Решение по дело №123/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 14 октомври 2019 г.)
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20197220700123
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   146

 

гр. Сливен,  14.10.2019 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на двадесет и пети  септември,  две  хиляди  и  деветнадесета  година,  в  състав:

             

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА 

                                              ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                     ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

 

При участието на секретаря ВАНЯ КОСТОВА и на прокурора МИЛЕНА РАДЕВА, като разгледа докладваното от съдия СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА касационно административно-наказателно дело № 123 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.  

Образувано е по касационна жалба от Л.А.Ъ., чрез адв. Е.Д. ***, със съдебен адрес ***, офис 1, подадена против Решение № 194 от 07.05.2019 г., постановено по АНД № 1647/2018 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е изменено Наказателно постановление № 54/06.12.2018 г., издадено от Директор на ОДБХ – гр. Сливен, с което на Л.А.Ъ. с персонален номер ********** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 500 лева, за нарушение на разпоредбата на  чл. 137, ал. 1 от ЗВМД и чл. 101, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 41/10.12.2008 г. като намалява размера на наложеното наказание от 500 лв. на 150 лв.

В касационната жалба се твърди, че обжалваното решение е незаконосъобразно. Посочва, че Районният съд не е обсъдил и мотивирал съдебното си решение, съобразно всички заявени възражения с жалбата против НП, както и не е извършена преценка за налична маловажност на нарушението. Счита, че е налице съществено нарушение на АПП, съставляващо самостоятелно основание за отмяна на НП. Моли съда да постанови решение, с което да отмени решението на СлРС и по същество да отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява. Представлява се от адв. Д., която поддържа жалбата. Моли да бъде уважена.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция по безопасност на храните, редовно призована, се представлява в съдебно заседание от пълномощник -адв. Лидия А., която оспорва жалбата. Моли съда да остави в сила обжалваното решение на Районен съд Сливен.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на обжалваното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 09.10.2018 г. при извършена проверка от служители на БАБХ в присъствието на кмета на с. С. и лицето подало сигнала, в недвижим имот, находящ се в с. С., общ. С., с. на Л.А.Ъ., регистриран като животновъден обект № 8856-0026, разположен в регулацията на селото и вписан в системата на БАБХ за отглеждане на еднокопитни животни за лични нужди, били констатирани общо 22 бр. кучета, повечето от които чипирани и с паспорти, които били отглеждани в двора на имота в отделни оградени с мрежа клетки. Констатирано било също, че се отглеждат 8 бр. коне и 1 магаре, също чипирани, като въз основа на издаденото решение за регистриране на обекта, същата е имала право да отглежда 3 бр. възрастни животни с приплоди до една годишна възраст. Констатиран е бил и втори животновъден обект, извън населеното място, в който имало настанени 6 бр. кучета, всички чипирани и с паспорти. За извършената проверка служителите на БАБХ съставили констативен протокол, в който описали констатираните животни, издаденото разрешително за отглеждане на коне за лични нужди и състоянието на мястото, където се отглеждат животните. Въз основа на тази проверка и констатацията, че Л.А.Ъ. няма издадено разрешително за функциониране на приют за домашни любимци, на 26.10.2018 г. й бил съставен АУАН за нарушение  чл. 137, ал. 1 от ЗВМД и чл. 101, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 41/10.12.2008 г. Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното НП № 54/06.12.2018 г.

За да измени обжалваното НП, първоинстанционният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че жалбоподателката е извършила описаното в АУАН и НП нарушение, а именно не е подала заявление за регистрация на обекта, съгласно чл. 137 от ЗВМД, както и че той не отговаря на изискванията на чл. 101, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 41/10.12.2008 г.; изложил е обосновани съображения за неоснователност на наведените от жалбоподателя доводи; направил е изводи, че при издаване на НП не са допуснати нарушения на материалния и на процесуалния закон; не е налице маловажен случай по ЗАНН, но АНО е наложил средния размер за такова нарушение, като не се е мотивирал защо приема, че следва да се наложи такъв размер.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Изводите на Районния съд са съобразени със събраните по делото доказателства и с приложимото право. Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана законосъобразно по предвидения в ЗВМД ред. Възраженията на жалбоподателя са неоснователни.

От доказателствата по делото е установено, че Л.А.Ъ. отглежда в двора на имота си 22 бр. кучета; не е подала заявление за регистрация на обекта, съгласно чл. 137 от ЗВМД, както и обекта не отговаря на изискванията на чл. 101, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 41/10.12.2008 г., който регламентира, с какво трябва да разполага всеки един  приют за животни. Наведените в касационната жалба доводи за неправилност на решението на районния съд, поради съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон, са неоснователни. Съдът е обсъдил всички събрани по делото доказателства и е изложил мотиви, които кореспондират на установената по делото фактическа обстановка. Всички наведени по делото възражения са обсъдени от съда и той е изложил мотиви защо ги счита за неоснователни. Тези мотиви се възприемат изцяло от касационния съд.

Съгласно чл.220 от АПК касационния съд преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите, установени от първоинстанционния съд в обжалваното решение. Районният съд правилно е установил фактическата  обстановка, като е формирал и съответни на доказателствата правни изводи. Като е изменил наказателното постановление, при подробни мотиви, които настоящата инстанция не е необходимо да преповтаря, Районният съд е постановил правилно и обосновано решение, което следва да бъде оставено в сила. Решаващият съд не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила при анализа и оценката на доказателствата. Съответствието между приетото от съда и установеното от доказателствата, както и между приетото от съда и направените от него изводи, води до обоснованост на постановеното решение. Основното възражение на жалбоподателката, че констатираните 22 бр. кучета са домашни любимци, правилно е счетено за неоснователно при изложени съображения, които се споделят от настоящия състав :  броят на кучетата изключително много надхвърля представата за отглеждане на домашни любимци; в обекта се приютяват кучета на различни хора с цел жалбоподателката да им осигури адекватни медицински грижи, след което отново ги връща на стопаните им. Следователно, както е приел РС не възниква съмнение, че обектът, а именно дворно място, собственост на жалбоподателката, се използва като приют за кучета и съответно няма регистрация на такъв обект в ОБДХ. Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, Административен съд – Сливен намира, че доводите в касационната жалба са неоснователни.

По изложените съображения, Районният съд правилно е изменил процесното НП, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение № 194 от 07.05.2019 г., постановено по АНД № 1647/2018 г. по описа на Районен съд – Сливен.

Решението е окончателно.

 

                         

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: