Решение по дело №619/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 368
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 20 март 2020 г.)
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20203110200619
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер          Година 2020        Град Варна

 

                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд      тридесет и осми състав

На двадесет и седми февруари Година две хиляди и двадесета

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ : РОСИЦА ШКОДРОВА

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 619 по описа за две хиляди и двадесета година.

                    Р  Е  Ш  И:

          

ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-6252-001771/09.12.2019г., издаден от началник група към ОДМВР Варна,  отдел „ОП“  - Варна,  с който на К.И.К. са  наложени административни наказания ГЛОБА в размер на 50 лева на осн. чл.183 ал.4 т.7 от ЗДП; ГЛОБА в размер на 10 лева на осн. чл.183 ал.1 т.1 пр.1 от ЗДП; ГЛОБА в размер на 10 лева на осн. чл.183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДП; ГЛОБА в размер на 50 лева на осн. чл.181 т.1 от ЗДП и ГЛОБА в размер на 200 лева на осн. чл.179 ал.6 т.2 от ЗДП .

ОСЪЖДА К.И.К., ЕГН ********** да заплати на  ОДМВР – Варна, на осн. чл.27е от Наредба за правната помощ направените по делото разноски за възнаграждение на юристконсулт в размер на 120 / сто и двадесет/ лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВОС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

 

              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ: Производството е образувано по жалба на К.И.К. срещу НП на началник на група към ОДМВР- Варна,сектор „ПП“ Варна, с което са му  наложени административни наказания ГЛОБА.

Жалбата е допустима, подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

С жалбата въззивника счита, че са нарушени чл.42 т.3 и т.4 от ЗАНН, както и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН – липсва точно и ясно описание на нарушението и обстоятелствата , при които е било извършено. Счита още, че е нарушен материалния закон, тъй като въпреки наличието на основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, нарушението не е било квалифицирано като маловажен случай. На последно място счита, че е нарушен чл.52 ал.4 от ЗАНН. Моли съда да отмени наказателното постановление.

В с. з. въззивника, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Представител на органа, издал НП моли съда да го потвърди като правилно и законосъобразно. Претендира възнаграждение.

След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

На 22.11.2019г. полицейски служители към ОДМВР Варна – св. Г. и св. З. осъществявали контрол над движението на ППС по ул. „Ат. Москов“, в района на магазин „Метро“.

При това покрай полицейските служители преминавали  автомобили. 

Един от преминаващите автомобили бил л.а. „Опел Вектра“ с рег. №У0877АХ, управляван от въззивника К..    По време движението си въззивникът К. не използвал обезопасителен колан и това било възприето от св. Г. и св. З. Въззивника К. бил спрян за извършване на проверка, при което било установено още, че управлява превозното средство без да носи СУМПС и КТ, както и, че превозното средство е технически неизправно, поради липса на техническо средство – пожарогасител и същото не било представено на ГТП.

Св. Г. съставил акт за установяване на административно нарушение, в съдържанието на който подробно описал установеното. Деянията били квалифицирани като такива по чл.137а ал.1 от ЗДП; чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП; чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП; чл.147 ал.1 от ЗДП и чл.139 ал.1 т.1 от ЗДП. Като свидетел при съставянето на акта бил вписан другият полицейски служител – св. З.. Съставеният акт за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен на въззивника, който вписал в графата за възражения, че няма такива.

В срок по преписката не постъпили възражения.

На 09.12.2019г. въз основа на съставения акт е било издадено и НП , видно от съдържанието на което административно наказващия орган изцяло е възприел описаната от полицейските служители фактическа обстановка. На нарушенията била дадена правна квалификация по ЗДП, идентична с посочената в АУАН  и на основание санкционните норми на чл.183 ал.4 т.7 от  ЗДП; чл.183 ал.1 т.1 пр.1 от ЗДП; чл.183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДП; чл.181 т.1 от ЗДП и чл.179 ал.6 т.2 от ЗДП, на въззивника били определени административни наказания.

Горната фактическа обстановка, описана в съдържанието на акта за установяване на административно нарушение и възприета от административно наказващия орган в НП се установява по безспорен и категоричен начин от събраните гласни доказателства - показанията на св. Г. и св. З.; акт за установяване на административно нарушение, който представлява доказателство по смисъла на ЗДП; справка за нарушител и др.

Показанията на св. Г. и св. З. са такива на свидетели – очевидци, които  пряко са възприели , че водача е без предпазен колан по време на спирането му, т.е. по времето, когато още се е движел, както и липсата на определени документи и техническо средство в автомобила. Следва да се отбележи, че липсата на конкретен спомен за извършената проверка е обяснява с извършваните множество проверки от служителите на ОДМВР Варна и съставяните множество АУАН.  

В подкрепа на показанията на тези свидетели е и писменото доказателство по делото - актът за установяване на административно нарушение, който е годно доказателство, в хипотезата на чл.189 ал.2 от ЗДП.

За да се произнесе по жалбата, съдът, предвид вмененото му задължение за цялостна проверка на атакуваното наказателно постановление и АУАН констатира следното : съставеният акт и въз основа на него издаденото НП са съставени при спазване и правилно приложение на материалния закон. По отношение спазването на процесуалните правила - и при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и при издаването на наказателното постановление са спазени всички срокове и процедури по ЗАНН. Акта за установяване на административно нарушение и НП съдържат реквизитите , изискуеми от чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Административно наказващия орган на база на събраните по преписката доказателства е направил единствения възможен извод за извършени нарушения по ЗДП, като след задълбочено разследване на обстоятелствата на извършване на нарушението е дал правна квалификация на всяко от извършените от въззивника нарушения. Въз основа на квалификацията на всяко деяние правилно е била определена санкционната норма на Закона за движение по пътищата. Правилно е бил преценен вида на  наказанията с императивно определен размер. Що се отнася до възраженията наведени с жалбата и в съдебно заседание, съдът констатира тяхната неоснователност предвид на следното :

Въззивникът счита, че са нарушени чл.42 т.3 и т.4 от ЗАНН, както и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН – липсва точно и ясно описание на нарушението и обстоятелствата , при които е било извършено. Счита и, че е нарушен чл.52 ал.4 от ЗАНН. По така наведените възражения съдът намери за нужно единствено да отбележи, че при служебната проверка на АУАН и НП не констатира да са допуснати съществени нарушения на закона. Анализът на доказателствения материал по делото извежда еднозначно именно фактическата обстановка, твърдяна с наказателното постановление.

Съдържанието на АУАН и на наказателното постановление се преценява от съда като достатъчно, за да бъдат изведени елементите от състава на всяко нарушение и да се обоснове дирене на административнонаказателна отговорност към момента на издаването му, като е налице правилна правна квалификация на всяко нарушение  и са посочени доказателствата, потвърждаващи неговото извършване. Наказващият орган се е произнасял по неоспорена фактическа обстановка, при събрани доказателства в достатъчен обем за правилното решаване на административно наказателната преписка и не е възникнало задължение за допълнително разследване. На последно място се  сита, че е нарушен материалния закон, тъй като въпреки наличието на основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, нарушението не е било квалифицирано като маловажен случай.

Доколкото настоящия случай не показва по- ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните случаи от този вид, съдът намери, че правилно не е бил съотнесен към хипотезата на чл.28 от ЗАНН. В настоящия казус е безспорно установено, че са извършени повече от едно административни нарушения, както и е налице справка за нарушител, охарактеризираща въззивника К. като утвърден нарушител на правилата за движение по пътищата, с което степента на обществена опасност на нарушенията и нарушителя в значителна степен се завишава.

След проверка на издаденото наказателно постановление и преценка на доводите на въззивника, съдът намери, че следва да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно издадено.

С решението си съдът присъди направените по делото разноски за възнаграждение на юристконсулт .

Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: