Присъда по дело №450/2012 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 2
Дата: 19 януари 2016 г.
Съдия: Веселин Христов Коларов
Дело: 20125630200450
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 5 октомври 2012 г.

Съдържание на акта

       ПРИСЪДА

№ 2

гр. Харманли 19.І.2016г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

ХАРМАНЛИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД   на деветнадесети януари, две хи-ляди и шестнадесета година, в открито съдебно заседание, в състав :           

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : Веселин Коларов

                                                 

секретаря: Eлена Г., с участието на прокурор при РП- Харманли: Христина Жисова,  като разгледа докладваното от Председателя наказателно общ характер дело № 450 по описа на съда за 2012г.

ПРИСЪДИ

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Н.С. : българин, български гражданин, със средно специално образование, разведен, не работи, неосъждан, род. в гр.Харманли, живущ ***, ЕГН **********,

ЗА НЕВИНОВЕН в това, че:

На 09.VІІ.2010г. в гр.Харманли. в шивашки цех, находящ се на ул.”***” № ***, без съгласието на притежателите на изключителните права -"НАЙК"( "NIKE INTERNATIONAL, Ltd US"); "ПУМА" ("PUMA AG Rudolf Dassler Sport, DE"); "АДИДАС"("ADIDAS"AG"); "APMAHИ"("GIORGIO ARMANI S.P.A"); "МАДОК -Бема Текстил" ("MADOC JEANS - Bema Tekstil LTD"); "ДИЗЕЛ"("DIESEL S.P.A Via Dell Industrie"); "РЕДCTAP"("REDSTAR- Gulom Tekstil Ve Kuyumculuk sanay Ticaret Limited"); "ВЕРСАЧЕ" ("GIANI VERSACE S.P.A Via Manzoni"), и без правно основание използвал в търговската си дейност по смисъла на чл. 13 ал.2 т.2, вр. ал.1 от Закон за марките и географските означения, като съхранявал с цел продажба и пускането на пазара,стоки-52бр.дънкови панталони с логото па марката „МАДОК”("МАDОС"); 6бр. дамски дънкови рокли с логото на марката "МАДОК"(" MADOC "); 15бр.дънкови панталони с логото на марката "РЕДСТАР"(" REDSTAR"); 4бр. къси дънкови панталони с логото на марката "PЕДCTAP"("REDSTAR "); 1 бр. шорти с логото на марката "АДИДАС" ("ADIDAS"); 49 бр. тениски с логото на марката "АДИДАС"(" ADIDAS "); ббр. блузи с логото на марката"АДИДАС"(" ADIDAS "); 40 бр. екипи долнище и горнище с логото на марката "АДИДАС"("ADIDAS"); 25 бр. тениски с логото на марката "ПУМА"(" PUMA"); 9 бр. тениски с логото на марката "HAЙK"("NIKE"); 11бр. тениски с логото на марката "ДИЗЕЛ" ("DIESEL"); 36бр. якета с логото на марката "ДИЗЕЛ" (" DIESEL"); 11бр. тениски с марката "APMAHH"("ARMANI"); 3бр. тениски с марката "BEPCAЧE"("VERSACE") и 2бр. ризи с логото на марката "BEPCAЧE"("VERSACE") -всички на обща стойност 18 207лв , обект на тези изключителни права, поради което по предявеното му обвинение за престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК го ОПРАВДАВА.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в петнадесет дневен срок от днес пред Хасковски окръжен съд.

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:......................................

             /Веселин Коларов /

Съдържание на мотивите

   

Мотиви

към присъда №  2 / 19.І.2016г., постановена по НОХД № 450 / 2012г. по описа на Харманлийски районен съд

 

Обвинението против подсъдимия С.Н.С. ЕГН ********** ***, е за престъпление по чл. 172б ал.1 от НК.

Районна прокуратура – Харманли, представлявана от  прокурора Христина Жисова, поддържа повдигнатото обвинение против подсъдимия и пледира за осъди-телна присъда.

Подсъдимия С.С., на предварителното производство и на съдебното следствие, не се признава за виновен. Дава обяснения по обвинението.

Защитникът на подсъдимия С. – адв. Д.А. *** счита, че не е налице престъпление от страна и на под защитния му, като пледира съда да го признае за не виновен и да го оправдае по повдигнатото обвинение.

 

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с обясненията на подсъдимия, намира за установена следната фактическа обстановка :

 

През 2009г. подс.С. закупил част от имот в гр. Харманли находящ се на ул. „Ал. Константинов„. Другата, по-голяма част от имота – 2/3, била собственост на неустановено по делото лице с име Д . В имота се намирала и постройка използвана преди време за заведение- бирария.

Закупувайки частта от имота, подсъдимия решил да използва постройката за шивашки цех и поставил там шевни машини с които, наети от него шивачки шиели на ишлеме различни дрехи: ризи на марката „Мейсън”, гащеризони и дори бански. Мате-риалите били получавани по бройка и след ушиване на изделията, по бройка били екс-педирани. От ушитата стока нищо не оставало на место – за продажба. По това време във фирмата работили около 10 шивачки, сред които и св. Я .   

Между двамата собственици (подс. С. и Д  ), били водени разговори за относно ползването на помещението изцяло и само от подсъдимия, но до разбирателст-во така и не се стигнало, тъй като през зимата на 2010г. поръчките и работата по шиенето намаляла. С. използвал своята част за шивашки цех - без да има реално обособена част от помещението, без да плаща наем, а останалата част била използвана от другия собственик за отдаване под наем на други хора. Самият Д  намерил нае-мател за своята част от помещението – жена (неустановено по делото), която щяла да продава там дрехи. Самата жена с помощта на Д  започнала да пренася в помеще-нието своята стока в кашони и да я подрежда на рафтове и окачалки.

Д също имал ключове за сградата и често наетите от подсъдимия шивач-ки го виждали да идва на място, като внася или изнася някакви кашони.  Това поведе-ние на Д и жената наемател започнало да пречи на работата по шиенето и подсъди-мия започнал да мисли за наемане на друго самостоятелно помещение в което спокойно да развива дейността си .

На 09.VІІ.2010г. св.Х.С. -полицейски служител при РПУ Харман-ли получил сигнал, че в шивашки цех , находящ се в гр. Харманли  на ул.”Алеко Конс-тантинов” №, стопанисван от подс. С., се съхраняват дрехи с поставено лого на чужди търговски марки. За сигнала С. изготвил Докладна записка, с която уведо-мил Началника на РУ „Полиция”- гр.Харманли, който разпоредил сформиране на група за проверка на сигнала в състав: св. Х.С., П.П. и П К – всички служители на РУП Харманли.

На същата дата за времето от 14.00ч. до 15.00ч.,на посочения адрес в шиваш-ки цех стопанисван от подсъдимия- в негово присъствие, бил извършен оглед за който бил съставен протокол за оглед на местопроизшествие и изготвен фотоалбум. При огле-да се установило, че цеха се състои от четири помещения, от които едното оборудвано с шивашки машини. В помещение, зад входната врата били намерени рафтове с поставени на тях кашони и закачалки. По закачалките- на видно място, и в кашоните са били намерени различни стоки- дрехи с логото на търговските марки НАЙК”(„NIKE”), ПУМА”(„PUMA”),„АДИДАС”(„ADIDAS”),„АРМАНИ”(„ARMANI”),„МАДОК”(„МА-DОС”), „ДИЗЕЛ”(„ DIESEL”), „РЕДCTAP” („ REDSTAR”) и „ВЕРСАЧЕ (VERSA-CE). Дрехи с  логото на тези търговски марки били намерени на видно място по раф-товете и в другите помещения. При огледа се установило, че на рафт, пред тениски с логото на „ПУМА” („PUMA”) се намират табелки с надпис „15лв.” и „Гигант - 10лв.” -поставени на видно място.

След приключване на огледа, подсъдимия С. с протокол за доброволно предаване, предал на разследващ полицай – намерените при огледа стоки с логото на описаните търговски марки както следва: 52бр. дънкови панталони с логото на марката „МАДОК”(„МАDОС”), 6бр. дамски дънкови рокли с логото на марката „МАДОК” („МАDОС”), 15бр. дънкови панталони с логото на марката „РЕДCTAP” („ REDSTAR”), 4бр. къси дънкови панталони с логото на марката „РЕДCTAP” („ REDSTAR”), 1бр.шор-ти с логото на марката „АДИДАС” („ADIDAS”), 49бр. тениски с логото на марката „АДИДАС” („ADIDAS”), 6бр. блузи с логото на марката„АДИДАС” („ADIDAS”), 40бр. екипи долнище и горнище с логото на марката „АДИДАС” („ADIDAS”), 25бр. тениски с логото на марката „ПУМА”(„PUMA”), 9бр. тениски с логото на марката „НАЙК” („NIKE”), 11бр. тениски с логото на марката „ДИЗЕЛ”(„ DIESEL”), 36бр. якета с логото на марката „ДИЗЕЛ”(„ DIESEL”), 11бр. тениски с марката „АРМАНИ”(„ARMANI”), 3бр. тениски с марката „ВЕРСАЧЕ (VERSACE) и 2бр. ризи с логото на марката „ВЕРСАЧЕ (VERSACE).

По време на огледа подс.С. не дал обяснения и не е предоставил каквито и да било документи :фактури или други първични счетоводни документи, удостоверя-ващи закупуването и произхода на иззетите стоки (дрехи).

След проведената полицейска операция подсъдимия прехвърлил шевните ма-шини в дома си, където била довършена поетата поръчка , след което цялата дейност била преустановена. 

Разпитаните в хода на досъдебното производство и в хода на съдебното ди-рене : св. А.К.,  Х.Й.,  А.Т., З.Х. и М.М. - упълномощени представители на притежателите на търговските марки за България я съответно : „Aрмани” ("GIORGIO ARMANI S.P.A"), „Мадок - Бема Текстил” ("MADOC JEANS - Bema Tekstil LTD"), „Дизел” ("DIESEL S.P.A Via Dell In-dustrie"), „Вресаче”("GIANI VERSACE S.P.A Via Manzoni"), „Пума” ("PUMA AG Rudolf Dassler Sport, DE"), „Редстар”("REDSTAR- Gulom Tekstil Ve Kuyumculuk sanay Ticaret Limited"), „Найк”( "NIKE INTERNATIONAL, Ltd US") и „Адидас”("ADIDAS" AG"), заявяват ,че не са предоставяли под никаква форма съгласие от притежателите на тър-говските марки, които представляват да бъдат използвани под каквато и да е форма в търговската дейност по смисъла на чл. 13 ал.2 от Закона за марките и географските оз-начения(ЗМГО) от подсъдимия С. . Такова съгласие не било предоставяно както на подсъдимия като физическо лице, а така също и на свързаните с него търговци: „СНС Фешън” ЕООД, вписано в търговския регистър към ХОС по ф.д.№ 1148/2006г. със се-далище гр.Харманли и едноличен собственик и управител подс.С.С.  и ЕТ „С.Н. –Софи” вписано в търговския регистър към ХОС по ф.д.№ 187/ 1994г. със седалище гр.Харманли със собственик и управител подс.С.С..

 

От заключението на съдебната маркова експертиза за нарушени права на ре-гистрирани на територията на Р.България търговски марки, се установява че надписите и знаците, поставени върху всички артикули предоставени за изследване, са идентични с елементите, които са обект на различни защитни документи, при това всички с дейст-вие на територията на Р България. Вещото лице е посочило ,че марките, регистрирани като марки на Общността, имат действие на територията на Р България по реда на Рег-ламент (ЕО) № 207/09 на Съвета на ЕО. Така също и марки на Общността, действащи към датата на присъединяването към Общността, съгласно параграф 26 от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на ЗМГО, са в си-ла на територията на страната след присъединяването към ЕО. Вещото лице е посочи-ло, че надписите поставени върху артикулите и по етикетите им, са идентични с тези, обект на съответните търговски марки описани в експертизата и приложени в приложе-нията. Установена е идентичност между инкриминираните вещи и тези включени в клас 25 от Ницската класификация, за който клас са и регистрираните търговски марки.

 Според експерта са причинени вредни последици за държателя на марките, които се изразяват в използване на създадения от него имидж, от страна на производи-телите и разпространителите на неоригиналните стоки и последващото му накърняване, поради несъответствие в качеството на оригиналните и неоригиналните артикули. Вредните последици имали материално изражение, тъй като се отклонявал поток от потребители чрез реализацията на неоригинални стоки на пазара. Материалното изра-жение приблизително можело да бъде определено като произведение от средно про-дажните цени за пазара, където са предлагани иззетите стоки и количеството им. По средно притеглени пазарни цени вещото лице, е определило, че паричното измерение на загубите възлизат на общо 18 207лв.

От изисканата и приобщена по делото справка от Агенция по геодезия , кар-тография и кадастър, се установява че имот с административен адрес гр. Харманли ул.” Алеко Константинов „ №  – идентификатор 77181.18.97 , към дата 09.VІІ.2010г. е собственост на Ж и До.

Гореописаната фактическа обстановка настоящия състав установи въз основа на  събраните в хода на съдебното дирене гласни доказателства: обясненията на подсъ-димия, показания на св. М, П.П., Х.С. и упълно-мощените представители на търговските марка,  писмените доказателства и приобще-ните по реда на 283 от НПК писмени доказателства събрани в хода на досъдебното про-изводство, преценени поотделно и тяхната съвкупност.

 

Въз основа на събраните по делото доказателства ,настоящия съдебен състав намира за безспорно установено следното :

1. В периода 2009г.-2010г. подсъдимия С. извършвал търговска дейност чрез „СНС Фешън” ЕООД, като шиел дрехи: ризи на марката „Мейсън”, гащеризони и дори бански. Получавал материалите по бройка и след ушиване на изделията, по брой-ка те били експедирани. Нищо от готовата продукция нищо не оставала за продажба. За тази си дейност С. имал наети шивачки, а не шиел сам.

През това време и за дейността си подсъдимия обособил шивашки цех, в който поставил около 20машини, в помещение използвано преди време за заведение.

Самото помещение се намирало в имот находящ се в гр. Харманли на ул. ”Ал.Константинов”, част от който бил закупен от подсъдимия. Другата, по-голяма част била собственост на неустановено по делото лице на име Д .

Поради недоразумение между двамата собственици на имота относно самостоятелното ползване на помещението, всеки един от тях използвал своята част- без тя да е реално определена и обособена, както намери за добре: С. поставил в по-осветената част шевните си машини, а Д отдал своята част под наем на жена, която наредила стока: дрехи по рафтове и окачалки, като част от стоката били поставени и в кашони.   

Гореописаното, настоящия състав на съда намира за установено както от обясненията на самия подсъдим, така и от показанията на свидетелката Мва – изпълняваща длъжността шивачка във фирмата на С. към оня момент.  Тези обяснения и показания съда намира за логични, последователни и непротиворечиви помежду си.

2. На 09.VІІ.2010г., след получен сигнал била сформирана група от поли-цейски служители: св. С., П. и К, които отишли в шивашки цех стопа-нисван от подс. С.,***.  При проведения оглед на место се констатирало , че цеха се състои от четири помещения, от които едното оборудвано с шивашки машини. В помещение, зад входната врата били намерени рафтове с поставени на тях кашони и закачалки. По закачалките - на видно място, и в кашоните са били намерени различни стоки- дрехи с логото на търговските марки: „Найк”, „Пума”, „Адидас”, „Армани”, „Мадок”, „Дизел”, „Редстар” и „Версаче”. За извършения оглед, в присъствието на подс.С., бил съставен надлежен протокол и изготвен в последствие фотоалбум.

По време на огледа подс.С. не дал обяснения и не е предоставил каквито и да било документи :фактури или други първични счетоводни документи, удостоверя-ващи закупуването и произхода на иззетите стоки (дрехи).

С протокол за доброволно предаване,подс.С. предал на разследващ поли-цай – намерените при огледа стоки с логото на описаните по-горе търговски марки .

Описаното по-горе съда намира за установено както от обясненията на  подс. С., така и от показанията на св: Х.С. и П.П. *** – в частта им отнасяща се до извършените от тях действия. Показанията на тези свидетели в тази им част, съда кредитира изцяло като обективни и безприст-растни.

Показанията на св. П. в частта им, съдържаща твърдение че откритите при огледа стоки принадлежат на подсъдимия, не се споделят настоящия състав на съ-да, тъй като са изолирани и не кореспондират със събраните в хода на  разследваното гласни и писмени доказателства .

 

При така приетата фактическа обстановка, съдът намери, че от материалите по делото не може да бъде направен категоричен и несъмнен извод, че подсъдимият С.С. е извършил инкриминираното деяние, вменено му като престъпление.

От една страна не се събраха доказателства, от които по несъмнен начин да се направи еднозначният извод, че именно подсъдимия С., в стопанисвания от него шивашки цех е съхранявал с цел продажба и пускане на пазара, различни стоки- дрехи с логото на защитените търговските марки: „Найк”, „Пума”, „Адидас”, „Армани”, „Ма-док”, „Дизел”, „Редстар” и „Версаче”. От друга страна, от събраните в хода на съдеб-ното дирене гласни доказателства се установява, че не цялото огледано помещение е използвано еднолично и само от подсъдимия. Обясненията на подс. С. и св. Я, че част от помещението е използвана от други неустановени и неразпитани по делото лица, съда счита че не следва да се разглеждат като противоречащи на останалия дока-зателствен материал и опит за изграждана на защитна версия, тъй като доказателства в противната насока не се събраха.

Единственото доказателство, което свързва подсъдимия С. с предмета на деянието се явява Протокол за доброволно предавана от 09.VІІ.2010г. Според съда до-казателствената тежест на този протокол - подписан от подсъдимия С. и приобщен по делото, не следва да се абсулютизира и не следва той да се приема като безспорно и категорично доказателство че процесните вещи са били съхранявани и са били във вла-дение на подсъдимия. В протокола освен изписаното от С. : „Обяснения ще дам на по късен етап.”, не се съдържа каквото и да е изявление от негова страна че инкримини-раните стоки са негова собственост.   

 

С оглед гореизложеното и тъй като една осъдителна присъдата не може да почива на предположения, а обвинителната теза с внесения за разглеждане пред съда, обвинителен акт срещу подсъдимия С.Н.С. е недоказана и  необосно-вана както от обективна , така и от субективна страна, на основание чл.303 и чл.304 от НПК, съдът следва  да го признае за невинен и го оправдае по повдигнатото му обвине-ние за престъпление по чл.172б ал.1 от НК.

 

 

Водим от горните съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                       Районен съдия : ..................          

                                                                                 /В.Коларов /