РЕШЕНИЕ
№ 1268
Кюстендил, 27.06.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Кюстендил - VII състав, в съдебно заседание на двадесет и шести юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Председател: | ИВАН ДЕМИРЕВСКИ |
Членове: | НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА АСЯ СТОИМЕНОВА |
При секретар СВЕТЛА КЪРЛОВА и с участието на прокурора МИХАИЛ КРУШОВСКИ като разгледа докладваното от съдия НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА канд № 20247110600333 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр.с чл.208 и сл. от АПК.
Изпълнителният директор на НАП – София чрез процесуалния представител гл.юрисконсулт Г. М., съдебен адрес [населено място], [улица]обжалва решение №114/26.04.2024г. на ДРС, постановено по АНД №61/2024г. Сочат се доводи за незаконосъобразност на решението, представляващи касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Иска се отмяната на съдебния акт и потвърждаване на НП. Не се претендират разноски.
Ответникът чрез пълномощника изразява становище за неоснователност на жалбата и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила. Претендират се разноски за двете съдебни инстанции.
Заключението на прокурора от ОП Кюстендил е за неоснователност на касационната жалба и правилност на въззивния съдебен акт.
Предмет на касационно оспорване е решение №114/26.04.2024г. на ДРС, постановено по АНД №61/2024г., с което е отменено НП №738023- [рег. номер]/14.11.2023г. на изпълнителния директор на НАП – София и нарушителят е предупреден, че при извършване на друго административно нарушение от същия вид, представляващо маловажен случай, в едногодишен срок от влизане в сила на съдебния акт за това нарушение ще бъде наложено административно наказание.
„ДИНЕВИ 2020“ ЕООД [населено място] е санкционирано, като му е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 лв. на основание чл.108, ал.1 от ЗХ, за нарушение на чл.14, ал.6 от Наредбата за общите задължителни правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри и задължителни образци за счетоводна отчетност за видовете хазартни игри /Наредбата/.
Въззивният съд е формирал правен извод за незаконосъобразност на НП, приемайки, че е приложима нормата на чл.28 от ЗАНН и е предупредил нарушителя на основание чл.63, ал.2, т.2 от ЗАНН.
Касационната жалба е допустима – подадена е от процесуално легитимен субект на касационно оспорване, срещу съдебен акт, подлежащ на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК. Разгледана по същество е основателна.
В пределите на служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не се установяват основания за нищожност и недопустимост на оспореното решение на ДРС.
Производството пред въззивния съд е започнало по жалба на „ДИНЕВИ 2020“ ЕООД [населено място] срещу НП №738023-[рег. номер]/14.11.2023г. на изпълнителния директор на НАП – София. При извършена проверка на 27.06.2023г. в игрална зала, в която се организират хазартни игри с игрални автомати от дружеството – нарушител, е установено, че дневния отчет от 03.01.2023г. не е подписан от управителя на игралната зала. За констатирано нарушение на чл.14, ал.6 от Наредбата е съставен АУАН №[рег. номер]/08.07.2023г., а въз основа на него е издадено процесното НП.
При преценка на установената фактическа обстановка на база събрания доказателствен материал по делото и сочените правни норми касационната инстанция споделя изводите на въззивния съд за доказаност на административното нарушение. Съгласно разпоредбата на чл.14, ал.6 от Наредбата данните в съответните отчети по ал.1 се попълват своевременно, точно и пълно и се подписват от всички служители, посочени в съответния образец. Посочената норма съдържа правило за поведение относимо към организацията на работа при организиране на хазартни игри и водената документация, а именно, че организаторът е длъжен да попълва данните в съответните отчети по ал.1 своевременно, точно и пълно и тези отчети следва да се подписват от всички служители, посочени в тях. В настоящият случай е установено по безспорен начин, че дневния отчет за игрални автомати от 03.01.2023г. не е подписан от управителя на игралната зала, т.е. в нарушаване на правилото по чл.14, ал.6 от Наредбата не съдържа подписи на всички служители, посочени в съответния отчет. Изпълнителното деяние е относимо към нормата на чл.14, ал.6 от Наредбата, а и с оглед словесното описание на обстоятелствата по констатираното нарушение е ясен и вида отчет – дневен отчет за игрални автомати в игрална зала. Наличието на конкретно посочване на обстоятелствата, свързани с нарушението, безспорната установеност на изпълнителното деяние, времето и мястото на извършване на нарушението, обуславят извод за доказаност на противоправното поведение.
Неправилен е обаче изводът на районния съд за маловажност на деянието по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Според нормата на §1, т.4 от Д. З. маловажен случай е този, при който извършеното нарушение от физическо лице или неизпълнение на задължение от едноличен търговец или юридическо лице към държавата или община, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид. Липсата на вредни последици от деянието, за което е ангажирана отговорността на дружеството, не е съставомерен елемент от фактическият състав на нарушението. То е на формално извършване, поради което, за да се преценява приложението на чл.28 от ЗАНН следва да се вземат предвид и други факти и обстоятелства, както и целта на закона. Охраняваните обществени отношения със ЗХ са с висока степен на обществена значимост, тъй като това е игра на случайността, в която се прави залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът. Законът урежда условията и реда за организиране на хазартни игри, както и контролът върху тази дейност. Ето защо всяко нарушение, свързано с неспазване на общите задължителни условия и правила, и общите задължителни изисквания следва да се преценява на плоскостта на защитения обществен интерес по ЗХ. Неводенето на съответните отчети по чл.14, ал.1 от ЗХ с оглед изискването на чл.14, ал.6 от закона възпрепятства осъществяването на контролната дейност върху хазартните игри и в този смисъл извършеното нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи и изложените съображения в решението на районния съд в обратен смисъл са несъстоятелни.
Като е достигнал до изводи в обратния смисъл ДРС е постановил неправилно и незаконосъобразно решение. Налице е касационно основание за отмяна по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, поради което съдебният акт ще бъде отменен и вместо него постановен нов, с който процесното НП ще бъде потвърдено като законосъобразно.
С оглед изхода от правния спор съдът не присъжда разноски.
Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 и чл.222, ал.1 от АПК, Административният съд
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ решение №114/26.04.2024г. на Дупнишкия районен съд, постановено по АНД №61/2024г. и вместо него постановява:
ПОТВЪРЖДАВА НП №738023-[рег. номер]/14.11.2023г. на изпълнителния директор на НАП - София, с което на „ДИНЕВИ 2020“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление [населено място], [улица] наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 лв. на основание чл.108, ал.1 от ЗХ, за нарушение на чл.14, ал.6 от Наредбата за общите задължителни правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри и задължителни образци за счетоводна отчетност за видовете хазартни игри.
Решението е окончателно.
Председател: | |
Членове: |