Решение по дело №648/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 666
Дата: 29 април 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20217040700648
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

  666            /29.04.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и втори април две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева  

ЧЛЕНОВЕ:       Веселин Енчев

Димитър Гальов

Секретар С.Х.

прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 648/2021 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от адвокат К.У. ***, като процесуален представител на С.Б.К. с ЕГН ********** *** против решение № 260037/19.02.2021 година по н.а.х.д. № 936/2020 година на Районен съд – Несебър (РС), с което е потвърдено наказателно постановление № 20-0304-001428/18.08.2020 година на началник на сектор при ОД – Бургас на МВР, РУ - Несебър (НП).

С НП, на К. за нарушение на чл. 174 ал. 3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 174 ал. 3 от ЗДвП, са наложени административни наказания „глоба” в размер на 2000 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца.

Касаторът оспорва решението като незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон. Поддържа, че при извършване на проверката от служителите на МВР е бил лишен от възможността да избере един от двата алтернативно предвидени и еднакво законосъобразни начина за установяване на употребата на упойващи вещества в кръвта му – с доказателствен анализатор или с химическо лабораторно изследване на дадена кръвна проба – поради което в административнонаказателното производство е било допуснато съществено нарушение на процесуални правила, засегнало правото му на защита, но което е останало неотчетено от РС. Отделно сочи, че отказът му е резултат на противоправното поведение на проверяващия го полицейски служител и не е извършен виновно, тъй като не е бил длъжен да съобразява действията си с разпореждания, лишени от нормативно основание. Цитира практика на Административен съд – Пловдив (определена от него като „най - актуална“) и на Върховен касационен съд.

Иска отмяна на решението и на НП.

Прокурорът пледира неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от съответната надлежна страна.

Разгледана по същество, тя е неоснователна.

С НП С.К. е санкциониран за това, че на 09.08.2020 година, около 21:25 часа в град Свети Влас, на улица „Цар Симеон“, до кръстовището с улица „Черноморска“, управлява собствения си автомобил с регистрационен № РВ 7934 ХР, като e отказал да бъде изпробван с техническо средство за употреба на наркотични вещества или техни аналози, а е отказал и да даде кръвна проба или урина за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. При проверката е бил издаден талон за медицинско изследване № 0067574.

За да постанови оспореното решение, РС е приел, че нарушението е безспорно доказано от обективна и субективна страна.

Решението е законосъобразно. При постановяването му не са допуснати нарушения нито на процесуалния, нито на материалния закон. Такива не са налице и в административнонаказателното производство. РС е установил релевантните факти, обсъдил е всички относими доказателства по делото, изложил е ясни и непротиворечиви мотиви защо приема, че нарушението е доказано, и е постановил диспозитив в тази насока.

За да бъде законосъобразно ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора и да му бъдат наложени предвидените в  чл. 174 ал.3 от ЗДвП наказания "глоба" и "лишаване от право да управлява МПС", следва да бъде установен отказ на водача на МПС да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества, или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. Разпоредбата съдържа два алтернативни способа за установяване и отказа на който и да е от тях, при липсата на отчетен резултат, изпълва състава на едно нарушение.

В НП времето, мястото и обстоятелствата по извършване на нарушението са посочени достатъчно изчерпателно, така че не е налице каквото и да е съмнение в авторството на нарушението. Спори се единствено по това дали при проверката водачът е бил лишен от избор – да бъде изпробван с техническо средство на място или липсата/наличието на упойващи вещества да бъде установена посредством химико - токсикологично изследване.

Съгласно чл. 174 ал. 3 от ЗДвП, водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.

С оглед съдържанието на цитираната норма на чл. 174 ал. 3 от ЗДвП, настоящият съдебен състав приема, че напълно обосновано РС е преценил, че извършването на нарушението е установено. Първоначално К. е отказал да бъде изпробван на място с техническо средство за употреба на наркотични вещества, а след това е отказал и извършването на медицинско изследване по предложения му талон, съставен от проверяващ го служител на МВР. Отказите са надлежно удостоверени от актосъставителя в съставените АУАН и талон за изследване, като актът е подписан от нарушителя без възражения, а отказът в талона е удостоверен с подпис на свидетел, разпитан и в съдебното заседание на 19.01.2021 година (лист 47 стр. 2 и 48 от н.а.х.д. № 936/2020 година). Ако К. е считал, че резултатът от проверката му на място няма достоверност, то той е разполагал с втората възможност да бъде установено дали управлява МПС след употреба на наркотично или друго упойващо вещество, но изрично се е отказал и от нея. Затова законосъобразно е бил санкциониран.  Не са налице каквито и да е обстоятелства, от които да бъде направен извод за липса на виновно поведение у К. при установяване на нарушението или пък за съществено засягане правото му на защита, обуславящо съществен процесуален порок в същото производство.

Решението на РС следва да се остави в сила.                                                                 

По изложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260037/19.02.2021 година по н.а.х.д. № 936/2020 година на Районен съд – Несебър.

 

Решението е окончателно.

                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                         ЧЛЕНОВЕ: