Определение по дело №2841/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1815
Дата: 25 ноември 2021 г.
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20217180702841
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 1815

гр. Пловдив, 25 ноември, 2021 г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ в закрито заседание на двадесет и пети ноември  през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИЧО ДИЧЕВ

 

като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 2841 по описа за 2021 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на М.П.В. ***.

С разпореждане от 29.10.2021 г. исковата молба е оставена без движение, като съдът е указал В  7- дневен срок от съобщаването: 1/ да се внесе ДТ в размер на 10 лв. и да се представи документа в съда, както и да се представи 1 бр. от приложението, тъй като към исковата молба за образуване на делото е приложен само част от документа; 2/ да се посочи конкретен административен акт (като се индивидуализира същия с №, дата на издаване и органът, който го е издал), отменен по съответния ред, даващ основание за предявяване на иска, съгласно разпоредбата на чл. 204, ал. 1 от АПК, или съответното действие/бездействие на административен орган или длъжностно лице, от което се твърди, че са претърпени вреди (кога и от кой административен орган са извършени, съответно не са извършени, точно в какво се изразяват) и в тази връзка изрично да се заяви какво е искането до съда, с оглед разпоредбата на чл. 204, ал. 4 във вр. с чл. 203, ал. 1 от АПК; 3/ да се уточни изрично какви части от общата сума 3  680 000 лв. /да се посочат конкретни суми/ са т.нар. „морални и материални вреди, „претърпени загуби“ и  „пропуснати ползи“, както и изрично да се посочи конкретната сума, която се иска да бъде възстановена от Община Пловдив, платена на общината за ползване на въпросния имот.

Съобщението за отстраняване на нередовности е редовно връчено на 12.11.2021 г.

На 19.11.2021 г. ищцата е представила заявление с приложен към същото документ за заплатена ДТ и е поискала удължаване на срока за отстраняване на нередовностите с 14 дни, тъй като била в процедура по упълномощаване на адвокатски защитник, в момента приключвали парламентарните и президентските избори и лицата, които имала предвид били доста натоварени, за да поемат и нейния казус.

Настоящият състав на съда намира, че молбата за продължаване на срока за отстраняване на нередовностите  е неоснователна, тъй като посочените от ищцата причини не представляват уважителни такива по смисъла на чл.63, ал.1, предл.последно от ГПК. От една страна при липсата на посочени препятствия /например внезапно заболяване/ 7-дневен срок е повече от достатъчен, за да бъде упълномощен адвокат /като следва да се отбележи, че само в АК – Пловдив са вписани над 1000 адвокати и много малка част от тях се занимават с организация и провеждане на изборите/, който да осъществи процесуално представителство във връзка с отстраняване на нередовностите на исковата молба. 

При това положение искането за продължаване на срока за отстраняване на нередовностите  следва да бъде оставено без уважение, а доколкото даденият от съда срок е изтекъл следва исковата молба да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото следва да бъде прекратено.

От друга страна исковата молба следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено и на още едно самостоятелно основание. Видно от текста на молбата същата  е подадена „относно:отказ на Община Пловдив за възстанови правата си върху незаконно придобит имот-общинска собственост…“, сочи се, че законната собственост на Община Пловдив не била възстановена и до днес; че Община Пловдив се била дезинтересирала от имот, който по право и принадлежал; както и че срещу бездействието на общинските и държавните органи ищцата завеждала серия дела срещу различни институции, които били явен съучастник в това деяние, подкрепяйки тенденциозно извършеното престъпление  и прикривайки го, от което ищцата търпяла  морални и материални вреди и т.н.,  при което е повече от очевидна липсата на правен интерес у ищцата, който представлява абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на производството. Що се отнася до евентуалната неуточнена искова претенция за връщане на някакви суми,  платени в миналото на общината за ползване на описания в исковата молба имот, същата следва да бъде отнесена към гражданските съдилища, доколкото от една страна не се касае за административноправен спор, а от друга страна не се сочат никакви конкретни актове, административни действия и/или бездействия, насочени срещу ищцата, от които последната евентуално да е претърпяла вреди.

Мотивиран от горното, съдът

                                     

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на М.П.В. *** за продължаване на срока за отстраняване на нередовности  в исковата молба.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  исковата молба на М.П.В. ***.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 2841/ 2021 г. по описа на Административен съд – Пловдив.

Определението  подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: