Определение по дело №196/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 229
Дата: 5 юни 2020 г. (в сила от 13 юни 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20201400200196
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 05.06.2020 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на пети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Вълкова и прокурора Ив. Хайтов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 196 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.А.К., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен надзор и личното затворническо досие на осъдения Н.К., както и медицинска справка от Медицински център при Затвора Враца.

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  основателност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        Л.св. Н.А.К. е осъден с присъда по НОХД № 2716/2012 г.  по описа на СГС, по силата на която му е наложено наказание 10 години „Лишаване от свобода“. Със същата присъда е допуснато групиране на наказанията, в резултат на което са образувани 2 групи от наказания:

        І група– наказание в размер на 10 месеца лишаване от свобода, по наложените му наказания по НОХД №419/2004г.,  НОХД №696/2004г. и НОХД №578/2005г. и трите на РС Враца и НОХД №146/2006г. на РС Кнежа,  изтърпяна на 11.04.2013г.

        ІІ група – наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, по наложените му наказания по НОХД №172/2005г. на РС Враца, НОХД №356/2010г. на РС Бяла Слатина и НОХД №2716/2012г. на СГС.

        Наказанието е прекъсвано за следните периоди: от 01.09.2014 г. до 01.10.14 г. и от 01.10.14 г. до 07.10.14 г. или общо 1 месец и 7 дни.

        Л.св. К. е започнал да търпи наказанието на 11.04.2013г. До момента е изтърпял фактически 7 години и 17 дни, като от работа  му се зачитат 1 година, 2 месеца и 8 дни или общо изтърпяното е в размер на 8 години 2 месеца и 25 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 година, 9 месеца и 5 дни.

        При това положение, осъденият К. е изтърпял фактически по- голяма част от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1 НК.

        При първоначалната оценка на риск и профил на криминогенните нужди в доклада на администрацията на затвора е отчетено,че рискът от рецидив е висок - 84 точки. Маркираните дефицитните зони са: Настоящо правонарушение- утвърден модел на извършване на измами; Криминално минало- осъждан като непълнолетен, правонарушенията от криминалното минало са индикация за риск от вреди за обществото; Отношение към правонарушението- не поема отговорност за деянията, с трайно формирани криминални нагласи и липса на мотивация за позитивна промяна; Злоупотреба с алкохол- с алкохолна зависимост и последващи от това здравословни проблеми; Емоционални проблеми - емоционално лабилен с депресивни преживявания; Умения за мислене- решава проблемите си по неадекватен начин и не мисли за последствията, особено под въздействие на алкохол.

        Рискът от вреди е отчетен със средни стойности за служителите и останалите лишените от свобода по време на изтърпяване на присъдата, тъй като не декларира дискриминационни нагласи. Отчетен е риск от автоагресия, който се определя от депресивното състояние. Рискът от вреди за обществото също е отчетен среден, обусловен от криминалното му минало и настоящото правонарушение.

        Заложените в плана на присъдата цели и задачи са: Емоционална подкрепа и съхраняване на личностовата цялост. Недопускане на нарушения. Формиране на трудови умения и навици.

        При изготвяните ревизии на оценката се установява понижение на стойностите до 81, 79, 77, 72 и 70 точки, като рискът от рецидив от висок, става среден и се запазва трайно в тези стойности. Дефицитни зони остават „Настоящо правонарушение“, „Криминална история“, „Нагласи“, „Злоупотреба с алкохол“, „Емоционални проблеми“ и „Умения за мислене“.

        Поведението му по време на изтърпяване на присъдата е продължило да поддържа същите стойности за всички категории риск. Рискът от вреди по време на изтърпяване на присъдата е със средни стойности. Рискът от вреди за обществото след освобождаването му също е среден и се определя от криминалното му минало и настоящото правонарушение.

        Отчетено е, че в условията на затвора за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от рецидив е със средни стойности- 70 точки. В следствие на индивидуално-корекцконна работа с л.св. е настъпила положителна промяна в разделите:

-Отношение към правонарушението - работата в тази зона е довела до формиране на самокритичност към собственото криминално поведение, изграждане на нагласи за водене на законосъобразен начин на живот и осъзнаване на причинените вреди. Налице е актуална мотивация за промяна на досегашния начин на живот;

-Трудова заетост - полага доброволен неплатен труд на основание чл. 80 от ЗИНЗС за продължителен период от време и проявява отговорност при изпълнение на задълженията си. Липсват конфликтни взаимоотношения на работното място;

-Начин на живот и обкръжение - показал е толерантно отношение към останалите лишени от свобода. Подбира кръга си на общуване и избягва контакти с лица с деструктивни прояви. Наблюдава се по-засилен интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора;

-Злоупотреба с алкохол - предвид продължителния престой в затвора и наложените ограничения, изразява готовност за преосмисляне на поведението си, като в известна степен е осъзнал вредното влияние от злоупотребата;

-Емоционални проблеми - в условията на затвора към настоящия момент не се констатира емоционална нестабилност. Психологическите му проблеми от миналото, към момента не са актуални, предвид ограничения достъп до алкохол и антидепресанти;

-Умения за мислене - опитва се да формулира проблемите си и да търси адекватни решения за тях.

        Отчита се нисък риск от вреди за персонала и останалите лишени от свобода. Не изразява враждебни нагласи, дистанцира се от конфликти и в условията на контролирана среда няма регистрирани агресивни прояви по отношение на посочените категории. Рискът от суицид и самоувреждане също е нисък, тъй като по време на престоя в затвора няма индикиращи фактори за подобен тип поведение. За обществото рискът е среден, предвид характера на настоящото правонарушение и криминалното минало.

        Въпреки получените три отказа на ОС Враца за условно-предсрочно освобождаване, затворническата администрация поддържа, че лишеният от свобода К. показва устойчива мотивация за промяна на досегашния начин на живот и запазва позитивната линия на поведение в условията на контролирана среда. Спазва реда и дисциплината. Съгласно чл. 109, ал.2 от ЗИНЗС се счита за ненаказан. Не създава проблеми на НОС и администрацията на затвора. Участва в предлаганите възможности за оползотворяване на престоя и проявява засилен интерес към провежданите програми. Успешно завършва две специализирани групови работи: през месец 04. 2019 год. - „Шанс за нов живот на свобода“ и през месец 05.2019 год. - „Умения за мислене“.

        Продължава трудовата му заетост на основание чл. 80 от ЗИНЗС, която е постоянна през последните няколко години, като личен асистент на друг лишен от свобода и поддръжка на чистотата и хигиената в стационара. Няма случаи на нарушения на трудовата дисциплина или лошо изпълнение на трудовите задължения. Награждаван е за отговорно отношение към поставените му задачи със Заповеди № 95/03.04.2017        г., №340/29.09.2017г., № 430/15.12.2017г., №228/16.08.2018г., №865/22.07.2019 г. и 39/02.01.2020 г. Социалните контакти са съхранени. Получава необходимата материална и морална подкрепа от семейството си. Провежда редовно свиждане с близките си.

        Мнението на инспектора в затвора е, че са изпълнени целите в плана на присъдата, касаещи неучастие и дистанциране от субкултурните процеси в затворническата общност, съобразяване с режимните изисквания, положителна тенденция в мотивацията за промяна на досегашния начин на живот и осъзнаване степента на нанесените вреди,  следствие от извършените криминални деяния. При изпълнението на задачите от плана на присъдата, лишеният от свобода проявява активност и настоятелност.

        На основание доказателствата по делото, съдебния състав приема за установено следното:

        Подс. К. за четвърти път сезира съда с молба за  освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложените му наказания лишаване от свобода.

        Със съдебен акт от 14.06.2018г. по ЧНД № 290/18г. ВрОС е оставил без уважението направеното искане за УПО. По второто искане  Врачанският окръжен съд се е произнесъл с определение от 28.01.2019г. по ЧНД № 25/19 ВрОС, с което е оставено без уважение искането му, потвърдено от САС на 22.02.2019г. по ВНЧД № 203/19г. и с определение от 27.09.2019год. постановено по ЧНД №399/2019г., състав на ВрОС отново е оставил без уважение молбата на л.св. К. за УПО, които съдебен акт е обжалван и потвърден от САС с Решение №487/04.11.2019 г.

        В предходните съдебни актове е отчетено старанието на осъдения и мотивацията му за поправяне, но също така и недостатъчната степен на реално поправяне в личностен план. В предходните становища на администрацията на затвора се сочи, че не е изпълнил задачите за постигане на целите заложени в плана на присъдата. И само няколко месеца след направената оценка на риска и след произнасяне на съдебния акт от САС на 22.02.2019г. е прието, че планираните задачи за целия близо двугодишен предстоящ престой в затвора са изпълнени в пълен обем за толкова кратко време. Като положителна предпоставка за УПО са посочени три награди от 2017г. и по една от 2018г., 2019г и 2020г. Предходните  за 2017г., 2018г. и 2019г. са обсъдени от съдебните състави при произнасяне на отказите за УПО, които не са приети за приоритетни.

        Не отговаря на обективните дадености отразеното в доклада за дългогодишна трудова заетост в затвора, защото в становището е отбелязано, че от работа има изтърпяно наказание от 1 година и 2 месеца. Наред с това трябва да се отбележи, че реално не е изпълнил изцяло целите в плана на присъдата. Сочи се в доклада на затворническата администрация, че л.св.К. прави опити, но не и че умее да формулира правилно проблемите си и да търси адекватни решения за тях. Умението за мислене е много важна предпоставка, за да се приеме, че деецът занапред сам ще контролира поведението си, за да не допуска правонарушения. Данните по делото сочат, че е с изградена криминална нагласа, която може да се преодолее с много и достатъчна по вид корекционна работа, първоначално в контролирана среда, за да доведе до реално положително поведенческа промяна у молителя. Макар и в доклада да е отразено, че л.св. К. изразява готовност за преосмисляне на поведението си под въздействието на алкохола, не е осъзнал вредното му влияние и негативните последици от това, което говори за известен риск за извършване на други правонарушения. За фактът, че л.св. К. не е осъзнал вредата от злоупотребата с алкохол и негативните последици от него, свидетелства и наложеното му наказание от 14.10.2019г. за употреба на алкохол в контролирана среда- 1.56 промила, макар и това наказание да е заличено по смисъла на чл.109 от ЗИНЗС.

        За  периода на престоя в затвора от 7години и 17 дни  въпреки поставените задачи и корекционни дейности е успял да намали риска от рецидив незначително с няколко точки от 84 на 70 точки, който продължава да съществува като реален в горната граница на среден. Непроменен остава и риска за вреди за обществото в рамките на среден.

        За това, че процесът на поправяне и превъзпитание при л.св. К. все още не е завършил се явява и фактът, че след произнасянето на ВрОС по предишната молба на К. за условно предсрочно освобождаване същият е извършил дисциплинарно нарушение на 01.10.2019 г., изразяващо се в употреба на алкохол. В случая извършването на това нарушение, макар на осн. чл.109 от ЗИНЗС същият към момента да се води ненаказван, очевидно показва, че л.св. К. все още не е изградил устойчив модел на правомерно поведение, след като на практика продължава да не е в състояние да формира волеви задръжки за недопускането им.

        Цялостната оценка на доказателства не дава основание да се приеме, че за осъдения са настъпили всички предпоставки по чл.439а НПК за УПО. Налице е само първата предпоставка от материално-правната норма за изтърпяно наказание. По втората предпоставка не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната работа с него трябва да продължи в посока повишаване степента на отговорност за поведението си и формиране на гъвкав модел на мислене, водещ до намаляване вероятността от извършване на други престъпления. Здравословното му състояние било обект на обсъждане още при постановяване на съдебният акт, с който му е наложено наказанието, което търпи в момента. Същото е повлияно от условията на затвора, където се полагат грижи за лечението му.

        Необходимо е продължаване на поправителната работа с л.св. К. за изграждане на устойчива мотивация за позитивна промяна. Не са изпълнени целите, заложени в плана на присъдата изцяло, така както е посочено по-горе. Макар и да се наблюдава положителна тенденция в нагласите за преодоляване на правонарушенията, то тя не е трайна и убедителна, след като не може да формира правилния начин за недопускането им, не може да мисли в правилна насока, не може да взема адекватни решения при възникване на проблем. Трябва да се работи за позитивна промяна в проблемните зони в цялост, за правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

        Към настоящият момент лишеният от свобода Н.К. не е дал достатъчно категорични доказателства, че е напълно променена личност, поради и което, съдът приема, че молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл.439а НПК.

        Предвид това съдът намира, че в конкретния случай следва да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Н.А.К. - роден на *** ***, жител и живущ ***,  българин,  български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка на наказанието лишаване от свобода в размер на 10 (десет) години, наложено му по НОХД 2716/2012 г. на СГС по чл. 212, ал.4 НК, с остатък в размер на 1(една) година, 9(девет) месеца и 5(пет) дни.

 

        ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Н.А.К. не може да подаде нова молба за УПО.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

       

        Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение.

 

 

 

                      

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: