Решение по дело №108/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700108
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 83

 

Гр.Разград, 23 октомври 2019 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Разградският административен съд в публично заседание на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

                                   ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА–СТОЕВА

                                       МАРИН М.                             

При секретаря ПЛАМЕНА МУТАФОВА  и в присъствието на прокурора ИВА РАНГЕЛОВА,  като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА канд №108 по описа за 2019г. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК  във вр.чл.63, ал.1 от ЗАНН .

Образувано е по касационна жалба против Решение №258/27.06.2019г., постановено по АНД №180/2019г. по описа на  Разградския районен съд, с което е отменено наказателно постановление (НП) № № 17- 000586/22.02.2019г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда"(ДИТ) - гр. Разград, с което на основание чл.414, ал.3 от Кодекса на труда (КТ) на М. А. К. е наложена имуществена глоба в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 62, ал.1 във вр. с чл.61, ал.1 от КТ.

Недоволен от така постановеното решение е останал наказващият орган. В жалбата си и по същество развива доводи, че решението е необосновано и неправилно и моли съда да го отмени, като вместо него постанови друго, с което потвърди оспореното НП.  

Ответникът по касационната жалба, чрез своя представител, заявява, че жалбата е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на районния съд.

Прокурорът заключава, че обжалваното решение е постановено при допуснато съществено процесуално нарушение и неизяснена фактическа обстановка, тъй като въззивният съд не е обсъдил всички събрани в хода на производството доказателства. С оглед на това предлага на съда да го отмени и да върне делото за ново разглеждане на друг състав от същия съд.

 Разградският административен съд, след като прецени направените оплаквания, анализира събраните по делото доказателства, които обсъди с доводите и становището на страните, констатира следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок от надлежна страна против съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя се явява неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Същите сочат, че на 28.01.2019г. служители на ДИТ  извършили проверка в кравеферма, находяща се в с.Ловско, обл.Разград, стопанисвана от земеделския производител М. А. К.  На обекта присъствала единствено Г. А. М., която живеела заедно с двете си дъщери там, в пригодени за това помещения. Според показанията на проверяващите тя им обяснила, че работи като пазач във фермата, с работно време от 8 до 18ч. срещу месечно трудово възнаграждение в размер на 100 лв. Тези обстоятелства са вписани и в Декларация, съставена по реда на чл.402, ал.1, т.3 от КТ, която тя подписала. М. К. също подписал декларация, в която се сочи, че е предоставил стаи за живеене на Г. М. и двете й дъщери, срещу което искал единствено да пазят вечер стопанството. При тези данни е прието, че Г. М. е престирала в полза на земеделския производител работната си сила и е осъществявала трудова дейност като „пазач“ в обекта, поради което са възникнали трудови правоотношения между тях, които е следвало да бъдат оформени в писмен трудов договор, съгласно изискването на императивните норми на чл.62, ал.1 и чл.61, ал.1 от КТ. В хода на проверката не е представен писмен трудов договор, сключен между страните. Въз основа на така установеното срещу М. А. К., в качеството му на работодател, е съставен АУАН №17-000586/31.01.2019г. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган, който с процесното НП на основание чл.414, ал.3 от КТ като му е наложил административно наказание „глоба“ в размер на 1500 лв.  С решението си районният съд е отменил това НП, като в мотивите си е приел, че вмененото административно нарушение не е доказано по категоричен и безспорен начин. Този извод се споделя и от настоящата инстанция.

Съгласно чл.416, ал.1 от КТ редовно съставеният АУАН се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. Ето защо, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в тези случаи със специалната норма е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. В случая обаче са събрани достатъчно доказателства, които оборват формалната доказателствена сила на съставения АУАН. Проверяващите не са възприели пряко и непосредствено фактически действия от страна на Г. М., които да сочат, че тя изпълнява трудова дейност. Съставеният от тях АУАН се основава на данните в подписаната от нея декларация. В хода на съдебното производство е назначена комплексна съдебно психиатрична и психологическа експертиза. От заключението по нея и от разпита на вещите лица се установява, че това лице страда от умствена изостаналост, интелектуален дефицит и е неграмотна. Освидетелстваната макар и на елементарно ниво може да възпроизведе случки и събития от заобикалящата я действителност. Тя е самостоятелна по отношение на самообслужване, но зависима от близките си при вземане на решения. Тя трудно може да изрази собствено мнение, свързано със сложните интерперсонални и обществени отношения. Неосъзнати са и трудовите отношения и отговорности, свързани с нормативно определените изисквания за заемане на работа. Състоянието й е такова, че тя обективно не може да попълва документи, както и да ги чете. С оглед на това правилно и обосновано е прието от районния съд, че попълнената/подписаната от нея декларация не може да се кредитира като годно писмено доказателство. Други доказателства, които да установяват по категоричен и безспорен начин, че към датата на проверка Г. М. е осъществявала трудова дейност в полза на М. К. не са ангажирани от наказващия орган.

Въз основа на така изложеното следва, че вмененото административно нарушение е останало недоказано. В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение на Разградския районен съд. То се явява валидно,  обосновано, правилно и законосъобразно и  следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК Разградски административен съд

 

Р       Е      Ш       И       :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №258/27.06.2019г., постановено по АНД №180/2019г. по описа на  Разградския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

ЧЛЕНОВЕ:   1. /п/

 

                       2./п/