Решение по дело №121/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 131
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 8 октомври 2020 г.)
Съдия: Ваня Стоянова Иванова
Дело: 20207280700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

                           №131/8.10.2020 г.   

гр. Ямбол

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, първи касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди идвадесета година в състав:

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ СТОЯНОВА

                            ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                   2. СТОЯН ВЪЛЧЕВ

при секретаря Добрина Димитрова и с участието на прокурора Димитринка Георгиева, разгледа докладваното от съдия В. Стоянова  КАНД № 121 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл.63, ал.1, изр. посл. ЗАНН и във връзка с чл.208-228  АПК.

Образувано е по касационна жалба на Я.И.П. ***  за проверка на Решение № 260001 от 11.08.2020 г. постановено по анд № 239 по описа на Ямболския районен съд за 2020 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-0813-000183/07.02.20г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР Ямбол, с което на осн. чл. 174 ал.3 ЗДП на касатора  е наложено наказание глоба в размер на 2000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, като жалбата е само в частта, с която му е наложено наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, необосновано и постановено при съществено нарушение на  съдопроизводствените правила. Намира още, че решението на ЯРС е постановено при неизяснена фактическа обстановка. Счита, че към момента на извършване на нарушението 24.01.2020г. е неправоспособен водач, тъй като с друго НП17-0813-000313 от 27.04.2017г., влязло в законна сила, считано от 02.07.2018г.  му е наложено наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за което представя справка от ОД на МВР Ямбол. Иска отмяна на решението на ЯРС, с което  е потвърдено НП № 20-0813-000183/07.02.20г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР Ямбол, в частта с която му е наложено адм. наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и постановяване на решение, с което да се отмени НП в тази му част.

В съдебно заседание   касатора, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касация не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Участващият по делото прокурор изразява становище, че решението е правилно и законосъобразно и следва жалбата да се остави без уважение като неоснователна. Счита, че адм. нарушение е установено по безспорен начин и е наложено съответното наказание.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Предмет на касационна проверка е Решение № 260001 от 11.08.2020 г. постановено по анд № 239 по описа на Ямболския районен съд за 2020 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-0813-000183/07.02.20г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР Ямбол, с което на осн. чл. 174 ал.3 ЗДП на касатора  е наложено наказание глоба в размер на 2000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, като жалбата е само в частта, с която му е наложено наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

За да постанови решението си въззивната инстанция приема, че АУАН и НП са законосъобразно издадени в съответствие с императивните норми, визирани в ЗАНН.

Приетата от районния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като настоящата инстанция споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи, а постановеното решение не страда от визираните в жалбата пороци, поради което не са налице касационни основания за отменянето му.

Правилно и законосъобразно е становището на Ямболския районен съд, че не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на издаденото наказателно постановление, а от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че касатора е извършил административното нарушение, за които е санкциониран. Настоящата инстанция счита, че при разглеждане на делото и при постановяване на решението си районния съд не е допуснал процесуални нарушения, които да опорочават акта му. Съставения АУАН е редовен и отговаря на изискванията на ЗАНН и като такъв се ползва с материална доказателствена сила до доказване на противното. Касаторът нито пред първата инстанция, нито пред настоящата представя доказателства, с които да обори установеното в АУАН и НП. Не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са довели до ограничаване правото на защита на Я.П..

ЯАС не споделя изложеното в касационната жалба възражение, че касатора е неправоспособен водач, тъй като въз основа на влязло в сила НП № 17-0813-000313/27.04.2017г., считано от 02.07.2020г. търпи наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца. Обстоятелството, че му е отнето свидетелството за управление поради наложеното наказание не го прави неправоспособен водач, тъй като ще може да управлява след изтърпяване на наложеното наказание. От друга страна, следва да се има предвид, че  ЗАНН, за разлика от НК,  не предвижда налагане на общо наказание, а за всяко извършено нарушение се  налага отделно адм. наказание. В този смисъл е чл. 18 от ЗАНН-когато едно и също лице извърши няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват за всяко едно от тях.

За изясняване на спорния въпрос настоящата съдебна инстанция взема предвид Постановление №1 от 17.01.1983г. по н.д. №8/82г., на Пленума на Върховния съд, което не е изгубило действието си и към настоящия момент. Според същото, „…деец, който няма правоспособност да управлява моторно превозно средство, не може да бъде лишен от такова право. …… Наказанието лишаване от право да се управлява моторно превозно средство се налага на правоспособните водачи, на притежаващите свидетелство за управление, макар и не от същата категория, и на водачи които временно са били лишени от това право, защото последните поначало не са го загубили, а временно им е било забранено да го упражняват.“ А изпълнението на наказанието е въпрос следващ неговото налагане, който не е от компетентността на съдебния състав, а на АНО.

Предвид посоченото настоящата касационна инстанция счита, че решението на първоинстанционния съд следва да бъде оставено в сила в обжалваната му част като допустимо, валидно и правилно.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК,  съдът

 

 

 

 

 

Р      Е      Ш      И      :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260001 от 11.08.2020 г. постановено по анд № 239 по описа на Ямболския районен съд за 2020 г.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете             

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ:1/п/ не се чете

 

                

                                                                        2/п/ не се чете