Решение по дело №13367/2014 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1190
Дата: 11 март 2015 г. (в сила от 4 април 2015 г.)
Съдия: Петя Колева
Дело: 20143110113367
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1190/11.3.2015г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХХV-ти състав в проведеното на 11февруари 2015 година открито съдебно заседание в състав:

 

                                                        РАЙОНЕН  СЪДИЯ: П. К.

 

при участието на секретаря Т.К., разгледа гр.дело 13367/2014г. по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е  по реда на чл.59 ал.9 СК.

Производството е образувано по предявени от П.Т.П. с ЕГН **********, чрез адв. К. М. ВАК срещу Й.М. К. с ЕГН ********** искове с правно основание чл.51 ал.4 вр. чл. 59 ал.9 от СК - за предоставяне упражняването на родителските права по отношение на детето Т. П. П. с ЕГН ********** на бащата П.Т.П., като бъде променено местоживеенето на детето и бъде определено същото да бъде при бащата. Моли да бъде определен режим на лични контакти на майката с детето- всяка първа и трета събота от месеца от 09.00часа до 18.00часа, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск, втората половина на Коледната и Великденската ваканция на детето; моли да бъде определена издръжка в полза на детето, която майката да заплаща в размер на 200 лева- месечно, считано от датата на предявяване на исковата молба, ведно със законната лихва за забава върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане. Претендира издръжка за минало време в раземр на 600лева за времето от 15.06.2014г. до 23.10.2014г.Претендира сторените поделото разноски.Излага ищеца в исковата молба, че с ответницата са бивши съпрузи, като бракът им е бил разтрогнат с решение постановено по гр.дело № * Твърди, че с решението съдът е одобрил постигнатото споразумение между страните. Твърди, че след влизане в сила на съдебното решение е настъпила промяна в обстоятелствата при които страните са постигнали споразумение. Твърди, че от 15.06.2014г. детето Т. П. П. живее при него на адрес ***. Твърди, че цялостната грижа за детето е поета от бащата и че между него и детето е изградена силна привързаност и емоционална връзка, поради което счита, че съвместното им съжителства е в негов личен интерес. Така обосновава правния си интерес от предявяване на исковата претенция.

В срока по чл. 131 ГПК  е постъпил отговор-  твърди, че исковете са допустими. По отношение местоживеенето на детето ответната страна не се противопоставя иска да бъде уважен. Оспорва предложения режим на лични контакти. Настоява същия да бъде по- разширен: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 часа на съботния ден до 16.00 часа на неделния ден, един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск, както и през втората половина на Коледната и Великденската ваканция на детето. По предявената претенция за заплащане на издръжка от 200 лева, счита същата на неоснователна по размер, тъй като в обективираното споразумение бащата и ищецът в настоящото производство е следвало да заплаща издръжка в размер на 150 лева, като от постановяването на решението до настоящия момент не е изминало много време и не е настъпила съществена промяна на икономическите условия в страната. Освен това следва да се имат предвид и нуждите на лицето, което има право на издръжка. По отношение на иска с правно основание чл. 149 от СК ответницата счита същият за неоснователен по размер и го оспорва.

По делото е бил назначен и извършен социален доклад, в чието заключение социалните работници твърдят, че при извършване на социалното проучване родителите на детето Т. П. П. не се намират на територията РБ., предвид на което лична среща с тях не е осъществена. След проведен личен разговор с Т. П. П., детето категорично е изразило желанието си да живее в дома на баща  си, но има и желание да поддържа и чести контакти с майка си, като понякога да гостува в дома й с преспиване. Изразяват становището си социалните работници, че няма пречки от страна на майката родителските права по отношение на детето да бъда предоставени на бащата П.П., като на майката бъде определен разширен режим на лични контакти.

         В съдебно заседание ищеца, чрез своя процесуален представител уточнява, че при постигнатото споразумение по отношение на издръжката между страните при бракоразводното дело страните са споразумели  издръжка в размер на 150 лева месечно, предвид това, че голяма част от времето детето ще прекарва при баща си, поради силната привързаност и връзка между тях, а не само в дните определения режим на лични отношения. Имали са предвид това, че бащата без никакви проблеми дава освен издръжката и други средства – за храна, учебни пособия и учебници за детето. Това е била причината страните да договорят такъв размер за издръжката, а не че са смятали, че тези пари са достатъчни за издръжката на това дете.

В съдебно заседание процесуалния представител на ответницата по направените уточнения, излага, че твърдения от страна на ищеца, не са скрепени по никакъв начин в решението на съда. По  начина по който е постигнато споразумението между тях. В тази връзка поддържа отговора на ИМ, поддържа изложените от ответната страна доводи в писмения отговор на исковата молба  по отношение на упражняването на родителските права и съгласието, както и по отношение размера на издръжката, която ответницата е в състояние да заплаща, и която сума отговаря на нуждите и интересите на детето.

 

         След като изслуша доводите на страните и обсъди събраните по делото доказателства съдът намира за установено от фактическа страна следното:

Въз основа на Решение № * по грело № * съдът е прекратил брака между страните и е постановил упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете – Т. П. П. с ЕГН ********** на майката Й.М.П., при която определено и местоживеенето на детето занапред на адрес гр.В., ж.к..”Вл.В.” бл.*, вх.*, ет.*, ап.*.

Със същото решение РС- В. е определил режим на лични контакти на бащата П.П. с детето  Т. П. П.: всяка  първа и трета седмица от месеца от петък от 19.00часа до 19.00часа в неделя, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на майката, първата половина от Коледната и Великденска ваканции.

РС- В. с решение № * по гр.дело № * е осъдил  П.Т.П. с ЕГН-**********, със съдебен адрес ***, чрез адв.К.М., да заплаща на  детето си Т. П. П. с ЕГН-**********, издръжка в размер на 150лв. месечно, считано от влизане на решението в сила, ведно със законна лихва върху всяка просрочена вноска с падеж 10-то число на месеца, за който се дължи, чрез неговата майка и законна представителка Й.М.П., до настъпването на причини, обуславящи нейното изменяване или прекратяване.

По делото са събрани и гласни доказателства посредством разпит на водени от ищеца свидетели – И. П. Ж. и В. Т. Н., които  предвид роднинската обвързаност на първата с ищеца съдът не кредитира, като обективни и безпристрастно дадени.

Съдът, след като се запозна с изложеното в исковата молба и становището на ответницата и като прецени при условията на чл.235, ал.2 от ГПК събраните по делото доказателства, прави следните правни изводи: 

Съгласно чл.59, ал.9 СК, ако обстоятелствата, при които съдът е определил мерките относно режимът на лични контакти, се изменят, съдът може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови. Законът не сочи изрично в какво трябва да се изразява изменението на обстоятелствата, но изхождайки от общоприетия смисъл на това понятие следва да се приеме, че промяната на обстоятелствата е свързана с трайното им и съществено изменение, което в случая е налице предвид желанието на детето Т. П. П. да живее при баща си П.П. постоянно.

Съдът счита, че упражняването на родителските права от единия родител не означава прекъсване на връзката с другия родител. Връзката на детето с майката е много важна, с оглед израстването му и оформянето му като личност. Прекъсването на тази връзката, с който и да е от родителите във всички случаи не би било в интерес на детето, ще наруши правата му и ще се отрази негативно на развитието му. Предоставянето на упражняването на родителските права на единия родител не означава прекъсване на грижата на другия към детето. Полагането на грижи над обема, предвиден с решението е не само желателно, но и силно препоръчително, защото по този начин се посрещат не просто физическите, а и емоционалните нужди на детето от присъствието и на двамата родители в неговия живот. С оглед на това следва да се определи режим за лични контакти между майката и детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00ч.- в събота  до 18.00ч. часа в неделя с преспиване в дома на майката; един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск; както и през втората половина на Коледната и Великденска ваканция.

Майката от своя страна следва да бъде задължена да заплаща в полза на детето месечна издръжка. Досежно определеният с Решение № * размер от 150лева месечна издръжка, пред съда не бяха депозирани доказателства, водещи на извода за настъпили изменени обстоятелства и необходима в завишен размер от 200лева месечна такава. Представеното писмено доказателства за еднократно посещение на детето в езиков лагер и то заплатен от баба на детето по бащина линия, не обосновава размера на претендираната от ищцовата страна издръжка в размер на 200лева- месечно. Издръжката, съгласно нормата на чл. 142 от СК се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и съгласно разпоредбата на чл. 143 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Предвид на това съдът, счита, че  месечна издръжка в размер на 300лева за дете на 14- годишна възраст, поета от двамата родители по равно е напълно достатъчна да бъдат задоволени потребносите му.

Следователно ответницата следва да бъде задължена да заплаща в полза на детето месечна издръжка в размер на 150лева, като претенцията за  разликата до предявената от 200лева месечна издръжка следва да бъде отхвърлена.

По предявената искова претенция с правно основание чл. 149 от СК, съдът счита, че за времето от 15.06.2014г. до 23.10.2014- датата на завеждане на исковата претенция следва също да бъде определена в размер на 150 лева месечно, като за разликата исковата претенция следва да бъде отхвърлена.   

На основание чл. 78 ал.5 от ГПК процесуалния представител на ответната страна е направил възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, поради което съгласно чл.7 ал.1 т.4 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения  същото следва да бъде редуцирано до 300лева.

На основание чл.78, ал.1 от ГПК ответницата следва да заплати на ищеца направените от него разноски по делото, съобразно уважената част на иска. Предвид направеното редуциране на адв. възнаграждение, съдът счита, че не са налице основания за присъждане на адв.възнаграждение под минимално определения размер т.е. ответницата следва да заплати на ищеца сторените разноски в размер на 300лева- адв- възнаграждение и 30 лева- държавна такса..

На основание чл. 78 ал.3 от ГПК ищецът следва да заплати на ответницата сторените по делото разноски, съгласно отхвърлената част на иска. Списък по реда на чл. 80 от ГПК не е представен от ответната  страна, такива не се претендират, поради което съдът не дължи произнасяне в тази насока.

Водим от горното съдът,

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ Решение № * по гр.дело № * по описа на Районен съд – гр.В., в частта относно упражняването на родителските права по отношение на детето Т. П. П. с ЕГН **********, личните контакти на бащата П.Т.П. с ЕГН ********** с детето Т. П. П. с ЕГН **********, месечната издръжка, като ПОСТАНОВЯВА, както следва:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето  Т. П. П. с ЕГН ********** на бащата П.Т.П. с ЕГН **********;

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Т. П. П. с ЕГН ********** при бащата П.Т.П. с ЕГН ********** ***;

 ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на детето Т. П. П. с ЕГН ********** с майката Й.М. К. с ЕГН ********** : 09.00ч.- в събота  до 18.00ч. часа в неделя с преспиване в дома на майката; един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск; както и през втората половина на Коледната и Великденска ваканция.

ОСЪЖДА на основание чл. 143 от СК майката Й.М. К. с ЕГН **********  да заплаща на детето Т. П. П. с ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 150лева,чрез неговия баща и законен представител П.Т.П. с ЕГН **********, платима до 10 –то число на месеца за който се дължи, считано от датата на завеждане на исковата молба в съда- 23.10.2014г. до настъпване на законово основание за нейното изменяване или прекратяване, съгласно разпоредбите на СК, като ОТХВЪРЛЯ предявената искова претенция за разликата от уважения размер 150лева до 200лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 149 от СК майката Й.М. К. с ЕГН **********  да заплати на детето Т. П. П. с ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 150лева, чрез неговия баща и законен представител П.Т.П. с ЕГН ********** за минало време през периода от 15.06.2014г. до 23.10.2014г. в размер на 450лева, като ОТХВЪРЛЯ за разликата от уважения размер 450лева до предявената претенция  в размер на 600лева.

         ОСЪЖДА на основание чл. 78 ал.1 от ГПК Й.М. К. с ЕГН ********** да заплати на П.Т.П. с ЕГН ********** сумата от 330лева- представляващи сторените по делото съдебно- деловодни разноски.

          

Решението подлежи на въззивно обжалване в  двуседмичен срок от връчването му на страните, пред  ОС- В. .

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: