Решение по дело №103/2020 на Районен съд - Пирдоп

Номер на акта: 260000
Дата: 28 август 2020 г. (в сила от 29 септември 2020 г.)
Съдия: Донка Иванова Паралеева
Дело: 20201860200103
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ ...

гр. Пирдоп, 28.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД- ПИРДОП, трети състав, в публичното заседание, проведено на двадесет и девети юли две хиляди и двадесетата година, в състав:

 РАЙОНЕН СЪДИЯ  ДОНКА ПАРАЛЕЕВА

при участието секретаря Петя Александрова, сложи за разглеждане докладваното от съдията Паралеева АНД № 103 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на Д.Т. *** срещу Наказателно постановление /НП/ № 10-6/03.06.2020 г., издадено от началника на РУ-Пирдоп към ОДМВР-София, с което на основание чл.53 ЗАНН на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лв. за нарушение на чл.257, ал.1 ЗМВР. В жалбата Г. сочи, че обжалваното НП е неправилно, незаконосъобразно и постановено в противоречие с материалния закон. Твърди, че съставеният му АУАН бил нечетлив, което го лишило от възможността да разбере какво нарушение е извършил, а според наказателното постановление не бил изпълнил полицейско разпореждане за спазване на противоепидемични мерки при провеждане на кооперативния пазар в гр.Златица, без да е изписано какви точно мерки не е спазил. Твърди, че е спазил всички необходими мерки, поради което отразеното в НП противоречи на истината. Моли наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

В съдебното заседание по разглеждане на делото жалбоподателят Д.Т.Г. се явява и представлява сам. Поддържа депозираната от него жалба и в хода по същество на делото иска от съда да отмени обжалваното НП. Заявява, че не е знаел, че има ограничения и освен това актът бил съставен в пристъп на ярост на полицейския служител, който се държал грубо. Заявява още, че актосъставителят е действал избирателно, държал се грубо, а в съставения от него акт нищо не се разчитало.

Въззиваемата страна- РУ Пирдоп и РП-Пирдоп не изпращат представители в съдебното заседание и не ангажират становище.

Съдът, след като подложи на преценка събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Установи се от събраните по делото писмени и гласни доказателства, а именно: Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия АА, № 043191/31.05.2020 и свидетелските показания, че административнонаказателното производство срещу жалбоподателя Г. е образувано със съставения срещу него АУАН от 31.05.2020г., съдържащ констатации, че на 31.05.2020г., около 11.40 часа в гр.Златица, на ул. „Св.св. Кирил и Методий“, при провеждане на кооперативен пазар, след надлежно отправено устно разпореждане да спазва противоепидемичните мерки, като спазва ограничителните ленти (забранено преминаването), същият не изпълнява разпореждането, с което е нарушил чл.257, ал.1 ЗМВР. Въз основа на съставения АУАН впоследствие е издадено и обжалваното наказателно постановление, в което описанието на време и място на извършване на нарушението съвпада с това в АУАН, а самото нарушение е записано, че се е изразило в това, че лицето не изпълнява полицейско разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му: да спазва противоепидемичните мерки и реда при провеждане на кооперативния пазар. В НП е запазена квалификацията от АУАН- нарушение на чл.257, ал.1 ЗМВР и на Д.Т.Г. е наложено наказание по чл.257, ал.1 ЗМВР в размер на 500.00 лв.

            Изслушани са като свидетели актосъставителят А.В.В. и свидетелите по АУАН С.Г.П. (също служител на РУП-Пирдоп) и В.Т.Д.-Д. ***), които поддържат констатациите от АУАН. Двамата свидетели разказват какви са техните спомени за процесния случай и за какво нарушение е бил съставен АУАН на жалбоподателя Д.Г..

Актосъставителят А.В.В. разказва за процесния случай, че когато е извършено нарушението е имало въведени противоепидемични мерки на кооперативния пазар в гр.Златица и пазарът се провеждал по специфичен начин – влизало се от едно място, обособено като „вход“, където била разположена и шатра, на която стояли те-полицейските служители и служители на общината, като следели за спазване на правилата, по които се провеждал пазарът. Начинът бил следният: влизало се от едно място, където стояли те и се излизало от друго място. Служителите на общината били поставили табели в началото и в края на пазара – по какъв начин се осъществява движението (от къде се влиза и от къде се излиза), както и навсякъде били оградили пазара с ленти, което предполагало, че от там не се преминава. Според свидетеля В. г-н Г., заедно с жена си и още един човек тръгнали в насрещното движение, т.е. към тях. Свидетелят чул, че служител на общината им казал, че не може да излизат от там и че трябва да се върнат и да минат по пътя, който е очертан. Въпреки това жалбоподателят Г. казал, че ще мине от мястото, където е и тръгнал да повдига червено-белите ленти, които били поставени странично на пазара, за да ограничат влизането и излизането от други места, освен от обозначените. Свидетелят В. се намесил, като обяснил на г-н Г., че не може да мине от там и че трябва да спази правилата, като му разпоредил устно да преустанови действията си и да спази противоепидемичните мерки, след което г-н Г., с жена си и другия човек тръгнали в обратна посока, но 20 метра по-надолу вдигнали лентата и я преминали. Тогава свидетелят В. ги пресрещнал и им поискал документи за самоличност. Свидетелят В. е категоричен, че организацията на пазара е била изрядно създадена, така че да не позволи някой да се обърка, като дори имало служители на общината, които упътвали хората.

Еднопосочни с показанията на свидетеля А.В., са заявените от свидетеля С.П. факти. Той твърди, че на процесната дата се провеждал неделният пазар в гр.Златица и имало КПП-та за „вход“ и „изход“, а движението било организирано еднопосочно по целия пазар. Той и колегата му В. били на входа на пазара. Тогава видели жалбоподателя Г., че идва в обратна посока- към КПП-то за „вход“ и тръгнал да излиза, при което полицай В. му направил забележка, че това не е изход и че трябва да се върне. След това господинът тръгнал в обратната, правилна посока и на около 15-20 метра пресякъл лентата, с която било заградено. При преминаването на лентата полицай В. му направил устно разпореждане да се върне и да излезе от мястото, обособено за излизане, което разпореждане не било изпълнено, след което му съставил АУАН. И свидетелят П. счита, че организацията на пазара е била добра, като имало надписи и стрелки за указване на посоката на движение, както и служители на общината, които указвали на всеки какво трябва да прави и за какво са КПП-тата.

Показанията на свидетелката В.Т.Д.-Д. ***, също очертават аналогична фактическа обстановка с тази, очертана от другите двама свидетели – полицейски служители. Свидетелката Д. сочи, че събитията са се случили на пазара в неделя. В петък била издадена заповед на определен брой служители за неделния пазар да поставят ленти и табели с „вход“ и „изход“. На самия пазар служителите на общината застанали на определени места, за да следят гражданите да не се струпват и да ги упътват да се движат в една посока. Тази организация била създадена във връзка с противоепидемиологичните мерки и с издадените заповеди на министъра на здравеопазването. Именно поради тези противоепидемиологични мерки пазарът не бил отварян с месеци и това било първото му отваряне. На провеждането на пазара имало и полицаи. Въпросните хора, на които полицаите съставили актове, тръгнали в обратна посока- да излизат от там, където бил входът. Един от полицаите им направил забележка, но те продължили, след което отново им се направила забележка и те тръгнали да се връщат, но няколко метра по-надолу преминали ограничителната лента и излезли. Свидетелката видяла как преминават лентата, която била на височина от около 1.50 м., след което полицаят ги настигнал. Съставил им актове, на които тя станала свидетел.

            По искане на жалбоподателя е разпитан един свидетел, чийто показания са изолирани от останалите. Този свидетел е Гаврил Радославов Брайков, който е придружавал жалбоподателя Г. и жена му когато е установено тяхното нарушение, но на него не е бил съставен АУАН. Според този свидетел, тримата били заедно и тръгвайки от супермаркета в гр.Златица в северна посока, не видели никъде информационни табели за движение, нито обозначения, че трябва да се движат в определена посока. Нямало нито стрелки, нито полицейска линия, която не трябвало да се преминава. Малко преди края на пазара дошъл полицай, на когото не знае името и поискал документи за самоличност. Свидетелят си тръгнал, като впоследствие разбрал, че на Д.Г. е съставен акт. Според този свидетел, ако е имало организация на пазара, тя не е била там, от където те са минали, а ако е имало поставени ленти, на тях никъде не пишело да не се преминава. Отрича да са повдигали лента и да са преминавали под нея.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира за установено от правна страна следното:

По допустимостта:

Жалбата е допустима, като подадена от легитимирано лице (соченото за нарушител) против подлежащо на обжалване пред съд наказателно постановление в законоустановения срок чл. 59, ал.2 ЗАНН (НП е връчено на 19.06.2020 г., а жалбата е подадена на 22.06.2020 г.).

По компетентността:

Компетентността на актосъставителя А.В. произтича от приложената към делото Заповед №8121з-1098/25.08.2017г. на министъра на вътрешните работи, с която той оправомощава определени категории лица да съставят АУАН-ове по ЗМВР, сред които упълномощени лица са всички полицейски органи от областните дирекции на МВР и районните управления. Компетентността на издателя на процесното НП – началника на РУ-Пирдоп, пък произтича от Заповед №8121з-1371/11.11.2015г. на министъра на вътрешните работи, с която последният оправомощава и определя кои лица могат да издават НП по ЗМВР, като в т.1.14 са посочени началниците на районни управления в ОДМВР.

По законосъобразността:

В контекста на правомощията си на съдебен контрол, РС-Пирдоп установи, че процесното НП е законосъобразно – постановено е при спазване на процесуалните правила и материално правните разпоредби.

Съдът намира, че в хода на административнонаказателната процедура не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Административно-наказателното производство е започнало, протекло е и е приключило съобразно процесуалните изисквания на ЗАНН. При съставянето на АУАН са спазени изискванията на чл. 42 ЗАНН, а при издаването на атакуваното НП - тези на чл. 57 ЗАНН. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат всички изискуеми реквизити, нарушението е описано, а фактите са подведени под съответстващата им правна квалификациячл.257, ал.1 ЗМВР, която е едновременно материалноправна норма, съдържаща правило за поведение и санкционна такава, предвиждаща конкретно наказание за несъблюдаване на установеното правило. Констатираното административно нарушение е описано словесно точно и ясно, като е изложено нарушението.

В АУАН и НП са описани времето, мястото на нарушението и действието, с което жалбоподателят е реализирал административното нарушение. Нарушението е описано в АУАН по ясен и разбираем начин, а именно: че след надлежно отправено устно разпореждане да спазва противоепидемичните мерки, като спазва ограничителните ленти (забранено преминаването), Д.Г. не изпълнява разпореждането. В описателната фактическа част актосъставителят не е длъжен да включват всякакви установени второстепенни обстоятелства около нарушението, а само тези, които са от значение за съставомерността му. В случая, фактите от значение за съставомерността на нарушението, са описани и в АУАН и в НП. В действителност в НП е пропуснато да се възпроизведе посоченото в АУАН - „като спазва ограничителните ленти“, но този пропуск не е съществен и нарушението е достатъчно конкретизирано.

Основно възражение на жалбоподателя е, че връченият му АУАН е бил нечетлив и това е нарушило правото му на защита. В действителност е представено копие от АУАН, което към настоящия момент е нечетливо. Съдът намира, че следва във всеки конкретен случай да се извърши преценка дали правото на защита на лицето е било нарушено, а не да се изхожда от общи постановки за нарушено право на защита. На първо място, съдът не счита, че е доказано по безспорен начин към датата на съставянето на АУАН и връчването на препис от него, преписът да е бил нечетлив, нито че представеното копие, което е преснимано, а не индигирано, е именно връченото на жалбоподателя. Различни фактори, включително продължителното излагане на слънце на акта, биха могли да са причина за избледняване на текста, а никакви доказателства не са ангажирани, че към датата на съставяне на акта, жалбоподателят по един или друг начин е възразил, че връченият му препис е нечетлив, от където да може да се изведе обстоятелството, че в действителност още към онзи момент преписът е бил нечетлив. На следващо място, дори да се счете за доказано, че на жалбоподателя е връчен нечетлив препис от АУАН, доказано е още че АУАН е бил предявен на място на нарушителя, т.е. той е бил запознат с неговото съдържание. Няма данни жалбоподателят да е подал  възражение за това, че АУАН е нечетлив и да е изискал от РУ-Пирдоп четлив екземпляр, за да може да упражни правото си на възражение. Ако жалбоподателят е считал, че връченото копие от акта е нечетливо, то за него като наказано лице не е съществувала никаква пречка да поиска от актосъставителя да се запознае с по-четлив екземпляр или да поиска предоставяне на заверено копие от оригиналния екземпляр от акта. Освен това, съгласно разпоредбата на чл.53, ал.2 ЗАНН, наказателното постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В горния смисъл е и трайната константна практика на касационните съдилища- вж. напр. Решение №25/30.01.2012 г. на АС- Хасково по КАНД №520 по описа за 2011 г.; решение №1141/26.06.2015 г. на АС-Бургас по КНАХД №859 по описа за 2015 г.; решение №372/13.07.2016 г. на АС-Пазарджик по КАНД №426 по описа за 2016 г.

Спазена е и разпоредбата на чл.40 ЗАНН, въвеждащ правила за свидетелите по АУАН. В случая свидетелите са двама, като и двамата са свидетели-очевидци, присъствали при установяване на нарушението.

АУАН е съставен преди изтичане на преклузивните срокове по чл.34 ЗАНН, поради което образуването на административнонаказателно производство е било допустимо. Спазен е предвиденият в чл.52, ал.1 ЗАНН едномесечен срок за произнасяне от страна на наказващия орган, който се е произнесъл своевременно.

При съставянето на АУАН жалбоподателят Г. е вписал саморъчно възражения, които доста трудно се разчитат, но са в насока на това, че не били подсигурени входове за супермаркета, отношението на актосъставителят е било грубо и същият е действал избирателно.

Възраженията, които са наведени в жалбата и непосредствено пред съда са в същия смисъл, в който са възраженията по АУАН. Същите обаче съдът намира за абсолютно неоснователни. Установеното в АУАН и в НП нарушение не беше опровергано, а дори напротив – бе потвърдено от наличните доказателства и най-вече от свидетелските показания. От тях става ясно, че на пазара в гр.Златица е била създадена стриктна организация за безопасността на гражданите, избрали да се ползват от услугите на търговците на пазара. Става ясно от показанията им, че жалбоподателят Г. самоволно не е изпълнил разпореждане на полицейски служител. Дори да се приеме тезата на жалбоподателя и на доведения от него свидетел, че от мястото, от което са влезли на пазара не е имало указателни табели, няма как да се пренебрегне фактът, че той, съпругата му и свидетелят Брайков са били напътени от служител на общината и им е била направена забележка от униформен служител на реда, че входът на пазара не може да бъде използван за изход и следва да се върнат обратно и да излязат през обособения изход. Указанието и забележката жалбоподателят и неговите спътници са приели пренебрежително, като демонстративно са се отдалечили на 20-тина метра и отново са опитали да излязат през място, от където това не е било разрешено, преминавайки ограничителните ленти. Тогава са получили устно разпореждане от полицейския служител, който е видял действията им, според което разпореждане е следвало да се върнат обратно и да преустановят нарушаването на установения ред за преминаване през пазара. Въпреки това тримата отново са пренебрегнали указанията и са отказали да изпълнят разпореждането. Не може да се възприеме твърдението на свидетеля Брайков, че ограничителните ленти не било ясно за какво са поставени. В Република България към датата на нарушението- 31.05.2020г. е била в сила извънредна епидемична обстановка, с която цялото общество е било запознато и за съда е несъмнено, че жалбоподателят и неговите спътници са били напълно наясно, живеейки в малък град като Златица, че кооперативният пазар се отваря за пръв път от обявяване на извънредното положение, а и дори да не са били наясно с този факт, то са осъзнавали с каква цел са били поставени ограничителните ленти. Не е било нужно на лентите да пише „Не преминавай!“, както смята свидетелят Брайков, а е било достатъчно наличието им, съпроводено от изричното указание, което им е било дадено, от къде следва да преминат. Отправено към Д.Г. разпореждане е било задължително за изпълнение, освен ако не налага извършването на очевидно за лицето престъпление. Конкретното разпореждане е било задължително за своя адресат, като не се установиха обективни причини, които са го препятствали да изпълни разпореждането. Напротив – установи се, че единствената причина да не бъде изпълнено разпореждането е формираното у жалбоподателя решение да премине именно през забраненото място, от което решение същият не се е отказал, независимо че е получил разпореждане от компетентно длъжностно лице. Твърденията, че актосъставителят се е държал грубо, както и че е действал избирателно, не се потвърдиха, а и дори да бяха потвърдени, това не променя доказания факт, че нарушението е било извършено. Законът не установява хипотеза, в която едно нарушение да бъде лишено от качествените си характеристика, защото спрямо друго лице, различно от този нарушител, не е осъществено административно наказване.

Съгласно чл.64, ал.1 ЗМВР, полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Същата разпоредба предвижда допустимата им форма - писмено или устно, а чл.64, ал.4 ЗМВР указва, че разпорежданията са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение. За да е съставомерно извършеното нарушение, следва да се установи законосъобразността на издаденото разпореждане - да е издадено от компетентен орган, във връзка с възложените му функции, времето и мястото на издаването му, да не вменява на адресата задължение за извършване на престъпление или нарушение. Полицейските инспектори, какъвто е актосъставителят, на които е било вменено задължение да следят за спазване на противоепидемичните мерки, са имали право, предвид функциите и задълженията си, да издават разпореждания при изпълнение на тези функции.

Настоящият състав намира, че се установява по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, което се презюмира от разпоредбата на чл.53, ал.2 ЗАНН. От словесното и цифрово изписване на нарушението, което е точно, конкретно и ясно, административно-привлеченият е могъл да разбере какво е извършил и правото му на защита не е нарушено. Фактът на нарушението е установен безспорно от събраните доказателства по делото. От съществено значение е фактът, че жалбоподателят не е спазил въведени за безопасност противоепидемични мерки, въпреки че му е било разпоредено да ги спази, с което е осъществил от субективна и обективна страна състава на административното нарушение. Безспорно установеното е обстоятелство, че деецът отказъл да се върне зад ограничителната лента и да излезе през обособения на пазара „изход“, с което не е изпълнил отправеното към него разпореждане от страна на орган на МВР, респективно - е осъществил признаците от обективната страна на приложения административнонаказателен състав. От субективна страна деянието е осъществено виновно, при условията на пряк умисъл, доколкото деецът, въпреки че е възприел издаденото устно разпореждане, съзнателно не го е изпълнил.

Жалбоподателят във въззивното производство е подведен под отговорност за нарушение по чл. 257, ал. 1 ЗМВР. Предвидената в разпоредбата административна санкция за физическото лице-нарушител е от 100 до 500 лв. В конкретния случай на нарушителя е наложена максимална глоба от 500 лв., която според съда съответства на обществената опасност на нарушението и нарушителя и намира, че такова наказание ще реализира заложените в чл.12 ЗАНН цели. Следва да се отбележи, че поведението на жалбоподателя било изключително дръзко, като същият е показал пренебрежение към отправеното му разпореждане и към служителя, който го е отправил. Едновременно с това е показал пренебрежение и към усилията, които общината полага, за да гарантира безопасността на хората. Не на последно място, с поведението си жалбоподателят е дал лош и порочен пример на останалите членове на обществото във време, в което дисциплината на хората е била решаваща за опазване на здравето и живота. Именно всичко изложено обуславя максималния размер на предвидената санкция спрямо жалбоподателя.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1, пр.1 ЗАНН, РАЙОНЕН СЪД-ПИРДОП

Р    Е    Ш    И   :

  ПОТВЪРЖДАВА като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 10-6, издадено от Началника на РУ-Пирдоп на 03.06.2020 г., с което на основание чл.53 ЗАНН на Д.Т.Г., ЕГН: **********, с адрес ***, вилна зона „Черешака“ №226, е наложена ГЛОБА в размер 500 лв. за нарушение на чл.257, ал.1 ЗМВР.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Административен Съд – София област в 14-дневен срок от съобщенията до страните за обявяването му.   

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: