговото отглеждане, които в случая не са особено съществени . За целта и с оглед благополучието на детето, двамата родители могат в тази връзка да потърсят подходящи услуги и съдействие от специалистите при Дирекция "Социално подпомагане".

Така, съдът счита, че режим на лични отношения, на бащата В.Ц.Г. с детето Н. следва да бъде същият какъвто е определен от районния съд като се отмени само в частта относно режима на личен контакт през дните вторник и сряда в следния смисъл:  в дните вторник и сряда  след училище  слд 17 часа и да го връща в дома на майката до 19 часа. 

С оглед изхода на спора страните не следва да си дължат разноски пред настоящата инстанция.

 

Воден от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №4683/12.12.2016г., постановено по гр.д.№9141/2016г., ВРС, 9 състав, в частта по отношение на определения режим на лични отношения на бащата В.Ц.Г., ЕГН **********, с адрес: ***3 с детето Н. В. Г., ЕГН **********, с която отпада възможността бащата да взима и вижда детето  всяка седмица в дните вторник и сряда след детска градина /училище/ след 16.30 ч. и да го връща в дома на майката до 19 часа

като вместо него ПОСТАНОВЯВА:     

Определя режим на лични контакти на бащата бащата В.Ц.Г. ЕГН: ********** с настоящ адрес: ***3 Алтернативен адрес по месторабота: гр.Варна, ж.к.Чайка, бл.68, вх.В и гр.Варна, ул.Селиолу №21 - „РОЛПАК" ООД, с детето Н. В. Г., ЕГН: **********, като му дава възможност да вижда и взема детето всяка седмица в дните вторник и сряда  след училище  след 17 часа и да го връща в дома на майката до 19 часа. 

Потвърждава решението в останалата част.

           Решението може да се обжалва пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните при предпоставките на чл. 280, ал. 1 и 2 от ГПК .              

         ПРЕДСЕДАТЕЛ                                  ЧЛЕНОВЕ: