Определение по дело №451/2019 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 797
Дата: 16 септември 2019 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20197270700451
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№.............

гр.Шумен, 16.09.2019г.

 

 

 

       Административен съд- Шумен, в закрито заседание на шестнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

Съдия: Бистра Бойн

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 451 по описа за 2019г. на Административен съд- Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

      Производството е образувано  по реда на чл.145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.27 ал.6 от Закона за закрила на детето /ЗЗД/ и чл.60 ал.5 от АПК и чл.166 ал.3 от АПК.

      Образувано е по жалба с вх. № ДА01-2618/13.09.2019 г. на Р.Е.С. с ЕГН:********** *** против Заповед № ЗД/Д-Н-108/05.09.2019г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Шумен, с която е било настанено детето Юлияна Мартинова Александрова  временно в професионално приемно семейство при условия на спешност, съгласно чл.33 ал.1 от ППЗЗД. В жалбата се поддържат твърдения за неправилност и незаконосъобразност на оспорената заповед. Жалбоподателят счита, че не са налице предпоставките, на основание на които детето й е било настанено в професионално семейство. Направено е искане съдът да отмени в цялост оспорения административен акт, като е направено и искане за спиране на изпълнението на оспорената заповед в интерес на детето. 

      Съдът, след като прецени съдържащите се в административната преписка писмени доказателства, представена в цялост на днешна дата, установи следното:  

 

 

 

Със Заповед № ЗД/Д-Н-108/05.09.2019г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Шумен, е било настанено временно детето Юлияна Мартинова Александрова  с EГН:**********, с майка жалбоподателката и баща- Мартин Александров Стефанов в професионално приемно семейство, на основание чл.27 ал.1, във връзка с чл.25 ал.1 т.3 от Закона за закрила на детето до произнасяне на съда с решение по чл.28 от Закона за закрила на детето. Определена била възможността детето да ползва социална услуга- заместваща приемна грижа с направление на ДСП-гр.Шумен. На осн.чл.60 от АПК било разпоредено предварителното изпълнение на заповедта с цел опазване здравето и живота на детето.  

 

 

 

За да постанови тази мярка, административния орган е приел, че на 05.09.2019г. в ОЗД към ДСП– Шумен е постъпил сигнал на Национална телефонна линия за деца относно системно оставяне на малолетни деца заключени сами в къщи от майката. При посещение на адреса, полицаите осъществили контакт с по-голямото от трите деца на жалбоподателката през заключената врата, като то съобщило, че родителите ги няма и се грижи за по-малките деца. Сигналът за оставяне на децата в състояние на безнадзорност бил пореден. През 2016г., майката подписала Декларация за даване на съгласие за пълно осиновяване, като детето Юлиана е настанено в приемно семейство по съдебен ред. Година по-късно, майката оттеглила своето съгласие и детето било реинтегрирано в семейството. На 25.06.2018г., при подаден сигнал било установено, че четирите деца в семейството са без родителски надзор и била предприета полицейска закрила с настаняване в ЦНСТ в гр.Шумен. В последствие децата били отново предадени на майката. След настоящия случай, предвид изведения висок риск, било взето решение децата да бъдат настанени в приемни семейства и в ЦНСТДБУ.

              Според чл.60 ал.1 от АПК в административният акт се включва разпореждане за предварителното му изпълнение при лимитативно изброени предпоставки. Съгласно чл.60 ал.5 от АПК разпореждането, с което се допуска или се отказва предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщаването му, независимо дали административният акт е бил оспорен. В конкретния случай, обжалването на разпореждането е извършено извън срока по чл.60 ал.5 АПК. Видно от представеното копие на Заповед № ЗД/Д-Н-108/05.09.2019г., същата е връчена на жалбоподателя на 05.09.2019г. Жалбата е входирана при административния орган на 11.09.2019, като 3-дневния преклузивен срок е изтекъл на 09.09.2019 г., понеделник- работен ден. Съгласно чл.60 ал.5 ГПК, срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срока и изтича в края на последния ден, а ал.6 разпорежда, че когато последния ден от срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден. В настоящия казус, жалбата за отмяна на Заповедта в частта й, с която е разпоредено предварително изпълнение е просрочена, следователно недопустима и това обстоятелство представлява основание за прекратяване на делото в тази му част.

          Тъй като допуснатото на основание чл.60 ал.1 от АПК предварително изпълнение на заповедта не е обжалвано пред съда в тридневен срок от съобщаването на акта, съдът приема, че направеното искане следва да бъде разгледано по реда на чл.166 ал.2 от АПК. Съгласно нормата на чл.166 ал.2 от АПК, при всяко положение на делото до влизането в сила на решението, по искане на оспорващия съдът може да спре предварителното изпълнение, допуснато с влязло в сила разпореждане на органа, издал акта по чл.60 ал.1 от АПК, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, като изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства.  Разпоредбата на чл.60 ал.1 от АПК предвижда възможността да се разпореди предварително изпълнение на административния акт в няколко хипотези, една от които е защита живота или здравето на гражданите, която е хипотезата мотивирала органа да допусне предварително изпълнение на заповедта, доколкото по делото са налице данни, че се касае за дете, по отношение на което има данни, че е било обект на неглижиране в семейна среда. Законът за закрила на детето регламентира специфични обществени отношения, при които интересите на децата са от водещо значение. Съгласно т.1 на чл. 3 от Конвенцията за правата на детето, висшите интереси на детето са  с преоритет при всички действия, отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи. Чл.10 ал.1 от ЗЗДетето, прогласява правото на всяко дете на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси. В административната преписка в настоящия казус, се съдържат множество данни, че поведението на родителите на малолетното дете Юлияна създава вероятна опасност от увреждане на неговото физическо и психическо развитие, и тя е "дете в риск" по смисъла на §1 т.11 б. "в" от ДР на ЗЗДетето. Следователно, посредством разпореденото предварително изпълнение на мярката за закрила, при която детето е било настанено в приемно семейство, се постига целта на закона да бъдат защитени интересите на детето и неговото физическо здраве. В жалбата не се сочат никакви вредни и трудно поправими последици от настаняването на детето в приемно семейство и не се твърдят нови обстоятелства, които не са били съобразени от административния орган при постановяване на акта. Следва да се отбележи, че настаняването е временно и с административен характер, до постановяване на съдебен акт от компетентния районен съд, в което производството участието на родителите е обезпечено. Предвид изложеното, съдът прецени, че предварителното изпълнение на заповедта е постановено от административният орган с оглед на защита на живота и здравето на детето и искането за спирането на изпълнението е неоснователно и следва да се остави без уважение.

           По изложените съображения и на основание чл.159 т.5 от АПК, и на основание чл. 166 ал.3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Р.Е.С. с ЕГН: ********** *** против разпореждане по чл.60 ал.1 от АПК за предварително изпълнение на Заповед № ЗД/Д-Н-108/05.09.2019г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Шумен, с която е било временно настанено детето Юлияна Мартинова Александрова  в професионално приемно семейство при условия на спешност, съгласно чл.33 ал.1 от ППЗЗД. 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д №451/2019г. по описа на Административен съд гр.Шумен в тази му част.

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искане от Р.Е.С. с ЕГН: ********** *** за спиране на допуснато предварително изпълнение на Заповед № ЗД/Д-Н-108/05.09.2019г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Шумен, с която е било временно настанено детето Юлияна Мартинова Александрова  в професионално приемно семейство при условия на спешност, съгласно чл.33 ал.1 от ППЗЗД.

 

Определението, може да се обжалва с частна жалба пред ВАС на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

           Препис от настоящото определение да се изпрати на страните по реда на чл.137 от АПК.

 

 

                                     Съдия: