Решение по дело №2346/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260447
Дата: 21 декември 2020 г. (в сила от 20 октомври 2021 г.)
Съдия: Таня Димитрова Евтимова
Дело: 20202100502346
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номeр IV-281                 21/12/2020г.              гр.Бургас

 

 

            Бургаският окръжен съд, четвърти въззивен граждански състав, на двадесет и трети ноември две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКА  ПЕНЕВА

                                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.ДАНИЕЛА  МИХОВА                                                                                                                        2. ТАНЯ  ЕВТИМОВА

 

разгледа докладваното от съдия Евтимова въззивно гражданско дело № 2346/2020г. по описа на Окръжен съд - Бургас. За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Предмет на въззивна проверка е решение № 1844/29.07.2020г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 9134/2019г. С това решение съдът:

осъжда Храм „Св. Иван Рилски“ с адрес в гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 149, ЕИК: *********, представляван от ставрофорен иконом Николай Иванов Димитров да заплати на „Сампро 55“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“, бл.70, ет.10, ап.45, представлявано от управителя Светла Николова Христова сумата от 8 940 лева, представляваща стойността на направените подобрения в имот с идентификатор ***, с които храмът се е обогатил, а дружеството обеднило, изразяващи се в построяване на масивен павилион с пореден № 9 - самостоятелен обект – сграда за търговия с идентификатор *** с площ от 14 кв.м.

осъжда Храм „Св. Иван Рилски“ с адрес в гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 149, ЕИК: *********, представляван от ставрофорен иконом Николай Иванов Димитров да заплати на „Сампро 55“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“, бл.70, ет.10, ап.45, представлявано от управителя Светла Николова Христова сумата от 1 308,71 лева,представляваща мораторна лихва за перИода от 16.05.2018г. до 24.10.2019г., ведно със законната лихва върху главницата от 8 940 лева, начислена от датата на подаване на исковата молба (25.09.2019г.) до окончателното й изплащане.

отхвърля иска на Храм „Св. Иван Рилски“ с адрес в гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 149, ЕИК: *********, представляван от ставрофорен иконом Николай Иванов Димитров против „Сампро 55“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“, бл.70, ет.10, ап.45, представлявано от управителя Светла Николова Христова за горницата над 8 940 лева до 15 000 лева (главница) и за горницата над 1 308,71 лева до 3 779,18 лева (мораторна лихва), както и за лихвата за периода от 02.05.2017г. до 15.05.2018г.

осъжда Храм „Св. Иван Рилски“ с адрес в гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 149, ЕИК: *********, представляван от ставрофорен иконом Николай Иванов Димитров да заплати на „Сампро 55“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“, бл.70, ет.10, ап.45 съдебни разноски в размер на 1 010,27 лева и

осъжда „Сампро 55“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление в гр.Бургас, ж.к.“Братя Миладинови“, бл.70, ет.10, ап.45, представлявано от управителя Светла Николова Христова да заплати на Храм „Св. Иван Рилски“ с адрес в гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 149, ЕИК: *********, представляван от ставрофорен иконом Николай Иванов Димитров съдебни разноски в размер на 599,61 лева.

Подадена е въззивна жалба от Храм „Св. Иван Рилски“ против решение № 1844/29.07.2020.

Въззивната страна твърди, че решението е постановено при неправилно приложение на чл.114, вр. чл.59, ал.1 от ЗЗД и при недоказани факти на иска. Иска от съда да отмени решението и да постанови друго, с което да отхвърли исковете на „Сампро 55“ ЕООД. Не посочва доказателства. В съдебно заседание въззивната страна се представлява от адвокат Минчев от БАК, който пледира за уважаване на жалбата и за присъждане на съдебни разноски.

Ответната страна - „Сампро 55“ ЕООД представя писмен отговор, в който изразява несъгласие с оплакванията в жалбата и прави искане за отхвърлянето им. Не посочва доказателства. В съдебно заседание дружеството се представлява от адвокат Димитрова, която пледира за отхвърляне на жалбата и за присъждане на съдебни разноски.

Като взе предвид твърденията на страните и събраните по делото доказателства, Бургаският окръжен съд намира за установено следното:

ФАКТИ:

През 2019г. „Сампро 55” ЕООД предявява иск против Храм „Св. Иван Рилски“ с правно основание чл.59 от ЗЗД. Ищецът твърди, че ответникът е собственик на недвижим имот с идентификатор ***. На 01.06.2004г. е сключен договор за наем между храма и праводателя на ищеца – ЕТ „Сампро – Светла Христова” за част от този имот. Ответникът е дал съгласие и ищецът е изградил върху отдадената под наем част от имота собствен павилион № 9, който е въведен в експлоатация. С договор за прехвърляне на търговско предприятие от 01.10.2013г. едноличният търговец продава търговското си предприятие на „Сампро 55” ЕООД, което придобива правата и задълженията по договора за наем. На 29.04.2015г. наемателят е уведомен, че договорът за наем е недействителен и трябва да опразни помещението в едномесечен срок. На 01.05.2015г. ищецът е отстранен от имота. Според позицията на наемодателя, договорът е нищожен поради липсата на изрично писмено съгласие на Епархийския съвет. Това твърдение се оспорва от ищеца с мотив, че липсата на утвърждаване не се отразява на действието на договора. В допълнение към това, ищецът смята, че действащият тогава Устав на Българската Православна Църква не изисква изрично писмено съгласие на Епархийския съвет, а утвърждаването на договора може да стане и с конклудентни действия, както е в процесния случай, тъй като повече от 10 години наемателят безпроблемно е изпълнявал задълженията си по договора. Поради това, ищецът твърди, че ответният храм неправилно е прекратил договора за наем. Според ищеца, павилионът е изграден със собствени средства на едноличиния търговец, а в договора няма уговорка как ще се уреждат отношенията между страните при прекратяването му за извършени от наемателя подобрения. Павилионът е приращение в имота /чл.92 ЗС/ и е станал собственост на ответника. Ищецът счита, че отношенията следва да се уредят по правилата на неоснователното обогатяване по чл.59 ЗЗД. В случая наемателят се е обеднил, като е извършил разходи за построяване на вещта, а наемодателят се е обогатил, получавайки по приращение нова вещ. Поради това, ищецът иска от съда да уважи иска с правно основание чл.59 от ЗЗД. При условията на евентуалност претендира обезщетение за вреди по чл.12 от ЗЗД.

Ответната страна подава писмен отговор, с който оспорва исковете. Храм „Св. Иван Рилски“ поддържа твърдение, че договора за наем е нищожен поради липса на съгласие. Сключен е в нарушение на Устава на Българската Православна Църква без изричното съгласие на Епархийския съвет, което е елемент от сделката. Ответникът подчертава, че уставът на БПЦ е признат за нормативен акт и ищецът е трябвало да съобрази с неговите изисквания, тъй като уставът не допуска утвърждаване на договора с конклудентни действия. Ответникът въвежда възражение за погасяване на иска по давност. Твърди, че павилионът е изграден преди 2004г. и давността е изтекла на 01.07.2009г. Допълнително поддържа твърдение, че дори да е бил валиден, договорът за наем е прекратил действието си на 01.06.2014г. с изтичане на първоначалния 10-годишен срок, тъй като църквата не може да сключва договори за наем за срок над 10 години. Поради това, клаузата за удължаване на срока не е произвела ефект. Ако пък се приеме, че давността тече от прекратяване на договора, то тя е изтекла на 01.07.2019г., преди завеждане на иска.

В хода на първоинстанционното производство са събрани относимите към спора писмени доказателства, разпитани са свидетелите Р.Х. – роднина по сватовство на Светла Христова –едноличен собственик на капитала и представляващ „Сампро 55” ЕООД и Н.К. – наемател на съседен обект и е прието заключение на съдебно-техническа експертиза. Показанията на свидетелите установяват твърденията на ищеца в исковата молба, а експертизата оценява разходите за изграждане на павилиона в размер на 8940 лева и пазарната му стойност в размер на 15380 лева. Въз основа на тези доказателства, съдът формира извод за основателност на иска и уважава същия за сумата от 8940 лева, представляващи стойността на направените в имота подобрения, ведно с мораторна лива за периода от 16.05.2018г. до 24.10.2019г. в размер на 1308,71 лева. Според решаващите мотиви на съда, ответникът се е обогатил без основание за сметка на ищеца и дължи връщане на това, с което се е обогатил.

ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Жалбата на Храм „Свети Иван Рилски” е процесуално допустима. Подадена е в законоустановения срок по чл.259, ал.1 от ГПК от надлежна страна. 

Жалбата е неоснователна.

Предметният обхват на въззивното произнасяне е очертан с разпоредбата на чл.269 от ГПК. Според правилото на цитираната норма въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

При извършената проверка по реда на чл.269 от ГПК, съдът констатира, че решението в обжалваните части е валидно - постановено е от законен състав в пределите на правораздавателната му власт и в предвидената от ГПК писмена форма. Подписано е и е разбираемо.

Решението е допустимо – произнесено е при наличие на правен интерес от търсената защита и при определен съобразно с принципа на диспозитивно начало предмет на спора.

Решението е правилно. Този извод се налага по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл.59 от ЗЗД всеки, който се е обогатил без основание за сметка на другиго, дължи да му върне онова, с което се е обогатил, до размера на обедняването. Това право възниква, когато няма друг иск, с който обеднелият може да се защити. В конкретния случай от представените по делото доказателства се установява по безспорен начин, че ищецът е бил наемател в имота, собственост на ответната страна – въззивник и е изградил в този имот павилион, чиято разходна стойност е в размер на 8940 лева. Безспорно се установява също, че основанието, на което са извършени тези разходи е отпаднало и че същите не са възстановени. При това положение, не може да има съмнение, че фактическият състав на чл.59 от ЗЗД е осъществен и храмът дължи връщане на сумата, с която се е обогатил без основание.

Първото, въведено от въззивната страна възражение за неправилно прилагане на чл.114, вр. чл.59 от ЗЗД е неоснователно.

Съгласно разпоредбата на чл.114 от ЗЗД давността започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало. Според практиката на Върховен Касационен Съд давността за вземания, които произтичат от подобрения в чужд имот, извършени от добросъвестен владелец, започва да тече от момента, в който владението е прекъснато и е превърнато в държане със съгласието на собственика или най-късно от деня, в който владението бъде смутено чрез предявяване на ревандикационен иск. Действително, в конкретния случай „Сампро 55” ЕООД има качеството на държател, а не на владелец, но принципът за определяне на началния момент, от който започва да тече давността е същият, както правилно е приел районният съд. Настоящият съдебен състав споделя напълно изводите на съда, касателно началния момент на давността. В случая тя започва да тече от месец април 2015г. когато дружеството все още е било в държане на имота и изтича през същия месец на 2020г. Искът е предявен през 2019г., с което давността е прекъсната.

Неоснователно е и възражението, че размерът на иска не е доказан. Установяването на този размер пред първоинстанционния съд е извършено чрез съдебно-техническа експертиза. Според заключението на експертизата разходите за изграждане на павилиона са в размер на 8940 лева – толкова, колкото е присъдил съда. Тези разходи са изчислени към датата, на която павилионът е въведен в експлоатация. Заключението на СТЕ е прието без да е оспорено от ответната страна – въззивник, поради което съдът правилно е възприел същото като обективно и достоверно.

По изложените съображения, жалбата на Храм „Св. Иван Рилски” е неоснователна и трябва да се остави без уважение. Решението на Районен съд – Бургас е правилно и трябва да се потвърди.

Мотивиран от гореизложеното, Бургаският окръжен съд, IV въззивен състав:

 

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1844/29.07.2020г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 9134/2019г.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен Касационен Съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: