Решение по дело №933/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1111
Дата: 5 август 2020 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20207050700933
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ _________/                                 ,гр.Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Варна, ІХ-ти касационен състав

На двадесет и пети юни две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

 

Председател: Даниела Станева

Членове: 1. Кремена Данаилова

2. М.Иванова-Даскалова

Секретар: Елена Воденичарова

Прокурор: Александър Атанасов

като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №933 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Фреш ПМ“ООД-гр.Варна против Решение №223/07.02.2020г. по НАХД №4386/2019г. на РС-Варна, с което е изменено НП № 03-011462/19.06.2019г. на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна като наложената за нарушение на чл.152 от КТ на основание чл.416 ал.5 във вр. с чл.414, ал.1 от КТ на дружеството имуществена санкция от 1700лв. е изменена на 1500лв.

В жалбата се твърди, че Решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния и процесуалния закони. ВРС приел изложеното в жалбата, че са били възможни размествания и смяна на дежурствата между работниците, но въпреки ангажираните гласни и писмени доказателства, че на 01.05.2019г. Б. Б. не е била на работа първа смяна, приел, че дружеството е извършило нарушението само поради това, че така било отразено в присъствената форма за явяване/неявяване на работа на служителите. Поддържа се, че предварително съставения график е бил копиран в присъствената форма и не отразявал обстоятелството, че след втора смяна на 30.04.2019г. Б. Б. не е работила на 01.05.2019г. първа смяна. За това еднозначно и безсъмнено свидетелствали представените по делото контролни касови ленти за втора смяна на 30.04.2019г. и за първа смяна на 01.05.2019г. Неправилно ВРС отхвърлил тези безспорни и еднозначни доказателства и достигнал до извода, че дружеството е извършило нарушението, описано в НП. Претендира се отмяна на Решението на ВРС и отмяна на НП изцяло, тъй като описаното в него нарушение не е извършено и присъждане на направените по делото разноски за две инстанции. В съдебно заседание се явява процесуален представител и поддържа жалбата. Моли да бъде уважена и да бъде отменено Решението на ВРС като неправилно и незаконосъобразно. Сочи, че представените пред ВРС касови бонове, които са представени и пред ТД на НАП свидетелстват, че Б.Б.не е застъпвала първа смяна в обекта на посочената дата в НП, което заявила лично при разпита й като свидетел. Това доказало, че описаното в НП нарушение не е извършено от дружеството, по отношение на този работник и следвало НП да бъде отменено изцяло. Поради това моли за отмяна на Решението и на НП, както и за присъждане на направените по делото разноски.

Ответната страна – Дирекция „Инспекция по труда“-Варна в съдебно заседание се представлява от юрисконсулт, който оспорва жалбата. Моли Решението на ВРС да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. Нарушени били императивни норми на КТ, което се потвърждавало от представените частни писмени документи от дружеството-жалбоподател. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В условие на евентуалност прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура–гр.Варна намира касационната жалба за допустима, а по същество - за неоснователна. Предлага да бъде оставена без уважение, а Решението на ВРС – да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена пред компетентния съд, в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от активно легитимирана да оспори съдебният акт страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е основателна.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН, Решението на ВРС подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК, като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно по силата на чл.218 от АПК. В жалбата оплакванията са за неправилно приложение на материалния закон и за нарушение на процесуалните правила поради неправилна преценка на ангажираните в съдебната фаза писмени и гласни доказателства и основаване на изводите за фактите в съдебният акт не на доказателствата, а на предположения – за наличие на основания за отмяна по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

Решението на ВРС е валидно и допустимо.

Оплакванията в касационната жалба са основателни.

Във въззивната жалба срещу НП дружеството е заявило, че описаното в НП нарушение е установено само въз основа на представеното при документална проверка, без да е извършвана справка със служителя Б. Б., чиито права е прието, че са били нарушени и неправилно без да е извършена пълна проверка е направен извода, че следва да се наложи на дружеството имуществена санкция по чл.414, ал.1 от КТ. В жалбата пред ВРС е заявено, че описаното в НП нарушение не е доказано и наложената за него санкция се явява незаконна и без основание. В съдебно заседание представителят на дружеството е заявил, че поддържа тези оплаквания в жалбата и уточнил, че в графика и отчетната форма за явяване/неявяване на служителите на дружеството са допуснати технически грешки, тъй като Б. М.Б. изобщо не работила на 01.05.2019г. В подкрепа на тези твърдения по делото са представени касовите бонове от фискалното устройство в обекта за 30.04.2019г. – включително към 23.00часа, когато с финансов отчет е приключила работа оператора Б.Б.и от сутринта на 01.05.2020г. до 16.00часа, когато оператор е била Г. П.. Пояснено е, че всеки служител в обекта има код, с който влиза във фискалното устройство и това се отразява в касовите бонове, в които фигурирали имената на служителката, която е работила в обекта. ВРС е приел тези дневни финансови отчети и е разпитана като свидетел Б. Б.. При разпита й тя заявила, че установила, че в графика погрешно е била включена да се яви на работа на 01.05.2019г. първа смяна, след като предния последен ден на м. април е била втора. Посочила, че след като уведомила за това управителката била заменена с Г. П. и на 01.05.2019г. не е била на работа, а почивала. Заявила пред пред ВРС, че има индивидуална парола – код за достъп, с която от 2 години влиза във фискалната система при застъпване на смяна и в края на смяната изваждала отчета, занулявала касата и излизала от профила си, за да може следващият касиер да въведе своя код за достъп. В несъответствие с тези показания на свид. Б. и изявлението й, че на 01.05.2019г. е почивала в Решение №223/07.02.2020г. по НАХД №4386/2019г. на ВРС е посочено, че от показанията й се установява и потвърждава, че „…започнала да изпълнява служебните си задължения в супермаркет „Фреш“ от 08.00часа на 01.05.2019г.“.

Правилно в Решението на ВРС е посочено, че съгласно приетия по делото трудов договор Б.  М. Б. е била назначена и е работела в обекта на дружеството на длъжността „касиер“. В Решението липсва отразяване на заявеното от свид. Б. обстоятелство, че има индивидуална парола – код за достъп, с която влизала във фискалната система на обекта при застъпване на смяна, а излизала от профила си в края на смяната след като извади отчета и занули касата, което е необходимо за да може следващият касиер да въведе своя код за достъп. В Решението на ВРС липсва изложение на установените факти и обстоятелства от приетите по делото фискални бонове и дневни финансови отчети от функциониращата в обекта фискална система, които с дата 30.04.2019г. отчета с час 23:18часа е отразено, че оператор е Б. Б., а за тези с дата 01.05.2019г. и начален час 08:29часа фигурира името на оператора Г. П.. Основателно е оплакването в касационната жалба, че тези доказателства, които фиксират края, респ. началото на работа на съответния касиер в обекта изобщо не са съобразени от ВРС при формиране на фактическите установявания по делото. От мотивите в Решението се установява, че ВРС не е извършил проверка, с която е бил сезиран с жалбата, с оглед конкретните твърдения за организацията на работата, за това кой касиер е работил втора смяна на 30.04.2019г. и първа смяна на 01.05.2019г., с оглед ангажираните пред него писмени и гласни доказателства от представителя на дружеството – работодател и пояснението, че представените писмени документи и в частност – присъствената форма, в която невярно е отразеното, че на 01.05.2019г. касиера Б.Б.е била на работа първа смяна. Правилно ВРС посочил, че тази присъствена форма е представена от самия управител на дружеството-работодател, но в нея е видно, че е изготвена за целия месец, както е бил изготвен графика, но за разлика от него, в присъствената форма не фигурира подпис на служителя Б. . Безспорно още при съставяне и връчване на АУАН управителят на дружеството е могъл да направи възражения и да оспори невярно установените в случая факти, с оглед на които актосъставителят е намерил, че е осъществено нарушение на чл.152 от КТ. Неупражняването на това право не води до преклудиране на възможността на привлеченото към отговорност дружество да ги оспори и да направи твърдение за осъществените факти и обстоятелства и да ангажира писмени и гласни доказателства, в подкрепа на твърденията си. Неправилно в Решението е отречена тази предоставената от законодателя процесуална възможност на привлеченото към отговорност дружество.

Поради това неправилно и незаконосъобразно, ВРС не е взел предвид при формиране на своите фактически установявания конкретните факти и обстоятелства, за които са свидетелствали ангажираните от дружеството-работодател писмени и гласни доказателства. В нарушение на процесуалните правила е отречено правото на жалбоподателя да ангажира доказателства и в несъответствие със събраните писмени и гласни доказателства, че на 01.05.2019г. първа смяна в обекта е работил друг касиер, е крайния извод в Решението на ВРС, че е „…категорично установено от фактическа страна, че свид. Б. е престирала трудови функции в супермаркет „Фреш“ до 00:00часа на 01.05.2019г., след което е започнала да ги изпълнява отново в 08.00часа на 01.05.2019г., с което от дружеството –работодател не й е осигурило междудневна почивка в размер на не по-малко от 12 часа, в нарушение на чл.152 от КТ.“. Този извод за часовете и датите, когато е работила като касиер Б. в Решението на ВРС не съответства на посочените в обстоятелствената част на НП.

С оглед гореизложеното и предвид забраната за касационната инстанция за нови фактически установявания в чл.220 от АПК, настоящият състав не може да реши спора по същество. Решението на ВРС следва да бъде отменено и делото да бъде върнато за ново разглеждане и постановяване на ново съдебно решение в съответствие с изискванията на закона, при зачитане на процесуалните права на страните, с преценка по отделно и в съвкупност на ангажираните от тях доказателства за фактите и обстоятелствата, въз основа на които да се извърши проверка за правилността и законосъобразността на НП, с формиране на еднозначни и безпротиворечиви изводи. Новото решение по делото следва да бъде съобразено с изискването в чл.303 от НПК, нарушението да е безспорно установено и доказано по безсъмнен начин, тъй като НП като правораздавателен акт не може да почива на предположения.

С оглед изхода на спора при новото разглеждане на делото ВРС следва да се произнесе и по разноските за водене на делото в Административен съд-Варна, съгласно чл.226, ал.3 от АПК, приложим на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН.

Водим от изложеното и на основание чл.222 ал.2 т.1 във вр. с ал.1 от АПК, вр. чл. 63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №223/07.02.2020г. по НАХД №4386/2019г. на Районен съд – Варна.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд-гр. Варна.

РЕШЕНИЕТО е окончателно. 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

   2.