Решение по дело №2871/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 203
Дата: 10 март 2020 г.
Съдия: Руси Викторов Алексиев
Дело: 20191100602871
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …………….

гр. София, 10.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД - Наказателно отделение, 10-ти въззивен състав, в публично съдебно заседание, проведено на четиринадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ : РУСИ АЛЕКСИЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ : АНЕЛИЯ ЩЕРЕВА

                                                                                мл. с. АЛЕКСАНДРИНА ДОНЧЕВА

 

            при секретаря Татяна Шуманова и в присъствието на прокурора Ивайло Занев, като разгледа докладваното от съдия Алексиев ВНЧД № 2871 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

            Производството е по реда на глава XXI от НПК.

 

            С протоколно определение от 11.06.2019 г. по НЧД  № 21954/2018 г., Софийски районен съд – Наказателно отделение (СРС – НО), 22-ри състав е определил на осъдения Ц.П.Х. едно общо, най-тежко наказание измежду наложените му по НОХД  № 419/2017 г. по описа на РС – гр. С. и по НОХД  № 1595/2018 г. по описа на СРС, а именно „лишаване от свобода“, в размер на седем месеца. Определил е първоначален „строг“ режим на изтърпяване на наказанието. Увеличил е, на основание чл. 24 от НК, така определеното общо, най-тежко наказание, с три месеца, до краен размер от десет месеца „лишаване от свобода“. Приспаднал е, на основание чл. 59, ал. 1, вр. чл. 25, ал. 2 от НК, времето, през което осъденият е бил задържан по включените в съвкупността дела, както и изтърпяната до момента част от наказанието.

            Недоволен от така постановения акт е остана служебнияj защитник – адв. Я.М., САК, на осъдения Ц.Х., който, в срока по чл. 319, ал. 1 от НПК, е депозирал въззивна жалба. В нея бланкетно се твърди, че първоинстанционното определение е неправилно и незаконосъобразно. Изтъква се, че единствената цел на прокуратурата е да се увеличи наложеното наказание извън произнесените присъди. Желае се отмяна на обжалвания акт на СРС, алтернативно – изменението му, като се намали размера на увеличеното по реда на чл. 24 от НК наказание.

            С подадената частна жалба не се правят искания за събиране на доказателства от въззивния съд.

            В разпоредително заседание на 15.07.2019 г., въззивният съд, по реда на чл. 327 от НПК, след като се запозна с частната въззивна жалба, както и с приложените материали към делото, прецени, че не е необходим разпитът на осъдения. Намери, също така, че не се налага провеждането на въззивно съдебно следствие, за обезпечаване на правомощието на въззивната инстанция по чл. 313 и чл. 314 от НПК и правилното решаване на делото.

            С оглед разпоредбата на чл. 329, ал. 2 от НПК и обстоятелството, че приведеното в изпълнение от първоинстанционния съд наказание на осъденото лице не е над размера, посочен в разпоредбата на чл. 93, т. 7 от НК, а именно не е над пет години „лишаване от свобода”, от една страна, а от друга, че настоящото въззивно производство е инициирано по жалба на защитата на осъденото лице, поради което липсва процесуална възможност за влошаване на положението на последния в размери, надвишаващи визираните в дефинитивната норма на чл. 93, т. 7 от НК, както и съобразявайки логиката на закона, изводима и от разпоредбата на чл. 306, ал. 2, вр. ал. 1, т. 1 от НПК, чието продължение се явява настоящата второинстанционна процедура, въззивният съд прецени, че присъствието на осъденото лице в съдебното заседание не е задължително.

            В рамките на проведеното въззивно съдебно следствие са събрани и приобщени към доказателствената съвкупност справка за съдимост на осъдения (л. 12 – л. 27 от въззивното съдебно производство), както и заверени електрофотографски (ксерографски) копия на бюлетини за съдимост на осъдения Х. (л. 28 – л. 41 от въззивното съдебно производство), на определение от 12.03.2012 г., постановено по НОХД  № 22465/2011 г. на СРС – НО, 109-ти състав (л. 42 – л. 45 от въззивното съдебно производство), определение от 30.01.2014 г., постановено по НЧД  № 435/2014 г. на СГС – НО, 27-ми състав (л. 46 – л. 47 от въззивното съдебно производство), определение от 14.05.2019 г., постановено по НЧД  № 135/2019 г. на РС – С. (л. 48 – л. 52 от въззивното съдебно производство), писма и справки за изтърпените наказания от осъдения (л. 53 – л. 59 от въззивното съдебно производство).

            Пред настоящата инстанция осъденият Ц.П.Х., редовно призован, не се явява и не ангажира становище по фактите и обстоятелствата, включени в предмета на доказване и по основателността на депозираната от защитата му частна въззивна жалба.

            В съдебното заседание пред въззивната инстанция, служебно назначеният защитник на осъденото лице – адв. Я.М., САК, поддържа въззивната частна жалба, по наведените в нея съображения. Изтъква, че първоинстанционният съд не е направил нужното за уведомяването на осъдения за делото и за призоваването му за участие в производството, с което е ограничил правото му на защита в производството. Ангажира доводи, че съдът неоснователно е увеличил определеното на осъдения едно общо най-тежко наказание по реда на чл. 24 от НК, което е попречило на социалната интеграция и адаптация на осъдения. Отправя искане за отмяна на решението на първоинстанционния съд, алтернативно – за изменението му, в насока отмяна на приложението на чл. 24 от НК.

            Прокурорът при СГП намира частната въззивна жалба за основателна, но по различни съображения от наведените в нея. Акцентира, че атакуваният съдебен акт е постановен в нарушение на чл. 39, ал. 1 и чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК, тъй като компетентен да се произнесе по искането за групиране на наказанията на осъдения е бил РС – С., който със свое определение по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК, влязло в сила на 30.05.2019 г. се е произнесъл, като е определил едно общо, най-тежко наказание на осъдения за съвкупността от присъди, в размер на десет месеца „лишаване от свобода“, без приложение на чл. 24 от НК. Намира произнасянето на СРС с определението от 11.06.2019 г. за процесуално недопустимо, поради което предлага същото да бъде отменено и производството да бъде прекратено, на основание чл. 317, вр. чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК.

            Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства, обжалваното определение, изложеното във въззивната частна жалба, както и доводите и възраженията, направени в съдебното заседание и след като въз основа на императивно вмененото му задължение извърши цялостна служебна проверка на първоинстанционния съдебен акт, по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост, съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намира за установено следното :

            Въззивната частна жалба на служебно назначения защитник на осъдения Ц.П.Х. е подаден в срока по чл. 319 от НПК и от легитимирано лице, отговаря на изискванията на чл. 320 от НПК, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана.

            След извършване на проверката от страна на настоящия въззивен състав, по отношение на редовността (допустимостта) на въззивната частна жалба, съдът пристъпи и към преценка по обосноваността и законосъобразността на обжалвания първоинстанционен съдебен акт.

            Настоящият съд намери, преценявайки обосноваността и законосъобразността на обжалваното определение, че разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията в тази насока са следните :

            Производството по НОХД  № 21954/2019 г. по описа на СРС – НО, 22-ри състав, е образувано въз основа на внесено предложение от прокурор при СРП, сектор „ИНПЛ“, по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК, за определяне на едно общо, най-тежко наказание на осъдения Ц.П.Х., измежду наложените му за съвкупността от престъпления по НОХД  № 1595/2018 г. по описа на СРС и по НОХД  № 419/2017 г. по описа на РС – С., в размер на седем месеца „лишаване от свобода“, което да се изтърпи при първоначален „строг“ режим, увеличаването му по реда на чл. 24 от НК до ½ и приспадане на времето, през което осъденият е бил задържан и е търпял наказанията по включените в съвкупността дела.

            За да постанови протестираното определение, СРС е провел съдебно следствие по общия ред, в рамките на процедурата по чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК. Приобщил е, по реда на чл. 283 от НПК, а именно чрез прочитане, събраните писмени доказателствени средства. При постановяване на определението, първоинстанционният съд е обсъдил събраните пред него относими писмени доказателства и доказателствени средства.

            С протоколно определение от 11.06.2019 г. по НЧД  № 21954/2018 г.,  СРС – НО, 22-ри състав, е определил на осъдения Ц.П.Х. едно общо, най-тежко наказание измежду наложените му по НОХД  № 419/2017 г. по описа на РС – гр. С. и по НОХД  № 1595/2018 г. по описа на СРС, а именно „лишаване от свобода“, в размер на седем месеца. Определил е първоначален „строг“ режим на изтърпяване на наказанието. Увеличил е, на основание чл. 24 от НК, така определеното общо, най-тежко наказание, с три месеца, до краен размер от десет месеца „лишаване от свобода“. Приспаднал е, на основание чл. 59, ал. 1, вр. чл. 25, ал. 2 от НК, времето, през което осъденият е бил задържан по включените в съвкупността дела, както и изтърпяната до момента част от наказанието.

            Въззивният съд намира, че определението на СРС е постановено в нарушение на императивната законова разпоредба на чл. 39, ал. 1 от НК. Съгласно цитирания законов текст, когато трябва да се определя общо наказание за няколко престъпления, за които има влезли в сила присъди, постановени от различни съдилища, компетентен е съдът, постановил присъдата, която последна е влязла в сила. Видно от справката за съдимост на осъдения Х., последната влязла в сила присъда спрямо него е тази по НОХД  № 806/2017 г. по описа на РС – С.. По това дело осъденият Х. е такъв с определение за одобряване на споразумение от 04.02.2019 г., влязло в сила на същата дата, за престъпление по чл. 196, ал. 1, т. 2, вр. чл. 195, ал. 1, т. 3 и т. 4, пр. 1 и пр. 2, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 4, вр. чл. 29, ал. 1, б. „а“ и б. „б“ от НК, на „лишаване от свобода“, за срок от десет месеца. За сравнение, определението за одобряване на споразумение по НОХД  № 1595/2018 г. по описа на СРС – НО, 22-ри състав, е влязло в сила на 13.12.2018 г. При това, компетентният съд, който е следвало да обсъди въпроса с групирането на наказанията на осъдения Х., съгласно правилата за подсъдността, визирани в чл. 39, ал. 1 от НПК, е бил РС – гр. С., а не СРС. За отбелязване е, че в хода на съдебното заседание, проведено на 11.06.2019 г., по НЧД  № 21954/2018 г. по описа на СРС - НО, 22-ри състав, съдът, постановил атакувания съдебен акт, е разполагал с пълни данни за съдимостта на Х., включително и с данни за това, че на 04.02.2019 г. е влязла в сила присъда/определение за одобряване на споразумение, постановено по НОХД  № 806/2017 г., по описа на РС – гр. С., въпреки което, обаче, не е съобразил правилата за местната подсъдност при разглеждане на тази категория дела. Поради това и по аргумент от чл. 317, вр. чл. 39, ал. 1 от НПК, съдебният състав на СРС не е следвало да се произнася по същество на искането на СРП за групиране на наказанията на Х., а е следвало да прекрати съдебното производство и да го изпрати на РС – С. за произнасяне по компетентност. Като не е сторил това, съдът е допуснал нарушение на съдопроизводствените правила – тези по чл. 39, ал. 1 от НПК.

            Вън от горното, от данните на приложената по настоящото дело актуална справка за съдимост на осъдения Х., се констатира и това, че са налице не само основания за прекратяване на съдебното производство, като образувано пред териториално некомпетентен съд, но и за прекратяване на цялото наказателно производство по НЧД  № 21954/2018 г. по описа на СРС, респективно на ВНЧД  № 2871/2019 г. по описа на СГС - НО, 10-ти въззивен състав. Това е така, защото с определение, постановено по реда на чл. 306, ал. 1, ал. 1, т. 1 от НПК, по ЧНД  № 135/2019 г. по описа на РС – гр. С. (л. 11-ти от справката за съдимост на Х.), влязло в сила на 30.05.2019 г. (т.е. 12 дни преди произнасянето на състава по СРС по НЧД  № 21954 / 2018 г.), състав на РС – гр. С. се произнесъл по въпроса с определянето на общо наказание на осъдения, като му е определил такова, в размер на десет месеца „лишаване от свобода“, за престъпленията, за които е осъден по НОХД  № 419/2017 г. на РС – гр. С., по НОХД  № 1595/2018 г. на СРС и по НОХД  № 806/2017 г. по описа на РС – гр. С.. Произнасянето на СРС с атакуваното пред настоящия съдебен състав определение, е второ по ред с идентичен предмет – групиране на наказанията на осъдения по посочените съдебни актове.

            Предвид изложеното, следва да се приеме, че произнасянето на СРС с определението му от 11.06.2019 г. се е явило в нарушение на принципа, установен в чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК non bis in idem (не втори път за едно и също нещо). Първият съд е постановил процесуално недопустим съдебен акт.

            Като обобщение на изложеното по-горе се налага окончателният извод, че оспорваният съдебен акт, постановен на 11.06.2019 г., по НЧД  № 21954/2019 г. по описа на СРС, следва да бъде отменен, поради процесуалната му недопустимост, а наказателното производство по ВНЧД  № 2871/2019 г. по описа на СГС, включващо в себе си и НЧД  № 21954/2019 г. по описа на СРС, следва да бъде прекратено, на основание чл. 317, вр. чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК, поради това, че спрямо същото осъденото лице, за същия (и даже по-голям като обем) предмет на групиране, вече има постановен и влязъл в сила друг съдебен акт - този по НЧД  № 135/2019 г., по описа на РС – гр. С., влязъл в сила на 30.05.2019 г.

 

Воден от гореизложеното и на основание чл. 334, т. 4, вр. чл. 317, вр. чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОТМЕНЯ определение от 11.06.2019 г. по НЧД  № 21954/2018 г. на СРС - НО, 22-ри състав.

            ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по ВНЧД  № 2871/2019 г. по описа на СГС, включващо в себе си и НЧД  № 21954/2019 г. по описа на СРС.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ :                      ЧЛЕНОВЕ : 1.                         2.