Присъда по дело №1128/2010 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 104
Дата: 25 октомври 2010 г. (в сила от 22 декември 2010 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20104310201128
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 юли 2010 г.

Съдържание на акта

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ .............

 

ГР.ЛОВЕЧ,  25.10.2010 г.

 

В  И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

                   ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи състав                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                в открито съдебно заседание   на двадесет и пети   октомври  две хиляди и десета      година в следния състав:

                                           

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ    ХРИСТОВ    

                              СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: Р.Х.

                                                                Т.  Т.

                                                  

на секретаря   Н.Б.

при прокурора КРАСИМИР ЙОЛОВСКИ

разгледа  докладвано   от      с  ъ  д  и  я  т  а

НОХД N   1128   по описа за  2010 год

        Въз основа на доказателствата по делото и закона

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   И :

 

                        ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯТ Б.Р.А., роден на *** *** обл. Ловешка ул. „ Плевен" № 6 , български гражданин, неграмотен, неженен, осъждан, безработен. ЕГН **********,  ЗА  ВИНОВЕН В    ТОВА, че  на 13.01.2010 г. в местността „ Лепетура" в землището на гр. Угърчин обл. Ловешка, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с М.Б.Р. ЕГН ********** *** отсякъл от горският фонд - имот с кадастрален № 816202 , собственост на ДГС Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация , на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, но случая   е  маловажен,  престъпление по чл. 235, ал.6, във вр. с ал.4,  предл.2-ро , във вр. с ал.1,  пр.1-во , във   вр. с чл. 20 ал.2 и чл. 29, ал.1, б. „б"    от НК, ГО ОСЪЖДА на  ДЕСЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ О Т СВОБОДА.

                      На основание чл. 61, т.2, във вр. с чл.57, ал.1 от ЗИНЗС , ОПРЕДЕЛЯ първоначален строг режим за изтърпяване на наложеното наказание лишаване от  свобода от подсъдимия  А. в  затвор.

ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯТ М.Б.Р. роден на *** ***, живущ ***, български гражданин, неграмотен, безработен, неженен, осъждан ЕГН **********

ЗА   ТОВА,    че на 13.01.2010 г. в местността „ Лепетура" в землището на гр. Угърчин обл. Ловешка, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с Б.Р.А. ЕГН ********** *** събира от горският фонд - имот с кадастрален № 816202 , собственост на ДГС Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация , на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, но случая  е маловажен,  престъпление по чл. 235, ал.6 , във вр. с  ал.4 , предл. 2-ро , във вр. с ал.1 , пр.2-ро, във   вр. с чл. 20, ал.2 и чл. 29 , ал.1 ,б. „а"    от НК, ГО ОСЪЖДА на  ОСЕМ  МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ О Т СВОБОДА.

 

                      На основание чл. 61, т.2, във вр. с чл.57, ал.1 от ЗИНЗС , ОПРЕДЕЛЯ първоначален строг режим за изтърпяване на наложеното наказание лишаване от  свобода от подсъдимия  Р. в  затвор.

                      На основание чл.53, ал. 1, б”а” от НК , ВЕЩЕСТВЕНОТО  доказателство моторен трион  марка ”STHIL  MS  460   , без фабричен  номер ,  след влизане на присъдата в  сила, да се отнеме в полза на държавата .

          ОСЪЖДА подсъдимите Б.Р.А. и  М.Б.Р.   с горната самоличност, да заплатят солидарно  на Ловешки  районен съд      разноски  по  делото в размер  на  20.00 лева , а на  ОД на МВР Ловеч разноски по  делото в размер на 40.00 лева.

                        ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира в 15 дневен срок от днес пред ЛОС.

 

 

                                                                 РАЙОНЕН   СЪДИЯ:

 

 

                                                                  СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                                       2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

                    

МОТИВИ : Районна прокуратура – Ловеч е повдигнала обвинение срещу подсъдимият Б.Р.А. *** престъпление по чл.235, ал.4, във връзка с ал.1, предл.1-во, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, б.”б” от НК, за това, че на 13.01.2010 г., в местността „Лепетура” в землището на гр.Угърчин, Ловешка област, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с М.Б.Р., ЕГН : ********** ***, отсякъл от горския фонд - имот с кад.№ 816202, собственост на ДГС – Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация, на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

Срещу подсъдимият М.Б.Р.,*** е повдигнала обвинение за престъпление по чл.235, ал.4, във връзка с ал.1, предл.2-ро, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, б.”а” от НК, за това, че на 13.01.2010 г., в местността „Лепетура” в землището на гр.Угърчин, Ловешка област, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с Б.Р.А., ЕГН : ********** ***, събрал от горския фонд - имот с кад.№ 816202, собственост на ДГС – Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация, на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

Представителят на Районна прокуратура – Ловеч поддържа предявените обвинения срещу подсъдимите по текстовете посочени в обвинителния акт, като счита, че фактическата обстановка по делото е изяснена и, че посоченото престъпления са извършени по начина описан в обвинителния акт. Развива подробни съображения в тази насока. Предлага подсъдимите да бъдат признати за виновни в извършване на престъпленията, като се отчетат смекчаващите вината обстоятелства и им се наложат наказания лишаване от свобода, към предвидения от закона минимум. Сочи, че иззетата като веществено доказателство моторна резачка следва да бъде отнета в полза на държавата.

Подсъдимите Б.А. и М.Р., редовно призовани, се явяват лично в съдебно заседание.

Подсъдимият А. дава подробни обяснения, като не отрича извършването на престъплението, Твърди обаче, че е изрязъл само три дървета, а не четири, както е посочено в обвинителния акт. Съжалява за стореното, като изтъква, че има шест деца и дърветата ги е рязъл за собствени нужди, да ги отоплява, а не да ги продава. При дадената му последна дума отново изказва съжаление за стореното и моли да му бъде наложено наказание глоба, сочейки тежкото си семейно положение.

Подсъдимият Р. също дава обяснения, като отрича да е виновен по обвинението, което му е предявено. Твърди, че не е бил започнал да събира отрязаните от баща му дървета, когато дошли горските, гътнали го на земята и им взели резачката. И той изтъква, че дърветата им били необходими, за да се отопляват, а не да ги продават и съжалява за случилото се. При дадената му последна дума, отново изказва съжаление за стореното и моли да бъде наказан с глоба.

Защитникът на подсъдимите – адвокат Нанков от ЛАК, не оспорва, че подсъдимият Б.А. е отрязъл три акациеви дървета, без надлежно позволително за това. По отношение на подсъдимия М.Р. сочи, че не са налице категорични данни, че той е извършил вмененото му престъпление. Развива доводи в тази насока. И по отношение на двамата подсъдими оспорва квалификацията по чл.235, ал.4 от НК. Подробно развива аргументи в полза на тезата, че случая и при двамата е маловажен, като алтернативно пледира за приложението на ал.6 на чл.235 от НК. Оспорва и количеството отсечена дървесина по обвинителния акт и стойността, на която е оценена, като счита, че нанесената вреда е в размер на 35 лева.

От събраните по време на досъдебното производство и съдебно следствие писмени, гласни и веществени доказателства, от заключението на вещото лице по назначената и изслушана съдебна лесотехническа експертиза, съдът приема за установена следната фактическа обстановка :

Подсъдимият Б.Р.А. ***. Бил безработен и многократно осъждан за престъпления от общ характер. Синът му - подсъдимият М.Б.Р. ***, бил безработен и осъждан.

На 13.01.2010 г., свидетелите Д.М.Б. *** и М.И.М. – горски надзирател в ДГС – Лесидрен, осъществявали контрол по охрана на участъка, стопанисван от горското стопанство. Около обяд били в местността „Лепетура”, в землището на гр.Угърчин, Ловешка област. От мястото където се намирали, на около 200-300 метра чули шум от моторен трион. Преценили, че шума идва от отдел 1128 „И”. Тъй като знаели, че в този район нямало разрешени действащи сечища, решили да проверят кой реже с моторния трион. Двамата стигнали до имат с кад.№ 816202 и видели там две лица. Единият режел с моторен трион едно дърво и след като то паднало на земята започнал да го реже на парчета с дължина около 1 метър. Другият събирал нарязаните дърва и ги слагал на купчина. Свидетелят Б. познал лицето с моторния трион, за когото знаел, че е с прякор „Баки”. Това бил подсъдимият Б.Р.А.. Същият ден той отишъл със сина си – подсъдимия М.Б.Р., с конска каруца във въпросната местност. С тях носели моторен трион марка „STHILMS 460”, без фабричен номер. Подсъдимият Б.А. започнал да реже дървета от вида акация, а М.Р. ги събирал на купчина. Именно при извършването на тази даейност ги заварили свидетелите Б. и М.. Когато видели подсъдимите, свидетелят Б. хванал подсъдимия М.Р., а свидетелят М. подсъдимия А. и му взел моторния трион. Поискали им позволително за сеч във въпросната местност и отдел, но подсъдимите им отговорили, че нямат такова. Тогава били извикани служители на РУ „Полиция” – Угърчин, които извършили оглед на местопроизшествието и в последствие образували досъдебно производство. Съставен бил констативен протокол серия Б1 2А № 000170/13.01.2010 г. /л.11/. Установено било, че са отрязани четири броя акациеви дървета, които като количество представлявали 1 плътен куб.метър, който се равнявал на 2,17 пространствени куб.метра.

От заключението на вещото лице по назначената и изслушана в хода на съдебното следствие съдебна - лесотехническа експертиза е видно, че стойността на 2,17 пространствени куб.метра дърва за огрев възлиза на 76 лева.

От така установената фактическа обстановка настоящата инстанция приема, че подсъдимият Б.Р.А. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на състава на престъплението по чл.235, ал.6, във връзка с ал.4, предл.2-ро, във връзка с ал.1, предл.1-во, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, б.”б” от НК, като на 13.01.2010 г., в местността „Лепетура” в землището на гр.Угърчин, Ловешка област, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с М.Б.Р., ЕГН : ********** ***, отсякъл от горския фонд - имот с кад.№ 816202, собственост на ДГС – Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация, на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, но случая е маловажен.

Подсъдимият М.Б.Р. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.235, ал.6, във връзка с ал.4, предл.2-ро, във връзка с ал.1, предл.2-ро, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, б.”а” от НК, като на 13.01.2010 г., в местността „Лепетура” в землището на гр.Угърчин, Ловешка област, без редовно писмено позволително, в съучастие като извършител с Б.Р.А., ЕГН : ********** ***, събирал от горския фонд - имот с кад.№ 816202, собственост на ДГС – Лесидрен 1 плътен куб.метър дърва за огрев от акация, на стойност 76 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, но случая е маловажен.

Съдът намира, че подсъдимият Б.А. е осъщестил изпълнителното деяние на престъплението в хипотезата на сечене, а подсъдимият М.Р. е осъществил изпълнителното деяние на престъплението в хипотезата на събиране на отрязаните от А. дърва. Изпълнителните деяния и на двамата се характеризират с действия, които действия са целели установяването на фактическата власт върху предмета на престъплението с цел изнасянето им от горския фонд.

Видно от справката за съдимост на подсъдимия Б.А. /л.45-47/, същият е бил многократно осъждан за умишлени престъпления от общ характер, като наказанията по НОХД № 804/2007 г. и НОХД № 89/2008 г. и двете по описа на РС – Ловеч, е изтърпял ефективно, който факт прави извършването на настоящето деяние при условията на опасен рецидив – чл.29, ал.1, б.”б” от НК и го квалифицира по ал.4, предл.2-ро на чл.235 от НК. По същия текст от закона се квалифицира и деянието на подсъдимият М.Р., тъй като от справката му за съдимост /л.40-43/ се установява, че и той е осъждан многократно за умишлени престъпления от общ характер. По НОХД № 1029/2008 г. по описа на РС – Ловеч е бил осъден, както и му било определено общо най-тежко наказание с това по НОХД № 879/2008 г. също на РС-Ловеч, в размер на 18 месеца лишаване от свобода, което е изтърпял ефективно при общ режим. Това прави извършването на настоящето деяние от Р. при условията на опасен рецидив – чл.29, ал.1, б.”а” от НК.   

Въпреки, че двамата подсъдими са извършили деянията при условията на опасен рецидив, съдът прие, че същите представляват маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от НК. Стойността на отсечената дървесина е в минимален размер – 76 лева, не е била отчуждена и останала в собственост на ДГС – Лесидрен, целта на подсъдимите е била да я ползват за собствени нужди, а не за търговски цели. Освен това, двамата са съдействали и не са препядствали служителите на горското стопанство при установяването им на местопрестъплението. Всички тези обстоятелства обуславят по-ниска степен на обществена опасност на настоящия случай, в сравнение с обикновено срещаните случаи на престъпления по чл.235 от НК, където най-често вредните последици са в значително по-големи размери. Това мотивира съдът да приеме, че случаят и за двамата подсъдими е маловажен, поради което ги призна за виновни и осъди по по-леко наказуемия състав по ал.6 на чл.235 от НК.

От субективна страна и двамата подсъдими са действали виновно, при пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК – съзнавали са общественоопасния характер на деянието, предвиждали са неговите общественоопасни последици и са искали настъпването на тези последици.

Предвид така изложените съображения съдът квалифицира деянията, призна подсъдимите за виновни и ги осъди.

Причините за извършване на престъплението е стремежът на подсъдимите да осигурят отопение на семейството си през зимата, както и нежеланието им да се съобразяват със законоустановения ред за сечене и събиране на дървесината от горския фонд.

Приетата за установена фактическа обстановка се доказва от писмените, гласните и веществени доказателства по делото, заключението на вещото лице, както и от самопризнанията на подсъдимите.

При определяне вида и размера на наказанията на подсъдимите Б.Р.А. и М.Б.Р., съдът съобрази от една страна обществената опасност на деянието – ниска, с оглед на което съдът е приел, че деянието представлява маловажен случай, а от друга страна – обществената опасност на подсъдимите – висока, предвид многобройните им предишни осъждания за умишлени престъпления от общ характер, както и че настоящето деяние е извършено от двамата при условията на опасен рецидив. За подсъдимият М.Р., като смекчаващо отговорността обстоятелство съдът съобрази и младата му възраст.

Не може да се обсъжда въпроса за наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, тъй като освен изброените, други такива по делото по отношение и на двамата подсъдими, не бяха констатирани. С оглед на това и на основание чл.235, ал.6, във връзка с ал.4, предл.2-ро, във връзка с ал.1, предл.1-во, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, т.”б” от НК, при балансиращи обстоятелства, съдът наложи на подсъдимият Б.Р.А. наказание лишаване от свобода в размер на десет месеца, което на основание чл.61,т.2, във връзка с чл.57, ал.1 от ЗИНЗС следва да изтърпи при първоначален строг режим в затвор. На подсъдимият М.Б.Р. съдът определи наказанието също при балансиращи вината обстоятелства и на основание чл.235, ал.6, във връзка с ал.4, предл.2-ро, във връзка с ал.1, предл.2-ро, във връзка с чл.20, ал.2 и чл.29, ал.1, б.”а” от НК го осъди на лишаване от свобода в размер на осем месеца, което на основание чл.61,т.2, във връзка с чл.57, ал.1 от ЗИНЗС следва да изтърпи при първоначален строг режим в затвор.

Съдът намира така наложените наказания на подсъдимите Б.Р.А. и М.Б.Р. за справедливи и, че съответстват на обществената опасност на деянията и на авторите му, като чрез него ще се постигнат целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК.

Иззетият по делото като веществено доказателство моторен трион марка „STHILMS 460”, без фабричен номер, на основание чл.53, ал.1, б.”а” от НК, след влизане на присъдата в сила, следва да се отнеме в полза на държавата.   

При този изход на процеса, съдът осъди подсъдимите Б.Р.А. и М.Б.Р. да заплатят солидарно на Районен съд - Ловеч сумата 20,00 лева разноски по делото, както и на ОД на МВР-Ловеч сумата 40,00 лева, също разноски по досъдебното производство.

 

Водим от гореизложеното съдът постанови присъдата си в този смисъл.

 

                                             

 

 

 

        

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :