Решение по дело №246/2014 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 553
Дата: 26 ноември 2014 г. (в сила от 5 декември 2014 г.)
Съдия: Анна Тодорова Трифонова
Дело: 20145500900246
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 август 2014 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 553                     26.11.2014 година                           град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен съд Стара Загора                                           Търговско отделение

На 29.10.                                                                                         2014 година

В открито заседание в следния състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ТРИФОНОВА                    

СЕКРЕТАР:  Х.З.

като разгледа докладваното от  съдията ТРИФОНОВА

търг.дело № 246 по описа за 2014 година,

за да се  произнесе съобрази:

 

                Производството е по чл. 625 и сл. от ТЗ и е образувано по молба на  “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК *********, за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

         Молителят посочва, че е изпаднал в тежко финансово положение с пълна невъзможност да заплаща задълженията си, тъй като има публични задължения в общ размер на главници и лихви 201 219 лв. Освен посочените публични задължения дружеството има и други непогасени задължения, с които общият размер на пасива е 308 000 лв. Твърди, че дружеството не работи ефективно, няма никаква дейност и обороти, с които да покрие нарастващите задължения, както и да обезпечи своите кредитори по някакъв начин.

Счита, че са налице изискванията на закона за откриване на производството по несъстоятелност, поради настъпилата трайна неплатежоспособност и свръхзадълженост.

Твърди, че дружеството е в невъзможност да обслужва задълженията си, произтичащи от търговската му дейност, т.е. е в състояние на неплатежоспособност по смисъла на чл.608, ал.1 и 2 от Търговския закон.

Освен това посочва, че  дружеството е и свръхзадължено по смисъла на чл.742, ал.1 от Търговския закон, тъй като няма собствено имущество, за да покрие паричните задължения, за което прилага изискуемите от закона доказателства.

         Поради изложеното моли съда да открие производство по несъстоятелност на “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК ********* и да се произнесе с решение по чл. 632 ТЗ.

         От приложенията към молбата, подадена на основание чл. 625 ТЗ, както и от изпълнената по делото съдебно – счетоводна експертиза, чието заключение съдът възприема като компетентно и мотивирано, съдът приема за установено следното:

         Вещото лице посочва, че в резултат на проучването и анализа на приложените към делото писмени доказателства, както и на извършените допълнителни проверки и справки, се установява по данни от допълнително представения по делото коригиран счетоводен баланс на длъжника към 31.07.2014 г. - най-близкия отчетен период преди датата на подаването на молбата за откриване на производство по несъстоятел­ност, че се водят следните видове задължения: дългосрочни задължения    - 0 лв.;краткосрочни задължения 332 х.лв.,  всичко: 332 х.лв. Съгласно аналитичните данни по счетоводните сметки и партиди всичките задължения са към кредитора ТД на НАП - Пловдив, които по вид, основания, размер и падеж са, както следва: ДДС по справки-декларации за м.м. април, май, юни и юли 2014 г. с падежи 14-то число на всеки следващ месец, съответно 14 май, 14 юни. 14 юли и 14 август 2014 г. - 220 193,52 лв.; корпоративен данък за текущия период на 2014 г. с падеж 31.03.2015 г. - 87 473,88 лв.; данък върху дивидента от печалбата със същия падеж - 24 189,00 лв., или всичко  - 331 856,40 лв.

         Вещото лице посочва, че макар и с ненастъпил падеж, авансово начислените корпоративен данък и данък върху дивидента също са придобили предсрочно изискуем характер, предвид на това, че дружеството е преустановило търговската си дейност и е подало молба за откриване на производство по несъстоятелност. От посочените данни  е видно, че всичките водещи се по баланс задължения в размер на 332 х.лв. представляват публични вземания на държавата, свързани с търговската дейност на търговеца. Поради финансови затруднения на дружеството на длъжника, породени от просрочени вноски от клиентите - потенциални купувачи по предварителни договори за продажба на строящите се жилища (апартаменти) и други самостоятелни обекти, текущите данъчни задължения не са обслужвани редовно, съобразно техните падежи за плащане, в резултат на което са натрупаните пасиви от 332 х.лв.

Най-ранното неизплатено текущо задължение е ДДС за м. април 2014 г. в размер на 16 546,24 лв. с падеж 14.05.2014 г., а последното - също ДДС за м. юли 2014 г. - 19 158,278 лв. с падеж 14.08.2014 г. Последното плащане, след което са спрели всички плащания към кредиторите е внесен ДДС 200 лв. с дата 25.06.2014 г.

         В експертизата се посочва, че в счетоводния баланс на дружеството към 31.07.2014 г. се водят активи на следните стойности: дълготрайни (дългосрочни) активи          - 528 х.лв.; в т.ч: земи, сгради, оборудване      - 0 лв.,  вземания от клиенти и цесионери със срок 6 и 7 год. - 528 х.лв. и краткотрайни (краткосрочни) активи       - 134 х.лв., в т.ч: материални запаси- 0 лв.; вземания от собственика 134 х.лв. финансови активи     - 0лв.; парични средства - 0лв., всичко 662 х.лв. Следователно, дружеството не притежава недвижими имоти и други краткотрайни материални активи, които да послужат за погасяване на задълженията. Единствените активи са вземанията от клиенти, цесионери и собственика в общ размер 662 х.лв. при това прео­бладаващата част от тях - 528 х.лв. са с 6 и 7 годишен срок на събираемост, а останалите 134 х.лв., по сведение на собственика не са в наличност, т.е. на практика длъжникът не разполага и с никакви налични бързоликвидни краткосрочни активи.

Вещото лице посочва, че ако се вземат предвид водещите се по баланс краткотрайни (краткосрочни) активи, показателите за ликвидност на краткосроч­ните задължения на длъжника са в следните размери: коефициент на обща ликвидност (134 х.лв.: 332 х.лв.) - 0,40; коефициент на бърза ликвидност (134 х.лв. : 332 х.лв.) - 0,40; коефициент на незабавна ликвидност (0лв. : 332 х.лв.)  0,00; коефициент на абсолютна ликвидност ( - 0лв. : 332 х.лв.)         0,00.

Вещото лице посочва, че коефициентите на обща и бърза ликвидност са с еднакви размери, поради липсата на материални запаси, а коефициентите на незабавна и абсолютна ликвидност - тъй като липсват краткосрочни финансови активи и парични средства. Така изчислени тези балансови коефициенти показват, че дори да се съберат водещите се по баланс вземания биха се погасили едва 40 % от задълженията, т.е. налице е трайна неплатежоспособност на дружеството и като се вземе предвид заявената липса на парични средства в собственика и коефициентите на обща и бърза ликвидност намаляват до нулева стойност, което означава, че към настоящия момент неплатежоспособността е придобила и необратим характер.

Съгласно отчетените по баланс - собствен капитал 330 х.лв. и задължения 332 х.лв., коефициентът на финансова автономност, като отношение на собствения капитал към задълженията е 0,99, а коефициентът на задлъжнялост, като реципрочно отношение на задълженията към собствения капитал е 1,01. Коефициентът на финансова автономност, който е под референтната единица показва, че длъжникът не разполага с достатъчно собствени финансови ресурси и е изпаднал в зависимост от привлечения чужд капитал на кредиторите, а коефициентът на задлъжнялост, който е над единица потвърждава заключението за неплатежоспособност.

Експертизата посочва, че основният показател, характеризиращ общото финансово състояние на дружеството на длъжника - финансовият резултат от неговата дейност, за периода 2009 г. - юли 2014 г. е в следните размери: 2009 г. - печалба - 34 х.лв.; 2010 г.-печалба - 13 х.лв.; 2011 г. - печалба - 10 х.лв.; 2012 г. - печалба -   1 х.лв.; 2013 г. - загуба  - 34 х.лв. и 2014 г. - общо печалба с натрупване към 31 юли - 325 х.лв.

При анализа на тези данни се констатира, че с изключение на 2009 г., когато авансите за строителство са отчетени като приходи от продажби завишили неправилно печалбата, през останалите години (периода 2010 - 2013 г.) в резултат на неизвършвани инвентаризации на незавършеното строителство, всичките разходи за строителни материали, механизация и др. са отчетени само за актуваните изпълнени СМР, което е занижило фактическата печалба, с което се обя­снява натрупаната значителна печалба за текущия период на 2014 г.

От друга страна, вещото лице посочва, че следва да се има предвид, че тази печалба за 2014 г. включва липсващите парични средства за погасяване на вземанията от собственика, както и отсрочените вноски от клиентите за продадените жилища. В резултат на това към настоящия момент дружеството е изпаднало във фактическа несъстоятелност да изплати изискуемите данъчни задължения. Още повече, като се има предвид, че същото е прекратило своята дейност, няма търговски оборот, приходи и печалба и от месец август 2014 г. подава нулеви справки-декларации по ЗДДС.

Вещото лице посочва, че от направените констатациите личи, че не е налице бързоликвидно имущество и парични средства, които да послужат за начални разноски за откриване на производство по несъстоятелност, включващи държавна такса, текущо възнаграждение на временния синдик със съответните отчисления за социално и здравно осигуряване и другите евентуални разходи, които общо възлизат на не по-малко от 4 000 лв. По счетоводни данни към датата на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност по разплащателните сметки в ПИБ, ИНВЕСТБАНК, УНИКРЕДИТ БУЛБАНК и касата на дружеството няма никакви наличности на парични средства.

         С оглед на установеното по делото съдът намира, че длъжникът е неплатежоспособен по смисъла на чл. 608, ал. 1 ТЗ, тъй като не е в състояние да изпълни изискуеми публични задължения, свързани с търговската дейност на дружеството, от която дейност произтичат и останалите задължения на дружеството, породени от търговски сделки.

         Съдът приема за установено, че затрудненията на длъжника не са временни и той не разполага с имущество, с което да покрие задълженията си, поради което е налице и свръхзадълженост по смисъла на чл. 742 ал. 1 от ТЗ.

         При анализа на установените от вещото лице обстоятелства, съдът намира, че затрудненията на длъжника са се задълбочили през 2014г., поради което същият е преустановил плащанията към кредиторите, а също така и дължимите публични плащания. С оглед на горното съдът счита, че следва да определи за начална дата на неплатежоспособността – 30.04.2014г.

Установено е, че длъжникът не разполага със средства за начални разноски, необходими за настоящото производство по несъстоятелност. 

Съдът на основание чл. 629б ал. 1 от ТЗ е указал на кредиторите да заплатят сума в размер на 4 000лв., необходима за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност, в едноседмичен срок от съобщението в ТР по набирателната сметка на Старозагорския окръжен съд и в същия срок да представят по делото платежен документ, тъй като в противен случай съдът ще постанови решение по чл. 632, ал. 1 ГПК.

Определението е обявено по партидата на дружеството в Търговския регистър при Агенция по вписванията на 15.10.2014г., но в дадения от съда срок определената сума за начални разноски за откриване на производство по несъстоятелност не е внесена.

Поради всичко изложено, съдът намира, че са налице предпоставките за постановяване на решение по чл. 632, ал. 1 ТЗ. Длъжникът следва да бъде обявен в неплатежоспособност с начална дата 30.04.2014г., съответно в свръхзадълженост, да се открие производство по несъстоятелност, да се допусне обезпечение чрез налагане обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника, да се  прекрати дейността на предприятието, длъжникът да бъде обявен в несъстоятелност  и да се спре производството по делото.

На основание чл. 620 ал. 1 от ТЗ длъжникът следва да заплати държавна такса в размер на 250 лева /двеста и петдесет лева/ по сметка на Старозагорския окръжен съд.

Водим от изложеното и на основание чл. 632, ал.1 ТЗ, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОБЯВЯВА “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК *********, в неплатежоспособност и свръхзадълженост с начална дата  - 30.04.2014 г.

 

ОТКРИВА производство по несъстоятелност спрямо “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК *********.

 

СПИРА производството по ликвидация на “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК *********.

 

НАЛАГА запор върху цялото движимо имущество и вземанията на длъжника, както и обща възбрана върху недвижимите му имоти.

 

ПРЕКРАТЯВА дейността на предприятието на длъжника.

 

ОБЯВЯВА ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК ********* в несъстоятелност.

 

СПИРА производството по несъстоятелност на  “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК *********.

 

ОСЪЖДА “ЕКСТРИЙМ” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. Стара Загора, ул. “Поп Минчо Кънчев” №  92, вх. 2, ет. 2, ап.2, с ЕИК ********* да заплати държавна такса в размер на 250 лева /двеста и петдесет лева/ по сметка на Старозагорския окръжен съд.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение.

 

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно за вписване в Търговския регистър при Агенцията по вписванията.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър пред Пловдивския апелативен съд.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: