Решение по дело №15/2017 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 122
Дата: 7 декември 2017 г.
Съдия: Радослава Симеoнова
Дело: 20171400900015
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 122

 

гр.Враца,07.12.2017 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд  търговско          отделение в

публичното заседание на 05.12.2017 год. ,при закрити врата  в състав:

 

Председател:Радослава С.

   

                                    

в присъствието на:

прокурора                      секретар Веселка Николова

като разгледа докладваното  от съдията Радослава С.

търговско         дело N15        по описа за 2017  год.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

    Производството е по реда на  чл.625 ТЗ във вр. с чл.607а,ал.1 във вр. с чл.608 от ТЗ.

    Образувано е по молба на "КЕТЕН" ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора 6000 ул.***, представлявано от Управителя Й.М.С., чрез Адв. М.Л.Д., адрес: ***, надлежно упълномощен съгласно приложено към молбата пълномощно срещу "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. по чл.625 ТЗ във вр. с чл. 608 ТЗ - за откриване на производство по несъстоятелност.

    Кредиторът твърди,че "КЕТЕН" ЕООД е кредитор на ответника по молбата (длъжник) за вземания по търговска сделка, възникнали на основание сключен между кредитора (продавач) и ответника (купувач) Договор за покупко-продажба на стоки от 01.01.2015 г., с който страните са договорили "Кетен" ЕООД да продава и доставя в супермаркетите на ответника нехранителни стоки съгласно заявки на ответника (купувача). За извършените и приети от ответника доставки са издадени стокови разписки и данъчни фактури, като общият размер на неплатените задължения за периода 01.04.2015 г. - 01.07.2015 г. по фактурите възлиза на 284 584,57 лева с ДДС. Фактурите, както и размера на дължимите суми по всяка една от фактурите са индивидуализирани и описани в Приложение 2 - опис към молбата.       Кредиторът твърди,че задълженията са признати от ответника в извършеното между дружествата счетоводно потвърждаване на салда към 31.12.2016 г.

    Това поведение на длъжника по молбата,обосновава убеждение в кредитора че единствената причина, поради която фактурите не се плащат от него е обективна невъзможност поради изпадане на дружеството в състояние на неплатежоспособност, като счита, че затрудненията на ответника не са временни, а трайни.

    Твърди,че след като ответникът по молбата не оспорва описаното по - горе задължение,той обективно не е в състояние да изпълни изискуеми парични задължения към кредитора по търговска сделка.

    При така изложените твърдения поддържа ,че  ответното дружество се явява неплатежоспособно по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ, като са налице всички законни предпоставки за уважаване на молбата и откриване на производство по несъстоятелност: молителят и длъжникът са търговци по смисъла на чл. 1, ал. 1 от ТЗ,длъжникът не е в състояние да изпълни изискуеми и ликвидни парични задължения по търговска сделка към търговеца,задълженията са изискуеми, считано от настъпването на падежа на всяко от тях, посочен съгласно Приложение 2 - опис към молбата , сделката, от която произтичат вземанията, е търговска по смисъла на чл. 286, ал. ТЗ, доколкото задълженията произтичат от осъществяваната от длъжника търговска дейност.

    Поддържа,че задължението не се изпълнява, без да има основателна причина за това, поради което счита, че невъзможността за изпълнение се дължи на трайно и обективно състояние, като затрудненията на длъжника не са временни,не разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията, без опасност за интересите на кредиторите му.

    По отношение на твърдяното обективно състояние на неплатежоспособност, моли съда да съобрази и това, че дружеството не е публикувало в Търговския регистър Годишните си финансови отчети за 2014 г. и 2015 г., като същевременно показателите на ликвидност, изчислени по баланса му към 31.12.2013 г. са под единица. Дружеството не се разплаща с кредиторите си, което било известно от образуваните срещу него редица искови производства.

    Излагат се правни съображения,че длъжникът ,освен неплатежоспособен е и  свръхзадължен, тъй като притежаваното от него имущество не е достатъчно, за да покрие паричните му задължения.

    Сезира съда с искане, да постанови решение, с което да установи,неплатежоспособността,евентуално свръхзадължеността на ответника по молбата и да открие производство по несъстоятелност за него.

    Относно началната дата на неплатежоспособността, евентуално свръхзадължеността ,предоставя на съда след като вземе предвид заключението на ССчЕ,която иска да бъде допусната по делото.

     В проведеното открито съдебно заседание кредиторът "КЕТЕН" ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора 6000 ул. ***, представлявано от Управителя Й.М.С., чрез Адв. М.Л.Д., адрес: ***, надлежно упълномощен съгласно приложено към молбата пълномощно , поддържа молбата,с която е сезирал съда.

     "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:гр.Враца3000,ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. чрез адв.К. и адв.В. , надлежно упълномощени застъпват становище,че молбата следва да бъде отхвърлена като неоснователна,тъй като дружеството има възможност да излезе от състоянието,в което е изпаднало,тъй като има да събира вземания от негови длъжници.

     За преценка дали търговецът е в състояние или не е да изпълни своето  конкретно задължение,произтичащо от търговска сделка,поради състоянието си на неплатежоспособност ,съдът задължително изследва икономическото състояние на длъжника.

    За извършването на експертен анализ на икономическото състояние на длъжника по делото са използвани специалните познания на вещо лице-счетоводител чрез приобщаване към доказателствения материал по делото на изготвената от него ССЕ.Изготвеното заключение,  не се оспорва от кредитора.

    Ответникът оспорва същото,без да изложи съображения.

    Заключението се възприема от съда,като обективно и вярно.

    След преценка на събраните по делото доказателства,съдът приема за установено от фактическа страна следното:

    "КЕТЕН" ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора 6000 ул. ***, представлявано от Управителя Й.М.С., е търговец регистрирани в търговския регистър при Агенция по вписванията.

    "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:гр.Враца също е търговец регистриран в ТР при Агенция по вписванията.По правно организационната си форма - капиталово търговско дружество,има качеството търговец по смисъла на чл. 1, ал. 2, т. 1 от ТЗ,поради което спрямо него е допустимо откриване на производство по несъстоятелност - чл. 608, ал. 1 от ТЗ.

    "КЕТЕН" ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора 6000 ул. ***, представлявано от Управителя Й.М.С., има изискуеми парични задължения към кредитора   по търговска сделка, възникнали на основание сключен между кредитора (продавач) и ответника (купувач) Договор за покупко-продажба на стоки от 01.01.2015 г., с който страните са договорили "Кетен" ЕООД да продава и доставя в супермаркетите на ответника нехранителни стоки съгласно заявки на ответника (купувача),срещу задължението на "Пикадили"ЕАД да заплаща цената на поръчаните и доставени продекти по договорни цени,намалени с отстъпките в Приложение №1 от договора.

    Съгласно Приложение №1 към договора,касаещо основните и специални търговски условия,плащанията на доставените стоки е следвало да бъдат извършвани от "Пикадили"ЕАД в срок от 90 дни от датата на приемането на надлежно издадената фактура в счетоводството на купувача "Пикадили"ЕАД.

    За извършените и приети от ответника доставки са издадени стокови разписки и данъчни фактури, като общият размер на неплатените задължения за периода 01.04.2015 г. - 01.07.2015 г. по фактурите възлиза на 284 584,57 лева с ДДС. Фактурите, както и размера на дължимите суми по всяка една от фактурите са индивидуализирани и описани в Приложение 2 - опис към молбата.Установява се,че задълженията са признати от ответника в извършеното между дружествата счетоводно потвърждаване на салда към 31.12.2016 г.

    Вещото лице е установило,че по Договор от 01.04.2014 год. вземането на кредитора е в размер на 217.90 лв.,а по Договор от 01.01.2015 год. вземането му към длъжника е в размер на 284 584.57 лв.Общо по двата договора задължението е в размер на 284 802.47 лв.,на основание извършените доставки за което са издадени фактури,дебитни и кредитни известия.Вещото лице е установило ,че те са отразени в Дневниците за продажби на дружеството за съответните данъчни периоди на основание чл.124,ал.1,т.2 от ЗДДС.В Таблица №1 вещото лице е отразило,че са включени в Справките -декларации по ЗДДС на основание чл.125,ал.1 от ЗДДС по входящи номера и години.Издадените фактури са осчетоводени,за извършените продажби е направено отписване на стоките,отразено по ДТ с/ка 702"Приходи от продажба на стоки" и по Кт с/ка 304"Стоки".Документално фактурите са отразени в счетоводните регистри през месеците на издаване.

    Закупените от "Пикадили"ЕАД стоки са отразени счетоводно по Дт с/ка 301"Доставки" по Дт с/ка 4531"Начислен данък за покупките" и по К/т с/ка 401"Доставчици" по партидата на фирма"Кетен"ЕООД.Фактурите са отразени в Дневниците за покупки на дружеството на основание чл.124,ал.1,т.1 от ЗДДС.Включени са в справките-декларации по чл.125,ал.1 от ЗДДС въз основа на отчетните регистри. по чл.124 от ЗДДС.Ползван е данъчен кредит на основание чл.68,ал.1 от ЗДДС.

    В Таблица №2 вещото лице е отразило  какъв е размера на разходите за обичайна дейност на длъжника към 31.12.2015 год. и 31. 12.2016 год.,а в Таблица №3,съответно паричните потоци.

    Съгласно отразеното,наличните парични средства по каса и банкови сметки на длъжника към 01.01.2015 год. са в размер на 4 510 хил.лв.Постъпленията от парични средства в дружеството за цялата 2015 год. са в размер на 187 970 хил.лв.,а извършените плащания в размер на 189 242 хил.лв.Набраните разходи за обичайната дейност на дружеството през 2015 год. са в общ размер на 190 652 хил.лв.

    Наличните средства по каса и банкови сметки на длъжника към 01.01.2016 год. са в размер на 3 238 хил.лв.Постъпленията от парични средства в дружеството за цялата 2016 год. са в размер на 5 514 хил.лв.,а извършените плащания в размер на 5 849 хил.лв.Наличните парични средства към 31.12.2016 год. са в размер на 2 903 хил.лв.

    Вещото лице е установило,че паричните средства са запорирани и дружеството не разполага с тях.Набраните разходи за обичайната дейност на фирмата през 2016 г. са в общ размер на 9 256 хил.лв.

    От установеното от вещото лице е видно,че към 31.12.2016 год. дружеството не е в състояние да изпълнява паричните си задължения към кредиторите и да покрива разходите за обичайната си дейност.

    Дружеството е с основна дейност:търговия на едро и дребно с хранителни стоки.

    Към 31.12.2016 год. е реализирало общо приходи от обичайната си дейност в размер на 5 814 хил.лв.

    Вещото лице е установило,че извършените плащания през 2016 год. са в размер на 12 633 хил.лв.,те са извършени към съответния кредитор на дружеството от трето лице с основание за плащане в платежните нареждания "от името и за сметка на "Пикадили" ЕАД.

    В Таблица №6 е обктивирана справка за имуществото на длъжника,като е посочено,че то е на стойност 10 419 хил.лв.

    В Таблица №7 е отразена стойността на активите и пасивите на длъжника.

    Обащата сума на актива по счетоводен баланс към 31.12.2016 год. е в размер на 25 661 хил.лв.,а общата сума на задълженията е 41 446 хил.лв.,реализирания финансов резултат е 3 442 хил. лв. загуба.Собствения капитал е отрицателна величина 15 785 хил.лв.

    Вещото лице е констатирало,че дружеството е декапитализирано.Проследило е финансовите резултати на дружеството за предходните 3 години и анализирало  същите.

    "Пикадили "ЕАД е акционерно дружество,регистрирано във Варненския окръжен съд по фирмено дело №1640/2003 год.На 19.12.2013 год. дружеството е взело решение за увеличаване на капитала,чрез емитиране на 488.957 обикновени поименни акции с право на глас с номинална стойност 100/сто/лева.Капиталът на дружеството е увеличен с 48 896 хил.лв.Решението е обнародвано на 12.02.2014 год.На 12.05.2014 год. е проведено общо събрание и взето решение за увеличение на капитала на дружеството с 16 038 хил.лв.,чрез издаване на нови 160.380 обикновени поименни акции с право на глас,всяка с номинална стойност по 100 лв.Увеличението на капитала е вписано в ТР на 21.05.2014 год.През анализирания период на 2014 год. са реализирани приходи от обичайна дейност в размер на 198 715 хил.лв.,което е повече в сравнение с предходната година с 619 лв.Разходите от обичайната дейност към 31.12.2013 год. са 240 111 хил.лв.,а към 31.12.2014 год. са 222 378 хил.лв.През 2014 год. финансовия резултат от обичайната дейност/разликата между приходите и разходите/ е загуба в размер на  23 663 хил.лв.,което е с 18 352 хил.лв. по-малко от  загубата през 2013 год.Нетният финансов резултат след данъчно облагане е загуба в размерна 23 842 хил.лв.,което е с 179 лв. повече в сравнение  с финансовия резултат преди данъчно облагане.

    Нетният финансов резултат  показва изменението на собствения капитал след облагането с данъци на резултата от всички дейности и операции на дружеството.

    От таблици 12 и 13 от заключението е видно,че  към 31.12.2013 год. текущите активи 39732 хил. лв.превишават текущите пасиви 38 031 хил. лв. с 1 701 хил.лв.,към 31.12.2014 год. текущите пасиви 45 984 хил.лв. превишават текущите активи  35 450 хил.лв. с 10 534 хил.лв.Дружеството отчита загуби през 2013 г. и 2014 год. в размер съответно на 40 405 хил.лв. и 23 842 хил. лв.Собствения капитал на дружеството е по-малка величина  в сравнение с регистрирания акционерен.

    От извършения анализ в горната таблица,съгласно балансите на длъжника ,към същите дати е видно,че преобладаващ дял в активите на дружеството имат дълготрайните активи.Към 31.12.2013 год. възлизат на 31 255 хил.лв. и представляват 39.02% от общите  активи,а към 31.12.2014 год. възлизат на 26 425 хил.лв. и представляват 35.05% от общите активи.Към същите дати е видно,че основен дял в структурата на пасивите на дружеството имат краткосрочните задължения.Към 31.12.2013 год. възлизат на 38031 хил.лв. и представляват 47.47% от общите пасиви,а към 31.12.2014 год. възлизат на 45 984 хил.лв. и представляват 61.00% от общите пасиви.

    В таблици №14 и 15 от заключението са показани резултатите от дейността и приходите от обичайна дейност към 31.12.2015 год. и 31.12.2016 год.През 2016 год. са реализирани приходи от обичайна дейност в размер на 5 814 хил.лв.,което е по-малко от предходната година с 153 275 хил.лв.Финансовият резултат от обичайната дейност е загуба в размер на 3 442 хил.лв.,което е с 28 121 хил.лв. по-малко от  загубата за 2015 год.

    В таблици 17 и  18 са отразени структурата на активите и пасивите по счетоводен баланс към 31.12.2016 год. и 31.12. 2015 год. и анализ на структурата на активи и пасиви  към същите дати.

    Към 31.12.2015 год. текущите пасиви на дружеството превишават текущите активи с 32 142 хил.лв.,към 31.12.2016 год. текущите пасиви превишават текущите активи с 25 109 хил.лв..Дружеството отчита загуба през 2015 г. и 2016 год. в размер  съответно на 31 563 хил.лв. и 3 442 хил.лв.,което в основни линии се дължи на влошената икономическа  обстановка в България и по-специално в индустрията,в която оперира дружеството.Собственият капитал на дружеството е отрицателна величина.

    Към 31.12.2015 год.,преобладаващият дял  в активите на дружеството имат дълготрайните активи-възлизат на 14 835 хил.лв. и представляват 20.74 % от общите активи.Към 31.12. 2016 г. е видно,че преобладаващ дял имат нематериалните активи-концесии,патенти,лицензии.Към 31.12.2016 год. възлизат на 6 581 хил.лв. и представляват 25.65 % от общите активи.Към 31.12.2015 год. и 31.12.2016 год. основен дял в структурата на пасивите на дружеството имат краткосрочните задължения на дружеството,а именно:31.12.2015 год. възлизат на 83 871 хил.лв. и представляват 117.26 % от общите пасиви,а  към 31.12.2016 год. възлизат на 37 403 хил.лв. и представляват 145.76 % от общите пасиви.

    Към 31.12.2016 год. общият размер на задълженията с настъпил падеж е в размер на 37 403 хил.лв.,като в таблица №19 са посочени основанията на същите.

    Задълженията към доставчици са подробно описани в Приложение №1 към заключението.

    Общият размер на задълженията на длъжника към всички негови кредитори е в размер на 38 770 хил.лв.

    Ликвидността е предпоставка за платежоспособността на предприятието,разкриваща способността му да погасява в пълен обем задълженията си,които могат да бъдат краткосрочни/текущи/ и дългосрочни/нетекущи/,когато те станат изискуеми.

    Към 31.12.2016 год.коефициентът на обща ликвидност е в размер на 0.33,на бърза ликвидност е 0.20,на незабавна ликвидност е 0.08 и абсолютна ликвидност е 0.08 или за разглеждания период всички са под единица, което показва,че чуждите /привлечени/ средства многократно превишават собствените,липсва ресурс за финансиране. Паричните средства не могат да осигурят бърза,незабавна и абсолютна ликвидност.

    Към 31.12.2016 год.коефициентите на обща ликвидност,бърза ликвидност,незабавна ликвидност и абсолютна ликвидност са под единица,което показва,че чуждите /привлечени/ средства многократно превишават собствените. Краткосрочните задължения значително надвишават краткотрайните активи при обща ликвидност т.е липсва ресурс за финансиране.Паричните средства не могат да осигурят бърза,незабавна и абсолютна ликвидност.

    Към 31.12.2016 год. коефициентът на финансова автономност е с отрицателни стойности,което означава ,че дружеството не е в състояние със собствения капитал да погаси пасивите/привлечения капитал/Дружеството няма финансова автономност и е зависима от кредиторите си.То е с декапитализиран собствен капитал.

    Коефициентът  на задлъжнялост за анализирания период също е отрицателен и показва,че зависимостта от външни източници на финансиране е голяма.

    В таблица 24 е отразена капиталовата структура на длъжника.Тя представлява съотношение между собствения и чужд капитал,който предприятието използва,за да финансира дейността си.Собственият капитал на дружеството би следвало да  бъде минимум  1/3 от всички негови задължения,за да осигури нормално разплащане за дълъг период от време.Отрицателните стойности на собствения капитал показват декапитализация на длъжника и обстоятелството,че чуждите привлечените средства многократно превишават собствените.

    Показателите за рентабилност показват способността на дружеството да създава резултат печалба/загуба,чрез ангажирания от вложените ресурси.Те са количествена характеристика на ефективността  на приходите от продажби,собствения капитал,пасивите и реалните активи на предприятието.В таблица№25 са отразени показателите за рентабилност на длъжника.Показват темповете на възвращаемост на капитала.Коефициентът на брутна рентабилност е 0.60,рентабилност на финансовите операции-1.94,на приходите от продажби е отрицателен -0.68,на собствения капитал е 0.22,на пасивите е отрицателен -0.08,на капитализация на активите 0.24.

    Към 31.12.2016 год. реализираните приходи от 5 378 хил.лв.  не са достатъчни да покрият задълженията на дружеството към всички негови кредитори в размер на 38 770 хил.лв.

    Към 31.12.2016 год.стойността на активите е в размер на 25 661 хил.лв.Стойността на задълженията е 38 770 хил.лв.това показва,че с продажбата на наличните си активи дружеството не е в състояние да погаси задълженията към кредиторите си.Към 31.12.2016 год. касовата наличност на дружеството е 1.23 лв. и 2 903 147.55 х.лв. по банкови сметки.Наложени са запори по сметките на дружеството на стойност 3 219 140.80 лв.Запори по изпълнителни дела са за сума в размер на 1 241424.80 лв.

    От анализа на гореизложеното е видно,че стойността на активите не е достатъчна,за да покрият задълженията към кредиторите-липсват краткотрайни активи,а съотношението между собствения  капитал и пасивите на длъжника сочи,че неплатежоспособността на дружеството е трайно състояние в дългосрочен план.

    Към 31.12.2015 год. и 31.12.2016 год.,поради отчитане на текущи загуби и непокрита печалба от предходни периоди,стойностите по раздел А"Собствен капитал" на баланса са отрицателни величини ,съответно към 31.12.2015 год.-/12 343/хил.лв. и към 31.12.2016 год.-/15 785 /хил.лв.Така отчетените отрицателни стойности по раздел А"Собствен капитал" на  баланса,показват че пасивите на длъжника  надхвърлят сумата на активите му и остатъчният интерес на  активите е отрицателна величина.Те показват,че длъжника е декапитализиран т.е е зависим изцяло от кредиторите си.С наличните активи от 25 661 хил.лв. дружеството не е в състояние да покрие паричните задължения в размер на 38 770 хил.лв.

    Вещото лице е  посочило,че от 2013 год. коефициентите за ликвидност са под единица,с изключение на коефициентът за обща ликвидност ,който е 1.4

    Вещото лице  е констатирало,че към датата на изготвяне на заключението задължението на длъжника към кредитора "Кетен"ЕООД не е платено.Констатирало е,че публичните задължения на длъжника са включени в представените на експертизата финансови отчети за разглежданите периоди.

    В Таблица №32 вещото лице е посочило стойностите на коефициентите за ликвидност  към 31.12.2013 год.,31.12.2014 год. и 31.12.2015 год.С изключение на коефициентът за обща ликвидност,който към 31.12.2013 год. е 1.04 и показва,че с наличните активи в размер на 39 732 хил.лв. дружеството  може да изплати краткосрочните си задължения в размер на 38031 хил.лв.,всички останали коефициенти за ликвидност през този период са под единица и показват,че паричните средства не могат да осигурят бърза ликвидност,незабавна ликвидност,като и абсолютна ликвидност.Вещото лице е посочило,че практиката е установила,че  някои дружества,в зависимост от сферата,в която осъществяват стопанска дейност,функционират добре и с коефициенти на обща ликвидност под единица. За периода 2014-2015 год. длъжникът е осъществявал нормална търговска дейност с коефициенти на обща ликвидност съответно 0.77/0.62.

    Показателите за ефективност на разходите позволяват да се определи колко приходи от дейността получава търговеца от използване на единица  разход за същата дейност.Представлява отношение между приходите и разходите на дружеството.Той е по-голям от 1-ца,когато  приходите надвишават разходите и обратно по-малък от 1-ца когато разходите надвишават приходите.Благоприятна тенденция е ако този коефициент расте.В процесния случай видно от отразеното в Таблица №33 и №34 той намалява.

    Коефициентът на ефективност на приходите е обратнопропорционален на коефициента на ефективност

   

   

    Въз основа на анализа на финансовите показатели и заключението на вещото лице,съдът приема,че длъжникът е изпаднал в трайна неплатежоспособност,не е в състояние да финансира дейността си и  не може да бъде определено,като действащо предприятие.Със собствени средства не може да покрие задълженията си към кредиторите. 

    Вземането на кредитора към длъжника е породено от търговска сделка.Длъжникът има изискуеми парични задължения към кредитора   по търговска сделка, възникнали на основание сключен между кредитора (продавач) и ответника (купувач) Договор за покупко-продажба на стоки от 01.01.2015 г..

    В съответствие с разпределената доказателствена тежест длъжникът-ответник по молбата,следваше да обори презумпцията по чл.608,ал.2 ТЗ като докаже ,че е изпълнил задължението си или че разполага с имущество достатъчно за покриване на задълженията му без опасност за интересите на кредиторите,което той не стори.

    Съгласно чл.607а,ал.1 ТЗ производство по несъстоятелност  се открива за търговец,който е неплатежоспособен.В текста са определени две кумулативно дадени предпоставки-длъжника да има качеството търговец по смисъла на ТЗ и да е неплатежоспособен.Легална дефиниция на неплатежоспособността като състояние на търговеца е дадена в разпоредбата на чл.608,ал.1 ТЗ,според която неплатежоспособен е търговец,който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините,свързано с търговската му дейност,или задължение по частно държавно вземане.В ал.2 е посочено,че неплатежоспособността се предполага,когато длъжникът е спрял плащанията,а според ал.3-неплатежоспособност може да е налице и когато длъжникът е платил,или е в състояние да плати частично или изцяло само вземанията на отделни кредитори,като в редакцията си от 2016год. текстът предвижда,че спиране на плащанията е налице и когато  длъжникът е платил изцяло или частично  вземания  на определени кредитори.

     От представените по делото доказателства -удостоверение за актуално състояние се установява качеството търговец на  молителя,кредитор е на ответника с изискуеми вземания,произтичащи от търговска сделка,поради което и същият е активно легитимиран да иска откриване на  производство по несъстоятелност/чл.608 ал.1 от ТЗ и чл.625 ТЗ/.

     Установява се по безспорен начин от събраните доказателства наличието на изискуемо парично задължение , произтичащо от облигационен договор, безспорно установено по своя размер,относно кредитора инициирал производството.

     От заключението на вещото лице се установява и втората предпоставка-неплатежоспособност на търговеца.

    Съдът приема,че за дата на неплатежоспособността следва да се приеме датата 31.12.2016 год.,тъй като към тази дата коефициентът обща ликвидност пада под 1,както и че към тази дата коефициентите на финансова автономност и коефициента на задлъжнялост са отрицателни величини,поради отрицателната стойност на собствения капитал.Към тази дата длъжникът калкулира задължения,които формират коефициентите на ликвидност, определящи невъзможността същия да изпълни задълженията си.Затрудненията имат необратим характер.

    С оглед горното ,съдът приема, че е осъществен съставът на чл.630 ал.1 от ТЗ и липса на пречки по чл.631 ТЗ,молбата за откриване на  производството по несъстоятелност на основание неплатежоспособност следва  да се уважи.Забавата на длъжника,проявена чрез спиране на плащанията към кредиторите му,каквото  бе установено  в настоящото производство,предполага състояние на неплатежоспособност, съгласно чл.608 ал.2 от ТЗ.Тежестта да обори тази законова  презумпция лежи върху длъжника,който следва да представи в производството по несъстоятелност доказателства,обуславящи извод за временни затруднения за извършване на тези плащания или ,че разполага с достатъчно имущество за покриване на задълженията си,без опасност за интересите на  кредиторите/аргумент от чл.631 ТЗ/.Длъжникът не представи такива доказателства.

    С оглед горното,съдът намира за безспорно доказано,че длъжникът е в състояние  на неплатежоспособност по смисъла на чл.608 от ТЗ,тъй като не е в състояние да изпълни свои изискуеми парични задължения по търговски сделки,а както бе установено и публичноправни задължения,свързани с търговската му дейност.

    Доколкото от пълномощникът на кредитора ,инициирал производството се поддържа наличието и на свръхзадълженост , но в условията на евентуалност и в хода на устните състезания това искане не се поддържа,съдът приема,че не следва да се произнася по него.

    Мотивиран от горното и на основание чл.607а ал.1 във вр.  чл.608 ал.2 от Търговския закон  от ТЗ,ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

                 Р Е Ш И :

 

    ОБЯВЯВА неплатежоспособността на "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. при условията на чл.607 а ал.1 ТЗ-неплатежоспособност.

    ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността на "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление:гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б.,31.12.2016 г.,на основание чл.630, ал.1, т.1 ТЗ.

    ОТКРИВА производство по НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ по отношение на   "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. на основание чл.630,ал.1,т.2 ТЗ.

    ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото  на длъжника "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б.,на основание чл.630,ал.1 т.4 ТЗ.

    ЗАДЪЛЖАВА ДЛЪЖНИКА "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. при обявяване на фирмата си да прибавя добавката в "в открито производство по несъстоятелност".

    НАЗНАЧАВА за времененни синдици на основание чл.630,ал.1,т.3 от ТЗ Р.Г.М. ЕГН**********,с адрес ***,и служебен адрес:гр.София,ул.***,включен в утвърдения от министъра на правосъдието списък на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици, представил по делото декларация-съгласие по чл.655 от ТЗ и декларация по чл.656 от ТЗ нотариално заверени и А.Г.К.,ЕГН ********** *** и служебен адрес: гр.София,ул.***включен в утвърдения от министъра на правосъдието списък на лицата,които могат да бъдат назначавани за синдици, представил по делото декларация-съгласие по чл.655 от ТЗ и декларация по чл.656 от ТЗ,нотариално заверени,които ще осъществяват правомощията си заедно.

    ОПРЕДЕЛЯ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ на ВРЕМЕННИТЕ СИНДИЦИ на "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***,представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б.,считано от датата на встъпване в длъжност,в размер на 2500 лв./две хиляди и петстотин лева/ месечно за всеки от синдиците,за сметка на масата на несъстоятелността,съгласно чл.661,ал.2 от ТЗ.

    ОПРЕДЕЛЯ срок за встъпване на временните синдици едноседмичен от вписване на решението в търговския регистър,на основание чл.656,ал.1 ТЗ.

    УКАЗВА на временните синдици след встъпването си в длъжност да предприемат необходимите действия по спиране на съдебните и изпълнителни производства на основание чл.637 и чл.638 от ТЗ.

    СВИКВА ПЪРВО СЪБРАНИЕ НА КРЕДИТОРИТЕ "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б. на 09.01.2017 год.от 14:00 ч. в Съдебна палата-гр.Враца,бул.***, при ДНЕВЕН РЕД:

    1.Изслушване доклад на временните синдици по чл.668 т.3 от ТЗ.

    2.Избор на постоянни синдици,определяне на възнаграждението им.

    3.Избор на комитет на кредиторите.

    ЗАДЪЛЖАВА на осн.чл.668 от ТЗ временните синдици в 14 -дневен срок от постановяване на решението да ИЗГОТВЯТ:списък на кредиторите по данни от търговските книги на длъжника,в който посочва  размера на техните вземания,да посочи кои от кредиторите  са свързани лица с длъжника или са били свързани лица с длъжника през последните три години преди откриване на производството по данни от търговските книги и търговския регистър,да представи заверено извлечение от търговските книги,писмен доклад за причините на неплатежоспособността,състояние на имуществото и взетите мерки за неговото запазване,които списъци и доклад да представят в съда на разположение на кредиторите в посочения срок.

    ЗАДЪЛЖАВА на осн.чл.659 ал.2 от ТЗ временните синдици да представят не по-късно от 05.01.2018 год.ДОКЛАД за резултатите от предприетите от тях действия по издирване и запазване на масата на несъстоятелността ,както и необходимия размер разноски по продължаване на движението на производството по несъстоятелност.

    ЗАДЪЛЖАВА длъжника "ПИКАДИЛИ" ЕАД, ЕИК ***,със седалище и адрес на управление: гр.Враца 3000, ул.***, представлявано от изпълнителния директор А.Б.Б.,в 14-дневен срок от откриване на производството по несъстоятелност на основание чл.640 ТЗ да представи на съда и синдиците необходимата информация във връзка с дейността на предприятието и имуществото,списък на плащанията в брой или чрез банков превод,надвишаващи 1200 лв. извършени в срок от 6 месеца преди началната дата на неплатежоспособността до датата на откриване на производството по несъстоятелност,списък на извършените плащания от длъжника на свързани с него лица за срок от една година преди началната дата на неплатежоспособността,нотариално заверена декларация,в която посочва отделните вещи,имуществени права и вземания,имената и адресите на длъжниците си,както и да предаде на синдиците наличната счетоводна документация и търговски книги,с оглед осъществяване на правомощията на временните синдици по чл.668 ТЗ,КАТО МУ УКАЗАВА,че ако не стори това ще му бъде наложена глоба по чл.640,ал.3 от ТЗ в размер на 1 000 лв.

    НА ОСНОВАНИЕ чл.623 ТЗ ,имената,адресите на временните синдици да се впишат в Търговския регистър.

  РЕШЕНИЕТО,съгласно чл.613а,ал.1 ТЗ и чл.633 от ТЗ,подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър,като то може да се обжалва и от трето лице,което има вземане,произтичащо от влязло в сила решение или от влязъл в сила акт,установяващ публично правно задължение,както и от лице с вземане,обезпечено със залог или ипотека,вписани в публичен регистър преди датата на подаване на молба за откриване на производство по несъстоятелност.

    РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение на основание чл.634 ТЗ.

    РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър,съгласно чл.622 ТЗ.

    ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенция по вписванията на основание чл.14 от ЗТР за вписване в търговския регистър,на основание чл.14 ЗТР.

    РЕШЕНИЕТО да се ВПИШЕ в книгата по чл.634 в ал.1 от ТЗ.

    ПРЕПИС от решението на основание чл.634 в ал.2 от ТЗ да се връчи на страните по делото.       

 

 

 

 

                         СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: