Определение по дело №53/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 179
Дата: 18 януари 2019 г.
Съдия: Деспина Георгиева Георгиева
Дело: 20193100500053
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта

       О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                      №…………….

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, Vс-в

в закрито заседание на 18.01.2019г, в състав:

Председател   ДЕСПИНА ГЕОРГИЕВА

      Членове:  ЗЛАТИНА КАВЪРДЖИКОВА

                     ИВАНКА ДРИНГОВА

като разгледа докладваното от съдия Георгиева

ч.гр.д.№ 53/2019 по описа на ВОС, съобрази следното

       

 

Производството е по реда на чл.122 ГПК, образувано е по повдигната от ВРС препирня за подсъдност между Варненски РС и Провадийски РС.

 

РС-Провадия е сезиран с искова молба от С.В.С. против Ж.С.С., действаща чрез своята майка и законна представителка И.А.П., с правно основание чл.439 ГПК.

С Определение № 1435/19.11.2018 по гр.д.№ 1435/2018 РС-Провадия е приел, че не е местно компетентен да разгледа спора, тъй като според общото правило на чл.105 ГПК искът се предявява пред съда, в района на който се намира постоянният адрес или седалището на ответника. Според адресната част на исковата молба същият е в с.Синдел, за което нямало спор, и затова местно компетентен е РС-Варна. По тази причина е прекратил производството и е изпратил делото на РС-Варна служебно, още преди да е бил връчен отговор на ответната страна.

 

С Определение № 136/4.01.2019 по гр.д.№ 19141/2018 РС-Варна, ХVIIIс-в е прекратил производството пред себе си и е повдигнал спор за подсъдност.

 

Въззивният съд намира, че РС-Провадия неправилно е приложил нормите на процесуалния закон по следните съображения:

Съдът е сезиран с отрицателен установителен иск за недължимост на парична сума, чиято правна квалификация намира опора в нормата на чл.439 ГПК. Искът е специален спрямо общия установителен иск, уреден в хипотезата на чл.124 ал.1 ГПК, поради което не се налага препращане към общата разпоредба.

Нормата на чл.119 ГПК /след изменението й с ДВ бр.65/2018/ посочва в кои изрично изброени случаи съдът може да прекрати делото и да го изпрати на местно компетентния или на родово компетентния съд. само в хипотезата на ал.1 е предвидено възможността съдът да се десезира само в случаите когато не е родово компетентен, какъвто не е настоящият случай. Не е налице хипотезата и на ал.2, тъй предметът на спора не касае недвижим имот. Не попада и под хипотезата на ал.3, която указва видовете спорове, при които е приложима и това са искове срещу държавни учреждения и юридически лица; искове на и срещу потребители; искове за непозволено увреждане.

Затова и с оглед предмета на спора, посочен по-горе, е приложимо общото правило на ал.4 на чл.119 ГПК – във всички останали случаи, извън посочените по-горе, възражение за неподсъдност може да се прави само от ответника и най-късно в срока за отговор на исковата молба. Подадената искова молба задължава РС да я разгледа, като изключва възможността, той сам да се десезира от разглеждането на спора.

Предвид липсата на правна възможност РС-Провадия сам да се десезира, въззивният съд намира, че той е компетентен да разгледа спора, а не РС-Варна, и затова делото следва да бъде изпратено на същия за продължаване на съдопроизводствените действия.

С оглед на горното, СЪДЪТ

 

              О П Р Е Д Е Л И 

 

ОПРЕДЕЛЯ за местно компетентен РС-ПРОВАДИЯ, на който да се изпрати гр.д.№ 1435/2018 за образуване под нов номер и продължаване на съдопроизводствените действия.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Копие от определение да се изпрати на РС-Варна за сведение

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: