Определение по дело №1728/2016 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2358
Дата: 21 ноември 2016 г.
Съдия: Елеонора Симеонова Кралева
Дело: 20162100501728
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ІІ - 2358                                                21.11.2016 г.                                           град Бургас

 

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,                           втори въззивен гражданска състав

На:   двадесет и първи ноември                                      две хиляди и шестнадесета година

в закрито съдебно заседание на основание чл.267 ГПК, в следния състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ТЕМЕЛКОВА

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ РУСЕВА-МАРКОВА

                                                                                                        ЕЛЕОНОРА КРАЛЕВА

Секретар

Прокурор

разгледа въззивно гражданско дело номер 1728  по описа за 2016 година.

 

На основание чл.268 ГПК, съдията – докладчик Е. КРАЛЕВА

ДОКЛАДВА ДЕЛОТО:

 

Производството по делото е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивната жалба на С.В.В., ЕГН **********, подадена чрез назначения му от съда по реда на чл.47, ал.6 ГПК особен представител – адв.Г.Н., против решение № 55/09.08.2016 г., постановено по гр.д.№ 367/2015 г. по описа на РС-Царево. С последното районният съд е прекратил производството по гр.д.№ 367/2015 г. по описа на ЦРС в частта по отношение на искането за отмяна на нотариален акт за продажба на недвижим имот № 53, том ІV, дело № 1108/1991 г. на нотариус при БРС, както и е приел за установено по отношение на ответниците Н.С.Е., Ю.Д.Е. и С.В.В., че  ищците И.М.Н. и Б.И.П. са собственици на дворно място, съставляващо парцел І-85, в кв.27 по плана на с.Синеморец, общ.Царево, с площ от 1025 кв.м., при граници: от изток – парцел ІІ-86,87, от запад – улица, от север – улица, от юг – край на регулация, който недвижим имот съгласно схема № 43449/31.10.2012 г., издадена от СГКК-гр.Бургас представлява поземлен имот с идентификатор № 66528.501.217 по КККР, с адрес на поземления имот – с.Синеморец, п.к.8279, ул.“Дъбрава“, с начин на трайно ползване – за друг обществен обект, комплекс, съсъ съседи на поземления имот: имоти с идентификатори 66528.501.519, 66528.501.225, 66528.501.505, както и ответниците са осъдени да заплатят на ищците сумата от 3155 лв. за направените по делото съдебни разноски.

Първоинстанционното решение се обжалва в частта, с която е уважен установителния иск за собственост по чл.124, ал.1 ГПК.

Въззивникът изразява недоволство от постановеното решение в обжалваната му част, като счита същото за неправилно, необосновано и незаконосъобразно, поради допуснати нарушения на процесуалния и на материалния закон. Счита се за неправилен и необоснован извода на съда, че в полза на ответниците не е изтекъл давностния срок по чл.79, ал.2 ЗС, понеже имотът не бил в тяхно владение. В тази връзка се твърди, че владението върху имота никога не е преминавало в ръцете на друг освен на праводателите на ответниците Недялко Е. и С.В. и на самите тях. Според жалбоподателя, дори и да се приеме, че наследодателят на продавачите на ответниците не е могъл да придобие по давност и да стане собственик на процесния имот, то тогава Е. и В. са станали собственци по силата на кратката давност като добросъвестни владелци, тъй като същите са придобили имота с договор за продажба, обективиран в  нотариален акт № 53, том ІV, дело № 1108/1991 г., без да са знаели, че праводателят им не е бил собственик, като законовата презумпция по чл.70, ал.3 ЗС не е успешно оборена от ищците по делото. Според въззивника, районният съд е нарушил и съдопроизводствените правила, тъй като не е изпълнил задължението си по чл.12 ГПК да прецени всички доказателства по отделно и в тяхната съвкупност. В тази връзка, след самостоятелен анализ на доказателствата се посочва, че от показанията на ищцовите свидетели не става ясно как ищците са осъществявали фактическата власт върху имота и че владението им е било несмущавано, тъй като показанията са противоречиви, а по отношение на имота са водени искови производства в различни периоди от време, което води до необоснованост на съдебния акт. Според въззивника обжалваното решение е необосновано и поради това, че не почива на събрания доказателствен материал и изводът на съда, че към 1997 г. процесният имот не е бил общинска собственост, както и извода, че ищците са доказали собствеността си по силата на изтекла в тяхна полза придобивна давност, които са в противоречие с установените от експертните заключения обстоятелства. За имота липсва проведена отчуждителна процедура, която да е приключила със заплащане от страна на държавата на отнетите квадратни метри, каквито са изискванията на чл.114 ЗТСУ (отм.), което е условие за завземане на придадените части от имота и следователно владението върху тях никога не е преминавало в ръцете на други лица освен на праводателите на ответниците. По горните съображения, моли въззивния съд да отмени решението в обжалваната му част и да отхвърли иска за собственост като неоснователен и недоказан. Не се правят доказателствени искания. Претендират се направените по делото разноски.

При проверката, извършена на основание чл.267, ал.1 ГПК се установи следното: Препис от първоинстанционното решение е връчен на въззивника С.В.В. на 18.08.2016 г. чрез особения му представител адв.Г.Н., като въззивната жалба е подадена на 01.08.2016 г. С оглед на това, съдът намира въззивната жалба за допустима, тъй като е депозирана в законоустановения двуседмичен срок по чл.259 ГПК и от легитимирано лице, което има правен интерес от обжалването.

 

В срока по чл.263, ал.1 ГПК е постъпил писмен отговор от въззиваемите-ищци И.М.Н. и Б.И.П., подаден чрез пълномощника им адв.Е.М., в който са изложени съображения за неоснователност на въззивната жалба и потвърждаване на първоинстанционното решение като правилно, обосновано и законосъобразно. Оспорват се изложените в жалбата аргументи като изцяло неотносими към мотивите на първоинстанционното решение и към фактическия състав на придобивната давност. Посочва се, че районният съд е обсъдил действието на одобрената съдебна спогодба по гр.д.№ 101/1990 г. и е установил, че същата е нищожна на основание чл.75,  ал.2 ЗН, понеже в нея не са участвали действителните собственици на имота, като този извод на съда бил основан на формираната сила на присъдено нещо по гр.д.№ 1713/1995 г. на БРС, по което са отречени правата на преките праводатели на ответниците – участници в делбата Злата Недялкова и Зоя Георгиева. Оспорват се възраженията в жалбата, че съдът не е изяснил неясноти в показанията на ищцовите  свидетели, като въззиваемите посочват, че такива неясноти не са налице и въззивникът прави произволна интерпретация на показанията, придавайки им смисъл, какъвто те нямат. Оспорват се и твърденията в жалбата, че към 1997 г. имотът не е бил държавен, като в тази връзка се посочва, че по делото не са събрани доказателства за проведена отчуждителна процедура на имота в полза на Община Царево, нито същият да й е отстъпен по някакъв начин от Държавата, което всъщност е безспорно между страните. В тази връзка се прави анализ на уредбата по чл.110, ал.1 ЗТСУ (отм.) се счита, че „завземане“ по смисъла на закона е възможно като фактическо действие независимо от това дали е уредено обезщетяването на собственика, от чийто имот са отнети придаваемите части. Отделно се твърди, че дори и да е възникнало в полза на Злата Недялкова и Зоя Георгиева право на обезщетение, то същото е било погасено по давност към момента на влизане в сила на решението по гр.д.№ 1713/1995 г. на БРС, а погасеното вземане е приравнено по правните си последици на платеното, поради което са изпълнени условията на чл.114 ЗТСУ (отм.). Не на последно място се посочва, че владението на въззиваемите-ищци не е смущавано от водените искови производства, тъй като единственото такова е това по цитираното гр.д.№ 1713/1995 г. на БРС, завършило в тяхна полза. По тези съображения, въззиваемите молят съда да остави без уважение въззивната жалба като неоснователна и да потвърди решението на БРС като правилно и законосъобразно. Не са направени доказателствени искания.

 

Бургаският окръжен съд, след проверка допустимостта на подадената въззивна жалба и отговора, намира, че делото следва да бъде разгледано в съдебно заседание, поради което и на основание чл.267, ал.1 ГПК, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОКЛАДВА на страните по възз.гр.д.№ 1728/2016 г. по описа на БОС постъпилата въззивна жалба от ответника С.В.В. и постъпилия писмен отговор от въззиваемите-ищци И.М.Н. и Б.И.П..

 

 

На всяка от страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                     2.