Определение по дело №438/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 май 2023 г.
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20227240700438
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юли 2022 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

 

19.05.2023 г., гр. Стара Загора

 

 

Старозагорският административен съд – VIII състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети май през две хиляди двадесет и трета  година, в състав:

 

                                                                              СЪДИЯ: ЗЛАТКО МАЗНИКОВ

 

разгледа докладваното от съдия Златко Мазников административно дело № 438 по описа за 2022 година и за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

 

С определение № 2075 от 05.10.2022 г. по настоящото дело (л. 37 – 38) на основание чл. 159, т. 1 от АПК във връзка с чл. 124б, ал. 4 от ЗУТ е оставена без разглеждане жалбата на „ЛЕТИЩЕ КАЗАНЛЪК“ АД гр. Казанлък, ЕИК *********, против Решение № 711 от 26.05.2022 г. на Общински съвет Казанлък, а производството по делото е прекратено, като определението е оставено в сила с определение № 1988 от 22.02.2023 г. по адм. дело № 1199/2023 г. на Второ отделение на ВАС.

При подаване на жалбата, въз основа на която е било образувано настоящото производство, оспорващият „ЛЕТИЩЕ КАЗАНЛЪК“ АД гр. Казанлък не е внесъл държавна такса за образуване на производството, дължима в размер на 50 лева съгласно т. 2б, б. „б“ от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието, но тази нередовност не е била забелязана своевременно от съда и жалбата на е била оставена без движение на това основание, респективно – на жалбоподателя не е било указвано да заплати дължимата се по закон държавна такса за образуване на производството.

Държавната такса по съдебни дела е установено със закон (чл. 4, б. „а“ от ЗДТ – Закон за държавните такси) финансово плащане към бюджета на съдебната власт, събирано от съда във връзка с извършвана от него дейност. Задължението за плащане на таксата е дължимо преди извършване на съответната дейност от съда освен ако със закон не е предвидено друго – чл. 3 от ЗДТ във връзка с чл. 151, т. 3 от АПК. Изискването за платена държавна такса е условие за редовност на подадената до жалба и задължение на оспорващия е да внесе държавната такса своевременно. Когато към подадената жалба не е приложен документ за платена държавна такса, когато такава се дължи, съдът на основание чл. 158, ал. 1 от АПК е длъжен да остави същата без движение и да укаже на оспорващия да отстрани нередовността.

Пропускът на съда да остави без движение жалба, за която няма доказателства за платена дължима държавна такса, какъвто е разглежданият случай, не води нито до погасяване на задължението за нейното плащане. Това следва както от задължението на съда да следи за редовността на жалбата в течение на производството предвид чл. 158, ал. 3 от АПК, така и от самия характер на задължението за държавна такса, което е задължение за финансово плащане към държавата на субекта, който сезира съда с искане за извършване на действие, за което се дължи по закон държавна такса. Характерът на това задължение е публичноправен, затова съдът може с нарочен акт: да освободи съответния субект от заплащане при наличие на установените в закона предпоставки; да откаже да извърши дадено процесуално действие, за което не е внесена държавна такса; да прекрати съдебното производство, когато продължаването му е обусловено от внасянето на такава. Съдът може и да постанови принудителното й събиране.

Тъй като е публичноправно задължение за финансово плащане, с извършване от съда на действието, за което се дължи такса, задължението става ликвидно и изискуемо. Ако същото не е погасено по давност, съдът, на когото законът е възложил задължението за контрол за неговото изпълнение, е оправомощен да издаде съответния акт, с който да задължи неплатилото таксата лице да я заплати. Актът на съда, с който се осъжда жалбоподателя да заплати дължима неплатена при подаване на жалбата държавна такса не е правораздавателен по своята същност, тъй като не разрешава правен спор между две страни, а е акт с финансово-административен публичноправен характер, т.е. акт на власт и подчинение. Поради това този акт може да бъде издаден и след като съдебното производство е приключило. Именно това разпорежда  чл. 77 от ГПК - когато страна остане задължена за разноски, съдът постановява определение за принудителното им събиране.

Предвид тези съображения и тъй като по делото липсват доказателства за внесена по сметка на Административен съд Стара Загора и дължима според изложеното по-горе държавна такса за образуване на производство в размер на 50 лв., а  това е основание за постановяване на определение по чл. 77 от ГПК за принудително събиране на разноските, за които страната е останала задължена във връзка с воденото съдебно производство, съдът на основание чл. 77 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

ОСЪЖДА „ЛЕТИЩЕ КАЗАНЛЪК“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул. „Извора“ № 2, да заплати по сметка на Административен съд Стара Загора държавна такса в размер на 50 (петдесет) лева. 

Определението подлежи на обжалване пред ВАС с частна жалба в 7-дневен срок от съобщението.

 

 

                                                                                 СЪДИЯ: