Решение по дело №296/2020 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 януари 2021 г. (в сила от 23 април 2021 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20201730200296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

N

гр.Радомир,  29.01.2021г.

 

Радомирският районен съд наказателна колегия в публично заседание на 14.01.2021 година  в състав:

               Районен съдия:Ивета Павлова

 

При  секретаря Т. П. и в присъствието на прокурора ………………………………………………………………като разгледа докладваното от съдията анд  №296/2020 година по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 Производството е по реда на чл.59  и сл.  от ЗАНН.

 С наказателно постановление №20-1158-003044/21.07.2020г.  началник  Група към О., сектор „Пътна полиция „ е наложил на жалбоподателя В.Г.Г., с ЕГН:********** *** административно наказание глоба в размер на 50 лева  за нарушение по чл.137а от ЗДвП, на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП  и на основание Наредба №Iз -2539 на МВР са му отнети общо 6 контролни точки.

Недоволен от така наложеното му наказание Г. е обжалвал наказателното постановление. По изложените във въззивната жалба съображения жалбоподателят моли съда да  отмени  атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно, като твърди ,че неправилно АНО е ангажирал административно-наказателната му отговорност по чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП, тъй като по медицински причини,  физическото  му състояние не позволява използването на обезопасителен колан, в какъвто смисъл му е дадено  и лекарското предписание. В подкрепа на сочените обстоятелства към въззивната жалба  е представено като доказателство ксерокопие от Епикриза, издадена от Клиниката по Урология към Университетска болница „Александровска“ гр.София от 2015г.

Въззиваемата страна  ОДМВР гр.Перник, редовно и своевременно призована, не изпраща представител. Депозирала е по делото писмено становище, с което моли съда да потвърди НП като законосъобразно издадено.

Районна прокуратура гр.Перник, ТО-Радомир, редовно и своевременно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Радомирският районен съд, като взе предвид становищата на страните и като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, приема от фактическа и правна страна следното:

 

Жалбата е  подадена в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима и  се дължи нейното разглеждане по същество.

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

В АУАН серия GA № 248262/20.06.2020г. е описано от фактическа страна, че на 20.06.2020г. в 10.33 часа в гр.Радомир, на  ул.“Райко Даскалов“ с посока на движение към жк.“Арката“  жалбоподателят Г. като водач на МПС –лек автомобил „ Шкода Октавия“ с рег.№. е управлявал  същият като по време на движение не е използвал обезопасителен колан, с какъвто  е оборудван автомобила.

В  изпълнение на  служебните си задължения свидетелят В.П.К.,  на длъжност “мл.автокнотрольор” в сектор „ПП“ към ОДМВР –Перник, съставил процесния  АУАН на Г., като свидетел по акта е  св. П.В.Д.  на длъжност “младши автоконтрольор” в сектор „ПП“  към О..

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не  е постъпило  писмено възражение от Г..

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

Преди да пристъпи към разглеждане на правния спор по същество съдът следва служебно да провери дали са налице  допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на обжалваното НП и процесния АУАН. Настоящият състав на решаващия съд намира, че при провеждане на административно-наказателното производство не са допуснати  съществени нарушения на процесуалните правила, атакувания АУАН и НП са издадени в съответствие с императивните изисквания на чл. 57 и чл. 42 от ЗАНН. Посочени са и всички факти, които са относими към съставомерните елементи и на нарушителя е била ясна фактическата рамка, в която следва да организира защитата си. Посочени са доказателствата, въз основа на които е направен извод за извършеното нарушение и неговото авторство, като както в АУАН, така и в НП са описани и доказателствата. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган –  Началник Група  „ПП“ към ОДМВР Перник,  който е оправомощен със Заповед8121з-515 от 14.05.2018г.  на Министъра на вътрешните работи.

По същество на спора, настоящият състав приема, така  описаната в АУАН и НП  фактическа обстановка за безспорно доказана, тъй като тя се  потвърждава напълно от събраните в хода на съдебното следствие доказателства и тези приложени в административно-наказателната преписка, които напълно кореспондират помежду си и пресъздават една и съща фактическа обстановка, а именно:Акт за установяване на извършено административно нарушение серия GA №248262/20.06.2020г., Наказателно постановление №20-1158-003044/21.07.2020г. на Началник Група към ОДМВР Перник, сектор „ПП“, Заповед8121з-515 от 14.05.2018г.  на Министъра на вътрешните работи.

Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.

Освен това в хода на съдебното дирене пред съда e разпитан свидетелят П.Д.- свидетел при установяване на  адм.нарушение. Същият изцяло поддържа фактическата обстановка описана в АУАН и НП, и е категоричен, че към момента на проверката видимо нищо от физическото състояние на жалбоподателя Г. не е показвало необходимостта от това същият да не ползва обезопасителен колан, както и, че Г. не е представил предписание от здравните органи освобождаващо го предвид физическото му състояние от задължението да ползва обезопасителен  колан  като пътник или водач на МПС.

От друга страна жалбоподателят във въззивната жалба, твърди, че по лекарско предписание не следва да ползва обезопасителен колан, но в тази връзка същият не е представил никакви писмени доказателства, удостоверяващи това негово твърдение. Представеното ксерокопие от  Епикриза за извършена бъбречна операция през 2015г.  описва здравословното състояние на Г. за период преди 5 години, към момента и непосредствено след оперативното лечение, а не към настоящия момент и не съдържа изрично предписание на здравните органи, предвид здравословното му състояние да не ползва като водач и пътник на МПС, когато е в движение обезопасителен колан.

Предвид на гореизложеното атакуваното НП като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

По отношение размера на наложената глоба, то за  нарушението по чл.137а от ЗДвП, на основание чл.183, ал.4 т.7, пр.1 от ЗДвП  предвиденото наказание е в точно фиксиран размер глоба, а именно от 50 лева, поради което се изключва  възможността за преценка на обстоятелствата по чл. 27, ал.2 от ЗАНН.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

Р    Е     Ш    И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №20-1158-003044/21.07.2020г., с което началник  Група към О., сектор „Пътна полиция“ е наложил на В.Г.Г., с ЕГН:********** *** административно наказание глоба в размер на 50 лева  за нарушение по чл.137а от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.4, т.7, пр.1от ЗДвП  и на основание Наредба №Iз -2539 на МВР са му отнети общо 6 контролни точки.

РЕШЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване  по реда на АПК пред Пернишкия административен съд в  14-дневен срок от съобщението му до страните.

 

                                 Районен съдия: