Решение по дело №431/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 493
Дата: 9 април 2020 г. (в сила от 1 септември 2020 г.)
Съдия: Ерна Жак Якова-Павлова
Дело: 20203110200431
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  493/9.4.2020г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД гр.Варна - трети наказателен състав, в публично съдебно заседание на  дванадесети март през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                                 

      СЪДИЯ: Ерна Якова-Павлова

 

         при секретаря Петя Великова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 431 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН. 

  Образувано е по жалба на Р.Р.А. ***-11/15.01.2020 г., издадено от Началник на отдел в отдел «Рибарство и контрол-Черно море», ГД «Рибарство и контрол» в ИА»РА»,  с което му е наложено адм.наказаниеглоба в размер на  600 лева на основание чл.75 ал.1 от  ЗРА;  отнети са в полза на държавата - 2 бр.  риба от вида «сом» с размери 50 см. и 30 см.- върнати във водата, на осн. чл. 90 ал.1 от ЗРА и  е постановено нарушителят да  плати обезщетение  за причинени вреди на рибните ресурси – в размер  на 20 лева, на осн. чл. 90 ал.2  от ЗРА.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на атакувания акт и се иска неговата отмяна, вкл. и на осн. чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание процесуалният  представител на жалбоподателя поддържа жалбата. По същество твърди, че установения размер на  процесните риби, не е съпоставен с минималния за  вида „американски сом“ от Приложение № 2 към ЗРА.

В писмена молба до съда  процесуалният представител на административно наказващия орган оспорва жалбата, твърди че нарушението е доказано,  моли за  потвърждаване на  процесния акт и  присъждане на разноски.  

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 18.07.2019 год. служители на ИА”РА”, сред които свидетелят М.П., извършвали рутинна проверка по река Камчия. В 09.30 ч. били в района на  землището на с.Венелин, местност „Баража“. Наблюдавайки  бетонното съоръжение до реката, на 100 м. от него забелязали лице, което ловяло риба.  Проверяващите отишли при него  и след като се представили установили, че това е Р.  А., а уловените от него риби са три броя. След като ги измерили с рулетка  установили, че едната от тях – шаран, била в допустимия размер 35 см., а другите две от вида сом, били с размери 50 см. и 30 см. Нарушителят представил валиден риболовен  билет.

         На място свидетелят П. съставил срещу Р.А. акт за установяване на административно нарушение, а двете маломерни риби от вида сом били  върнати обратно във водата. В обстоятелствената част на АУАН, подробно е описано  установеното от проверяващия, а на нарушението била дадена правна квалификация по чл.38 ал.1 от ЗРА. В акта нарушителят не вписал възражения и не депозирал писмено такова.

         Въз основа на АУАН било издадено НП № 03-11/15.01.2019 г., с което на Р.А. било наложено административно наказание глоба в размер на 600 лева., отнета е в полза на държавата маломерната риба, с връщането й във водатата и е  постановено плащане на обезщетение за причинената вреда на рибните ресурси.

Описаната в АУАН и НП  фактическа обстановка съдът прие за установена от гласните и писмени доказателствени средства по делото, които кредитира изцяло. Показанията на свидетеля П. са последователни и обективни досежно фактите , които е възприел на посочените в АУАН и НП дата и час. Свидетелят добросъвестно и  недвусмислено каза, че вида на уловените риби е установен по външни белези, размерът им е установен чрез измерване на място, а  маломерните са били от вида «сом».

Въз основа на тази фактология, съдът формира правно убеждение в следния смисъл:

По приложението на процесуалния закон:

АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в кръга на предоставените им правомощия със Заповед № РД 09-25/21.01.2014 г.  и № РД 09-1177/20.12.2019 на Министъра на земеделието, храните и горите. Правомощията са делегирани на осн. чл.91 ал.1 и ал.4 от ЗРА на  определен кръг лица, с оглед заеманата от тях длъжност, поради което и непосочването им по именно не опорочава акта на оправомощаване.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения във фазата на производството пред административно наказващия орган. АУАН и НП са формално редовни актове, съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН, преписи и от двата са връчени на нарушителя, като му е дадена възможност да организира адекватна защита. Жалбоподателят не е вписал в АУАН  и  не е депозирал възражение в срока по по чл.44 ал.1 от ЗАНН, което обяснява и липсата на произнасяне на АНО по реда на чл.52 ал.4 от ЗАНН.

Съдът намира за неоснователно възражението в жалбата, че НП е издадено при  неизяснена фактическа обстановка. В  АУАН  нарушението е описано с необходимата конкретика относно време, място, вид и размер  на процесните риби, поради което и АНО обективно е имал възможност да прецени съставомерността му.

По приложението на материалния закон:

Разпоредбата на чл.38 ал.1 от Закона за рибарство и аквакултури въвежда забрана за улов, пренасяне, превозване и продажба на риба и други водни организми от обектите по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 с размери, по-малки от минимално допустимите, съгласно приложение № 2. В настоящия случай безспорно се установи, че жалбоподателят  е извършвал любителски риболов във водите на река  Камчия, която е  рибностопански обект по см. на чл.3 ал.1 т.1 от ЗРА.  Установените при проверката  на 18.07.2019 г. уловени от  него 2 бр. риби от вида „сом“ са били с размери   50 см. и 30 см., т.е.  са под минимално допустимия размер за улов на тази риба  - 65 см.  , съгл. т.37 от Приложение № 2  на ЗРА.  С оглед на това съдът прие, че е извършено нарушение на посочената императивна норма – чл.38 ал.1 от ЗРА, поради което законосъобразно е ангажирана адм. наказателната отговорност на  Р.А.. 

Съдът не споделя наведеното за първи път пред настоящия състав  възражение, че  с  оглед разликата  в минимално допустимия размер за улов на риба от видовете  „сом „ и  „американски сом“ ( съгл. т.38 от Приложение № 2)  нарушението не е доказано по следните съображения: Както беше посочено по-горе свид. П. с необходимата конкретика посочи вида на установените като улов маломерни риби- „сом“, каквато е формулировката на вида в  Приложение № 2. В нито един момент жалбоподателят не е  оспорвал, че процесните риби са от този вид. За това обстоятелството, че за вида „американски сом“ законодателят е предвидил друг, по-нисък минимално допустим размер  не може да бъде аргумент, за несъставомерност на  деянието.

Правилно е била приложена и санкционната норма - чл.75 ал.1 от ЗРА, тъй като именно в нея е предвидена санкцията за лицето, което лови  риба с размери или тегло под минимално допустимите в нарушение на чл. 38, ал. 1 ЗРА. Наказващият орган е наложил на Р.А. административно  наказание „Глоба” в минималния размер от 600 лв., поради което за съда е налице законова забрана да го намали. Наказанието е  съответно на извършеното нарушение и ще изпълни целите на ЗАНН.

В обжалваното НП административно наказващият орган е изложил аргументи  за неприлагане на  чл.28 от ЗАНН. Съдът на свое основание счита, че не са налице предпоставки за квалифициране на  случая като маловажен по следните съображения: Нарушението, което Р.А. е извършил не се отличава по степен на обществена опасност от останалите нарушения от този вид, за да се приеме, че същата е явно незначителна. Както стана ясно той е  притежавал валиден риболовен билет. Т.е. преди да го получи е декларирал, съгл. чл.22 ал.2 от ЗРА, че познава изискванията на нормативната уредба, приложима за любителския риболов, вкл. и принципа за отговорния такъв. Фактът, че въпреки това Р.А. е уловил 2 бр. маломерни риби и само проверката на контролните органи е препятствала той да  стане  техен собственик съгл. чл.13 т.1 от ЗРА, сочи на липсата на отговорно поведение за спазване на законодателството свързано с опазването и развитието на рибните ресурси в България.

Съдът като взе предвид, че настоящия случай  попада в хипотезата  на чл.90 от  ЗРА, счете че законосъобразно  АНО е приложил и  мерките визирани в ал.1 и 2  на  тази норма.

Изложеното до тук налага извод за процесуална и материална законосъобразност на обжалваното НП, поради което същото следва да бъде потвърдено.

При този изход на  делото  и съобразно обективираното в  становището на АНО искане, на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН вр. чл.143 от АПК, съдът намира, че на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури гр.Бургас следва да се присъди юристконсултско възнаграждение.При  определяне на неговия размер съдът съобрази разпоредбата на чл.37 ал.1 от ЗПП, в която е предвидено, че заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя съгл. Наредба за заплащане на правната помощ.  Съгласно  чл.27е от  посочената Наредба за защита по дела по ЗАНН е  предвидено възнаграждение от 80 лв. до 120лв. Поради това и като прецени продължителността на делото и неговата сложност, съдът присъди на ИА „РА“ гр.Бургас юрисконсултско  възнаграждение в размер на 80 лева. 

Предвид  гореизложеното съдът прие, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

Р Е Ш И :

 

  ПОТВЪРЖДАВА  НП № 03-11/15.01.2020 г., издадено от Началник на отдел в отдел «Рибарство и контрол-Черно море», ГД «Рибарство и контрол» в ИА»РА»,  с което на  Р.Р.А. *** е наложено адм.наказаниеглоба в размер на  600 лева на основание чл.75 ал.1 от  ЗРА;  отнети са в полза на държавата – 2 бр.  риба от вида «сом» с размери 50 см. и 30 см.- върнати във водата, на осн. чл. 90 ал.1 от ЗРА  и  е постановено Р.А. да  плати обезщетение  за причинени вреди на рибните ресурси – в размер  на 20 лева, на осн. чл. 90 ал.2  от ЗРА.

ОСЪЖДА Р.Р.А. *** да плати на ИА „РА“ гр.Бургас, юрисконсултско възнаграждение в размер на  80 лв. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Варна в 14- дневен срок от уведомяване на страните.

 

СЪДИЯ: