Решение по дело №671/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 296
Дата: 6 август 2019 г. (в сила от 3 септември 2019 г.)
Съдия: Валентин Костадинов Спасов
Дело: 20195140200671
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Кърджали 06.08.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Кърджалийският районен съд в ………………публично заседание

на 01 август ………………………

през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:Валентин Спасов

                       

               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

  при секретаря Т.Цинова………….…….……….и в присъствието на

   прокурора…………………………….…като разгледа докладваното от

съдията…………………………АН д.№  671..………………по описа

за 2019 година,

                  

 

                                     Р    Е    Ш    И    :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1300-000471/05.06.2019г., издадено от ВПД Началник група в сектор ПП към ОДМВР- Кърджали, с което на И.С.Н. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП и на основание чл.174 ал.1 т.1 от ЗДвП  са й наложени административни наказания: “глоба” в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кърджалийски административен съд в четиринадесетдневен срок, считано от датата на получаване на съобщението.

 

 

 

                                                                  Районен съдия:

МОТИВИ:

Производството е образувано по жалба от пълномощника на И.С.Н. ***, ЕГН **********, против Наказателно постановление № 19-1300-000471/05.06.2019г., издадено от ВПД Началник група в сектор ПП към ОДМВР- Кърджали, с което за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП и на основание чл.174 ал. 1 от ЗДвП  са й наложени административни наказания: “глоба” в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

В жалбата се сочи, че атакуваното НП било необосновано и незаконосъобразно с оглед на тгова, че при взимането, съхраняването и пренасянето на кръвната проба, която дала в ЦСМП, е допуснато съществено нарушение на правилата, разписани в наредбата за установяване на алкохол и др. упойващи вещества от водачите на МПС, поради което моли съда да го отмени изцяло.

Наказващият орган, чрез депозирано писмено становище, счита жалбата за неоснователна и намира, че следва да бъде оставена без уважение.

Съдът, като изслуша показанията на свидетелите и обсъди приетите по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На 11.05.2019г. в 23:16 часа, в гр. Кърджали, на ул. „Вашингтон”, жалбодателката управлявала лек автомобил „Алфа Ромео 159” с рег. № К 7192 ВК, когато била спряна за проверка от служители на сектор ПП към ОДМВР-Кърджали. По време на проверката било установено, че водачът е употребил алкохол 0.79 промила, установено с техническо средство „Дрегер”7410, № 0178, показанията на което водачът не приел. За така констатираното нарушение на чл. 5 ал.3 т.1 от ЗДвП на Н., в нейно присъствие, бил съставен АУАН с бланков № 539992, връчен и подписан без възражение.  Извършеното на 13.05.2019г. химико- токсикологично изследване на кръвта на Н. установило наличие на етилов алкохол в количество 0.59 промила.

Въз основа на АУАН било издадено атакуваното НП, с което  ВПД Началник група в сектор ПП към ОДМВР- Кърджали, за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП и на основание чл.174 ал. 1 от ЗДвП  наложил на жалбодателката административни наказания: “глоба” в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Горната фактическа обстановка се установи и прие от съда след събиране в съдебно заседание на наличните гласни и писмени доказателства. При тяхната оценка съдът прецени, че всички доказателства са еднопосочи, безпротиворечиви, сочещи на възприетата от съда фактология, поради което не следва да ги обсъжда. Единствено следва да се посочи, че съдът кредитира показанията на свидетели П. и Д. като обективни, непротиворечиви, потвърждаващи се от събраните по делото писмени доказателства. Актосъставителят е категоричен, че взетата кръвна проба от Н. е била сложена в хладилна чанта и занесена в ОДМВР, където се извършил химически анализ на кръвта. Прочее, по делото няма доказателство, които да противоречат или да поставят под съмнение показанията на горецитираните свидетели. Твърденията на Н., изложени в жалбата и в хода по същество, останаха изолирани от доказателствата по делото, поради което не се възприемат от съда, още повече, че държането на кръвната проба на висока температура /извън хладилна чанта/ води до намаляване на количеството алкохол.

От правна страна съда приема следното: Настоящата жалба е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество, тъй като е подадена от надлежна страна и в законоустановения срок.

Съдът приема, че административно-наказателното производство е образувано с акт за установяване на административно нарушение, който е съставен от компетентно длъжностно лице, в качеството му на мл. автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР - Кърджали и в рамките на правомощията, очертани от Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на МВР, приложена към делото, с която са определени полицейските органи, имащи право да издават фишове и да съставят АУАН. В същата заповед са определени и длъжностните лица, които могат да издават НП, сред които са и началниците на групи в сектор ПП. Актът е съставен в присъствието на Н., в качеството й на нарушител, и на свидетеля Р.П., който е присъствал при установяване на нарушението, съобразно изискванията на чл. 40, ал.1 от ЗАНН. Съставен е в срока по чл. 34, ал.2 от ЗАНН и  съдържа задължителните реквизити, предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН, както и е била осигурена възможност на нарушителя в 3/три/-дневен срок от връчването му да направи писмени възражения.

 

 

 

 

По отношение издаденото въз основа на акта наказателното постановление съдът намира, че същото отговаря на всички изисквания на ЗАНН относно неговото формално съдържание, поради което не възпрепятства преценката на съда, както и адекватното и в пълен обем упражняване на правото на защита на жалбоподателя. Спазени са всички изисквания на чл. 57 от ЗАНН, като в същото подробно е описано въз основа на какъв акт е образувана процедурата, нарушението е очертано с всички признаци от обективна и субективна страна - време, място, същност на нарушението и т.н. и са посочени обстоятелствата по извършването му, вкл. и доказателствата, въз основа на които АНО се е произнесъл. При изяснената фактическа обстановка съдът приема за безспорно доказано, че на 11.05.2019г. в 23:16 часа, в гр. Кърджали, на ул. „Вашингтон”, жалбодателката управлявала лек автомобил „Алфа Ромео 159” с рег. № К 7192 ВК, когато била спряна за проверка от служители на сектор ПП към ОДМВР-Кърджали. По време на проверката било установено, че водачът е употребил алкохол 0.79 промила, установено с техническо средство „Дрегер”. В обжалваното НП е посочено наличие на алкохол в количество 0.59 промила, базирано на химическото изследване от 13.05.2019г., поради което съдът намира, че и в тази му част НП е законосъобразно.

С оглед на гореизложеното крайният извод на съда е, че в настоящия казус административнонаказателното производство е проведено без нарушаване на процесуалните правила, визирани в ЗАНН. АУАН е съставен от длъжностно лице със съответните компетенции, съдържа необходимите реквизити, лимитирано изброени в чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43 ал.1 от ЗАНН. НП е издадено от компетентен орган, съгласно горецитираната заповед, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58 ал.1 от ЗАНН. Съдът счита още, че АНО правилно е установил фактическата обстановка, като същата е еднакво отразена в АУАН и НП, поради което атакуваното НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Водим от изложеното съдът постанови решението си.

 

 

 

 

                                                   Районен съдия: