Решение по дело №75/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260116
Дата: 4 ноември 2021 г. (в сила от 24 януари 2022 г.)
Съдия: Анна Петкова
Дело: 20205600900075
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                            04.11.2021 година                гр. ***

 

В    ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН  СЪД  ***       гражданско отделение,          четвърти   състав

на  ..…....осемнадесети октомври……  две хиляди и двадесет и първа      година                                          

в публично съдебно  заседание в следния   състав :

 

                                                                   СЪДИЯ : АННА ПЕТКОВА

 

С участието на секретаря…………Румяна Гигелова..……………….….…..….

И прокурора ………………………………………………..……………..…...……

като разгледа докладваното  от съдия Петкова….………………………………..

търговско дело ……….№  75 по описа за 2020 година…..……………………,

За да се произнесе взе предвид следното:

                    

Делото е образувано по искова молба от „ЕС Джей Строй“ АД – София,  с която се предявяват срещу „ВТ Екобилдинг“ ЕООД - ***  обективно съединени осъдителни искове за сумата 80398,40 лева – главница, представляваща незаплатено задължение по фактура № **********/22.08.2018 година с включен ДДС и мораторна лихва за забава върху главницата, считано от датата на падежа ѝ до датата на подаване на исковата молба (22.08.2018 година до 13.04.2020 година), а именно – сумата 13646,49 лева, както и за законната лихва от датата на депозиране на исковата молба до окончателното разплащане. Прави се искане и за присъждане на направените деловодни разноски.

Ищецът твърди, че бил в търговски отношения с ответника, произтичащи от сключен помежду им неформален договор за покупко-продажба на стоки и материали. Изпълнил точно задълженията на доставчик по търговската продажба - периодично продавал и доставял на ответника материали по негови заявки, за доставените материали съставил процесната фактура, след което я представил на ответника за заплащане на цената на продадената стока. Въпреки постигнатите договорености, до настоящия момент ответникът не изпълнил задължението си на купувач, като не заплатил дължимите суми по издадената и предоставена фактура.

В срока по чл. 367 ал. 1 от ГПК ответникът не подава отговор на исковата молба. В първото по делото съдебно заседание, чрез процесуалния си представител, заявява, че оспорва иска по основание и размер. Твърди, че сумата по фактурата е заплатена въз основа на тристранно споразумение, сключено между „ВТ Екобилдинг“ ЕООД, „Ес Джей Строй“ АД и „Трейс – Пътно строителство“ АД – Стара Загора.

В първото по делото съдебно заседание процесуалният представител на ищеца оспорва заявеното от ответника обстоятелство и твърди, че не му е известно за сключване на подобно споразумение.

                Хасковският окръжен съд, като съобрази становищата на страните и след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

                Ищецът представя като доказателство, а ответникът не оспорва фактура № **********/22.08.2018 година, издадена от дружеството-ищец в качеството му на доставчик. Видно от съдържанието на фактурата, „Ес Джей Строй“ АД е продало и доставило на „ВТ Екобилдинг“ ЕООД дограма на обща стойност 66 998,67 лева без ДДС, а с включен ДДС – 80398,40 лева.

По делото е назначена съдебно-счетоводна експертиза, от заключението на която се установява, че процесната фактура за доставка от ищеца на ответника на дограма на стойност 80398,40 лева с ДДС е осчетоводена при двете страни – доставчика „Ес Джей Строй“ АД и получателя „ВТ Екобилдинг“ ЕООД ***. Включена е в дневника за покупки при получателя и в дневника за продажби при доставчика за м. 08.2018 година, както и е ползван данъчен кредит по нея. В счетоводството на ищеца сметката, по която е осчетоводена фактурата, не е закрита и цялата продажна цена с ДДС по фактурата стои като неплатена. Според вещото лице Ц., счетоводството на дружеството-ответник е водено нередовно, в разрез със Закона за счетоводството и счетоводните стандарти, няма надлежно водена аналитична отчетност, която да позволи проследяване на разплащанията с контрагенти по обекти.  При така воденото счетоводство на „ВТ Екобилдинг“ ЕООД в.л. не установява документи, потвърждаващи извършено плащане по процесната фактура  - при ответника цялата сума по фактурата стои като неразплатена. Вещото лице анализира представените от ищеца  с молба вх. № 260021/05.01.2021 година писмени доказателства и ги съпоставя с твърденията на страните и конкретно тези на ответника за начина на погасяване на задължението, но в счетоводствата нито на ищеца, нито на ответника не констатира отразено тристранно споразумение между „ВТ Екобилдинг“ ЕООД, „Ес Джей Строй“ АД, и „Трейс-Пътно строителство“ АД – Стара Загора или друго споразумение, което да урежда плащането на дълга на дружеството-ответник в полза на дружеството-ищец. Вещото лице изчислява размера на мораторната лихва за исковия период на сумата 13422,06 лева. В устния си доклад експертът дава обяснения в смисъл, че по-скоро следва да се счита, че сделката, във връзка с която е издадена процесната фактура, не е била извършена с участието на ответника, реално, тъй като дружеството-ответник не е имало и няма капацитет да осъществява строителна дейност, още повече  в такива мащаби. Обследваните документи по-скоро сочили, че дейността била извършвана от „Трейс-Пътно строителство“, а на „ВТ Екобилдинг“ само формално била фактурирана дограмата, вложена в обекти на други изпълнители.

По делото са събрани гласни доказателства. Така, от показанията на св. Б.С.Х.става ясно, че той, в качеството на служител в дружеството-ищец, е взел размерите за дограмата, а след това е участвал в монтажа на същата в блок ***в град Р..  Св. е техническият ръководител от страна на дружеството-възложител „Пи Ес Ай“ АД – Стара Загора, контролирала строителните работи в периода 2016-2017 година в блок ***гр. Р.. В тази връзка ѝ било известно, че извършването на строително-монтажните работи е било възложено на „ВТ Екобилдинг“ – ***, а изработването и доставката на дограмата в същия блок са били осъществени от „Ес Джей Строй“. Твърди, че СМР са били извършени с необходимото качество, а дограмата – монтирана в целия блок.

                При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

                Изложеното от ищеца в обстоятелствената част на исковата молба сочи на наличие на договорни отношения между страните по делото,  основани на договор за търговска продажба. Правната претенция на ищеца е за неизпълнение на договорно задължение на ответника, който е купувач и получател на дограмата, да се плати. Правната квалификация на претендираните от ищеца права по главния иск е чл. 327 от ТЗ, във вр. с чл.318 ал. 1 от ТЗ и чл. 79, ал. 1 от ЗЗД. Искът е съединен с акцесорна претенция по чл. 86 от ЗЗД.

Доколкото е образувано спорно исково производство, то доказването се подчинява на общите правила по чл. 154 ал. 1 от ГПК. Съобразно тази норма, в процесуална тежест на ищеца в настоящото производство е доказването на твърдените търговски отношения между двете дружества, сключването на неформален договор за търговска продажба, както и извършването на предаването на вещите, предмет на договора, по фактура, за която се отнася поддържаната от него претенция. В тежест на ищеца-продавач е, освен доказването на основанията за исковата претенция, и доказването на условията на самия договор - какви стоки са били доставени на купувача, както и уговорената между страните продажна цена. Ищецът е длъжен да докаже, че е изпълнил задълженията си, произтичащи от договора за търговска продажба, началния момент на изпадането на длъжника в забава, респ. период на забавата и размерът на дължимата лихва, както се претендира. В тежест на ответника е да установи изпълнение на неговото задължение по договора - за заплащане на ищеца на цената на стоката по процесната фактура.

Ответникът не е оспорил приложената от ищеца фактура и като цяло изложените от ищеца в исковата молба фактически твърдения относно осъществяване на сделката търговска продажба, параметрите ѝ – количеството и цената на доставената стока, както и предаването ѝ на получателя.  Принципно, осчетоводяването на фактурите, включването им в дневниците по ДДС и плащането на ДДС, респективно получаване на данъчен кредит, се приема за доказателства на съществуване на търговски взаимоотношения между страните. При констатирана от ССчЕ двупосочност в тези действия и съвпадение на взетите счетоводни записвания в счетоводствата на двете дружества – ищец и ответник, а също и с оглед ползване на данъчен кредит от дружеството-ответник по делото, съдът приема за установено, че твърдяната от ищеца продажба на дограма е била осъществена в обема, при цени и условия, както са отразени в процесната фактура. Съдът не кредитира съжденията на вещото лице за фиктивност на сделката и по-скоро – за само формално посочване на дружеството-ответник във фактурата, а не на действителния получател на стоката. Както става ясно от заключението на експерта, счетоводството на дружеството-ответник е водено в разрез с изискванията на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти. Аналитичната отчетност е непълна и не позволява да се проследят разчетите с контрагенти по съответни обекти. Т.е. категорични изводи на база така воденото счетоводство не могат да бъдат направени, а съдебен акт не може да се основава на предположения, било те и да са направени от експерт при изготвяне на назначената по делото експертиза. При така избран начин на водене на счетоводството, дружеството-ответник само се е поставило пред невъзможността да докаже твърденията си. Впрочем, единственият защитен довод, въведен от ответника, касае не сключването на договора и изпълнението му от страна на доставчика, а изпълнение на задължение в негова тежест – да заплати продажната цена. По несъмнен начин по делото е установено, че ответникът не е заплатил на ищеца сумата по фактурата. В тежест на ответника бе да докаже твърдението си за това, че задължението му е погасено посредством сключено тристранно споразумение между него, дружеството-ищец и „Трейс – Пътно строителство“ АД – София. Доказването в тази насока, обаче, не е проведено успешно: Ответникът, в чиято тежест бе да докаже твърдението си за сключено тристранно споразумение, такова споразумение не представя. Вещото лице отрича осчетоводяването или въобще отразяването в счетоводствата на страните на такова споразумение или друго, с което да се погасява задължението на ответника към ищеца. А констатацията на вещото лице за това, че в счетоводството на дружеството-ответник и до настоящия момент счетоводната операция, касаеща процесната фактура, стои неприключена (не е осчетоводено заплащането по какъвто и да било начин), следва да се цени в смисъл, че самият ответник не счита задължението за погасено.

Следователно, предявеният главен иск е основателен и доказан в предявения размер и следва да бъде уважен изцяло.  Изводът за основателност на главната претенция е обуславящ за акцесорните претенции с правно основание чл. 86 от ЗЗД за мораторни и законни лихви. Размерът на мораторната лихва за забава е изчислен от в.л. за претендирания период на сумата 13422,06 лева. Поради това в останалата част до пълния претендиран размер на обезщетението за забава 13646,49 лева, претенцията е неоснователна и следва да се отхвърли. Законната лихва следва да се присъди считано от 14.04.2020 година – датата на която ИМ е подадена в куриерската служба, за което е съставена куриерска разписка.

          Съгласно правилата в гражданския процес, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените по делото разноски за настоящото исково производство, както и тези, сторени от ищеца във връзка с обезпечението на иска, които са в доказан общ размер 13592,14 лева, формиран както следва: 6421, 62 лева – адвокатски хонорар за исковото производство (първа инстанция) – по т.д. № 75/2020 година 19,20 лева – заплатени такси по изп.дело № 225/2020 година по описа на ЧСИ Захари Запрянов; 2309,52 лева – заплатен адвокатски хонорар за обезпечителното производство; 40 лева заплатена държавна такса в обезпечителното производство; 3761,80 лева – заплатена държавна такса за настоящото производство; 950 лева – депозит за възнаграждение на вещото лице.

С оглед изхода на делото, на ответника не се дължи възстановяване на разноски, поради което искането му в тази насока е неоснователно.

Мотивиран така, съдът

 

                                                   Р е ш и:

 

          ОСЪЖДА „ВТ Екобилдинг“ ЕООД с ЕИК *** със седалище и адрес на управление в град ***, ПК 6300, бул. ***№ * *, представлявано от управителя В.С.Т.да заплати на „Ес Джей Строй“ АД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в град ***№ ***, представлявано от изпълнителния директор ***, сумата 80398,40 лева, представляваща неизпълнено парично задължение за главница по неформален договор за продажба, във връзка с който е съставена фактура № **********/22.08.2018 година, ведно със законните лихви върху тази главница, считано от датата на подаване на исковата молба – 14.04.2020 година до окончателното плащане на вземането; както и мораторна лихва за забава върху главницата за периода 22.08.2018 година до 13.04.2020 година в размер на сумата 13422,06 лева, като ОТХВЪРЛЯ иска за мораторна лихва в останалата му част до пълния предявен размер  13646,49 лева.

              ОСЪЖДА „ВТ Екобилдинг“ ЕООД с ЕИК *** със седалище и адрес на управление в град ***, ПК 6300, бул. ***№ ***, представлявано от управителя В.С.Т.да заплати на „Ес Джей Строй“ АД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в град ***№ ***, представлявано от изпълнителния директор ***, сумата 13592,14 лева, представляваща направените деловодни разноски за исковото производство и за обезпечение на иска.

            Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването на страните пред Пловдивския апелативен съд, чрез ХОС.

 

 

 

                                                Съдия: