Определение по дело №16836/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 6380
Дата: 4 юни 2018 г.
Съдия: Христина Иванова Сярова
Дело: 20173110116836
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р   А   З   П   О  Р   Е   Ж  Д   А   Н  Е

 

Номер ………..,                     04.06.2018 година,                        град Варна,

 

 

ВАРНЕНСКИ  РАЙОНЕН СЪД,                           СЕДEМНАДЕСЕТИ  СЪСТАВ

 

На четвърти юни                                                  две хиляди и осемнадесета година:

 

В закрито заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ХРИСТИНА СЯРОВА

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ГРАЖДАНСКО  ДЕЛО №  16836 по описа за 2017г. на ВРС,

за да се  произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.310 от ГПК.

Постъпила е искова молба от С.А.В. с ЕГН-********** ***, в качеството му на баща и законен представител на малолетните Е.С.В., М.С.В. и И.-Александър С.В., както и от А.С.В. действащ  със съгласието на своя баща С.А.В., с която са предявени обективно и субективно съединени искове за заплащане на издържи за минало време -една година назад преди завеждане на иска ( 02.11.2016г. – 01.11.2017г.) на осн. чл.149 от СК, в размер на 180лв. за Е. и М., 160лв. за И.-Александър и 200лв. за, както и искове за заплащане на издръжки занапред в същите размери с правно основание чл.143 от СК, против И.И.К. ***. Молбата е подадена от адвокат в качеството му на законен представител на малолетните и непълнолетно деца. Приложени са писмените доказателства, относно твърдените от ищцата факти. Подадената молба отговаря на формалните изисквания на чл.127 и чл.128 от ГПК.

            В срока за отговор на ответницата И.И.К. е постъпил такъв. Счита исковете за недопустими, алтернативно неоснователни. Твърди, че две от децата И.-Алекснадър и М. са родени в Канада, като в България нямат присъствени актове на български граждани. Отделно от това, че по силата на представено решение за развод, Канадският съд е приел, че тя няма да им заплаща издръжки, защонто не разполага с доходи. Моли съда да прекрати производството като недопустимо, алтернативно да отхвърли исковете като неоснователни.        

След извършена служебна проверка, съдът счита че предявените с нея искове са недопустими съгласно разпоредбите на чл.85-87 от КМЧП, поради липса на международна компетентност на българския съд да разгледа и реши споровете. За издръжки.

            Съдът е задължен да следи служебно за своята международна компетентност, независимо дали тази компетентност се урежда от регламент на Европейския съюз /ЕС/, от международна конвенция, приета от Република България, или от Кодекса на международното частно право /КМЧП/. За да се преценени, кое е приложимото право по спора следва да се даде отговор на посочения въпрос, конкретизиран съгласно т. 1 от ТР № 1 от 19.02.2010 г. по т. дело № 1/2009 г. на ОСГКТК на ВКС. По спорове за издръжка при наличие на международен елемент в правоотношението, в случай на обичайно местопребиваване на детето в страна, която не е членка на ЕС се прилага КМЧП, предвид чл. 4 от цитираната по- горе Конвенция. Отношенията между родители и деца се уреждат от правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на детето или от неговото отечествено право, ако то е по – благоприятно за него, когато родителите и детето нямат общо обичайно местопребиваване – чл. 85, ал. 2 КМЧП. Задължението за издръжка се урежда от правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка. – арг. чл. 87, ал. 1 КМЧП. Изключенията от това правило, предвиждащи приложение на отечественото право на търсещия издръжка са в хипотезите, при които отечествено право на търсещия издръжка е по – благоприятно за него – чл. 87, ал. 1 КМЧП, когато търсещият и дължащият издръжка са граждани на една и съща държава и дължащият издръжка има обичайно местопребиваване в тази държава и когато приложимото чуждо право по ал. 1 и ал. 2 не допуска присъждането на издръжка. Следователно компетентни да се произнесат по спора за издръжка са съдебните органи на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка с изключенията, посочени в цитираните норми.

            Съобразявайки факта, че страните живеят в Канада, съдът счита, че компетентни да се произнесат по исковете за издръжки са кандските съдебни органи. Нито родителите нито децата живеят в Република България. Спорът за упражняване на родителските права и издръжка е разрешен с влязло в сила решение за развод на канадския съд, което прави исковете недопустими. Обичайното местопребиваване на майката, дължаща издръжки е в Канада, при което обстоятелство българският съд не е компетентен да се произнесе обективно и субективно съединените претенции по чл.143 и чл.149 от СК. В този смисъл и Определение № 381/18.10.2017г. по дело № 2912/2017г. на ВКС, ГК III г.о.

С оглед на изложеното съдът намира,че  поради липса на компетентност  следва да прекрати производството по настоящото дело.

Водим от горното

                    

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

                     

ПРЕКРАТЯВА  производството по гр.д.№ 16836/2017г. по описа на Варненски районен съд, поради липса на международна  компетентност на българския съд да се произнесе по обективно и субективно предявени исковете за издръжка с прави основания чл.143, ал.1 от СК и чл.149 от СК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в седмичен срок от съобщаването му на страните пред Варненски окръжен съд.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: