Решение по дело №43/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 261
Дата: 11 април 2022 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20227150700043
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 261/11.4.2022г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ – административен състав, в открито съдебно заседание на девети март, две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ГЕОРГИ ПЕТРОВ

2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Янка Вукева

и с участието

на прокурора

Стоян Пешев

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

к.н.а.х. дело № 43 по описа на съда за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационната жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ - Пазарджик, подадена чрез процесуалния представител – ст. юрисконсулт М.Й.Ш.против Решение № 22/03.12.2021 г., постановено по н.а.х. дело № 190/2021 г., по описа на Районен съд гр. Пещера.

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление № 13-002825 от 20.08.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на ответника по касационната жалба на основание чл. 414, ал. 3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1 600 (хиляда и шестстотин) лева.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно, постановено при неправилно приложение на закона и при съществени нарушения на съдопроизводствените правила, обосноваващи, че съдебното решение не отговаря на изискванията за законосъобразност, правилност, обоснованост и е постановено в нарушение на материалния закон. Иска се отмяна на обжалваното съдебно решение, като съответно бъде постановено друго, с което да се потвърди наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – „Металика строй“ ЕООД, редовно призован чрез адв. А., не се представлява и не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за основателност на касационната жалба, тъй като първоинстанционният съд не е дал правилна оценка на доказателствата, събрани в хода на съдебното следствие. Счита, че решението на Районен съд гр. Пещера е незаконосъобразно и необосновано и че касационната жалба следва да бъде уважена.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С решението си Районен съд гр. Пещера е отменил Наказателно постановление № 13-002825 от 20.08.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на ответника по касационната жалба на основание чл. 414, ал. 3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1 600 (хиляда и шестстотин) лева.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно:

На „Металика строй“ ЕООД, ЕИК ********* е съставен от главен инспектор Р.И.М.в Дирекция „Инспекция по труда“- Пазарджик Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 13-002825 на дата 28.06.2021 г., за това че дружеството в качеството му на работодател по смисъла на §1 т.1 от ДР на КТ на 21.04.2020 г. около 13:55 часа на строителен обект: „Къща за гости“, находящ се в к.к. Язовир Батак, ПИ 02837.503.55, Зона А, по КККР на гр. Батак, общ. Батак не е уредил като трудови отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И. Г. Ш., ЕГН **********. И. Г. Ш. е установен при извършена проверка на 21.04.2021 г. в гореописания обект на контрол като извършва кофраж на стоманобенонен пояс на новоизградена тухлена стена в ляво на вътрешни стълби на обекта на контрол, облечен с работни дрехи, нефирмени, мръсни. В собственоръчно попълнена и подписана декларация на основание чл. 402 от Кодекса на труда лицето декларира, че работи в „Металика Строй“ от 01.03.2021 г., на длъжност „Работник“, с работно време от 8:00 часа до 17:00 часа, почивни дни – „събота, неделя“, почивки в работния ден „10:00 до 10:15, 12:00 до 13:00ч.“, трудово възнаграждение „650 лева на месец“ и че не е получил копие на хартиен носител от заверено уведомление, регистрирано в ТД на НАП и екземпляр от сключен писмен трудов договор.

Дружеството „Металика Строй“ ЕООД е „Изпълнител“ по договор за строителство от 01.03.2021 г. за обекта на контрол. В хода на проверката на място на 21.04.2021 г. е установено, че на видно място пред обекта на контрол има монтирана информационна табела за обекта, в която е отразено като строител дружеството „Металика Строй ЕООД“, с начало на СМР 01.03.2021 г.

Нарушението било извършено на 21.04.2021 г. в к.к Язовир Батак, ПИ 02837.503.55, когато лицето И. Г. Ш. е установен да престира труд в обекта на контрол „Къща за гости“, като извършва строителномонтажни работи по изграждане на стоманобетонов пояс, за което е съставен Констативен протокол № от 21.04.2021 г.

Нарушението е констатирано на 14.05.2021 г. в Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, ул. „Екзарх Йосиф“ № 15А при преглед на представено уведомително писмо от дружеството „МЕТАЛИКА СТРОЙ“ ЕООД, във връзка с призовка № 21032681/28.04.2021 г. (при която е изискан, но до приключване на проверката не е предоставен сключен трудов договор в писмена форма с лицето, нито „граждански“ договор). При извършена справка по ЕГН на лицето И. Г. Ш. в Информационната система ИА „ГИТ“ – Регистър трудови договори не са установени данни за подадено уведомление за сключен трудов договор между „МЕТАЛИКА СТРОЙ“ ЕООД и И. Г. Ш..

С това „МЕТАЛИКА СТРОЙ“ ЕООД е нарушил: чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, във връзка с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда.

Актът е съставен на основание чл. 40, ал. 2 от ЗАНН.

Въз основа на Акта е издадено и оспореното в първоинстанционното производство Наказателно постановление № 13-002825 от 20.08.2021 г.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В АУАН са изложени фактически обстоятелства, които не са отразени нито в наказателното постановление, нито се подкрепят от показанията на актосъставителя свидетелят Р.М..

При положение, че в НП се сочи, че И. Г. Ш. е полагал труд без сключен в писмена форма трудов договор, то в тежест на административнонаказващия орган е било да докаже както наличието на установените съществени елементи на всяко трудово правоотношение - изпълняваната от работника трудова функция, допълвана от работно време, уговорено възнаграждение, почивки, така и лицето, което се явява „работодател“ и не е изпълнило задължението си да сключи този договор. Административнонаказателната отговорност е лична и административнонаказващият орган е длъжен да изследва въпроса кое е наказателноотговорното лице, като в случая определянето на „МЕТАЛИКА СТРОЙ“ ЕООД, гр. Велинград, ЕИК *********, представлявано от управителя Е.Л. като „работодател“ е произволно и не се основава на доказателствата по делото.

Нарушението не е безспорно установено от събраните по делото писмени и гласни доказателства. В мотивите на постановеното решение районният съд е обсъдил подробно и задълбочено както представените писмени доказателства, така и показанията на разпитаните по делото свидетели. В тази връзка настоящият касационен състав изцяло споделя изложените съображения, с които е отменено наказателното постановление.

Първоинстанционният съд в оспореното решение правилно е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, водещи до невъзможност на нарушителя да разбере за какво нарушение е привлечен към административно наказателна отговорност.

С оглед на това касационната инстанция намира, че е налице съществено процесуално нарушение, тъй като се пораждат съмнения относно наличието на една от трите основни предпоставки в административнонаказателния процес – нарушителя.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пещера следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

По делото не са поискани своевременно разноски от страните, а и такива не са направени, поради което съдът не следва да се произнася в частта за разноските.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 22/03.12.2021 г., постановено по н.а.х. дело № 190/2021 г., по описа на Районен съд гр. Пещера.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:            /П/            

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/

 

                               2. /П/