Решение по дело №20017/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7532
Дата: 30 ноември 2018 г. (в сила от 18 ноември 2019 г.)
Съдия: Вергиния Христова Мичева Русева
Дело: 20141100120017
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 декември 2014 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, 30.11.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 11-ти с-вв открито заседание на двадесет и седми септември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                      Съдия Вергиния Мичева-Русева

при секретаря Диана Борисова като разгледа докладваното от съдията гр. д. №  20017 по описа за 2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по предявения от К.И.Б. иск с правно основание чл. 45 ЗЗД срещу В.К.Я..

Ищецът твърди, че е водил гражданско дело срещу ответницата. По същото като свидетел е била разпитана неговата съпруга Т.Б.. След заседанието ответницата подала в прокуратурата жалба срещу съпругата на ищеца за лъжесвидетелстване. По образуваната срещу Т.Б. преписка са били призовани и разпитани както ищеца, така и съпругата му. Посочва, че това му е причинило много негативни преживявания, тъй като е бил и упрекван отБ.за образуваното срещу нея производство. Отделно от това счита, че жалбата срещу съпругата му е била средство за ответницата да го уплаши и накара да прекрати воденото срещу нея гражданско дело. Претендира ответницата да му заплати обезщетение за причинените от противоправното й поведение неимуществени вреди в размер на 51 000лв.

Ответницата  В.К.Я. оспорва иска по основание и по размер. Сочи, че е упражнила своите конституционни права и обществени задължения да сезира компетентните органи. Посочва, че по време на производството по гр.дело, водено от  ищеца срещу нея, е останала с впечатление, че свидетелката целенасочено и без проявено колебание е твърдяла неща, които не са верни. Счита, че не може да носи отговорност за вреди на ищеца, причинени от вътрешните му отношения с Т.Б.. Моли съда да отхвърли иска.  

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства във връзка с твърденията и становищата на страните, установи следното от фактическа страна:

През 2010г. ищецът е бил предявил иск срещу ответницата с правно основание чл.45 от ЗЗД за това, че при изпълнение на служебните си задължения като призовкар не му е връчвала призовки и съобщения по надлежния ред. По образуваното гр.д.№ 51444/2010г. на СРС, І ГО, 46 с-в като свидетел е била разпитана Т.Б., бивша съпруга на ищеца. В постановеното по делото решение СРС не е кредитирал показанията наБ.като противоречиви и несъответстващи на останалия доказателствен материал. Решението е постановено на 16.06.2012г. и е влязло в сила на 21.04.2017г.

През 2012г. /не е установена точната дата/ ответницата Я. е сезирала СРП с жалба срещу Т.Б. за извършено престъпление по чл.290 от НК – лъжесвидетелстване пред СРС по гр.д.№ 51444/2010г. на СРС в с.з. проведено на 28.02.2012г. Образувана е била проверка, в хода на която са снети обяснения от В.Я., Т.Б. и К.Б.. С постановление от 11.04.2013г. по преписка вх.№ 38647/12г. на 4 РУ СДВР , пр.пр. № 29916/12г. на СРП прокуратурата е отказала да образува досъдебно производство  и е прекратила производството поради липса на умисъл за лъжесвидетелстване.

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

За да бъде основателен предявения иск по чл.45 от ЗЗД ищецът следва да докаже противоправно деяние, извършено от ответника, настъпили вреди за ищеца, причинно-следствена връзка между противоправното деяние и вредите.

Ищецът твърди, че ответницата неправомерно и противоправно е подала жалба за лъжесвидетелстване срещу съпругата му Т.Б., което се отразило на отношенията им и семейния живот, като освен това ищецът счита, че ответницата е целяла да го сплаши , за да оттегли предявения срещу нея иск.    

Въз основа на събраните по делото доказателства съдът не установи ответницата да е имала противоправно поведение спрямо ищеца. Обръщането й към надлежен орган и излагане на факти и обстоятелства, които са й известни, не представлява злоупотреба с право, нито е противоправно поведение. В решение №1347/18.12.2008г. по гр.д.№ 5006/17г., ІІ г.о., ВКС разглеждайки подобен случай като настоящия , е посочил: „Във всяка правова държава са предвидени законови разпоредби, даващи възможност за защита пред съд на накърнени граждански права. В Конституцията на Република България това са текстовете на чл.56, чл.117, ал.1 и чл.120, както и съответни разпоредби в гражданския, административния и наказателнопроцесуалния закон. Когато едно лице прецени, че са накърнени негови права, то може свободно да се обърне към съда с искане за защитата им, без да носи други последствия при неоснователност на претенцията, освен тази за разноските по делото, направени от другата страна в съдебния процес. Когато едно частно лице предяви неоснователен иск пред съд, или подаде неоснователна тъжба, то не носи отговорност по чл.45 от ЗЗД за причинените на другата страна неудобства, притеснения и душевни страдания. Това е така, тъй като искането за защита на накърнени права представлява една правомерна дейност, която е конституционно гарантирана, а отговорността за причинени вреди по чл.45 от ЗЗД се поражда само при виновно противоправно поведение на причинителя на вредата.“ В същото решение е пояснено кога е налице виновно противоправно поведение – ако органът е сезиран с тъжба/жалба при ясното съзнание на тъжителя/жалбоподателя че липсва основание за наказателна отговорност, като това по същността си съставлява злоупотреба с право.  Жалбоподателят е добросъвестен и когато посочените от него обстоятелства не бъдат установени /така решение № 758/11.02.2011г. по гр.д.№ 1243/2009г. на ВКС, ІVг.о./. В това решение е посочено също, че злоупотребата с право , или т.н. противоправно поведение е налице, когато жалбата не е отправена с цел обстоятелствата да бъдат проверени и да бъдат взети необходимите мерки, а когато жалбоподателят знае, че обстоятелствата са неверни и подава жалбата, за да навреди другиму или за да накърни друг обществен интерес.

По делото липсват доказателства ответницата да е сезирала прокуратурата , за да навреди на ищеца. Това са негови разбирания или усещания, които не намират подкрепа в доказателствата по делото. Ответницата е имала право да се обърне с жалба към прокуратурата с искане да бъде извършена проверка за лъжесвидетелстване след като е изслушала показанията на съпругата на ищеца в с.з. по гр.д.№ 51444/2010г. на СРС. Още повече че тези показания са доказателствено средство по водено срещу нея дело. Искането за защита от държавните органи на накърнени права е правомерна дейност и дори и в резултат на същата да са причинени вреди, то отговорност не се носи, дори и при неоснователност на твърденията, стига да не е налице злоупотреба с право.

 При липса на установено противоправно поведение у ответницата, съдът няма да изследва останалите елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане- вредата и причинно-следствената връзка между вредата и противоправното деяние.

Искът е неоснователен и недоказан и следва да бъде отхвърлен. 

Воден от горното, съдът

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен иска на К.И.Б., ЕГН ********** срещу  В.К.Я., ЕГН ********** с правно основание чл.45 от ЗЗД за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 51 000лв., търпени в резултат на подаване на жалба пред СРП, въз основа на която е образувана преписка вх.№ 38647/12г. на 4 РУ СДВР, пр.пр.№ 29916/12г. на СРП.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

Съдия: