Решение по дело №2232/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3282
Дата: 12 май 2017 г. (в сила от 7 май 2019 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20141100102232
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2014 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

..……/12.05.2017г.

гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 9-ти състав, в публичното съдебно заседание на петнадесети декември през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Юлия Асенова, като разгледа гр.д. № 2232 по описа за 2014г, за да се произнесе взе пред вид следното:

Предявени са искове с правно основание чл. 226, ал.1 от КЗ (отм.).

Ищцата М.Н.Г. твърди, че на 26.04.2009г., около 16:40ч. на път с. Х.- гр.Стара Загора, южно от раЗ.лона за с. Е., област Стара Загора, претърпява тежко ПТП като пасажер на предната дясна седалка в л.а. марка „Форд“, модел „Кугар“, с рег. № *******, управляван с превишена скорост. При излизане от ляв по посока на движението завой, водачът загубва контрол върху автомобила и въпреки задействането на спирачната система се удря в крайпътно дърво. Вследствие от описаното ПТП ищцата получава тежки травматични увреждания, а именно: политравма, церебрална кома, контузия и оток на мозъка, контузия на белия дроб, счупване на 3-8 ребра вдясно. За първоначално получените увреждания е предявен иск срещу застрахователно дружество З. „У.“ АД, с което водачът на посочения автомобил има сключен договор за застраховка "Гражданска отговорност".  По исковата молба е образувано гр.д. №7438/10г. по описа на СГС срещу ответното дружество и е постановено решение, отменено частично с решение по гр.д. №4337/11г. на САС, 8 състав, по което на ищцата е присъдено обезщетение в общ размер от 90 000,00 лв. за описаните неимуществени вреди. Ищцата излага, че през 2013г. претърпява тежки усложнения, които се намират в пряка причинно-следствена връЗ.а с първоначалните телесни увреждания и за които не е получила обезщетение, тъй като са нововъзникнали. Поради това посочените в настоящата искова молба вреди не попадат в обхвата на обезщетението по предходното производство. Уврежданията в условията на ексцес се описват като: силни пристъпи на главоболие, световъртеж, главозамайване, нестабилност при ходене, трудна ориентация при ходене на тъмно. На 05.12.2013г. след изследване с ядрено-магнитен резонанс се установява наличие на корова атрофия, посттравматични промени двустранно фронтално (малация- размачкана мозъчна тъкан след преживяната травма), средностепенна хидроцифалия (наличие на вода в мозъка). В началото на 2014г. е констатирано намаляване на слуха в дясното ухо. Посоченото влошаване причинява  сериозни статокинетични и координациони смущения и вестибуларна хиперрефлексия, които не позволяват на ищцата да управлява моторни превозни средства. Негативните промени в поведението, свързани със затруднено общуване с околните, социална изолация и затрудняване на трудовата дейност поради внезапни промени в настроенията. Моли да ѝ бъде присъдено обезщетение в размер на 300 000,00 лева, представляващо допълнително обезщетение в следствие от ексцес от претърпените травми при ПТП от 26.04.2009г, ведно със законна лихва, считано от 05.12.2013г. до окончателното му изплащане.

Ответникът З.К.„У.“ АД оспорва предявения иск като неоснователен, тъй като ищцата е обезщетена напълно за претърпените вреди в рамките на предходния исков процес. Претендираното влошаване на здравето е констатирано и съобразено при постановяването на решение по гр.д. №4337/2011 и ищцата е надлежно обезщетена. Ответникът възразява, че неоткрития навреме хроничен субдурален хематом се дължи на неправилна и ненавременна медицинска помощ или нововъзникнала травма без причинно-следствена връЗ.а с деянието от 26.04.2009г. В условията на евентуалност оспорва претенцията по размер, като счита, че ако бъдат установени основания за присъждане на допълнително обезщетение, то следва да бъде в максимален размер от 10 000,00 лева.

Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

По делото не се спори, че към момента на настъпването на процесното ПТП ответникът е застраховател по задължителната застраховка „Гражданска отговорност”, сключена за лек автомобил марка „Форд“, модел „Кугар“, с рег. № *******, както и че на 26.04.2009г. е настъпило ПТП, при което ищцата е претърпяла травматични увреждания.

С решение №529/04.04.2012г. по гр.д. № 4337/2011г по описа на САС, 8-ми състав    

От приложените Етапна епикриза от неврохирургично отделение при МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ АД, Епикриза № ИЗ 8019/22.05.2009г., издадена от отделение по анестезиология, реанимация и интезивно лечение при МБАЛ „Проф. д-р. Ст. Киркович“ АД, КТ на главен и малък мозък от 19.05.2009г. от СМДЛ за образна диагностика „Медискан“ ООД-Град Стара Загора от 19.05.2009г., магнитно-резонансна томография от медицински център „Евромедик диагностикс“ София, МБАЛ-Доверие от 05.12.2014г. и заключението на съдебно-медицинска експертиза на д-р Х.Б.М. се установява, че при процесното ПТП от 26.04.2009г. М.Н.Г. е получила тежка черепномозъчна травма с дифузен мозъчен оток, имаща характер на дифузна аксонална увреда, хроничен субдурален хематом вдясно с незначителна компресия на същестранния страничен вентрикул. Наличието на посочения хроничен субдурален хематом вдясно с ширина 7 мм. Към март 2011г. ищцата е имала оплаквания от главоболие, световъртежи, нестабилност при ходене, шум в ушите, затруднена концентрация, раздразнителност и сприхавост. През 2013г. и 2014г. продължава утежняването на съобщаваните оплаквания и настъпват патологични мозъчни промени. На 05.12.2013г. е констатирана корова атрофия, следствие от дифузна аксонална увреда, мозъчен оток и судурален излив вдясно. Увреждането води дезинтеграция на личността, нарушено емоцинално функциониране, затруднения в планирането, абнормално внимание и концентация, промени в настроението-еуфория, апатия и дезинхибиция. Засегнати са също така когнитивните и експресивните функции. В периода след 05.12.2013г. са установени постмалатични промени челно, които имат дефинитивен и траен характер и съпричиняват развитието на челен мозъчен синдром. Създава се и опасност за развитие на епилепсия. През този период е установена и средностепенна хидроцефалия с лека асиметрия в обема при по-широка срединна част на левия страничен вентрикул. Налице са и изменения, водещи до нарушения в ликвороциркулацията и ликворното налягане. Установява се наличие на обща мозъчна атрофия, която има необратим характер, като това усложнение се намира в пряка причинно-следствена връЗ.а с процесното ПТП. Изброените посттравматични увреждания водят до задълбочаване на симптомите, свързани с главоболие, лесна уморяемост, световъртеж, слабост в левия крак, промяна във вкуса, намалено обоняние, статокинетични и координационни нарушения, намален слух в дясното ухо и когнитивни нарушения.

От приетата съдебно-психиологична експертиза, изготвена от вещото лице Д. Стефонова З., се установява, че вследствие от претърпяната черепно-мозъчна травма е настъпило значително снижаване на познавателните възможности, екстремно отдръпване от социални контакти, високо вътрешно напрежение и безпокойство, раздразнителност, агресивност, преумора, слабост, апатия, чести чувства за безсилие и страх.

От приетата по делото съдебно-медицинска експертиза, изготвена от д-р М.Б.А., УНГ-ординатор в Клиниката по Професионални болести към УМБАЛ „Св. И. Рислки“ ЕАД въз основа на клиничен УНГ преглед с последваща аудиометрия на ищцата М.Н.Г. и посочените в заключението документи се констатира невросензорна загуба на слуха и неврит на слуховите нерви. Налице е двустранно невросензорно намаление на слуха, по-силно изразено в дясното ухо. Намалението е за лявото ухо-25 дB и за дясното-32 дB при норма за възрастта 0-5 дB. Посочените увреждания могат да настъпят в дългосрочен план вследствие от посттравматично нарушено кръвоснабяване на главата. Вредите се намират в причинно-следствена връзка с процесното ПТП. Първото документирано намаляване на слуха е от 29.01.2014г, обективирано в отоневрологично изследване и аудиограма от проф. Ал. Карапанчев-отоневролог Клиника по УНГ болести, УМБАЛ „Царица Йоана-ИСУЛ“ ЕАД-София.

При така установените факти, съдът намира следното:

Въз основа на установената по делото фактическа обстановка съдът приема, че в срока на действие на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” настъпва застрахователно събитие, което е покрит риск по нея. Процесното ПТП настъпва по вина на водача на лекия автомобил в следствие от противоправно поведение, изразяващо се в нарушение на правилата, установени в Закона за движение по пътищата.

Общата корова атрофия е пряка последица от първоначалната мозъчна травма. Свързана е с периодичната загуба на спомени на ищеца, с невъзможността му да разбира смисъла на прочетен текст, да разбира смисъла на разговора с други хора. Този процес е невъзвратим и не подлежи на лечение. Тези вреди са новонастъпили спрямо предходното производство между страните и следва да бъдат обезщетени, тъй като предходния състав на съда не е отчел това възможно, но непотвърдено към онзи момент влошаване. В мотивите към решение №529/04.04.2012г. по гр.д. № 4337/2011г по описа на САС, 8-ми състав, чиято сила на присъдено нещо относно правопораждащите вземането елементи настоящия състав зачита, се посочва, че след като вещото лице по СМЕ не е категоричен за възможните трайни увреждания на пострадалата, обезщетение за тях не се присъжда. С експертизата и медицинските документи събрани в хода на настоящото производство трайността на уврежданията (т.е. нелечимостта им) е установена по категоричен начин. Невъзможността да се възстанови здравословното състояние на ищцата съставлява ексцес, тъй като ново състояние, което не е отчетено в предходното производство и за него следва да бъде определено ново застрахователно обезщетение.

Хроничният субдуларен хематом е налице към момента на предявяване на първоначалния иск, тъй като съгласно СМЕ е установен към 19.05.2009г. От това следва, че той не съставлява влошаване на здравословното състояние на ищцата спрямо предходното производство, т.е. не представлява ексцес и за него не следва да бъде определяно ново застрахователно обезщетение.

Установи се твърдяното намаляване на слуха съответно за лявото ухо -25дB и за дясното - 32дB при норма за възрастта 0-5 дB. Намаляването на слуха не е обезщетявано в предходното производство и следователно съставлява ексцес, за който застрахователят дължи застрахователно обезщетение.

Възражението на ответника, че настъпилите усложнения са следствие от лекарска грешка, остана недоказано по делото. А възражението за съпричиняване поради непоставяне на обезопасителен колан, не следва да бъде разглеждано, поради отхвърлянето му като неоснователно в предходното производство, в която част предишното решение формира сила на пресъдено нещо.

Следователно искът е доказан по основание. При определяне на размера съдът съобрази, възрастта на пострадалата 23г. към настъпване на произшествието. Обстоятелството, че общата корова атрофия води до нарушения в сетивната, двигателна и познавателна (когнитивна) мозъчна функция, че същата обхваща сфери като памет, внимание, реч и интелект.  Деменцията и деградацията на личността са естествена последица от това увреждане. Трайният и необратим характер на вредите. С оглед на изложените съображения, искът следва да бъде уважен за сумата от 100 000,00 лева, ведно със законната лихва считано 05.12.2013г. до окончателното им изплащане. За разликата искът е неоснователен и следва да се отхвърли.

По разноските:

С оглед на изхода на делото право на разноски имат и двете страни по спора.

Ищецът доказва разноски за депозити за експертизи в общ размер на сумата от 600,00 лева, от която съразмерно на уважената част от исковете следва да им се присъди сумата от 200,00 лева.

На адвокат Л.Г., осъществил процесуалната защита и съдействие на ищцата по реда на чл. 38, ал.2 от ЗАдв, е дължимо адвокатско възнаграждение в размер на сумата от 9530,00 лева, от която сума съразмерно на уважената част от исковете ответникът следва да се заплати 3176,67 лева.

Ответникът има право на разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 9530,00 лева, от която сума съразмерно на отхвърлената част от исковете ищцата дължи 6353,33 лева.

В полза на бюджета на СГС е дължима държавна такса в размер на сумата от 12000,00 лева, от която съразмерно на уважената част от исковете ответникът дължи 4000,00 лева.  

Така мотивиран, съдът

Р   Е   Ш   И   :

ОСЪЖДА ЗК „У.“ АД, ЕИК********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на М.Н.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, както следва: на основание чл. 226 от КЗ (отм.) сумата от 100 000,00 лева обезщетение за претърпените болки и страдания съставляващи ексцес от травматичните увреждания получени при ПТП, настъпило на 26.04.2009г. от 16:40ч. на път с. Х.-Стара Загора, южно от разклона за с. Е., област Стара Загора,  ведно със законната лихва за забава върху посочената сума считано от 05.12.2013г. до окончателното ѝ изплащане, а на основание чл. 78, ал.1 от ГПК сумата от 200,00 лева – разноски съразмерно на уважената част от исковете, КАТО ОТХВЪРЛЯ ИСКА за разликата над сумата от 100 000.00 лева до пълния предявен размер от 300 000лв.

ОСЪЖДА ЗК „У.“ АД, ЕИК********да заплати на адв. Л.Г.Г., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 38, ал.2 от ЗАдв. сумата от 3176,67 лева, адвокатско възнаграждение съразмерно на уважената част от исковете.

ОСЪЖДА М.Н.Г. с ЕГН ********** да заплати на ЗК „У.“ АД, ЕИК********, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата от 6353,33 лева, юрисконсултско възнаграждение съразмерно на отхвърлената част от исковете.

ОСЪЖДА ЗК „У.“ АД, ЕИК********да заплати по сметката на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД сумата от 4000,00 лева, държавна такса за производство съразмерно на уважената част от исковете.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: