Решение по дело №2434/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 113
Дата: 29 януари 2021 г.
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20207040702434
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 113                      29 януари 2021  година                   град  Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, четиринадесети състав, в открито заседание на двадесет и първи януари, две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                              

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Радикова                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. Златина Бъчварова

                                                                                2. Атанаска Атанасова

 

Секретар Й. Б.

Прокурор Андрей Червеняков

като разгледа докладваното от съдия Златина Бъчварова                               касационно административнонаказателно дело номер 2434 по описа за  2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 ЗАНН във връзка с чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/.

Образувано е по касационна жалба на Комисия за защита на потребителите/КЗП/, Регионална дирекция/РД/ за областите Бургас, Сливен и Ямбол, Главна дирекция/ГД/ „Контрол на пазара“, против  решение № 260074 от 15.10.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 438/2020 г. по описа на Районен съд  Несебър, с което е отменено наказателно постановление/НП/ № 44329 от 25.11.2019 г на директора на Регионална дирекция/РД/ за областите Бургас, Сливен и Ямбол, Главна дирекция „Контрол на пазара“, Комисия за защита на потребителите/КЗП/, с което, на „Фейвърит геймс” ЕООД, ЕИК/Булстат *********, със седалище и адрес на управление - гр.София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №155, ет.5, ап.13, представлявано от А.Ж.Г.,   за нарушение по чл.115 от Закона за туризма/ЗТ/, вр.чл.115а ЗТ  и на основание чл.210 ЗТ е наложена  имуществена санкция  в размер на 1 000.00/хиляда/ лева.

Касаторът, редовно уведомен, не се представлява. В жалбата твърди, че оспореното решение е неправилно и необосновано. Иска да се отмени и да се потвърди наказателното постановление.

Ответникът, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата. Иска да се остави в сила решението на районния съд. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура  Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Касационната жалба, подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна, е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна, при следните съображения:

Районен съд Несебър, с решение № 260074 от 15.10.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 438/2020 г. е отменил наказателно постановление/НП/ № 44329 от 25.11.2019 г., издадено от директора на Регионална Дирекция/РД/ за областите Бургас, Сливен и Ямбол, Главна дирекция/ГД/ „Контрол на пазара”, Комисия за защита на потребителите/КЗП/, с което, на „Фейвърит геймс” ЕООД, ЕИК/Булстат *********, за нарушение по чл.115 от Закона за туризма/ЗТ/, вр.чл.115а ЗТ  и на основание чл.210 ЗТ е наложена  имуществена санкция  в размер на 1 000.00/хиляда/ лева.

За да постанови оспореното решение районният съд е приел, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като АУАН е съставен в присъствие на лице, което не е било изрично упълномощено за това от „Фейвърит геймс” ЕООД и без да е връчена покана на надлежен представител на дружество, с което е ограничено правото му на защита. Приел е, че в НП е  дадена правна квалификация на две отделни нарушения - това по чл.115 |ЗТ, което се изразява в липса на обявени цени по указания в разпоредбата начин - на видно място, по разбираем начин, в левове и това по чл.115а ЗТ - липса на обявени цени на английски език, всяко от което е самостоятелно и следва да бъде наказвано на отделно основание. Сочи, че липсва връзка, която да прави нарушението по чл.115а ЗТ част от нарушението по чл.115 ЗТ, като пепращането към чл.115 ЗТ е само относно информацията, която следва да бъде изготвена на английски език. Приел е, че в чл.210, ал.1 ЗТ не е предвидена санкция за нарушение на чл.115а ЗТ, а единствено за нарушение на чл.115 ЗТ, поради което тази санкцонна норма е приложена неправилно по отношение на „Фейвърит геймс” ЕООД.

Санкцията е наложена на „Фейвърит геймс” ЕООД за това, че на 31.07.2019 г. не е предоставил в семеен хотел „Джемелли” в гр.Обзор, ул. „Странджа”№ 10, информацията за цените на предлаганите в обекта услуги на английски език. Същата е предоставена на видно място само на български език - чрез ценоразпис поставен на рецепцията. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.115 КТ във вр.чл.115а КТ, а отговорността на „Фейвърит геймс” ЕООД е ангажирана на основание чл.210 ЗТ.

Касаторът твърди, че оспореното решение е издадено в нарушение на закона и при допуснати съществени  нарушения на процесуалните правила. Сочи, че АУАН е съставен в присъствие на лице, което е било надлежно упълномощено от управителя на „Фейвърит геймс” ЕООД да представлява дружеството пред контролните органи във връзка с извършената проверка на 31.07.2019 г., в това число и във връзка с  последващи действия по съставяне на АУАН, тъй като управителят е бил запознат с констатациите на контролните органи за установени нарушения при проверката. Освен това изтъква обстоятелството, че правата на дружеството не са нарушени след като той се е запознал със съдържанието на акта и е подал възражение срещу АУАН в законоустановения тридневен срок, считано от връчването му на упълномощеното лице.  Твърди, че в случая информацията по чл.115 ЗТ липсва на английски език, поради което разпоредбата е обвързана с чл.115а ЗТ, която от своя страна съдържа препратка към нея. Счита, че разпоредбата на чл.210 ЗТ е правилно приложена спрямо „Фейвърит геймс” ЕООД, тъй като в нея е предвидена санкция и за случаите, в които хотелиер не изпълнява задълженията си по чл.115 ЗТ по указания начин- в случая не е представил информацията на английски език.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно по следните съображения:

Настоящият касационен състав споделя изложените в оспореното решение мотиви, че АУАН е съставен в присъствие на лице, което не е било изрично упълномощено да представлява „Фейвърит геймс” ЕООД  при съставянето на АУАН. Видно от представеното пълномощно/л.169, анд|№438/2020 г., НРС/ управителят на дружеството е упълномощил служител, който да го представлява пред КЗП във връзка с извършената проверка на 31.07.2019 г. и съставения констативен протокол, в който не се съдържа покана за съставяне на АУАН, а само указания за представяне на  документи. В конкретния случай, обаче, съдът намира, че последното не е довело до ограничаване правото на защита на  „Фейвърит геймс” ЕООД, тъй като дружеството се е запознало със съдържанието на акта и е упражнило правото си да подаде писмени възражения срещу констатациите на контролните органи в предвидения от закона три дневен срок. Ето защо не е допуснато процесуално нарушение от категорията на съществените при съставяне на АУАН.

Настоящият касационен състав споделя изводите на районния съд, че НП е издадено при неправилно приложение на материалния закон.

Като нарушени в АУАН и в НП е посочена разпоредбата на чл.115 ЗТ във вр.чл.115а ЗТ.

В разпоредбата на чл.115 от ЗТ са установени следните задължения за лицата, извършващи хотелиерство: 1. да обявяват цените на нощувките и на другите предлагани от тях услуги чрез ценоразпис, поставен на видно за потребителите място в близост до рецепцията; 2. да обявяват цените така, че те да бъдат лесно разбираеми, да са четливо изписани и да не въвеждат потребителите в заблуждение; 3. да обявяват цените задължително в левове, а при необходимост и в друга валута, при спазване изискванията на чл. 3, ал. 4; 4. да спазват българското законодателство, уреждащо престоя на туристи на територията на Република България;

Съгласно разпоредбата на чл.115а ЗТ информацията по чл. 114, т. 3 и чл. 115, т. 1 - 3 се предоставя на български и на английски език.

Нарушението по чл.115 ЗТ се изразява в непредставяне на определена информация /по т.1-3/ от лицата, извършващи хотелиерство и неспазване на българското законодателство, уреждащо престоя на туристи на територията на РБ/т.4/, докато това по чл.115а КТ се изразява в непредставяне на информацията по чл.115, т.1-3 на английски език, паралелно с предоставянето й на български, какъвто е настоящият случай. Видно от описанието на нарушението в АУАН и НП,  цените са били обявени от ответника по касация само на български език. В разпоредбата на чл.115а ЗТ се съдържа препратка към чл.115 ЗТ относно информацията, която следва да бъде предоставена едновременно на български и английски език. От описанието на нарушението в АУАН и в НП става ясно, че като не е обявил цените на услугите, които предоставя в проверявания обект на английски език, „Фейвърит геймс” ЕООД не е изпълнил задължението си по чл.115а ЗТ за представяне по описания в нормата начин на информацията по чл.115 ЗТ, а именно едновременно на английски и български език. Нарушение се установява по несъмнен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Към момента на проверката, не е бил поставен ценоразпис на предоставяните услуги в хотела на английски език, на видно място за потребителите, в близост на рецепцията.

Неправилно обаче е ангажирана отговорността на „Фейвърит геймс” ЕООД на основание чл.210 ЗТ. Нормата предвижда имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лева за хотелиер, който не изпълнява задълженията си по чл. 115 ЗТ или ги изпълнява не по указания начин.

Данните по делото сочат, че дружеството е изпълнило задълженията си по чл.115 ЗТ като информацията, предвидена в чл.115, т.1-3 ЗТ е била налична в хотела, т.е. същото не е извършило нарушение, за да се ангажира отговорността му на основание цитираната санкционна норма. А в последната не е предвидена санкция за нарушение по чл.115а ЗТ, в каквато насока са констатациите на административния орган/не е представена информация за цените на предлаганите услуги на английски език/.

Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил правилно решение, което, поради липса на касационни основания за отмяна, следва да се остави в сила.

При този резултат, в полза на ответника следва да се присъдят направените по делото разноски в размер на 200.00/двеста/ лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Бургас, четиринадесети състав,

 

Р  Е Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260074 от 15.10.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 438/2020 г. по описа на Районен съд  Несебър.

ОСЪЖДА Комисия за защита на потребителите/КЗП/ да заплати на „Фейвърит геймс” ЕООД, ЕИК/Булстат *********, със седалище и адрес на управление - гр.София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №155, ет.5, ап.13, представлявано от А.Ж.Г., разноски в размер на 200.00/двеста/ лева.

Решението е окончателно.

                           

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

  

 

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ: