Разпореждане по дело №250/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 май 2020 г.
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20207200700250
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

гр. Русе, 14.05.2020 г.

 

Административен съд - Русе, II- ри състав,  в закрито   заседание  на четиринадесети май през две хиляди и двадесета година в състав :              

 

                                                 СЪДИЯ: Димитринка КУПРИНДЖИЙСКА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 250 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по настоящото дело е образувано по повод депозирана в съда искова молба от Н.С.С., ЕГН:**********,***, срещу ОД на МВР – Русе, с която е предявил иск за неимуществени и имуществени вреди.

Съдът намира, че така депозираната искова молба не отговаря на законовите изисквания, предвидени в разпоредбите на чл. 203 и сл. АПК(Административнопроцесуален кодекс) и чл.127 и сл. ГПК(Граждански процесуален кодекс).

На първо място, от съдържанието на исковата молба не става ясно дали се претендират вреди от отменен, нищожен или оттеглен административен акт. Съгласно разпоредбата на чл. 204 ал. 1 АПК иск за вреди може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред, а ал. 3 предвижда, че когато вредите са причинени от нищожен или оттеглен административен акт, незаконосъобразността на акта се установява от съда, пред който е предявен искът за обезщетение. Следва, с оглед преценката за допустимост на иска, ищецът да уточни на какво основание претендира обезщетението за вреди.

На второ място, в исковата молба не е посочено в какво се изразяват причинените имуществени и неимуществени вреди, настъпили в резултат на съответния незаконосъобразен административен акт, както и не са посочени обстоятелства, обосноваващи исковата му претенция и доказващи пряката и непосредствена причинна връзка между вредите и увреждането, настъпило в резултат на издаден незаконосъобразен акт, действие или бездействие. Липсва конкретизиране на размера на претенцията за имуществени вреди, както и претендират ли се лихви, за какъв период - начална, крайна дата.

На трето място, не е формулирано искане към съда, което да е съобразено с установените от закона изисквания, а от изложението на обстоятелствата, на които се основава иска не става ясно кои са конкретните фактическите основания, на които се позовава ищеца.

На четвърто място, ищецът е длъжен да посочи в исковата молба всички писмени и другите видове доказателства, с които разполага и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях.

Липсва и приложен документ, удостоверяващ заплащането на дължимата държавна такса в размер на 10 лева, предвидена с нормата на чл.9а, ал.1 от Закона за отговорността на Държавата и общините за вреди(ЗОДОВ) при водене на иск за обезщетение.

   Предвид изложеното и на основание чл. 203 АПК, във вр. с чл. 129 ал. 1 и чл. 127 ал. 1 ,т. 4 и т. 5  и ал. 2 ГПК, чл.204а, във вр. с чл. 158 ал. 1 АПК съдът

 

 

                                              РАЗПОРЕДИ:

 

          ОСТАВЯ исковата молба без движение.

          ДАВА на ищеца едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани нередовностите на молбата си както следва:

1.    ДА УТОЧНИ дали се претендират вреди от отменен, нищожен или оттеглен административен акт;

2.    ДА ИЗЛОЖИ обстоятелствата, на които се основава исковата му претенция;

3.    ДА ФОРМУЛИРА ясно искането си (петитума на исковата молба), като уточни размера на претендираните имуществени и неимуществени вреди, включително и претенцията за лихви, ако има такава.

4.    ДА ПОСОЧИ всички писмени и другите видове доказателства, с които разполага и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях;

5.    ЗАДЪЛЖАВА ищеца да внесе държавна такса в размер на 10.00лв. по сметка на Административен съд Русе и да представи доказателства за това.

          УКАЗВА на ищецът, че при неотстраняване на нередовността, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по нея - прекратено.

          Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                         СЪДИЯ: