Решение по дело №271/2018 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 150
Дата: 21 май 2018 г. (в сила от 1 юни 2018 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20183610100271
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

21.05.2018 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                                  Година 2018                  Град Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великопреславският районен съд                                             четвърти състав

На 20 (двадесети) април                                                   Година 2018

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Дияна Петрова

Секретар Мюжгян Ахмедова,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Д.Петрова

гражданско дело номер 271 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производство по чл.16в   от Закона за социално подпомагане.

Производството по делото е образувано по молба от АСП-Дирекция “Социално подпомагане“, гр. Велики Преслав за настаняване на поставеното под пълно запрещение лице М.Д.Д. с ЕГН ********** в специализирана институция – Дом за пълнолетни лица с психични разстройства с. Черни връх, общ. Смядово с правно основание чл.16в вр. с чл.16б и чл.16а от ЗСП, за срок от 3 години, считано от датата на влизане в сила на решението.

В молба се излага, че М.Д.Д. поради влошено здравословно състояние е поставена под пълно запрещение и за настойник е определен Ю.М.А.. Със Заповед № 130/04.05.1976 г. на Д“СП“-В.Преслав, Д. е била временно настанена по административен ред до произнасянето на съда в специализирана институция, предвид на което и след като е установено, че същата няма близки, които да полагат грижи за нея в семейна среда и моли същата да бъде настанена в Дом за пълнолетни лица с психични разстройства с. Черни връх, общ. Смядово, обл. Шумен, ул. „Дом душевно болни“ № 1 за срок от три години.

Молителят - Дирекция “СП” гр.Велики Преслав, в съдебно заседание чрез процесуалния си представител – юрисконсулт, поддържа  депозираната молба и моли да бъде уважена, като излага, че лицето получава в специализираната институция всички необходими грижи съобразно здравословното му състояние.

Заинтересованата страна – М.Д.Д. се явява лично в съдебно заседание, но с нея не може да бъде осъществен вербален контакт, поради заболяването й.

Настойникът Ю.М.А. моли да бъде уважена молбата, която е в интерес на лицето.

След като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното: С решение по гр.д. № 939/1997 г. по описа на Шуменски окръжен съд М.Д.Д. е поставена под пълно запрещение поради установено заболяване – лека умствена изостаналост, лека олигофрения, дебилност тежка степен, което я поставя в невъзможност да взема самостоятелни решения, да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи. За настойник на Д. е назначена Ю.М.А.. С експертно решение № 1321/123 от 26.09.2006 г. на ТЕЛК при МБАЛ „Света Марина“ ЕАД, гр. Варна е определена неработоспособност на Д. – 100 % с чужда помощ, във връзка с поставената й диагноза – шизофрения /Параноидна шизофрения у лице с лека умствена изостаналост непрекъснато протичане. Дълбока и необратима промяна на личността/. По делото е представена декларация от Ю.М.А., като настойник на М.Д.Д., в която лицето е декларирало желанието си Д. да бъде дългосрочно настанено в Дом за пълнолетни лица с психични разстройства с. Черни връх, общ. Смядово, обл. Шумен, ул. „Дом душевно болни“ № 1. В становището си настойникът излага, че Д. е настанена в Дом за възрастни хора с психични разстройства /понастоящем Дом за пълнолетни лица с психични разстройства/ с. Черни връх със Заповед № 130/04.05.1976 г., неомъжена е и няма данни за близки, които да могат да полагат грижи за нея в домашна среда, възрастна е, трудно подвижна и с говорен дефект, поради което изразява становище същата да бъде настанена в Дом за пълнолетни лица с психични разстройства с. Черни връх, където ще получава адекватна медицинска и социална грижа.

По делото е приложен индивидуален план за здравни грижи, от което се установява, че Д. е с диагноза шизофрения, за което приема поддържаща терапия, не е ориентирана за време и място, трудно контактна, не проявява агресия към околните, видимо спокойна, трудно подвижна, ограничена двигателна активност.

От  приобщения по делото Индивидуален план за подкрепа и Индивидуална оценка на потребностите от подкрепа, изготвени от екип при Дом за възрастни хора с психични разстройства /понастоящем Дом за пълнолетни лица с психични разстройства/, с. Черни връх  се установява, че М.Д.Д. е пълнолетна, страда от заболяване с диагноза шизофрения, няма близки, които да заявяват готовност и желание да се грижат за нея, бавно подвижна, има дългогодишно заболяване на краката, трудноконтактна, има езиково-говорни проблеми, което затруднява осъществяването на словесен контакт и общуване, не проявява видимо разбиране  при зададен въпрос, гледа неадекватно, като само поклаща глава, намира се в задоволително здравословно състояние, което не й позволява да извършва самостоятелно ежедневните си потребности, нуждае се от специални грижи, внимание и професионална помощ, което може да бъде постигнато чрез настаняването й в специализираната институция.

Законът за социалното подпомагане в чл.16б.”б” и „в” урежда процедурата по настаняване в специализирани институции и ползване на социални услуги в общността от резидентен тип на пълнолетни лица постановени под пълно запрещение, когато това е в техен интерес, поради това че за лицето не могат да бъдат полагани грижи в семейна среда. Предимство е дадено на насочването на лицата към ползване на услуги в общността от резидентен тип. От приложените по делото доказателства не се установи възможност за полагане на грижи за лицето в домашна среда, както и че  настаняването в социална услуга в общността от резидентен тип е неподходящо за поставената под пълно запрещение.

Ето защо  в конкретния случай, с оглед събраните по делото доказателства и въз основа на личните си впечатления придобити по повод проведеното съдебно заседание, съдът намира, че молбата за настаняване на М.Д.Д. в посочената специализирана институция за срок от 3 години, считано от датата на влизане в сила на решението се явява основателна. М.Д.Д. е пълнолетно лице постановено под пълно запрещение поради заболяването с диагноза шизофренни психози, което й пречи да взема самостоятелни решения, да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи. Същата е била настанена в ДВХПР-с.Черни връх, където за нея е оказвана медицинска, психологична и всякаква друга грижа и подкрепа, доколкото роднините й са се дезинтересирали и не са в състояние да полагат непосредствени грижи за нея.

В Дом за пълнолетни лица с психични разстройства, с. Черни връх на Д. се предоставя жизнена среда близка до семейната, както и адекватна медицинска и друга помощ и индивидуална грижа от съответните специалисти.

С оглед на изложеното съдът намира, че молбата за настаняване на М.Д.Д. в Дом за пълнолетни лица с психични разстройства, с. Черни връх е основателна, като настаняването следва да бъде допуснато за срок от 3 години считано от влизане в сила на съдебното решение.

Водим от горното съдът,

Р          Е          Ш          И :

            НАСТАНЯВА М.Д.Д. с ЕГН ********** в Дом за пълнолетни лица с психични разстройства с. Черни връх, общ. Смядово, обл. Шумен, ул. „Дом душевно болни“ № 1, за срок от 3 години, считано от датата на влизане в сила на решението, на основание чл. 16в, вр.чл.16б и 16а от ЗСП.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Шуменски окръжен съд в седемдневен срок от съобщаването му на страните и на РП-Велики Преслав, на основание чл.16в, ал.8 от ЗСП.

Решението на осн.чл.16в, ал.5 от ЗСП, подлежи на незабавно изпълнение.

Препис от решението да се изпрати на Д”СП” – Велики Преслав, за изпълнение по административен ред.  

 

                                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: