Решение по дело №837/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 84
Дата: 21 февруари 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Колева
Дело: 20227150700837
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 84 / 21.2.2023г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, -ти състав, в открито заседание на двадесет и седми януари две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

СЪДИЯ: МАРИЯ КОЛЕВА

 

при участието на секретаря Димитрина Георгиева, като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 837 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. чл. 21, ал. 2 от Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ).

Образувано е по жалбата на Е.М.Д.,***, подадена чрез процесуален представител адвокат Б.Т., срещу решение от 06.08.2020 г. на директора на Дирекция „Бюро по труда“-Велинград, с което му е прекратена регистрацията. Релевирани са доводи за незаконосъобразност на обжалвания акт, по мотиви изложени в жалбата и в представено писмено становище, по които се претендира отмяната му, ведно с присъждане на разноски по приложен списък.

Ответникът – директорът на Дирекция „Бюро по труда“-Велинград, в съдебно заседание и представен писмен отговор, чрез процесуален представител юрисконсулт И.Д., изразява становище за неоснователност на жалбата и претендира присъждане на разноски.

Административен съд-Пазарджик, IХ-ти състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази доводите на страните и извърши цялостна проверка на оспорения акт и във връзка с правомощията си по чл. 168 АПК, приема за установено следното:

На 07.02.2020 г. Е.М.Д. е подал заявление-декларация по образец за регистрация в Дирекция „Бюро по труда“, като на същата дата е изготвен план за действие на безработно търсещо работа лице.

На 06.08.2020 г. Е.Д. подава заявление-декларация за промяна в обстоятелствата като заявява, че желае да му се прекрати регистрацията по негово желание.

Във връзка с това е издадено обжалваното решение от 06.08.2020 г., с което на посочено правно основание чл. 20, ал. 3, т. 2 ЗНЗ, директорът на Дирекция „Бюро по труда“-Велинград е прекратил регистрацията на Д. с мотив, че същият е подал заявление по собствено желание.

Към жалбата е представено копие от паспорт № ********* на Е.М.Д., издаден на 04.12.2019 г. от МВР-Пазарджик, валиден до 04.12.2024 г.

Представена е справка от Главна дирекция „Гранична полиция“, в която е посочено, че в автоматизирания информационен фонд в периода от 01.08.2020 г. до 30.09.2020 г. за Е.Д. има записани данни за влизане в Република България през ГКПП-Аерогара София на 28.09.2020 г., в 14.15 часа.

За изясняване на значимите за спора факти и обстоятелства по делото са допуснати до разпит свидетелите К. Х. Б. – служител в ДБТ-Велинград и М. А. Д. – баща на жалбоподателя. Свидетелката Б. заявява, че на 06.08.2020 г. на работа са били две служителки и е имало много клиенти. Посочва, че най-вероятно предходния ден са се свързали по телефона с Д. и са го уведомили, че трябва да се яви в бюрото на следващия ден да потвърди статуса си на безработен. Посочва, че на 06.08.2020 г. при нея е постъпило заявление за прекратяване на регистрацията, като „човекът, който го е представил, най-вероятно е носил регистрационна и лична карта с името Д.“. Заявява, че е видяла името Е.Д., бил е с маска и че най-вероятно всичко е протекло нормално и нищо не й е направило впечатление, което да остави някакъв траен спомен. С оглед епидемичната обстановка заявленията не са попълвани пред служителите, съответно не е видяла Е.Д. да попълва заявлението-декларация за промяна в обстоятелствата.

Свидетелят М. Д. заявява, че на 20.08.2020 г. в Украйна се е родило второто дете на сина му, поради което Е.Д. е напуснал България през месец юни 2020 г. Твърди, че синът му се е обадил и го е помолил да отиде до Бюрото по труда и да уведоми служителите, че не може да се прибере в България, заради очакваното раждане и усложнената обстановка с пандемията. М. Д. заявява, че е посетил дирекцията и единственото, което е разбрал, че борсата на сина му е свършила.

По искане на страните по делото е изслушана и приета съдебно-почеркова експертиза (СПЕ), която съдът кредитира изцяло. Според заключението на вещото лице подписът и ръкописният текст в заявлението-декларация за промяна на обстоятелствата от 06.08.2020 г. не са изпълнени от Е.М.Д., нито от М. А. Д. – баща на жалбоподателя. Посочено е също, че подписите на ред 1, 2 и 3 в графа „Безработно лице“ от Плана за действие са положени от Е.Д., а подписът на ред 4 от същата графа не е положен от Е.Д., нито от М. Д..

При така установеното от фактическа страна и след като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168, ал. 1 във връзка с чл. 146 АПК, Административен съд-Пазарджик обуславя следните правни изводи:

Жалбата е подадена в законоустановения 14-дневен срок от активно легитимирано лице - адресат на акта, за което оспорваният индивидуален административен акт е неблагоприятен, което обуславя правен интерес за подаване на жалба, поради което същата е допустима. Неоснователно е твърдението на ответника, че жалбата е недопустима, тъй като 14-дневният срок за обжалване започнал да тече на 01.08.2022 г., на която дата е съставен протокол за отказ от връчване на решение. Видно от така представения протокол, същият е съставен от длъжностно лице при Дирекция „Бюро по труда“-Велинград, в присъствието на свидетел, но липсва подпис на адресата на акта, който да удостовери отказа си за получаване на акта. По делото е представено решение от 06.08.2020 г. за прекратяване на регистрацията на Д. с положена върху него дата на връчване 17.08.2022 г. и подпис на Е.Д., поради което съдът намира че това е датата, от която е започнал да тече срока за обжалване. Жалбата е подадена на 31.08.2022 г., т.е. в законоустановения срок, поради което е допустима, а разгледана по същество – основателна по следните съображения:

Решението е издадено от компетентен орган по смисъла на чл. 21, ал. 1 ЗНЗ, според който регистрацията се прекратява и възстановява с решение на ръководителя на поделението на Агенцията по заетостта, като дирекциите „Бюро по труда“ са териториални поделения на агенцията съгласно чл. 25, ал. 1 от Устройствения правилник на Агенцията по заетостта.

Оспореният акт е издаден в законоустановената писмена форма и съдържа всички изискуеми съгласно чл. 59, ал. 2 АПК реквизити, в т.ч. фактическите и правни основания за прекратяване на регистрацията, чрез посочване на правнорелевантните факти, предвидени в хипотезата на чл. 20, ал. 3, т. 2 ЗНЗ.

Съгласно чл. 20, ал. 1 ЗНЗ лицата, които са регистрирани като безработни, са длъжни да изпълняват препоръките на трудовия посредник, както и действията и сроковете в плана за действие. В ал. 3 от същата разпоредба е посочено, че регистрацията се прекратява, когато търсещите работа лица подадат заявление по свое желание. Спорният въпрос по делото е дали Е.Д. е подал заявление-декларация за промяна в обстоятелствата от 06.08.2020 г., с която е заявил, че желае да му се прекрати регистрацията, за да е налице материалноправната предпоставка за издаване на административния акт на това основание. От изготвеното заключение по СПЕ вещото лице е категорично, че подписа и ръкописния текст в заявлението-декларация не са изпълнени от Е.Д., нито от баща му – М. Д.. Съдът кредитира заключението, доколкото същото кореспондира с останалите събрани по делото доказателства. От представеното копие от паспорт на Е.Д. е видно, че в него има положени гранични печати от различни летища в Украйна за датите: вход 07.12.2019 г. и изход – 18.12.2019 г.; вход 26.06.2020 г. и изход 28.09.2020 г. и вход – 03.08.2021 г. и изход 30.10.2021 г. От приложената по делото справка от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) също се установява, че Д. е влязъл на територията на Република България на 28.09.2020 г., която дата съвпада с датата на изходния печат на Украйна. В тази връзка не се доказва твърдението в писмените бележки на ответника, че не е доказано по категоричен начин, че на 06.08.2020 г. Д. не е бил на територията на страната. В писмото на ГДГП е посочено, че след 01.01.2007 г. лицата, ползващи се от правото на свободно движение, съгласно правото на Съюза, в това число и българските граждани и ползваните от тях МПС, не подлежат на задължителна проверка в АИС „ГК“, поради което във фонда не се съдържат изчерпателни данни за всички пътувания на тази категория лица, но доколкото в системата има регистрирано влизане в България на 28.09.2020 г., което съвпада с положения печат за изход от Украйна, то следва да се приеме, че Д. е излязъл от България на 26.06.2020 г. видно от печата в паспорта и е влязъл на 28.09.2020 г., т.е. на 06.08.2020 г. не се е намирал на територията на България. В тази връзка съдът кредитира показанията на бащата на жалбоподателя, доколкото същите отговарят на събраните доказателства.

Съдът не кредитира показанията на свидетелката Б., тъй като същите са неясни и непоследователни. Първо заявява, че „човекът, който е представил това заявление най-вероятно е носил регистрационна и лична карта с името Д.“, а впоследствие е категорична, че е видяла името Е.Д. на личната карта. От друга страна посочва, че поради обявената епидемиологична обстановка лицата, които са подавали заявления, не са ги попълвали пред служителите.

От събраните писмени и гласни доказателства и приетото заключение по съдебно-почерковата експертиза, може да се направи обоснован извод, че на 06.08.2020 г. лицето Е.Д. не се е явило в Дирекция „Бюро по труда“-Велинград, не е попълвало и не е подало заявление-декларация за промяна в обстоятелствата. Доколкото разпоредбата на чл. 20, ал 3, т. 2 ЗНЗ регламентира прекратяване на регистрация по собствено желание на безработното лице, то в случая не са изпълнени материалноправните предпоставки за издаване на оспорения административен акт, поради което същият като незаконосъобразен следва да бъде отменен.   

С оглед изхода на делото и предявеното от процесуалния представител на жалбоподателя искане за присъждане на разноски, следва Агенция по заетостта да бъде осъдена да заплати на Е.Д. такива в размер на 510 лв., представляващи заплатена държавна такса – 10 лв., депозит за вещо лице – 200 лв. и адвокатско възнаграждение – 300 лв. по приложен списък и договор за правна защита и съдействие от 24.08.2022 г. Неоснователно е възражението за прекомерност направено от ответника доколкото адвокатското възнаграждение е под минималния размер посочен в чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2 АПК, Административен съд-Пазарджик, IХ-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение от 06.08.2020 г. на директора на Дирекция „Бюро по труда“-Велинград, с което е прекратена регистрацията на Е.М.Д..

ОСЪЖДА Агенция по заетостта да заплати на Е.М.Д., ЕГН **********,***, сумата от 510 (петстотин и десет) лева, представляваща разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

На основание чл. 138, ал. 3 АПК препис от решението да се изпрати на страните по реда на чл. 137 АПК.

 

 

                                                         СЪДИЯ:         (П)