Определение по дело №1807/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 4094
Дата: 19 ноември 2018 г.
Съдия: Цвета Павлова Павлова
Дело: 20183101001807
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 14 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ …….../19.11.2018 год.

гр.Варна

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на деветнадесети ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА МИТЕВА    

                 ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ПАВЛОВА

                                                                       ПЛАМЕН АТАНАСОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Павлова

частно търговско дело № 1807 по описа за 2018 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 274 и следв. ГПК.

          Образувано е по частна жалба на Р.Я.П. от гр.Варна, чрез адв.Р. Данков, против определение № 11233/05.10.2018 год., постановено по гр.д. № 9520/2018 год. на ВРС – XLVI състав, с което първостепенният съд е прекратил производството пред себе си по направеното от ответната страна възражение за неподсъдност на спора пред ВРС и е изпратил същото по подсъдност на СРС.

Насрещната страна по частната жалба – „ОТП ФАКТОРИНГБЪЛГАРИЯ“ ЕАД, изразява становище за неоснователност на жалбата.

          При така очертаните предметни предели, след запознаване с писмените доказателства по делото и като съобрази приложимия закон, настоящият състав на Варненски окръжен съд намира частната жалба за неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по постъпила искова молба на Р.Я.П. срещу „ОТП ФАКТОРИНГБЪЛГАРИЯ“ ЕАД, с която съдът е сезиран с искане за приемане на установено, че ищецът не дължи сумата по издаден по ЧГД № 7105/2012 год. на ВРС изпълнителен лист, за събирането на което е образувано изп.дело № 20178080400476 по описа на ЧСИ Захари Димитров, поради погасяване на изпълняемото право по давност, с правно основание чл.439 ГПК.

С атакуваното определение, съдът е съобразил направеното от ответната страна в отговора на исковата молба възражение за неподсъдност на делото пред ВРС предвид обстоятелството, че седалището на дружеството е в гр.София и като го е уважил е прекратил производството по делото и го е изпратил на СРС.

Видно е от данните по делото, че ищецът е сезирал със спора ВРС, в чийто район се намира настоящият му адрес, а възражението за местна неподсъдност на спора е направено от ответника в срока по чл. 131 от ГПК - с отговора на исковата молба. При това положение, доколкото не се касае за иск на потребител, правилно първоинстанционния съд е приложил общата подсъдност по чл.108 ГПКпо седалището на ответника и е уважил направеното възражение за местна неподсъдност на делото.

Наведените в жалбата доводи извеждат като спорен въпроса дали ищецът може да се ползва от изборната подсъдност по чл.113 ГПК, свързана с качеството на ищеца напотребител на застрахователи услуги“.

Въпросът за приложението на нормата на чл. 113 ГПК и съотношението й с нормата на чл. 108 ГПК е предмет на редица постановени по новия ГПК и поради това имащи характер на задължителна съдебна практика по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК определения. В същите еднозначно е прието, че особената местна подсъдност по този текст е установена в полза на потребителя и се прилага във всички случаи когато е предявен иск, произтичащ от правата уредени в Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, като регламент на потребителското право, създаден в изпълнение на задълженията, произтичащи от установените норми от Европейския съюз, осигуряващи специална защита на потребителите. Тъй като именно с този закон /ЗЗП/ се въвеждат нови правни категории и терминологични уточнения, установяват се конкретни измерения на определени права на потребителя, то и текстовете уреждащи процесуалното реализиране на тези права са обвързани именно с него. Или, както е посочено в определение № 697 от 7.12.2009 г. на ВКС по ч. т. д. № 514/2009 г., I т. о., приложимостта на чл. 113 ГПК се определя от характера и вида на предявения иск, който за да бъде потребителски следва да произтича от уредените изрично възможности за това в Закон за защита на потребителите.

В конкретния случай , видно от фактическите обстоятелства и искането, с което е сезиран първоинстанционния съд, това не е така. Ищецът не търси защита на свои права срещу ответника въз основа на специалния закон /ЗЗП/, а отрича наличието на изпълняемо срещу него негово право, черпейки доводи от общия закон ЗЗД. Последното прави и безпредметно обсъждането на ответниковото качество.

 

Поради съвпадане на крайните изводи относно местната подсъдност на спора, определението на ВРС следва да се потвърди.

 

Воден от горното, съставът на Варненски окръжен съд:

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 11233/05.10.2018 год., постановено по гр.д. № 9520/2018 год. на ВРС – XLVI състав, с което първостепенният съд е прекратил производството пред себе си по направеното от ответната страна възражение за неподсъдност на спора пред ВРС и е изпратил същото по подсъдност на СРС.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: