Решение по дело №1186/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юли 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180701186
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 май 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1435/25.7.2023г.

 

гр. Пловдив,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пловдив – ХХХI – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми юни, две хиляди  двадесет и трета година в състав:

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ДАРИНА МАТЕЕВА
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

РОЗАЛИЯ ПЕТРОВА

и с участието

на прокурора

ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ

изслуша докладваното

от съдия

СВЕТОМИР БАБАКОВ

по к.адм. дело № 1186 по описа на съда за 2023 г.

 

        Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр.  чл.63в, ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Г.П. *** срещу РЕШЕНИЕ 24 от 08.03.2023 г. на АСЕНОВГРАДСКИЯ РАЙОНЕН СЪД, по нах.дело № 631/2022г.

        В касационната жалба са развити съображения за неправилност на въззивния съдебен акт като поставен в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, свързани с оценка на доказателствата. Иска се отмяната на въззивния съдебен акт.

В съдебно заседание, касаторът се представлява от адв. Ч., която поддържа жалбата..

        Ответникът по касационната жалба- РУ Асеновград към ОДМВР Пловдив не взема становище по жалбата.

        Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА ПЛОВДИВ дава заключение за  неоснователност на жалбата и моли решението на РС да бъде потвърдено.

        Административен съд- Пловдив, в настоящия  състав, като обсъди приложените по делото доказателства, взе предвид изложените касационни основания и доводите на страните, при спазване  разпоредбата  на чл.218, ал.1 и 2  от АПК, приема  за  установено  следното:

Касационната жалба е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, като подадена от надлежна страна, в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК, във вр. чл.63в от ЗАНН и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.       

Разгледана по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна, въззивният съд е приел за установено следното:

С акт за установяване на административно нарушение от 03.06.2020г. е било констатирано, че на същата дата, около 17.10 часа в гр. Асеновград на ул. „Околовръстно шосе“ касаторът е управлявал лек автомобил „Опел Астра”. При опита му да бъде спрян от контролните органи същият тръгнал заплашително срещу полицейския автомобил след това го заобиколил извън пътя и с висока скорост и опасно шофиране избягал от проверката. Това наложило преследването му със служебния автомобил и съответно задържането му след като същият бил настигнат и установен малко по-късно от органите на полицията. При извършената проверка от контролните органи водачът дал проба с техническо средство за употреба на алкохол, но категорично отказал да бъде изпробван с тест Дръг Чек 3000 за употреба на наркотични вещества или техните аналози, а също и не е изпълнил предписанието за химико-токсилогично лабораторно изследване за употребата на наркотични вещества или техните аналози. Бил издаден талон за изследване № 0064122. Въпреки, че отказал да даде проба чрез тест и техническо средство, водачът  категорично отказал да даде кръв и урина за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. При проверката се констатирало също, че касатора не носи и не представя контролния талон към СУМПС. Талонът за изследване бил връчен от контролния орган, на касатора и същият бил откаран до здравно заведение. В бланката на талона той саморъчно отразил, че отказва да бъде тестван и да даде кръв и урина за изследване. Отказът му да се подложи на изследване бил заявен и пред медицинско лице, което го отразило в Протокола за медицинско изследване – Приложение № 4 към Наредба № 1 от 19.07.2017 г. За констатираното нарушение на П. бил съставен АУАН, като актът бил съставен в негово присъствие, бил му предявен и същият го подписал, като в него саморъчно отразил, че няма възражения. Писмени възражения не са били подадени и в срока по 44 ал.1 от ЗАНН.

Районният съд коментирал събраните по делото доказателства и установил фактическа обстановка, идентична с изложената в АУАН и НП. От правна страна районният съд е приел, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП, същите съдържат изискуемите реквизити, а по същество са извършени твърдяните в НП нарушения.

Решението е правилно.

При така установеното от фактическа страна, районният съд правилно е приел за безспорно установено и доказано извършеното от касатора административно нарушение. В решението въззивният съд е изложил аргументи, които се споделят напълно от касационната инстанция, поради което и на основание чл.221 от АПК се препраща към тях. Следва да се посочи, че е даден отговор на поддържаните и в касационното производство възражения, като не са ангажирани каквито и да било доказателства, които да оборват вече направените законосъобразни изводи на въззивния съд. Първоинстанционният съд в оспореното решение е отговорил на всеки един от повдигнатите с жалбата въпроси. Според настоящата инстанция изложените в обстоятелствената част на НП факти по никакъв начин не са въвели в заблуждение нарушителя относно предявеното му административно нарушение и са достатъчно ясни, за да аргументират защо се приема осъществяването на соченото административно нарушение. Не се пораждат съмнения и относно наличието на трите основни предпоставки в административнонаказателния процес – нарушение, нарушител и вина. Описаното в атакуваното НП нарушение е конкретизирано в достатъчна степен, поради което и не е нарушено правото на защита на касатора.

Както правилно е отбелязал и районния съд, АУАН е напълно четлив, а и касаторът е удостоверил с подписа си, че се е запознал със съдържанието му. Противно на твърденията в касационната жалба, АУАН не само е предявен на нарушителя, за да се запознае с него, но и препис от него му е бил връчен и няма как да се приеме, че последния е бил в невъзможност да упражни правото си на защита. В тази насока са и задължителните  за въззивната инстанция указания на АС Пловдив, дадени при предходното разглеждане на делото.

Неотносим към спора е следващия довод- че по едно и също време на касатора са били връчени и други АУАН и той не е могъл да се ориентира кой АУАН с кое нарушение е свързан, за да упражни правото си възражение по чл. 44 ал.1 от ЗАНН. Само ще се отбележи, че съдебната фаза е централна фаза на процеса, там се предоставя пълна възможност на всяка страна да ангажира съответните доказателства и да изложи доводите си. От право на съдебно обжалване не се установява касаторът да е бил лишен.

Представеното в съдебно заседание решение на РС Асеновград по друго дело не сочи на идентичност по факти или право с процесните нарушения и не може да обоснове различен от направения вече извод за тяхната съставомерност.

По изложените съображения, съдът намира нарушенията за доказани и правилно квалифицирани, поради което жалбата срещу решението на районния съд следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК във вр. с чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН СЪДЪТ,

 

 

                                       Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ 24 от 08.03.2023 г. на АСЕНОВГРАДСКИЯ РАЙОНЕН СЪД, по нах.дело № 631/2022г.

Решението е окончателно.

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                  2.