Определение по дело №487/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 януари 2021 г. (в сила от 26 януари 2021 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20207140700487
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Препис-извлечение

 

Акт № 31/26.01.2021 г.

 

СЪДЪТ като взе предвид становището на страните и исковата претенция конкретизирана отново в днешното съдебно заседание, с която се иска: ОД МВР – Монтана представлявана от Директора П*** Т*** с административен адрес гр.Монтана, бул.“А*** С*** “№* , да бъде осъдена да заплати обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 8067,60лв. /осем хиляди шестдесет и седем лева и шестдесет стотинки/ от незаконосъобразното бездействие свързано със задължение за пазене на веществени доказателства по чл.111 от НПК по образувано досъдебно производство №314/2013 по описа на ОД МВР Монтана, а във връзка с отнемането им и водено ДП №27/2015 по описа на ОСлО при ОП - Монтана, което не е изпълнено с грижата на добрия стопанин по чл.63, ал.2 от ЗЗД и пропуските на ОД МВР – Монтана в периода от 24.03.2013г. до 30.03.2015г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба до пълното изпълнение на задължението.

Настоящият съдебен състав намира, че така предявената искова претенция не му е подсъдна по следните съображения:

Съгласно чл.128, ал.1, т.6 от АПК, подведомствени на административните съдилища са обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица. Твърдения за незаконосъобразност по смисъла на чл.146 АПК на конкретни актове, действия и бездействия на полицейски органи не са въведени като правни основания и не следват от фактическите такива на исковата претенция. Установяването на незаконосъобразността на актове, действия и бездействия на административен орган съгласно чл. 204, ал.1 и ал. 4 от АПК е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на исковата претенция.

По делото не се претендира незаконосъобразност на административен акт, действие или бездействие на конкретен административен орган, а деликтна отговорност на държавата за претърпени вреди при изпълнение на задължението по чл.111 от НПК за опазване и връщане на веществени доказателства по приключило досъдебно производство по което е налице и Постановление на наблюдаващия прокурор за връщане на иззетите веществени доказателства от 11.03.2015г. Опазването и връщането на веществените доказателства по време на досъдебното производство става с разпореждане на прокурора, като органите на МВР му съдействат при разследване на престъплението - чл.6, т.3 ЗМВР.

Видно от уточнението по исковата претенция ищеца сочи, като правопораждащи отговорността на ответника факти именно свързани със задължение за пазене на веществени доказателства по чл.111 от НПК, което твърди, че не е изпълнено с грижата на добрия стопанин по чл.63, ал.2 от ЗЗД.

Поради това пазенето на вещите не съставлява административна дейност - упражняване на административни правомощия от административен орган по смисъла на § 1 от ДР на АПК, макар и да е осъществено от орган, който принадлежи към изпълнителната власт. Тъй като органите на МВР и в частност тези от РУ Монтана извършват и задачи по чл.6, т.3 от ЗМВР свързани с разследването на престъпления. Съдържащите се в делото актове по изземване и връщане на процесните  46 бр. чували с отпадъчна мед са съставени от старши разследващ полицай при РП гр.Монтана и са във връзка с разследване за извършено престъпление от общ характер, която дейност не е административна и не се обхваща от хипотезата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, а е гражданска отговорност за деликт по ЗЗД, която подлежи на разглеждане по общия исков ред от гражданските съдилища, в случая от Районен съд-Монтана. /в идентичен смисъл е приетото от състави на ВКС и ВАС в опр. № 97/10.12.2009 г. по адм. д. №90/09 г.; опр. №5/29.01.2014 г. по адм. д. №7/2014 година).

С оглед изложеното и на основание чл.135, ал.2 от АПК ще следва производството по делото да бъде прекратено и съгласно правилата на местната и родовата подсъдност исковата претенция да се изпрати на Районен съд гр.Монтана за разглеждането й по компетентност.

От изложеното и на основание чл.135 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ИЗПРАЩА исковата претенция на И.Т.М. с ЕГН * *** чрез адвокат Ж.В. от САК със съдебен адрес *** против ОД МВР – Монтана представлявана от Директора П*** Т*** с административен адрес гр.Монтана, бул.“А*** С*** “№* , за обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 8067,60лв. /осем хиляди шестдесет и седем лева и шестдесет стотинки/ от незаконосъобразното бездействие свързано със задължение за пазене на веществени доказателства по чл.111 от НПК по образувано досъдебно производство №314/2013 по описа на ОД МВР Монтана, а във връзка с отнемането им и водено ДП №27/2015 по описа на ОСлО при ОП - Монтана, което не е изпълнено с грижата на добрия стопанин по чл.63, ал.2 от ЗЗД и пропуските на ОД МВР – Монтана в периода от 24.03.2013г. до 30.03.2015г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба до пълното изпълнение на задължението за разглеждане от Районен Съд гр.Монтана.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 487/2020г. по описа на Административен съд – Монтана.

 

Определението не подлежи на самостоятелно обжалване.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

                            СЕКРЕТАР: /п/