Решение по дело №783/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 септември 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Мариела Викторова Йосифова
Дело: 20201320200783
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №253

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр.Видин  29.09.2020 год.

 

  Видински районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на десети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                 Председател: Мариела Йосифова                             

при секретаря К.Илиева и в присъствието на прокурора ................................ като разгледа докладваното от съдия Йосифова АНД № 783 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството по делото е с правно основание по чл.59 и сл.от ЗАНН.

         Административно-наказателното производство е с правно основание по чл.59, ал.1 и сл. от ЗАНН.

             Образувано е по жалба на Р.Т.Т. ***, подадена против наказателно постановление №19-0953-001768/29.11.19 г. на Началник сектор ПП при ОДМВР Видин.  

            Жалбоподателят моли да бъде отменено обжалваното наказателно постановление, като неправилно, необосновано и незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на процесуални правила.

            В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично в съдебно заседание. Явява се упълномощен процесуален представител. Моли се съда да отмени наказателното постановление с аргумент за допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административното производство.

      За наказващият орган също  се явява редовно упълномощен процесуален представител, който моли за потвърждаване на атакуваното НП.

            От приложените по делото писмени доказателства и показанията на разпитаният свидетел Т. Балдахинов – актосъставител, съдът приема за установено следното:

            На 22.08.2019г.  св. Балдахинов е съставил АУАН на жалбоподателя , за това , че на 06.04.2019г.  в с. Медовница обл.Видин  по ул. Първа до дом № 87 при ограничение въведено с ПЗ В26 е управлявал лек автомобил Мерцедес ГЛС 350Д с рег. № СВ 3333 КР с ползвател АТМ АГРО ООД със скорост 92 км.ч. /след приспаднат толеранс в ползе на водача/, при максимално допустима за населеното място 40 км.ч. Наказуемата скорост е 52 км.ч. Нарушението е установено и заснето с АТСС . Ауан е съставен след попълнена декларация във вр. чл.188 от ЗДвП от ползвателя на автомобила.

Въз основа на това  е издадено и атакуваното НП с което за нарушение на чл.21 ал.2 във вр. ал.1  от ЗДвП на основание чл. 182 ал.1т.6 2  от ЗДвП  на жалбоподателя е наложено наказание Лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца , като и наказание  Глоба в размер на 700 лева.

            С оглед изложеното съдът приема, че жалбата е подадена в установения в закона срок и от надлежно лице, поради което същата се явява допустима.

Разгледана по същество същата се явява частично основателна.

От разпитания в съд. заседание свидетел - актосъставителя – св. Балдахинов се установи по безспорен и несъмнен начин, че жалбоподателят е посочен от собственика на автомобила , като водач на същия / което по същество не се оспорва и от жалбоподателя/  , респективно , че осъществил деянието-предмет на административно-наказателното производство, както от обективна, така и от субективна страна.

Съдът дава вяра на свидетеля, тъй като изложените от същия показания са последователни, логични, непротиворечиви са и са относими към предмета на делото.

Горното се установява и от приложените по делото писмени доказателства.

В този смисъл Съдът намира , че доказателствата по делото са категорични за осъществяването на нарушението от страна на санкционираната, като за безспорността на извършването на нарушението от страна на Т. съдът се позовава както на АУАН, в който акт констатациите не са оспорени чрез ангажиране на доказателства или навеждане на доводи за други обстоятелства, различаващи се от изложените в акта,така и поради това , че  липсват по делото възражения против отразеното в АУАН, а и от показанията на свидетеля Балдахинов – изцяло кореспондиращи и допълващи отразените в АУАН обстоятелства.

Нарушението по чл.21 ал.1 от ЗДВП е подведено правилно в АУАН и в НП към уреждащата състава правна норма, изложени са при описание на нарушението всички обстоятелства на същото от значение за правилната му квалификация.

Съдът не споделя доводът, че след като нарушението не е заснето със стационарна система за видеоконтрол като вид автоматизирано техническо средство, а с мобилна система, то издаденото НП ще е незаконосъобразно. След издаването на Тълкувателно решение № 1/26.02.2014 г. на ОСК на ВАС е приета Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата – обн. ДВ бр. 36/19.05.2015 г., в която Наредба са посочени видовете автоматични технически средства и системи /АТСС/ за контрол на правилата за движение по пътищата – освен стационарни могат и да са мобилни АТСС, изрично е посочено и че двата вида – стационарни и мобилни АТСС заснемат статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения – видеозаписи, с данни за установените нарушения на правилата за движение /а нарушаването на чл.21 ал.1 от ЗДВП е такова/. Към момента на извършване на процесното административно нарушение, както и към момента на съставяне на АУАН и на последващия такъв за съставяне на НП атакуваното наказателно постановление е било съобразено с действащата законодателна уредба относно условията и реда за използването на автоматизираните технически средства и системи /в случая мобилна система за видеоконтрол TFR 1-М с № 648/ за контрол на правилата за движение по пътищата /в това число и правилата относно скоростта за движение/.  

Няма никакво значение според съдебния състав за законосъобразното съставяне на АУАН за нарушение по чл.21 ал.1 от ЗДВП няколко дни след извършването на административното нарушение /при положение че е спазен срока по чл.34 от ЗАНН – в тече случая от откриване на нарушителя/ и обстоятелството дали заснемането с АТСС е станало в присъствие на контролен орган или не.

Правилно административно – наказващият орган е приложил и съответната на нарушението санкционна разпоредба – на чл.182 ал.1 т.6 от ЗДВП, а колкото до наложените наказания и размерът им – глоба в размер на 700 лв. и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца, съдът прие, че размерът на наказанието глоба е определен неправилно, като вместо полагащия се в случая размер на глобата от 600 лв. е наложена глоба от 700 лв. Съгласно нормата на чл.182 ал.1 т.6 от ЗДВП, действаща и към момента на извършване на нарушението по чл.21 ал.1 от ЗДВП, и към момента на издаване на обжалваното наказателно постановление, „Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: т.6. за превишаване над 50 km/h – с глоба 600 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.”. Т. е заснета да управлява автомобила със скорост в населеното място от 92 км./ч., но и в АУАН, и в НП , като е отчетен толеранс от 3 км./ч. /като възможна грешка за АТСС от ±3 км./ч./ за водача. При такава скорост на движение в населено място – с 52 км./ч. над максимално разрешената от 40 км./ч., полагащата се за дееца нарушител глоба следва да бъде в размер на 600 лв., а не неправилно изчислената и наложена от административно – наказващият орган 700 лв. Това несъответствие на размер на наложено наказание с предвиденото в санкционната разпоредба на чл.182 ал.1 т.6 от ЗДВП може да бъде преодоляно от съда с настоящия съдебен акт като бъде изменено наказателното постановление като се намали размерът на наложената глоба от 700 лв. на 600 лв.  

В хода на административното производство не се констатираха допуснати съществени процесуални нарушения, които да налагат отмяната изцяло на наказателното постановление. По горните съображения съдът прие да измени наказателното постановление като намали размерът на наложеното административно наказание глоба от 700 на 600 лв., а в останалата част го потвърди като правилно и законосъобразно.    

                    Водим от горното Съдът,

 

                                          Р             Е            Ш            И :

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление №19-0953-001768/29.11.19 г. на Началник сектор ПП при ОДМВР Видин, с което на Р.Т.Т. *** са наложени административни наказания глоба в размер на 700 /седемстотин/ лева и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 3 /три/ месеца за нарушение по чл.21 ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.182 ал.1 т.6 от ЗДВП,  като НАМАЛЯВА размерът на наложеното на Р.Т.Т. ***  административно наказание глоба от 700 /седемстотин/ лева на 600 /шестотин/ лева и потвърждава наказателното постановление в останалата му част.

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. Видин по реда на АПК.

 

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :