Решение по дело №4213/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3640
Дата: 6 юни 2018 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100104213
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 март 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

06.06.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 10.05.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 4213/15г. и констатира следното:

Предявен е иск от Ф.Р.Г.против „ДЗИ – О. З.“ ЕАД с правно основание чл. 19 от Регламент № 864/07г. за сумата О. 54 642, 78 евро.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства /писмени и експертни – преценени в съвкупност/ удостоверяват, че:

На 10.09.10г. е настъпило ПТП-е в резултат на което са били причинени физически увреждания /травми/ на М. Ш.. Произшествието е причинено от Г. Ж.. Същият е имал /към момента на инцидента/ действаща застраховка „Гражданска отговорност“ при ответника. Ищецът е изплатил на пострадалата /чрез съответния държавен орган – работодател на М. Ш. – държавен служител към момента на инцидента/ обезщетение за временна неработоспособност и помощ за медицинско лечение и медикаменти в размер на сумата О. 54 642, 78 евро.

Искът е неоснователен:

Ищецът претендира присъждане на процесната сума при условията на суброгация по смисъла на чл. 19 от Регламент № 864/07г. /позовавайки се на немското право/.

В случая /предвид изричната редакция на чл. 4, т. 1 от Регламент № 864/07г., като същият принцип е възприет и в редакцията на чл. 105 от КМЧП/ следва да се приеме, че е приложимо българското /а не немското/ право. В тази връзка - деликтът е реализиран на територията на РБ, на същото място е настъпил и процесният вредоносен резултат, съответно е било учредено застрахователното правоотношение между делинквента и ответника. В такава хипотеза /именно предвид приложимостта на националното законодателство и конкретно предвид текстовете на чл. 268, т. 9 от КЗ отм., сега чл. 494, т. 9 от КЗ/ правото на ищеца да се суброгира в правата на пострадалата спрямо застрахователя се явява – принципно отречено. Посочената норма от КЗ е императивна /т.е същата не може да бъде дерогирана от принципното правило на чл. 19 от Регламента – предвид изричната редакция на чл. 16 от същия/.

В същата връзка:

Принципно – суброгацията предполага съществуване на  задължение на застрахователя. Самото правило на чл. 19 от Регламента /на което се позовава ищеца/ регламентира /в първата си част/ принципната възможност за /допустимостта на/ процесната суброгация /при условията на чуждестранното – немското законодателство/. Във втората си част обаче същата разпоредба определя обема на суброгацията – според националното /българското/ законодателство /а последното – в лицето на цитираният текст от КЗ изрично изключва процесните плащания от кръга на задълженията на застрахователя/. В този смисъл /и съобразно изложеното по-горе принципно правило/ - в случая липсва задължение на застрахователя, спрямо което ищецът да може да се суброгира.

Налице е и още едно основание за отхвърляне на иска:

Съдържанието на приетите по делото медицински експертизи /преценени в съвкупност, в това число и обясненията на вещите лица от съдебните заседания/ дават основание да се направи извод, че – претърпяната от пострадалата временна неработоспособност не може да бъде свързана изцяло /в това число и като период/ с телесните увреждания и психическите травми – следствие от процесното ПТП-е. В такава хипотеза не може да се приеме, че за ищеца е възникнало правото по чл. 19 от Регламент № 864/07г. /съответно това по принципният текст на чл. 74 от ЗЗД/ да претендира от ответника сумите, изплатени на пострадалата - доколкото:

При условията на суброгация могат да бъдат претендирани само суми, които са били изплатени „правомерно“ /във връзка с действително претърпени вреди, следствие от ПТП-е/, а в случая не може да бъде направено ясно разграничение – дали плащанията на ищеца са обезщетили вреди, произтичащи само от инцидента или са покрили и други вреди /следствие от евентуални предходни, съответно съществуващи или допълнително появили се след инцидента физически и психически увреждания на М. Ш./.

С оглед всичко изложено искът следва да бъде – отхвърлен.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание  чл. 19 от Регламент № 864/07г. на Ф.Р.Г.против „ДЗИ – О. З.“ ЕАД за сумата О. 54 642, 78 евро.

ОСЪЖДА Ф.Р.Г.да плати на „ДЗИ – О. З.“ ЕАД 900 лева съдебни разноски и 100 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: