Определение по дело №324/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юни 2022 г. (в сила от 21 юни 2022 г.)
Съдия: Биляна Стефанова Икономова
Дело: 20227260700324
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 април 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№438

 

от 08.06.2022 г.

 

Административен съд - Хасково, в закрито заседание на осми юни, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

    СЪДИЯ: БИЛЯНА ИКОНОМОВА

 

като разгледа дело № 324/2022 г. по описа на Административен съд - Хасково, докладвано от съдията, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД, ЕИК *********, срещу Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „Държавно горско стопанство Хасково“ /„ДГС Хасково“/, с която се обявява класирането на проведения на 30.03.2022 г. електронен търг с наддаване за продажба на прогнозни количества добита дървесина на временен склад от горски територии държавна собственост в териториалния обхват на ТП „ДГС Хасково“ от обект № 22113-1, както следва: класирани на първо място - „ЛЕСФОР“ ЕООД, и на второ място – „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, а жалбоподателят е отстранен от процедурата.

Изложени са съображения за незаконосъобразност на акта, поради което същият следвало да бъде отменен. Претендират се разноски.

С разпореждане от 19.04.2022 г. е задължен Директора на ТП „ДГС Хасково“ в 3-дневен срок от получаване на съобщението да представи заверено копие от цялата административна преписка, по която е издаден оспореният акт, вкл. доказателства за съобщаването му на жалбоподателя и удостоверяващи компетентността на издалия го административен орган.

С писмо вх. № 2761/29.04.2022 г. по описа на Административен съд – Хасково в срок е постъпила изисканата административна преписка. Към същото писмо е приложено становище относно прекратяване производството по делото поради липсата на правен интерес на жалбоподателя и оттегляне на заповедта от органа, който я е издал, преди влизането й в сила. Приложени са Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, с която се отменя оспореният административен акт и се прекратява откритият със Заповед № РД-10-53/10.03.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“ електронен търг с наддаване за продажба на прогнозни количества добита дървесина на временен склад в горски територии държавна собственост в териториалния обхват на ТП „ДГС Хасково“ от обект № 22113-1, и Заповед № РД-10-96/19.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, с която се допуска поправка на очевидна фактическа грешка на Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“.

С разпореждане от 09.05.2022 г. е указано на жалбоподателя в 7-дневен срок от получаване на съобщението да изрази становище и представи доказателства относно наличието на правен интерес от оспорването на Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“.

С писмо вх. № 3142/13.05.2022 г. по описа на Административен съд – Хасково в срок е постъпило становище за наличието на предпоставките по чл. 159, т. 3 АПК – оттегляне на обжалвана заповед. Претендира разноски на основание чл. 143, ал. 2 АПК.

С разпореждане от 17.05.2022 г. е указано на „ЛЕСФОР“ ЕООД и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД в 7-дневен срок от получаване на съобщението изрично да заявят налице ли е тяхното съгласие за оттеглянето на Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“ по смисъла на чл. 156, ал. 1 във връзка с чл. 159, т. 3 АПК, а от Директора на ТП „ДГС Хасково“ е изискана информация дали е налице изричното съгласие на двете дружества относно оттеглянето на заповедта, както и дали Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, с която се отменя оспореният акт, и Заповед № РД-10-96/19.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, с която се допуска поправка на очевидна фактическа грешка на Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, са оспорени по съдебен ред.

Препис от разпореждането е връчен на „ЛЕСФОР“ ЕООД и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, но от същите не са постъпили становища.

Препис от разпореждането е връчен на административния орган, който изразява допълнително становище, че актът е оттеглен в срока на неговото обжалване, преди уведомяването, че е постъпила жалба в Административен съд – Хасково. Акцентира се върху факта, че повод за оттеглянето на заповедта не е подадената от „ЙОСИЛЕС“ ЕООД жалба, а установените нарушения след издаване на оспорения от това дружество акт. Твърди се, не е искано съгласие от останалите участници, както и, че Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, не е обжалвана и е влязла в законна сила, а процедурата – прекратена. Моли да не бъдат присъждани претендираните от жалбоподателя разноски, алтернативно – прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Административен съд – Хасково, въз основа на установената фактическа обстановка и твърденията на страните, формира следните правни изводи:

На основание чл. 159, т. 3 АПК жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато оспореният административен акт е оттеглен. На основание чл. 159, т. 4 АПК жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато оспорващият няма правен интерес от оспорването.

Съдът съобрази, че съгласно утвърдената съдебна практика: „следва да се прави разграничение между отмяна и оттегляне на административния акт от административния орган във всеки конкретен случай. Оттеглянето на оспорен административен акт е волеизявление с противоположно на издаването му съдържание. Предметът му е едностранното прекратяване от страна на административния орган на разпоредените с акта права и задължения. Оттеглянето има обратна сила към момента, в който е направено чрез административния акт волеизявление. Това се явява форма на преразглеждане на въпроса от компетентния орган при постъпило обжалване по административен ред /чл. 91 от АПК/, възприемане от административния орган, който се явява същевременно и контролен, на порок на акта, пораждащ незаконосъобразността му. Аргумент в подкрепа на тази теза за естеството на понятието може да се почерпи и от регламентираната в чл. 156, ал. 3 от АПК забрана за повторно издаване на същия акт, изразена с правилото, че оттегленият акт може да бъде издаден повторно само при нови обстоятелства. Предвид горното, оттегляне на административния акт с последицата по чл. 159, т. 3 АПК е не всяка негова отмяна от издалия го орган, а само тази, която заличава с обратна сила разпоредените права и задължения“ /така вж. Определение № 3923 от 21.04.2022 г. по адм. дело № 2921/2022 г., VІ отд. на ВАС/. В конкретния случая оспорването е направено директно пред съда, но в срока за това и преди да бъде изискано заверено копие на административната преписка по издаването на акта административният орган е преразгледал въпроса и е „отменил“ Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, което по съществото си представлява оттегляне на акта.

На първо място, на основание чл. 156, ал. 1 АПК „при всяко положение на делото със съгласието на останалите ответници и на заинтересованите страни, за които оспореният акт е благоприятен, административният орган може да оттегли изцяло или частично оспорения акт или да издаде акта, чието издаване е отказал“. В конкретния случай отмяната на оспорената заповед с последващ акт представлява по съществото си оттегляне. Последното е извършено преди конституиране на страните по делото съгласно разпоредбата на чл. 153, ал. 1 АПК и преди да е проведено първото съдебно заседание. Нещо повече, оттеглянето на акта е извършено в срока за оспорване на заповедта, дори и да се приеме, че той започва да тече най-рано от датата на нейното издаване. Правото на оспорване е реализирано от „ЙОСИЛЕС“ ЕООД чрез подаването на жалба директно в Административен съд – Хасково, а не – чрез административния орган, който е издал акта, както гласи разпоредбата на чл. 152, ал. 1 АПК. Поради това и последният е бил информиран за жалбата едва при реализиране на процедурата по чл. 152, ал. 4 АПК, т.е. със съобщаването на съдебното разпореждане, с което му се изпраща препис от жалбата на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД и се изисква заверено копие на цялата административна преписка. Съгласие от заинтересованите страни, за които оспореният акт е благоприятен, каквито са класираните на първо и второ място дружества - „ЛЕСФОР“ ЕООД и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, и които при редовно и допустимо оспорване биха били конституирани като страни на основание чл. 153, ал. 1 АПК, не е получено в хода на настоящото производство, такова не е изискано и от административния орган при издаването на Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, с която е реализирано оттеглянето на оспорения акт. По делото липсват доказателства, че Заповед № РД-10-87/14.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“ и заповедта, с която се поправя допуснатата в нея очевидна фактическа грешка, са обжалвани от дружествата - „ЛЕСФОР“ ЕООД и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, като неблагоприятно засегнати от издаването им. В този смисъл при оттеглянето на акта от издалия го административен орган не се установява нарушение на разпоредбата на чл. 156, ал. 1 АПК, изразяващо се в липсата на съгласие на класираните на първо и второ място дружества - „ЛЕСФОР“ ЕООД и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, за които оспореният акт е благоприятен. Не е  необходимо и съгласие на други ответници, каквито липсват /по аргумент от чл. 156, ал. 1 АПК/, както и съгласието на оспорващия /по аргумент от чл. 156, ал. 2 АПК/.

На второ място, правната доктрина приема, че правният интерес трябва да присъства не само при сезирането, т.е. при подаването на жалбата и започването на процеса, той трябва да е налице през целия процес и при решаването на делото. Ако по време на процеса отпадне правният интерес, процесът се прекратява. С „отмяната“ на Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „ДГС Хасково“ отпада и правният интерес на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД да оспори същата. За дружеството настъпват благоприятни последици и се прекратява негативният ефект, който е имало издаването й в правната му сфера.

По тези съображения, жалбата на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното съдебно производство – прекратено.

С оглед изхода на спора, на основание чл. 143, ал. 2 АПК на жалбоподателя следва да бъдат присъдени своевременно поисканите разноски - държавна такса /л. 4/ и адвокатско възнаграждение. Основателно е възражението на ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение поради липсата на правна и фактическа сложност на делото /по аргумент от чл. 144 АПК във връзка с чл. 78, ал. 5 ГПК/. Размерът на уговореното и платено в брой адвокатско възнаграждение по договор за правна защита и съдействие /л. 3/ следва да бъде намален до минимално установения такъв за административни дела без определен материален интерес съгласно чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а именно – 500 лева. Разноските в общ размер от 550 /петстотин и петдесет/ лева следва да бъдат заплатени от „Югоизточно държавно предприятие“ Сливен, което е юридическото лице, в структурата на която е и ТП „ДГС Хасково“, съгласно чл. 163, ал. 2 и чл. 164, ал. 1, т. 2 от Закона за горите.

По аргумент от чл. 143, ал. 3 АПК, доколкото административният орган е дал повод за завеждане на делото, не му се дължат претендираните от него разноски.

На основание чл. 159, т. 3 и т. 4, чл. 143, ал. 2 АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД, ЕИК *********, срещу Заповед № РД-10-74/01.04.2022 г. на Директора на ТП „Държавно горско стопанство Хасково“.

           

            ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 324/2022 г. по описа на Административен съд – Хасково.

 

            ОСЪЖДА „Югоизточно държавно предприятие“ Сливен, с адрес – ***, да заплати на „ЙОСИЛЕС“ ЕООД, ЕИК *********, сумата в размер от 550 /петстотин и петдесет/ лева, представляващи направените по делото разноски.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в 7-дневен срок от получаването му с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България, чрез Административен съд – Хасково.

 

            ПРЕПИС от определението да се изпрати, както следва: 1. на жалбоподателя, чрез адв. В.Р.,***, офис 20; 2. на Директора на ТП „ДГС Хасково“, 3. на седалището и адреса на управление на „ЛЕСФОР“ ЕООД, ЕИК *********, и „ТЕРА ТРЕЙД“ ООД, ЕИК *********.

 

                                                                                               

Съдия: