Решение по дело №167/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 185
Дата: 15 юли 2021 г. (в сила от 15 юли 2021 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20217110700167
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  185                                                            15.07.2021г.                                     град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на четиринадесети юли                                                 две хиляди двадесет и първа година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                  2.АСЯ СТОИМЕНОВА

с участието на секретаря Антоанета Масларска

и в присъствието на прокурор Йордан Георгиев от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 167 по описа за 2021г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.217 от АПК във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН.

            Началникът на РУ – ДУПНИЦА ПРИ ОДМВР – КЮСТЕНДИЛ с адрес за призоваване: гр.Дупница, ул.“Бисеров“ № 2 обжалва решението по а.н.д.№132/2021г. на РС – Дупница. Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано противоправно деяние и липса на нарушения на процедурата по ЗАНН. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП.

В с.з. касаторът не се представлява.

            В с.з. адв.С. като пълномощник на ответника Д.В.М. оспорва жалбата като неоснователна и моли за оставяне в сила на решението на районния съд.

Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Намира, че въззивният съд е постановил правилно решение, доколкото правилно е приложил материалния закон и не е допуснал съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №20-0348-000821/08.01.2021г. на началника на РУ – Дупница при ОДМВР - Кюстендил, с което на Д.В.М. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

            От събраните по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че на 26.12.2020г. около 11.30 часа М. управлявал лек автомобил от посочената в НП марка и модел с рег.№РВ5026СА в с.Бистрица по ул.“Георги Димитров“ пред сградата на Кметството на селото, като автомобилът е собственост на И. Д. Б., ЕГН ********** и след направена справка с ОДЧ контролните органи установили, че автомобилът е с прекратена регистрация на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП.

От така установената фактическа обстановка съдът е формирал правен извод  за компетентност на актосъставителя и АНО, липса на допуснати нарушения на процедурата по ЗАНН, наличие на реквизитите по чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗДвП и управление от дееца на посочения лек автомобил, който бил с прекратена регистрация по реда на чл.143, ал.15 от ЗДвП, което определя наличие на елементите от обективната страна на състава на нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП. В същото време съдът е установил липса на субективната страна на деянието, т.к. МПС е собственост на друго лице, имало е поставени по съответния ред регистрационни табели и поради служебното прекратяване на регистрацията водачът няма как да узнае за прекратената регистрация на автомобила. Според съда, липсата на уведомяване на дееца и регистрационните табели са попречили на нарушителя да предвиди или да допусне настъпването на общественоопасните последици от деянието, което изключва субективния елемент на нарушението. По посочените правни доводи съдът е отменил НП.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон, решението е правилно. Съображенията за това са следните:

При разглеждане на спора районният съд е спазил принципа по чл.13 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН за разкриване на обективната истина по реда и със средствата на закона. От събраните относими, допустими и достоверни доказателствени средства е извел правилен извод за несъставомерно деяние поради липса на субективния елемент.

Установените факти по делото на районния съд сочат, че в деня и часа на нарушението нарушителят е бил водач на МПС по легалната дефиниция на §6, т.25 от ДР на ЗДвП, което МПС е с прекратена регистрация в хипотезата на чл.143, ал.15 от ЗДвП. Прекратяването на регистрацията е установено чрез проверка в масивите на КАТ, потвърдена в съдебното производство от разпита на свидетелите. Прекратяването е извършено поради нерегистриране на МПС от новия собственик. Задължение за новия собственик е регистрацията на МПС в срока по чл.145, ал.2 от ЗДвП във вр. с правилото на чл.15, ал.1 от Наредба №I-45/24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на МПС и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни /обн. ДВ, бр.31/14.04.2000г., изм. и доп./. В случая обаче водачът на МПС по процесното деяние е различен от неговия собственик, видно от справката за МПС и СР на МПС част I на л.12 и л.21 от делото на районния съд, а автомобилът е имал поставени регистрационни табели, т.е. по външни признаци е отговарял на регистриран такъв. Данните за прекратяване на регистрацията се съдържат само в АИС на ПП-КАТ и са станали известни на нарушителя по време на проверката. Следователно, водачът на МПС, доколкото не е негов собственик, не е бил длъжен и не е могъл да знае факта, че управлявания от него автомобил е с прекратена регистрация. Изхождайки от правилото на чл.6 от ЗАНН, деянието не е извършено виновно, поради което не е съставомерно като административно нарушение по обвинението в НП, както правилно е установил районния съд.

Поради изложеното, решението на районния съд ще се остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №260148/09.04.2021г. по а.н.д. №132/2021г. на РС – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                  2.