Решение по дело №183/2014 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 декември 2014 г.
Съдия: Диана Борисова Маринова
Дело: 20141300900183
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 май 2014 г.

Съдържание на акта

            Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е-224

     

                           гр.Видин, 12.12.2014 година

 

               В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А 

Видинският окръжен съд гражданска колегия в открито съдебно  

заседание на   дванадесети ноември две хиляди и четиринадесета     година в състав:  

 

                                  Председател: Д. М.

                                          Членове: 

                                                                  

при секретаря   А.А. и в присъствието           

на прокурора            като разгледа        

докладваното от  Съдията М.

Търговско дело № 183  по описа за 2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството по делото е образувано по молбата на „М.” ООД със седалище и адрес на управление град П. против „Ч. П.” ООД  със седалище и адрес на управление град В., за откриване на производство по несъстоятелност с правно основание чл. 625 от ТЗ.

          Поддържа се в молбата, че молителят „М.” ООД е кредитор на „Ч. П.” ООД за вземане от търговска сделка в размер на 30 000 лв. поддържа се, че по силата на договор за цесия от 05.02.2014 година дружеството молител е прехвърлил на ответното дружество свои вземания, които има спрямо длъжника „П. Л.” ООД общо в размер на 95 001.28 лв., които вземания са предмет на договора за цесия. Съгласно договора за цесия вземането посочено по-горе, индивидуализирано по основание, произход и размер е прехвърлено за цена в размер на 30 000 лв., която цесионерът се е задължил да заплати в тридневен срок, считано от датата на подписване на договора – 05.02.2014 година и който срок е изтекъл на 08.02.2014 година. Длъжникът „П. Л.” ООД е уведомен за извършеното прехвърляне на 10.02.2014 година, за което ответното дружество е уведомено. Молителят поддържа, че към датата на подаване на молбата ответното дружество не е погасило задължението по договора за цесия, поради което е поискал да се открие производство по несъстоятелност на „ Ч. П.” ООД, тъй като дружеството не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено и отнасящо се до търговска сделка, от което следва, че длъжника е неплатежоспособен по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ. Поискано е да се определи началната дата на неплатежоспособността и се открие производство по несъстоятелност.

          Ответното дружество е подало отговор на молбата за откриване производство по несъстоятелност, като е оспорило молбата, като неоснователна. Поддържа, че молителят не е кредитор по смисъла на чл. 625 от ТЗ, тъй като дружеството няма изискуемо парично вземане към ответника. Посоченото основание за вземането – договор за цесия не е търговска сделка по смисъла на търговския закон. На следващо място е посочено, че ответното дружество не е спирало плащанията си към търговските си партньори и не е неплатежоспособно по смисъла на търговския закон, тъй като активите му надхвърлят неговите задължения.

          По делото са представени писмени доказателства, назначена е и изслушана съдебна икономическа експертиза въз основа, на които съдът приема за установено следното :

          По делото е представен препис от договор за цесия сключена на 05.02.2014 година в град П. между страните, като „М.” ООД град П. е действало по договора като цедент, а ответното дружество „Ч. П.” ООД в качество на цесионер, по силата на който цедентът е продал на цесионера вземането си от „П. Л.” ООД град П. общо в размер на 95 001.28 лв., което подробно е индивидуализирано в договора по основание  и размер, като за съответните суми са издавани заповеди за изпълнение на парично задължение по всяко едно от тях. Посочено е, че вземането подробно описано в чл. 1 на договора преминава върху цесионера изцяло и в пълния му обем, в това число главница, лихви, разноски до настоящия момент и за в бъдеще. Посочено е, че падежа на отделните вземания е настъпил. В чл. 2 от договора е посочено, че цедентът продава на цесионера вземанията си за сумата 30 000 лв., която сума цесионерът се  е задължил да заплати по банковата сметка на цедента в тридневен срок, считано от датата на подписване на договора. Приложено е уведомление по чл. 99, ал. 4 от ЗЗД изпратена от „М. ООД до „П. Л.” ООД и връчено на 10.02.2014 година, за което с писмено потвърждение от същата дата е уведомено ответното дружество „Ч. П.” ООД.

          Назначената по делото съдебно икономическа експертиза дава заключение, че след извършена проверка на място в счетоводствата на молителя и ответника е констатирал, че задължението от договора за цесия е осчетоводено в счетоводството на длъжника „Ч. П.” ООД сметка 499 ”други кредитори”, аналитична партида на името на кредитора „М.” ООД, като сумата не е изплатена.

          Във връзка с поставените задачи към експертизата за финансовото състояние на ответното дружество вещото лице е извършило проверка по балансова стойност на имуществото към 23.06.2014 година, като посочва, че краткотрайните материални активи на дружеството са в размер на 96 177.29 лв. и не са достатъчни за покриване на текущите му задължения в размер на 542 000 лв. Вещото лице посочва, че дружеството има задължения към други кредитори и по-конкретно към дружество „ Н. С.” ООД с ЕИК  ... в размер на 512 000 лв. с настъпил падеж на задължението на 20.03.2014 година, по което задължение не са правени плащания от ответното дружество.

          По отношение на финансовата автономност и задлъжнялост на дружеството и способността му да заплаща текущите си задължения с наличните краткотрайни активи, вещото лице посочва коефициентите на ликвидност, както следва :

          Коефициент на обща ликвидност на дружеството към 23.06.2014 година е 0.1774, който показва, че при реализацията на краткотрайните активи дружеството може да покрие около 17.74% от краткотрайните си задължения. Коефициентът на бърза ликвидност на дружеството е 0.1774, което показва, че при събиране на краткосрочните си вземания дружеството ще бъде в състояние да покрие 17.74% от краткотрайните си задължения. Коефициентът на незабавна ликвидност е 0.1774, което е показател, че дружеството изпитва големи затруднения на паричните средства. Коефициентът на абсолютна ликвидност на дружество е 0.0022, което също е показател за големи затруднения на паричните средства. Коефициентът на финансова автономност на дружеството е 0.2026, като собственият капитал на дружеството би следвало да бъде минимум 1/3 от всички задължения, за да се осигури възможност за разплащане за дълъг период от време, или норматива се приема коефициент 0.33. коефициентът на задлъжнялост на дружеството е            -4.9356. Вещото лице е посочило, че дружеството не извършва търговска дейност от 19.03.2014 година и след тази дата няма месечни приходи, поради което с месечните приходи от дейността му не е възможно да бъдат покрити съществуващите задължения към кредиторите.

          Съдът възприема заключението на вещото лице, което е изготвено въз основа на проверка на счетоводните данни в дружеството ответник и което е компетентно, обективно  и неоспорено от страните.

          От така установените обстоятелства съдът приема от правна страна следното :

          Безспорно се установява, че молителят е търговец по смисъла на чл. 1 от ТЗ, регистриран в търговския регистър с ЕИК .., като дружество с ограничена отговорност. Същите обстоятелства се установяват и по отношение на ответника, който е регистриран в търговския регистър с ЕИК ..,  като дружество с ограничена отговорност.  

          Установява се също така, че ответното дружество е длъжник по търговска сделка сключена с молителя, поради което следва да се приеме, че са налице изискванията на чл. 625 от ТЗ. Във връзка с характера на сделката, на която молителят основава вземането си, съдът приема, че в случая се касае за търговска сделка между страните, материализирана в договор за прехвърляне на вземане от 05.02.2014 година, от който договор е видно, че прехвърленото вземане, което цедентът има към „ П. Л.” ООД град П., е в резултата на търговска сделка, а именно вземанията са от неизпълнение на договори за изработка, сключени между цедентът и неговия длъжник „ П. Л.” ООД. След като прехвърленото вземане е в резултата на търговска сделка, нейния характер не се променя с прехвърлянето му. Ще следва да се приеме, че са налице условията на чл. 608, ал. 1, т. 1 от ТЗ, тъй като паричното задължение, което се сочи от молителя е породено и се отнася до търговска сделка, която отговаря на дефиницията на чл. 286 от ТЗ.

          От изслушаната по делото съдебно икономическа експертиза се установява неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ. Установява се невъзможност от страна на длъжника да изпълнява своите изискуеми парични задължения, като вещото лице заявява, че ответното дружество е спряло плащанията на 19.03.2014 година. Установените от вещото лице коефициенти при направения финансов анализ на ответното дружество са с такъв показател, от който може да се направи извод, че дружеството не е в състояние да покрие своите задължения, не е способно да посреща дълготрайните си задължения, а отрицателните коефициенти на финансовата автономност говори за декапитализиран собствен капитал и показва висока задлъжнялост. Следва да се отбележи, че за да се прецени икономическото състояние на длъжника в производството по несъстоятелност следва да се вземе предвид бързо ликвидното имущество, а не имуществото изобщо, като неплатежоспособността се установява съобразно задълженията на търговеца, спрямо всички кредитори.

          По гореизложените съображения, съдът приема, че са налице всички предпоставки на сложния фактически състав, установен от разпоредбите на чл. 608, 625, ал. 1 и чл. 631 от ТЗ, а именно – молбата е подадена до компетентния по смисъла на чл. 613 от ТЗ съд, по седалището на ответното дружество към момента на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност. Молбата е подадена от търговец, който е кредитор на длъжника по търговска сделка, длъжникът е търговец по смисъла на чл. 1 от ТЗ, като е налице изискуемо задължение на длъжника по търговска сделка по отношение на молителя. Констатирана е неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ, тъй като не е в състояние да изпълни задълженията си, които има към своите кредитори, като затрудненията на длъжника не са временни, а състоянието на неплатежоспособност е обективно и трайно, тъй като длъжникът не  е в състояние да изпълнява своите изискуеми парични задължения.

          На основание чл. 630, ал. 1 от ТЗ следва да бъде обявена неплатежоспособността на длъжника с начална дата 19.03.2014 година, да се открие производство по несъстоятелност по отношение на ответника, да бъдат допуснати общите обезпечителни мерки по отношение на имуществото на длъжника и се насрочи първо събрание на кредиторите, поради което и на основание чл. 630, ал. 1 от ТЗ съдът

         

 

                                      Р   Е   Ш   И:

 

         

          ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Ч. П.” ООД със седалище и адрес на управление град В., ул. ....с ЕИК..., с начална дата 19.03.2014 година.

          ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „ Ч. П.” ООД със седалище и адрес на управление град В. ул. „.. с ЕИК .

          ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на дружеството.

          СВИКВА първо събрание на кредиторите на 14.01.2015 година от 14.00 часа, което ще се проведе в сградата на Окръжен съд град В., пл. ...., етаж  при следния дневен ред:

1.     изслушване, доклад на временния синдик Л. И.И. по чл. 668, т. 2 от ТЗ.

2.     Избор на постоянен синдик

3.     Предложения за избор на комитет на кредиторите.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и

на незабавно изпълнение.

          РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър.

          ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на Агенция по вписванията и да се връчи срещу подпис на временния синдик.

          Да се изготви покана за първото събрание на кредиторите, съгласно изискванията на чл. 675 от ТЗ и се изпрати за обявление в Търговския регистър.

 

         

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: