Решение по дело №1171/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 731
Дата: 25 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Даниела Димова Томова
Дело: 20193100901171
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………./....... 07.2019 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и пети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1171 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ), във вр. с чл.278 от ГПК.

 

Образувано е по жалба рег. №20190712105304 на адвокат М. К., в качеството й на заявител по чл.15, ал.1 ЗТР, срещу отказ на Агенция по вписванията рег. №20190626100706/09.07.2019г., за вписване в търговския регистър по партидата на „ЛОКИА ЕСТЕЙТС” ЕООД, ЕИК *********, на заявеното със заявление вх. №20190626100706 обстоятелство по чл.63, ал.1 и ал.4 от ЗМИП – физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България.

 

Като твърди, че към заявлението е приложена нотариално заверена декларация-съгласие от лицето за контакт, като в случая не се дължи и нотариално заверена декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП, тъй като дружеството не попада в категорията лица, длъжни да декларират действителен собственик, а и на заявителя не са дадени указания за необходимостта от представяне на такава, жалбоподателят счита, че обжалваният отказ е незаконосъобразен и неправилен и моли за неговата отмяна.

 

 

С оглед датата на постановяване на обжалвания отказ – 09.07.2019г., съответно датата на подаване на жалбата – 12.07.2019г., съдът приема, че срока по чл.25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ е спазен. Жалбата е подадена от лицето – заявител по отказаното вписване, съдържа необходимите реквизити и приложения, и е насочена срещу акт, подлежащ на обжалване. Производството по жалбата е процесуално допустимо.

 

Разгледана по същество, жалбата се приема за основателна по следните съображения:

 

Оспорен е отказ на длъжностното лице по регистрацията да впише в Търговския регистър по партидата на „ЛОКИА ЕСТЕЙТС” ЕООД, ЕИК *********, физическо лице за контакт с данните по т. 1, букви "а" – "г" на чл.63, ал.4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП). Обжалваният отказ е мотивиран с липсата на представена декларация относно заявеното за вписване лице за контакт, отговаряща по форма и съдържание на изискванията на чл.63, ал.4 от ЗМИП и чл.38 от Правилника за приложение на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ППЗМИП).

 

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗМИП информацията и данните по чл.61, ал.1 от ЗМИП  се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, като по отношение производството, редът и сроковете за вписването се прилага ЗТРРЮЛНЦ.

 

Според разпоредбата на чл.63, ал.4, т.3 от ЗМИП, в случаите, когато по партидата на търговското дружество не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител – физическо лице, какъвто е настоящия случай, в регистъра следва да се впише физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България. За целта е необходимо да се представи нарочна декларация, съдържаща изискуемите от закона (чл.63, ал.4, т.3 от ЗМИП) данни за лицето, чиято форма и съдържание е определена с ППЗМИП. Следва да се представи и даденото от същото нотариално заверено съгласие да бъде посочено като физическо лице за контакт.

 

Съгласно чл.38 от ППЗМИП, при заявяване на подлежащите на вписване данни по чл.63, ал.4 от ЗМИП представляващите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания … подават декларация с нотариална заверка на подписа, която съдържа реквизитите съгласно приложение № 3 към чл.38 от ППЗМИП.

 

Анализът на относимите законови разпоредби налага извода, че представянето на нарочна декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП от представляващия дружеството, нотариално заверена, съдържаща изискуемите от закона данни за соченото физическо лице за контакт, е сред задължителните приложения към заявлението за вписване на това обстоятелство. Този извод се потвърждава и от образеца на заявление Б7 – Приложение към чл.6, ал.1 от НАРЕДБА № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 

В конкретния случай към подаденото от заявителя по чл.15, ал.1, т.4 от ЗТРРЮЛНЦ заявление образец Б7 вх. №20190626100706 е приложена единствено нотариално заверена декларация-съгласие на заявеното за вписване физическо лице за контакт. Нарочна декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП от законния представител на дружеството с нотариална заверка на подписа не е представена.

 

Съгласно разпоредбата на чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ, когато към заявлението за вписване или заличаване не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията (ДЛР) дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността. Тази законова разпоредба предвижда принципно положение, което кореспондира със същността на производството по вписване като охранително такова, в което е засилено служебното начало. Когато с оглед правилната преценка относно настъпването на релевантните обстоятелства е необходимо представяне на допълнителни документи, ДЛР е задължено да укаже на заявителя да ги представи и едва след неизпълнение на указанията да постанови отказ.

 

С оглед на това и предвид констатацията, че в настоящия случай ДЛР е действало в нарушение на правилото по чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ, съставляващо съществено нарушение, довело до ограничаване правата на заявителя, съдът намира, че само на това основание обжалваният отказ е незаконосъобразен. Ето защо същият следва да бъде отменен, като се даде възможност на ДЛР да изпълни задълженията си по чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ за даване на предварителни указания на заявителя за отстраняване на нередовност на приложените към заявлението документи по исканото вписване на обстоятелство по чл.63, ал.4, т.3 от ЗМИП.

 

По изложените съображения съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ отказ рег. №20190626100706 от 09.07.2019г. на длъжностното лице по регистрацията, постановен по заявление вх. №20190626100706 за вписване по партидата на „ЛОКИА ЕСТЕЙТС” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, по чл.63, ал.4, т.3 от ЗМИП.

 

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията – Търговски регистър, че преди да се произнесе по заявление вх. №20190626100706 следва на основание чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ да даде указания на заявителя за отстраняване на допуснати нередовности, като представи необходимите документи.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

Препис от решението ДА СЕ ИЗПРАТИ на Агенцията по вписванията.

 

 

 

                        СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: