Решение по дело №2200/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 23 декември 2019 г.)
Съдия: Димитър Христофоров Кирилов
Дело: 20194430202200
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

         №……..                      2019 година               град Плевен

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД                                            първи наказателен състав

На шести декември две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание  в следния  състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИМИТЪР КИРИЛОВ

 

 

Секретар: ЗАХАРИНКА ПЕТРАКИЕВА

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията ДИМИТЪР КИРИЛОВ

НАХД № 2200 по описа за 2019 год.  и на основание данните по делото и закона, съдът

                                          Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия  А.Е.Ц. - роден на *** ***, ***, *** гражданин, със средно образование, не женен, работи, неосъждан, с ЕГН – ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 04.09.2019г. в гр. Плевен, управлявал МПС – лек автомобил „Форд“, модел „Фокус“ с рег. № *** с номер на рама ***, което не е регистрирано по надлежния ред – регистрацията на автомобила била прекратена на 29.05.2019г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП - престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

ОСВОБОЖДАВА на основание чл.378 ал.4 т.1 НПК обвиняемия  А.Е.Ц. от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в полза на държавата в размер на   1000/ХИЛЯДА/ лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира пред Плевенски окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

М О Т И В И към Решение № 832 по НАХД№2200/2019г. по описа на ПлРС.

 

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК.

 

          В Районен съд – гр.Плевен е постъпило Постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание от РП – Плевен по реда на чл.375 от НПК на А.Е.Ц., с ЕГН – **********,*** за това, че на 04.09.2019г. в гр. Плевен, управлявал МПС – лек автомобил „Форд“, модел „Фокус“ с рег. № *** с номер на рама ***, което не е регистрирано по надлежния ред – регистрацията на автомобила била прекратена на 29.05.2019г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП - престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

За Районна прокуратура – Плевен, редовно призована, не се явява представител и в този смисъл не взема становище по така направеното предложение.

Защитникът на обвиняемия, адв. Т.К., изразява становище, че от съвкупната преценка на всички обстоятелства се налага очевидна явна незначителност на конкретната степен на обществена опасност, както на деянието, така и на дееца предоставяща приложението на чл.9, ал.2 от НК. Алтернативно моли, ако бъде освободен обвиняемия от наказателна отговорност, да му бъде наложено наказание към минимума предвиден в закона.

Обвиняемият А.Е.Ц. се явява лично, като поддържа казаното от защитника си.

          Съдът като прецени становището на страните и събраните по делото доказателства,  намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият А.Е.Ц. *** бил правоспособен водач на МПС и се води на отчет в ОД на МВР Плевен. Същият е бил установяван като нарушител на ЗДвП, за което имал и редица наложени административни наказания.

На 28.03.2019 г. обвиняемият Ц. придобил лек автомобил марка „Форд“, модел “Фокус“  с рег. № ***  с номер на рама ***, като го закупил от Й.Д.и И.Д.. За извършената сделка бил изготвен договор за покупко-продажба, в изискуемата писмена форма с нотариална заверка на подписите. При изповядване на сделката обвиняемият Ц. бил предупреден от нотариуса за задължението да извърши пререгистрация в сектор „Пътна полиция“, където да бъде отразена промяната на собствеността. Тъй като обвиняемият Ц. не извършил пререгистрацията на моторното превозно средство в предвидения законов  срок, на 29.05.2019 г. регистрацията му била служебно прекратена на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП и регистрационните табели *** били обявени за невалидни.

На 04.09.2019 г., или над три месеца след прекратяване на регистрацията, обвиняемият Ц. привел в движение автомобила „Форд“, модел “Фокус“ с рег. № *** и го управлявал гр. Плевен , по бул. „***“. В  близост до **, около 12.42 часа бил спрян за проверка от служителите на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Плевен, тъй като използвал мобилен телефон по време на движение без устройство позволяващо използването му без участието на ръцете. Свидетелите С.К.и Б.М.установили самоличността на водача Ц.. След справка в работната станция за отдалечен достъп констатирали, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация и поставените на него регистрационни табели са обявени за невалидни. Поради това управляваното МПС от обвиняемия имало статут на моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежен ред, определен в Наредба № I -45 от 24.03.2000г. за регистрация, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства и не следвало да бъде управлявано по пътищата, отворени за обществено ползване, съгласно чл.140 от ЗДвП. Предвид нарушенията, свидетелят С.К.съставил АУАН Серия СА №*** от 04.09.2019г., който бил връчен на обвиняемия Ц. и подписан от него без възражения.

По случая е образувано и проведено досъдебно наказателно производство.

С оглед изясняване на обстоятелствата по случая в качеството на свидетели са разпитани С.К.и Б.М..

          Така изложената и възприета от съда фактическа обстановка се установява от приетите и вложени в делото по реда на чл.283 от НПК писмени доказателствени средства – обяснения на обвиняемия А.Е.Ц. дадени в хода на съдебното следствие, протокол за разпит на обвиняем; протоколи за разпит на свидетели С.Г.К.и Б.П.М., приложени към делото по досъдебно производство № Д-1428/2019 г. по описа на РП-Плевен.

В хода на досъдебното следствие от разпита на свидетеля С.К.се установява, че на 04.09.2019г.  е бил в епик с колегата си Б.М., като са спели за проверка лек автомобил марка „Форд“ модел „Фокус“ с рег.№ ***. При проверката на документи на Ц. и след направена справка се установило, че управлявания от него автомобил е с прекратена регистрация от 29.05.2019г. В показанията си свидетелят К. твърди, че Ц. е заявил, че е забравил да си прехвърли колата, след като я е закупил.  

          От показанията на свидетеля Б.М.дадени в хода на досъдебното производство се установява, че обвиняемият е Ц. е управлявал лек автомобил „Форд Фокус“. При направената справка РСОД установили, че управляваното от Ц. МПС, не е регистрирано по надлежен ред. Свидетелят М. твърди, че при проведения разговор с Ц., същият е казал, че е забравил да прехвърли автомобила.

          В хода на съдебното следствие обвиняемия Ц. в своите обяснения твърди, че изобщо не е подозирал, че е стигнал до прекратяване на регистрацията. Същият твърди и представя доказателства, че е извършвал плащания на гражданската отговорност.

          Съдът възприема изцяло изложената по-горе фактическа обстановка, тъй като тя кореспондира с всички писмени доказателства събрани в хода на досъдебното производство.

От обективна страна е установено, че Ц. на инкриминираната дата – 04.09.2019 г.  в гр. Плевен  е управлявал МПС„Форд“, модел “Фокус“  с рег. № ***, което е с прекратена регистрация на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП. 

Престъплението по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК е на формално извършване, като същото е довършено в момента, в който обвиняемият започне управлението на нерегистрираното по съответния ред моторно превозно средство.

Надлежният ред за регистрация на моторни превозни средства е предвиден в Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена на основание чл. 140, ал. 2 от ЗДвП от Министъра на вътрешните работи. В нея е регламентиран редът за прекратяване на регистрацията на МПС-тата и ремаркетата теглени от тях. Съгласно чл.18б, ал.1, т.10 прекратяване на регистрацията се извършва служебно по чл.143, ал.15 от ЗДвП на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство, какъвто е настоящият случай. Съгласно ал.2, на чл.18б не се изисква уведомяване на собственика. След служебната дерегистрация, превозното средство се третира като нерегистрирано по смисъла на разпоредбата на чл.140, ал.1 от  ЗДвП.

От субективна страна деянието е  извършено от Ц. с пряк умисъл, като същият е съзнавал всички елементи от престъпния състав, а именно - съзнавал, че управлява моторно превозно средство, което е с прекратена регистрация, предвиждал е общественоопасните последици от деянието си, а именно, че управлявайки нерегистрираното моторно превозно средство, ще наруши обществените отношения, регламентиращи реда за регистрация на моторните превозни средства и реда за движение по пътищата на моторни превозно средства и е искал тяхното настъпване, за да задоволи нуждата си от това да се придвижи от едно място до друго. Наличието на умисъл се извлича от заявеното от обвиняемия на служителите на реда, пред които е съобщил, че е забравил да извърши пререгистрацията, след като я закупил. Според ТР ** от 7.06.2016 г. на ОСНК на ВКС, което важи за престъпленията по чл.343в от НК, но по аналогия може да бъде отнесено и за настоящия случай е прието, че знанието на дееца за обстоятелството, че е наказан с НП подлежи на доказване чрез всички допустими от процесуалния кодекс доказателства и доказателствени средства. В случая знанието му, за задължението за пререгистрация и последвалата дерегистрация, настъпила в резултат от бездействието му се доказва от свидетелските показания.

Отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства по отношение на обвиняемия са множеството административни нарушения за които има влезли в сила НП, продължителното бездействие от страна на обвиняемия, който в продължение над три месеца след прекратяване на регистрацията също не е изпълнил задължението си.

Смекчаващи отговорността обстоятелства за обвиняемия Ц. се явяват доброто му процесуално поведение и проявеното разбиране за обществено-опасния характер на деянието.

За така извършено от страна на обвиняемия А.Е.Ц. престъпление, законът предвижда наказание лишаване от свобода до една година или глоба от 500 до 1000 лева /чл.78А, ал.1, б."а" от НК/. От извършеното противоправно деяние не са настъпили имуществени вреди.

Обвиняемият А.Ц. е пълнолетен, неосъждан /реабилитиран/ и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда Раздел IV Глава VІІІ от НК.

          Съдът счита, че са налице всички законови предпоставки за приложение на чл.78а от НК, поради което обвиняемият А.Ц., следва да бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено административно наказание глоба.

При определяне размера на административната санкция, която следва да бъде наложена на обвиняемия Ц., съдът съобрази конкретната степен на обществена опасност на деянието и лична такава на дееца.

При преценка на всички доказателства по делото, съдът приема, че обвиняемият А.Ц. осъзнава обществено-опасния характер на своето деяние и се разкайва за извършеното.

          При съобразяване на горните обстоятелства и в съответствие с принципа на индивидуализация на наказанието, съдът намира, че на обвиняемия А.Ц., следва да бъде наложено наказание при баланс на отегчаващите и смекчаващите отговорността обстоятелства, а именно глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева.

Така определеното по вид и размер наказание съдът намира за справедлива и адекватна санкция за извършеното от обвиняемия А.Ц., като чрез нея ще се въздейства възпиращо и превъзпитаващо спрямо дееца и предупредително спрямо останалите членове на обществото.

С оглед изложеното съдът постанови решението си.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: