Решение по дело №337/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 ноември 2020 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20207240700337
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                       

                               Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                       

          

          379       11.11.2020 година   град Стара Загора

                 

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А   

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА   

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА  

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА 

 

 

При секретар Пенка Маринова              

И с участието на прокурор Нейка Тенева                                                 

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 337 по описа  за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на Е.Д.П. ***, против Решение № 409/ 11.08.2020г., постановено по АНД № 1576/ 2020г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърден като законосъобразен електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3511800 на ОД на МВР  – Стара Загора.     

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на материалния и на процесуалния закон – касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че извършването на вмененото му нарушение е доказано по безспорен и несъмнен начин. Поддържа, че не са спазени регламентираните в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. условия, ред и изисквания за използване на автоматизираното техническо средство, с което е установено и заснето нарушението на правилата за движение по пътищата. Твърди, че съставеният протокол за използване на АТСС не отговаря изцяло на условията, посочени в чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменен като незаконосъобразен електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3511800 на ОД на МВР  – Стара Загора.

 

Ответникът по касационната жалба – Областна Дирекция на МВР – Стара Загора, чрез процесуалния си представител по делото, в представеното писмено възражение оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена.

            

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение, като постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, да бъде оставено в сила.      

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

           

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на Е.Д.П. ***, срещу електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3511800 на ОД на МВР  – Стара Загора, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал.1, т.5 от ЗДвП, на Е.Д.П., като законен представител на „МАХРИ П.“ ЕООД, е наложена глоба в размер на 600лв., за нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 06.04.2020г. в 09.27 часа, на ГП І-5 км.236+100, гр. Стара Загора до разклона за фирма „Мегатрон“ в посока юг към гр. Хасково, при ограничение на скоростта от 50 км/ч за населено място, е установено извършване на нарушение при управление на МПС с рег. № *****, с установена скорост на движение от 94км/ч, при превишена стойност на скоростта 44 км/ч и приспаднат километров толеранс -3км, като извършеното нарушение е установено и заснето с АТСС (ARH CAM S1), автоматизирано техническо средство  № 111743с8.

        

                                                                                                                                                   С обжалваното решение Старозагорският районен съд е потвърдил електронния фиш, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити по чл.189, ал.4 от ЗДвП, като при установяването на нарушението и издаването на електронния фиш са спазени процесуалните правила и формалните изисквания, регламентирани в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. По съществото на спора, след преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка съдът е приел, че извършеното нарушение по чл. 182, ал.1, т.5 от ЗДвП е доказано по безспорен и несъмнен начин, като законосъобразно Е.П., като законен представител на „МАХРИ П.“ ЕООД /дружеството – собственик на МПС, с което е извършено нарушението на скоростния режим/, е санкциониран с налагане на предвиденото в закона по вид и размер административно наказание за това нарушение с издаването на електронен фиш.

 

           Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.  

 

Неоснователно е възражението на касационния жалбоподател, че не са спазени условията и редът за използване на автоматизираното техническо средство за контрол на правилата за движение по пътищата, което има за последица незаконосъобразност на издадения въз основа на установеното с това АТСС нарушение на ЗДвП електронен фиш. Несъответни на съдържанието на представения Протокол по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г., удостоверяващ използването на АТСС (ARH CAM S1), автоматизирано техническо средство  № 111743с8, за установяване на извършеното на 06.04.2020г. в 09.27 часа нарушение по ЗДвП - предмет на обжалвания електронен фиш, са оплакванията на касатора, че този протокол не отговаря на всички нормативно регламентирани изисквания по чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. Протоколът за използване на АТСС съдържа информация за точното местонахождение на мястото за контрол, датата на използване на АТСС, разположението на АТСС спрямо посоката на движение на контролираните МПС, начало и край на работа на АТСС и др. След като процесното нарушение на скоростния режим не се свърза с ограничение на скоростта, въведена с пътен знак, а с превишаване на скоростта за управление на МПС в населено място, очевидно не се следва попълване в протокола на графите относно вида на ограничителния пътен знак и за разстоянието на АТСС от пътния знак с въведеното ограничение на скоростта. Обстоятелството, че в съставения Протокол по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. не са посочени номерата на първото и последно статично изображение/видеозапис, не може да се приеме като съществено нарушение, доколкото в протокола са отразени началото на работа /09.00 часа/ и края на работа /13.00 часа/ на АТСС, с което е установено и заснето нарушението. А фактът, че протоколът за използване на АТСС на 06.04.2020г. е регистриран в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора един ден по-късно /на 07.04.2020г./, е абсолютно ирелевантен за материалната и/или процесуалната законосъобразност на  издадения електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3511800 на ОД на МВР  – Стара Загора. 

 

Фактически, правно и доказателствено обоснован е направеният от въззивния съд извод, че по несъмнен начин е установено и доказано извършеното с МПС с рег. № ***** на посочените в електронния фиш дата, час, място и обстоятелства нарушение на скоростния режим, за което на Е.П., като законен представител на дружеството – собственик на МПС, с което е извършено нарушението, при липса на подадена декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, е наложено предвиденото в закона по вид и размер административно наказание за това нарушение с издадения електронен фиш серия К, № 3511800  на ОД на МВР  – Стара Загора. Липсват каквито и да е било данни, още по-малко доказателства в подкрепа на поддържаната от касационния жалбоподател защитна теза, че към момента на заснимане на нарушението лек автомобил с рег. № ***** е бил изпреварван от друг лек автомобил „Дачия“, поради което установеното превишение на скоростта е на автомобила, извършващ маневрата „изпреварване“. От представения по делото снимков материал, изготвен с АТСС (ARH CAM S1), автоматизирано техническо средство  № 111743с8 /представляващ доказателствено средство по см. на чл.189, ал.15 от ЗДвП/, по несъмнен начин се установява, че констатираното превишаване на разрешената скорост за движение на 06.04.2020г. в 09.27 часа на ГП І-5 км.236+100, гр. Стара Загора, в района на фирма „Мегатрон“, се свързва с управление на МПС с рег. № *****, като противно на твърдяното от санкционираното лице, очевидно заснимането на установеното нарушение на скоростния режим не е направено в момент на предприета от друго МПС маневра „изпреварване“ – на снимковия материал други автомобили освен МПС с рег. № ***** в контролираната посока на движение не са заснети.

 

         С оглед на изложените съображения съдът намира че не е налице твърдяното касационно основание, поради обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

      Предвид изхода на делото искането на ответника по касационната жалба за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63, ал.3 във вр. с ал.5 от ЗАНН, Е.Д.П. следва да бъде осъден да заплати на Областна дирекция на МВР – Стара Загора сумата от 80 лева, представляваща възнаграждение за осъществената от юрисконсулт правна защита в касационното производство, определено съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 409/ 11.08.2020г., постановено по АНД № 1576/ 2020г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3511800 на ОД на МВР  – Стара Загора. 

 

ОСЪЖДА Е.Д.П. ***, ЕГН **********, да заплати на Областна дирекция на МВР – Стара Загора сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение. 

 

         Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                       2.