Определение по дело №27/2020 на Районен съд - Кула

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юни 2020 г.
Съдия: Дияна Иванова Дамянова Цанкова
Дело: 20201330200027
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                             ОПРЕДЕЛЕНИЕ №10

                                           Гр. Кула 08.06.2020г.

Районен съд Кула, втори състав в закрито заседание на осми юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                                     Председател: Дияна Дамянова - Цанкова

                                                     Членове:

с участието на секретаря ……………………. и в присъствието на прокурора ………………………… като разгледа докладваното от съдията Дияна Дамянова - Цанкова частно наказателно дело № 27 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.243, ал.5 НПК. Образувано е по жалба от П.М.И. *** против Постановление от 14.05.2020г. на прокурор при Районна прокуратура - Видин за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство ЗМ 33/20г. по описа на РУ - Кула, пр.пр. 791/20г. по описа на РП - Видин, образувано и водено за престъпление по чл.355, ал.2, презложение трето от НК.

 В жалбата се релевират оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на постановлението с искане за отмяната му и връщане на делото за продължаване на действията по разследването.

След проверка и анализ на материалите по горецитираното досъдебно производство, съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а производството по делото следва да се прекрати поради следните съображения:

Досъдебното производство е започнало за извършено престъпление по чл. 355, ал.2, вр. с ал.1 НК. След проведеното разследване по досъдебното производство ЗМ 33/20г. по описа на РУ - Кула, пр.пр. 791/20г. по описа на РП - Видин е постановено обжалваното постановление от 14.05.20г. на наблюдаващия делото прокурор, с което наказателното производство е прекратено на основание чл.243, ал.1,т.1,, вр. чл.24, ал.1, т.1 от НПК.

Съгласно разпоредбата на чл.243, ал.4 НПК легитимирани да оспорват прекратяването на наказателното производство са освен обвиняемия, също и пострадалото физическо лице или неговите наследници, както и ощетеното юридическо лице, т.е. лицата, които при предпоставките на чл.84 НПК биха могли да встъпят като граждански ищци в наказателния процес. Нямат право на жалба срещу постановлението трети лица извън така очертания кръг легитимирани лица. Жалбоподателят е лицето, което е подало сигнал за извършеното деяние и не попада в този кръг, респективно не разполага с право да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство, тъй като по никакъв начин не попада в категорията „пострадал” по смисъла на разпоредбата чл.74,ал.1 от НПК, която дефинира това понятие като – „лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението”, като аналогична на тази норма е и разпоредбата на чл.76 НПК /относно частния обвинител/. Безспорно отговора на въпроса дали от конкретното престъпление има пострадал се извършва на основата на анализ на конкретния фактически състав, респективно от този анализ е необходимо да може да се направи и да следва положителен извод за това, дали е налице престъпен резултат, накърняващ непосредствено нечии права. Следва да се акцентира и върху това, че вредоносният резултат следва да произтича пряко и непосредствено от конкретното престъпление, а не от деянието в  широк смисъл. Активната легитимация за обжалване на прекратителното постановление е поставена на плоскостта на обективно претърпени вреди от конкретното престъпление и тяхното наличие е предмет на законодателна преценка и въз основа на критериите изложени по-горе. И това е така, защото поначало всяко престъпление, съставляващо негативно изменение в правилното функциониране на обществото, в различните му аспекти и проявления на обществения живот, в по-малка или по-голяма степен засяга нечии права. Но критериите за регламентираното в чл.74 качество "пострадал", респективно ощетено юридическо лице и следващите от това права и възможности за процесуално участие са обективно установени.

В случая се касае за престъпление на просто извършване, където не се изисква настъпването на вредоносен резултат и в случая няма и настъпил такъв, още повече по отношение на жалбоподателката.

При липсата на пострадал и съответно липсата на качеството на пострадал на жалбоподателя от престъплението по чл. 355,ал.2 от НК, за което е било образувано и водено ДП ЗМ 33/20г. по описа на РУ - Кула, пр.пр. 791/20г. по описа на РП - Видин, несъмнено жалбата следва да бъде оставена без разглеждане и доколкото останалите доводи в нея са по същество, настоящият съдебен състав счита, че те не следва да бъдат обсъждани.

Съдът намира за необходимо да посочи, че жалбоподателят може да сезира непосредствено по- горестоящата прокуратура по реда на инстанционния контрол, ако намира, че процесното постановление за прекратяване на РП – Видин е незаконосъобразно.

При така изложените съображения, съдът 

 

                    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П.М.И. *** против Постановление от 14.05.2020г. на прокурор при Районна прокуратура - Видин за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство ЗМ 33/20г. по описа на РУ - Кула, пр.пр. 791/20г. по описа на РП - Видин, образувано и водено за престъпление по чл.355, ал.2, презложение трето от НК, като процесуално НЕДОПУСТИМА.

         ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 27/20г. по описа на РС - Кула.

         Определението  подлежи на обжалване или протестиране в седемдневен срок от уведомяването, че е изготвено пред Окръжен съд – Видин.

ПРЕПИСИ от определението да се изпратят на РП - Видин и на жалбоподателката.

 

Районен съдия: