Решение по дело №477/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 413
Дата: 12 юли 2021 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20217170700477
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

№ 413

 

гр.Плевен, 12  юли 2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на шести юли  две хиляди двадесет и първа година в състав: 

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛА ДИЛОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ:  ЦВЕТЕЛИНА КЪНОВА

                                                                               ВЕНЕЛИН НИКОЛАЕВ

 

при секретаря Цветанка Дачева  и с участието на прокурора  Дойчо  Таров  като разгледа докладваното от председателя касационно административно-наказателно дело № 477 по описа на Административен съд - Плевен за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

         С Решение № 260142 от 26.04.2021 г., постановено по а.н.д.№ 252/2021 год., Плевенски районен съд е отменил Наказателно постановление № НП 27-184-3/30.10.2019г., с което  Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ гр.София е наложил на МБАЛ „Света Параскева“ ООД с ЕИК *********, със седалище, адрес на управление и адрес на осъществяване на дейността: гр. Плевен, ул. ***, представлявано от управителя д-р М.Д.И., на основание чл. 116а от Закона за лечебните заведения, имуществена санкция в размер на 2000 (хиляда) лева, за нарушение на т. 3.3.5  от Глава II от медицински стандарт „Вътрешни болести“, утвърден с Наредба №28 от 01 юли 2010 г. на министъра на здравеопазването, съгласно която: „Дейността на лечебните заведения и на медицинските и другите специалисти, които работят в тях, се осъществява при спазване на медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ и осигуряване защита на правата на пациента. Медицинските стандарти се утвърждават с наредба на министъра на здравеопазването.“

За нарушение на т. 3.3.6   на осн .чл. 116а от Закона за лечебните заведения от Глава II от медицински стандарт „Вътрешни болести“, утвърден с Наредба №28 от 1 юли 2010 г. на министъра на здравеопазването, съгласно който: „Обем на дейността по вътрешни болести в лечебни заведения. Нива на компетентност на структури по вътрешни болести в болници за активно лечение: Минимален обем на дейност — 380 преминали пациенти годишно на всеки 10 легла.   имуществена санкция в размер на 2000 (хиляда) .

          Със същото решение първостепенният съд е осъдил Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ гр.София да заплати на МБАЛ „Света Параскева“ ООД с ЕИК ********* адвокатско възнаграждение в размер на 200 лева.

         Срещу горния съдебен акт е постъпила касационна жалба от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ – гр. София, в която се твърди, че обжалваното решение е постановено при неправилно приложение на закона по смисъла на чл.348, ал.2 от НПК, във вр. чл.63 от ЗАНН, тъй като несъмнено и при спазване изискванията на ЗАНН е установено извършеното нарушение на т. 2.3. от Глава II Нива на компетентност от медицински стандарт „Физикална и рехабилитационна медицина“, утвърден с Наредба № 30 от 19 юли 2004 г. на министъра на здравеопазването. Сочи се, че отмененото наказателно постановление е в съответствие  с изискванията на чл.57, ал.1,  и ал.2 от ЗАНН, ясно и недвусмислено описва извършеното нарушение обстоятелствата, при което е извършено и доказателствата, които го потвърждават, както и законовите разпоредби, които са били нарушение. Излагат се подробни доводи, че не са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН и в заключение се иска отмяна на постановеното решение.

Постъпило е възражение от ответника по касационната жалба, подадено чрез адв. И.Ц. ***, в което се излагат доводи, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила. Твърди се неоснователност на подадената жалба и се сочи, че направените с нея оплаквания нямат нищо общо с мотивите, изложени от първостепенния съд, свързани с основанието, на което е отменено процесното НП. Претендира се присъждане на деловодни разноски в размер на 200 лв. в полза на ответника.

В съдебно заседание касаторът не се представлява.  

         Ответникът се представлява от адв. И.Ц., който поддържа възражението, подадено срещу касационната жалба. Твърди, че оспореното НП е издадено при множество нарушения, които са констатирани от първостепенния съд. Изразява становище, че решението на РС - Плевен е законосъобразно, аргументирано и мотивирано по надлежния ред, поради което не са налице основания за неговата отмяна. В заключение прави искане да бъде оставен в сила оспореният съдебен акт и претендира присъждане на разноски в полза на ответника.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение за основателност на касационната жалба.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

В конкретния случай в касационната жалба се твърди неправилно приложение на закона по смисъла на чл.348, ал.2 от НПК, поради което следва да се приеме, че касаторът твърди наличие на касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК. В жалбата е посочено, че са спазени правилата на ЗАНН и нарушението, за което е издадено оспореното НП е установено по несъмнен начин, след което е направено оплакване, че не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН.

Настоящият съдебен състав счита за нужно да отбележи, че оспореното НП не е отменено на основание чл.28 от ЗАНН и горната разпоредба изобщо не е съобразявана и обсъждана от първостепенния съд. В мотивите на обжалваното решение  съдът е посочил, че  законосъобразно и обосновано административнонаказващият орган е приел, че   МБАЛ „Света Параскева“ ООД е осъществило състава на административно нарушение на задължителните изисквания на Наредба № 30 от 19.07.2004 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Вътрешно отделение“, издадена от министъра на здравеопазването, и правилно и законосъобразно му е наложил административно наказание на основание чл.11 от Закона за лечебните заведения.

 Същите се споделят от настоящата съдебна инстанция, поради което съдът не намира за нужно да ги повтаря в настоящето решение, в който смисъл е разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК.

Оспореното НП е отменено от първостепенния съд, защото с него са   наложени имуществени санкции на МБАЛ „Света Параскева“ ООД по чл.116а от ЗЛЗ, който  е отменен - Държавен вестник бр. 54 от 2020 г., в сила от 16.06.2020 г. Ето защо правилно първостепенният съд е съобразил приложимостта на чл.3, ал.2 от ЗАНН, съобразно която разпоредба,  ако до влизане в сила на наказателното постановление последват промени в приложимата материалноправна норма, прилага се тази, която е по-благоприятна за нарушителя. Настоящият съдебен състав споделя доводите, че прилагането на по-благоприятен административно-наказателен закон се свързва с хипотезите, при които или се изключва наказуемостта на даден вид деяния, третирани дотогава като административни нарушения /какъвто е настоящият/, или се предвижда по-леко по размер и вид наказание за деяния, които съставляват административни нарушения и по стария закон.

По тези съображения настоящият съд намира за неоснователно оплакването от касационната жалба за наличие на касационно основание по смисъла на чл.348, ал.2, вр. ал.1, т.1 от НПК.

Обжалваното съдебно решение е постановено от родово и местно компетентен съд, при спазване на процесуалните правила за разглеждане на производството, поради което АС- Плевен счита, че то е валидно, допустимо и съответно на материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН в полза на ответника следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 200 лв., съобразно представения договор за правна защита и съдействие /л.30/.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260142 от 26.04.2021 г., постановено по НАХД № 252/2021 год. по описа на Районен съд – Плевен.

ОСЪЖДА на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ - гр.София да заплати на МБАЛ „Света Параскева“ ООД с ЕИК ********* разноски за адвокатско възнаграждение по настоящето дело в размер на 200 лева.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                ЧЛЕНОВЕ: 1.                   2.